Suzuki Grand Vitara XL-7 TD REVİZYON & MODİFİYESİ

SUZUKI GRAND VITARA XL7 2.0 HDI

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

Re: GRAND VİTARA XL-7 TD KRONİK SORUNLARI..! REVİZYON&MODİFİ

09 Ara 2015 11:46

Offroadpassion yazdı:Oğuz abi Turbonun kitabını yazdın..bu ne sayın abim morgulus morgulus morgulus
Başğan Video larımı izledinmi :?:

Common rail mazot motor 1997'de içad olmuş ustalar çakamayınca bizler ança bu yıllarda çakmaya çalışıyoz morgulus yuhh morgulus

Geç mi kaldık ne..... :?:
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
veteriner37
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

09 Ara 2015 19:58

2.0 tubo 202 beygirle sinirlandirilmis bir evo8 motorum vardi vaktiyle..yanlislikla turbo desarj valvesinin konturol eden vakum borusunu takmamisim..Herzamanki hizli.kalkislarimi yaptigimda arac 4 ceker olarak 10metre pati cekerek karsi dukkana giriyordu azdaha morgulus ..Orda anladim Ovuz abi aracta orjinal.sessiz blow off benzeri zimbirtiyi..aci bir tecrubeydi morgulus ..
Ama simdi daha aci tecrubeyle karsikarsiyayim Aisin 03-71A sanziman cikti karsima..Kucagima aldim jlx in okuz olusu sanzumani..Dagitma.asamasinda..yardimlarinizi beklerim morgulus
Dosya ekleri
FB_IMG_1449683825092.jpg
FB_IMG_1449683825092.jpg (39.52 KiB) 999 kere görüntülendi
İsa Bilgin
AB rh (+),yaş:43
93 jlx 5K/otomatik(Artik ağir arazici)
&2007Mitsubishi Outlander V6 XL
Kastamonu_Daday

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

10 Ara 2015 01:05

otomatiği ne severim.. :roll: nede anlarım.. :roll:

ZF şanzıman larin tamir kit leri var usa 'dan geliyor..dolar ile satılıyor..alaman üretimide olsa parca usa ..sıfır problem.. ;)

bu japonun ne parcası nede parcacısı belli.. :roll: prc'di,çinliy di,japondu ortaya karışık bişi çıkmak zorunda..

opel,saab,volvo,renault vs bir cok markada cıkıyor..sadece japon aracı degil.. ;) mallarının arkasında durmuyolar bildiğim..kolay gelsin didim.. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
veteriner37
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

10 Ara 2015 23:42

Tesekkur Ovuz abim
İsa Bilgin
Kastamonu_Daday

Özcan Altun
Er

29 Ara 2015 16:31

Herkese selamlar.
2006 model TD xl-7 aracımı yaklaşık 10 gün önce alarak aranıza katıldım ki alışım da tamamen tesadüfen (araba pazarında opel vectra, passat ararken heybetine aldanıp). E aracı aldıktan sonra forum sitelerini gezinip araç hakkında bilgi toplayayım derken bu siteyi keşfedip neredeyse bütün sayfaları okuduktan ve özellikle Oğuz abinin yorumlarından sonra ne halt ettim demeye başladım.
Çok uzatmadan; araç 2006, siyah renk, sol taraf işlem görmüş (ya yan yatma yada çarpma bilemiyorum) yaklaşık 16.000 tl hasar kayıtlı, buna rağmen fiziği çok düzgün, sağından solunda en ufak ses gelmeyen, 180.000 km de, aşırı olmamak kaydıyla zorlamama rağmen hararete henüz! düşmeyen aracımı severek ve beğenerek 28.000 TL ye satın aldım. Alır almaz yağ, filtreler vs bakımını yaptırdım.
1-Öncelikle, internette aynı modellere 37-40 bin TL bedellere satıldığını göz önüne alırsak araç için verdiğim fiyat nasıldır? (aşağıda yazacaklarımı da dikkate alın lütfen!)
2-Aracın enjektör sorunu benimkinde de çıktı (bloğa kaynama). Enjektörlerden ufak bir mazot sızıntısı var. Motor üzerinde mazot birikiyor bir miktar ve yere çok az da olsa damlıyor. Bana sıkıntısı ne olur. Samsunda ustama sorduğumda sıkıntı yok şimdilik gittiği yere kadar git dedi. Yapmak için uğraştığında nasıl olsa enjektörlerin sökme esnasında zarar göreceğini ve yenilerinin alınması gerektiği söylendi.
3-Birde tamamen acemiliğime verin lütfen, (bu güne kadar kullandığım tek arazi aracı köyde fındıkla sağa sola çuval taşırken kullandığım 63 model 1.3 bmc motorlu willys'im) aracı ağır takviyeye aldığımda bir müddet sonra sağ önden duman yükselmeye başlıyor. Bunu henüz gösteremedim. Ustaya sorduğumda motor üzerinde biriken mazotun buharıdır dedi. Pek anlam veremedim.

Sabırla okuduğunuz ve vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Bu arada Oğuz Abi'ye: Abi 4 ledik bi mahsuru yoksa. Özellikle senden yardımlarını bekliyorum.
Özcan Altun
Samsun
2006 model grand vitara xl-7

Kullanıcı avatarı
veteriner37
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

29 Ara 2015 20:30

Belkide benim sattigim 2006 sol tarafi islemli siyah xl7 dir..nerden aldiniz
İsa Bilgin
Kastamonu_Daday

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

29 Ara 2015 21:55

http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/201301/02012013.xml

2013'ün ocak ayında bu konuyu acmışım.. ;) o tarihde 13-15 bin gibi bi rakam harcamışlıgım..var malesef.. utanma

bu aracın bakımsızını alanın başına geliçek normal bişi bu başına gelen.. benim başıma geldi.. ;) başkasına gelmesin diyem yazdım çizdim.. :roll: aracı almadan okusaydın..almazdın..didim.. ;)

benden önce bu aracın şöyle sorunu var diye kimse bişi demedi ..neden demedi satamam elimde kalır diyem..

ben satmak için almadım.. ;) kafama + keyfime göre yaptım..3 yıldır da keyfini aldım ..hala daha para harcadıgım oluyor.. son 1-2 ay içinde tam istediğimi ança yakaladım.. :roll:

dolar kuruna göre vs aracında 20 bin üstü bi masraf var..bu 30 olurmu bilemem.. :roll:

bu kasanın özelliği Suzuki'nin ürettiği son şaseli ve arazi şanzımanlı aracı.. daha yenisi yok.. senin için önemi var ise para harca toplat bin derim..yoksa bi önemi aldıgın rakamdan 3-5 eksiğine ver illa bi alan olur didim.. :)

az yakan da bi aracdır.. ;)

bu konuda her türlü bilği var yazıp çizdim bi tarihde taze taze başıma gelenleri..lazımlı yerleri okuyup gözden gecir derim..
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Özcan Altun
Er

30 Ara 2015 09:07

veteriner37 yazdı:Belkide benim sattigim 2006 sol tarafi islemli siyah xl7 dir..nerden aldiniz
Valla öyleyse süper olur. Araç hakkında detaylı bilgi alabilirim. Aracı galericiden aldım ama o da Ordu dan bir memurdan aldığını söylüyor. Renk siyah. Eğer sizin sattığınız araçsa biraz bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Özcan Altun
Samsun

Özcan Altun
Er

30 Ara 2015 09:51

Ya Oğuz Abi zaten senin yazdığın mesajları okumaya korkuyorum. Bi başladım okumaya çoktan pişman oldum bile aracı aldığıma. Ama gel gör ki çoluk çocuk bayıldı arabaya. Satarsan kavga çıkarırız diyolar hepsi beraber. Ki bunda önceki aracım 1998 BMW 7.40 benzinliydi. Anlayın halimi basıyorum basıyorum gitmiyor araba. Artık neyse araba tükendim diyene kadar kullanmaya devam. Şimdilik bir sıkıntısı yok gibi.
Özcan Altun
Samsun

Özcan Altun
Er

30 Ara 2015 10:01

Birde araca bu haliyle chip uygulatsam bana faydası veya zararı ne olur??? (Kızmazsanız lütfen cevaplarınız tam acemi ve yeni olduğumu göz önüne alarak anlayabileceğim şekilde olursa çok sevinirim. Oğuz abinin anlattıkları gerçekten çok faydalı ancak inanın çoğu terimleri internetten ayrıca araştırmam gerekiyor ki 3 gündür dairede iş yapamaz oldum)
Özcan Altun
Samsun

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

30 Ara 2015 10:22

sana bi test cihazı yap desem becerebilirmişin.. :?: elin anahtar tutatmı.. :?: tutmaz diyosan bi tamirçiden yardım al.. ;) yapıçam dersen evvela bi sökeçegin yeri sonra toplıyamam dersen fotosunu cek.. ;)

bakkal dan 4 tane yarım litrelik su al hepsini iç.. yuhh ??? >:( içemezsen de boşalt bi yerlere bize boş sişe lazım.. ;) mavi kapakları bi sigara girecek kadar delik del tam ortalarına.. :roll:

akvaryumcudan da 1,5 metre hava hortumu al.. yoksa eczaneden serum hortumuna takıl..

her enjektörün geri dönüşüne bi şise baglıyacan.. motoru calıştıracan 1-2 dakika..tüm şişe ler aynı miktar dolmalı.. az dolan şişe nin enjektörü saglam..dimek.. cok dolan şişe nin ise motora veremiyor..geri gönderiyor demek.. ;)

Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

30 Ara 2015 10:47

Bu video Comon Rail Dizel araçlara enjektör sorunlarını çok net anlatmış.. Bu tip arızalar potnasiyel olarak 150.000/200.000 Km aralığında çıkacaktır.

Alper yaşadı, Mitsubishi DİD motorda 7000TL gibi fahiş bir ücretle (4Adet Enjektör) değiştirdi.. yine diğer dizel araçlara 4000TL/5000TL gibi uçuk rakamlar duydum..

Km 150.000 ve üzeri dizel araçlar bu tür sorunlara gebedir, nezaman çıkacağı ise meçhuldur.. ;)
Site Admin

Özcan Altun
Er

30 Ara 2015 13:03

Hafta sonu sanayide yapacağım ilk iş olacak Oğuz Abi. Suları ustayla beraber içeriz artık.Teşekkür şimdiden. :roll:
Özcan Altun
Samsun

Kullanıcı avatarı
veteriner37
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

30 Ara 2015 19:02

Bende Ovuz abimin.dertlerini okuyunca hizlica satmistim..Ama bi fark vaa..ozaman bize demedi turbo basincini yukseltmeyi..Arac okuz arabasi gibi 2.2 bin devire kadar bekliyor sonra uzamaya niyetleniyo:(Bazen yeni ehliyetliler gibi kalkista stop ediyor..Bu pejo motoru bu asil govdeye yakismamis acikcasi:((Kirli motor..enjektorleri tespit ettirsende sokecek babayigit bulamassin morgulus morgulus
İsa Bilgin
Kastamonu_Daday

Özcan Altun
Er

31 Ara 2015 16:06

Özcan Altun yazdı:
veteriner37 yazdı:Belkide benim sattigim 2006 sol tarafi islemli siyah xl7 dir..nerden aldiniz
Valla öyleyse süper olur. Araç hakkında detaylı bilgi alabilirim. Aracı galericiden aldım ama o da Ordu dan bir memurdan aldığını söylüyor. Renk siyah. Eğer sizin sattığınız araçsa biraz bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Abi bi cevap alamadım. Aracın da belirgin bir özelliği yok. Sadece sol ön kapının iç tutma kolu plastiği yerine metal bişey uygulanmış. Aynı araçsa biraz bilgi alsam geçmişi hakkında?
Özcan Altun
Samsun

Kullanıcı avatarı
veteriner37
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

31 Ara 2015 23:26

Özcan Altun yazdı:
Özcan Altun yazdı:
Abi bi cevap alamadım. Aracın da belirgin bir özelliği yok. Sadece sol ön kapının iç tutma kolu plastiği yerine metal bişey uygulanmış. Aynı araçsa biraz bilgi alsam geçmişi hakkında?
Ben bilemedim.kardes..bende oyle bisi yoktu..Kimiside iyi cikabilir..Sorunsuz binmen.dilegiyle hayirli olsun
İsa Bilgin
Kastamonu_Daday

weron
Er

20 Tem 2016 17:49

suzuki grand vitara xl7 2.0 td 2006 model aracım var . oğuz abinin telefon numarasını arıyorum lütfen yardım edin arabayı satıcam sinirden hiç bir usta çözüm bulamadı.

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

29 Tem 2016 13:09

weron yazdı:suzuki grand vitara xl7 2.0 td 2006 model aracım var . oğuz abinin telefon numarasını arıyorum lütfen yardım edin arabayı satıcam sinirden hiç bir usta çözüm bulamadı.
Suzuki'lere servis veren içinde 5-10 tane lifti takım taklavatı olan bi dükkanım bilem yok.. :roll:

sadece suziki şöferiyim o kadan bi bilin istedim.. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
veteriner37
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

06 Eyl 2016 09:16

Simdi adi suzuki Xl-7 yaa yedi bizi yedi... ??? >:( ??? >:( ..Ama'forum kurallari geregi suzuki'amlemi tasiyan her'makine'bizimdir..Moturu pejo kirli motoru olsada XL7 heybetli goruntusuyle gururumuz..Sadece alirken baktirmakta ve forumu iyi takip'etmekte fayda var..Satmak'cozum'degildir kardesim ..Bastan baslayalim sorun sadece motor..Oda 4007..607 peco'taksilerin'aynisi..Ivedikte'ostimde parca zebil. okadarda korkmayin'derim.. :?: :?:
İsa Bilgin
Kastamonu_Daday

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

06 Eyl 2016 10:27

Birine beddua edeceksem bundan böyle işallahh bi dizelin olurr dicemm..

Sent from my iPhone using Tapatalk
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

06 Eyl 2016 14:04

ben kapımda çürütüyor..satmaya kıyamıyorum.. ;)

nedenmi.. :?:

ben yiyemedim al sen ye muhabbeti olçak diyem.. :roll: morgulus morgulus

2,0 benzinli ile kalkış yaparım.. yuhh yiyen varsa gelsin.. :arrow:

800 devirde hiç gaza basmadan yürüyen Suzi'yi ben içad ettim malesef videoyu izleyin ..laf salatası degilmiş diyceniz..

bunların - yönleri: :arrow:
40-50 cm kalınlığında kar'da gezilmiyor devekuşu gibin kafayı gömüyor..önü cok agır.. vinç ile cözülüyor..
dif kilitleri yok ..ama agır olduguna önden bilhassa cok saglam basıyor pek ihtiyac olmadı bana..
suzukide hiç kendi malı dizel motor yok..hep pejodan ,renodan araklama mazotlu motorlar.. ;) eski suzuki çi ustaları hatta hepsi mazotludan pek çakmıyo..problem o..
ama günümüzde ,özellik lede taksiçi esnafının araba yaptırdıgı bi tamirçi clio,megan,albea vs..mazotlu motor konusunda cok iyiler ..neyi nerden hangi sensörden şundan bundan yaptıgını ezberlemiş durumdalar.. ??? >:( ??? >:(

+ ları :arrow:

suzi'nin tüplü leri gibin torksuz degiller..ben hiç 1500 devirde camurdan gecen tüplü görmedim.. :roll:
düşük devirde muhteşem bi torka sahip hiç gazlamadan yürüyor..
tüpsüz ve büsbüyük bagajı var ki o bana yetmiyor tavana kacak kat bile cıkıyom yerine göre..
agır olduguna asvalltta biraz daha iyi.. ;)

yarış için parkurlara müsait degil amma en konforlu Suzi' der tek gecerim.. :)

kullanımı biraz özen istiyo mazotlu..nun tüplü gibin 6-7 bin devirlere kadan bagırttırmıya alışık kişilere uygun degil.. ;)
2000<>3500 devir arası her işi yapıyor + anormal ekonomik..250-300 krş yakıyor..
mesela 5000 devire kadan cıkıyo ama püf noktası o devirde de 3500 devirden daha kuvveti olmuyo ..aynı gibi..bagırtmadan sakin kullanımla tork keyfi + ekonomiyi aynı anda sunuyor..

yılbaşına kadan kesin kararlıyım kesin satçam benimkini..1-2 ay bi dursun bakalım dedim wc 100 'den sonra ..(kıyamadım ) 1 sene + 1-2 ay olmuş.. yuhh

videoyu yayınladıgım tarih. :arrow: 6 Ara 2015 tarihinde yayınlandı

motor dert degil..bu kadan uğraşmaya adam ettim kafama göre oldu..her şeyiyle..

bulunduğum yerde çam agacı var onla ilğili sanırım cözemedim tam amma boyanın verniğinde atma gabarmaca yaptı uyuz oldum.. :( yuhh
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

24 Ara 2016 21:27

Suzuki xl-7 td yeni alıp başı belaya girip bu satırları okusun bilği alsın bilinçlensin diye vakti zamanında bunları yazdım..
derdinize care olabiliyorsanm ne mutlu bana..

ben lifti olan içinde araba tamiri yapılan bi dükkanın sahibi degilim..

tamirçi DEĞİLİM..

ARACINIZLA İLĞİLİ SORUNLARINIZI ŞAHSİ TELEFONUMDAN DUYUP DİNLEMEK İSTEMİYORUM..

MESLEGİM OFSET MATBAACILIK..İDİ ŞİMDİLERDE EMEKLİYİM..

LÜTFEN İLLEDE Bİ YERDEN TELEFONUMU BULUP BANA ULAŞMAYA ÇALIŞMAYIN..

ŞİMDİLERDE TOYOTA YA BİNİYORUM..2 YILDIR..
Suzuki'mde duruyor merak edene..
aracımla ilğili bi yere bişi yazarsam satamam elimde patlar diye kimse bişi yazmadı hala bu tarih oldu..
sizlerde bişiler paylaşın herkese yardımınız olsun didim..
6 yıl önçe ne yaptığımı ben bile buralara bakıp bulabiliyorum ..
iyiki varsın SUZUKİ 4X4 TÜRKİYE'didim.. ;)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

birkotuadam
Er

26 Nis 2017 23:27

Oguz abi selam xl7 20. Td alayım mi enjektoru sokulebiliyormus ancak 3 bin devirde araba kitliyormus kendini
2007 ranger devri kapandı

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

27 Nis 2017 00:12

Seviyorsanız temiz ise alın..enjetör sökülmesi gerekli bir durum olduğunda genelde kaynama sorunu var, 3000 devirde araç kendini kitlemez kim diyorsa yalandır..motorun kitlenmesi için yağlamanın kesilip motor yataklarının parçalanması gerekir. buda Suzukide pek görülmüş değildir...bu konunda Enjektörle uzaktan yakıdan alakası yoktur. ;)
Site Admin

“SUZUKI GRAND VITARA XL7 2.0 HDI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 45 misafir