Suzuki Grand Vitara XL-7 XL7 TD EGR Valfi Sorunu

SUZUKI GRAND VITARA XL7 2.0 HDI

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

Suzuki Grand Vitara XL-7 XL7 TD EGR Valfi Sorunu

30 Eki 2015 11:23

XL-7 TD aracımda yaklaşık 1 yıl önce EGR valfi kaynaklı arıza ışığı yandı. O günlerde EGR valfi çok pahalı ve gereksiz diye düşündüğüm bir parça olduğundan işin tamir yoluna gittik. Tamircim EGR yi açtı, içindeki körük delikti, aynı kalınlıkta bir körükle değiştirip kapatıldı. Arıza ışığını da söndürdüm. Yaklaşık 1 yıl 30000 km kadar sorunsuz giden araçta yine EGR kaynaklı arıza ışığı yanınca yeni EGR arayışına girdim.

Hep söylenen PEUGEOT parçaları özellikle 406 uyar mantığı ile sanayideki Peugeot Citroen parçacılarını dolaştım. EGR nin üzerinde hem Peugeot'un hem Pıerburg Kodları var, parçayı bunlarla sordum. Pejodaki yedek parça sistemine kodu girdiklerinde hiç bir şey çıkmadığını söylüyorlar. 406nın kodu farklıymış.

Biraz meraklı bir parçacı Pejo yurtdışı sitelere bakınca kodu buldu. Bu parça Peugeot 806- 807 expert ve citroen jumpy 2.0 HDI de kullanıaln EGRymiş ama parçacının dediğine göre Türkiye'ye hiç ithalatı olmamış.

Parçayı ebay da buldum kargosu ile yaklaşık 175 dolar. Yani yılbaşı nedeniyle gümrüğe takılmasa bile 530 lira civarı. Suzuki Yetkili servisler ise 720 TL fiyat verip yurtdışından sipariş üzere getirileceğini söyluyorlar.

Bir diğer alternatf ise pejo 406 nın bağlantı yönü ters olan EGRsini alıp altına tornacıdan bir parça yaptırarak kullanmak. Oğuz Abi yanlış hatırlamıyorsam böyle kullanıyordu. Geçen yıl bu egr 220 lira civarıydı.

Ya da arıza ışığı yanarsa yansın deyip araya saç kestirip egr yi tamamen iptal mi ettirsem. Bu durumda araçta bir rahatlama olur mu , ne yapayım hangi seçenek tavsiyelerinize ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

Re: Grand Vitara XL-7 TD EGR Valfi Sorunu

30 Eki 2015 18:07

ben kod işini çözüp yazmıştım bi ara tara kafamda yok dogru numarayı verdim.di.. ;)

:arrow: https://www.google.com.tr/webhp?sourcei ... 1134%2Cegr

egr gazı içeri girdimi girmedimi işi cakan sensörleri var..devamlı arıza ışıgı yakar..

egr ye gitmese tamamı turbo pervanesine gitse ordan da dışarı tabii cok güzel oluyor coşuyor..ben az bi müddet denediydim.. :)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

31 Eki 2015 08:57

oguz1134 yazdı:ben kod işini çözüp yazmıştım bi ara tara kafamda yok dogru numarayı verdim.di.. ;)

:arrow: https://www.google.com.tr/webhp?sourcei ... 1134%2Cegr

egr gazı içeri girdimi girmedimi işi cakan sensörleri var..devamlı arıza ışıgı yakar..

egr ye gitmese tamamı turbo pervanesine gitse ordan da dışarı tabii cok güzel oluyor coşuyor..ben az bi müddet denediydim.. :)
Abi senin yazdığın kodları (ki EGRnin kendi üzerinde de aynıları yazıyor, eski ve yeni iki ayrı kod ) Pejo parçacıları bu ürünler Türkiye'ye hiç girmemiş dediler. Senin bu mesajından anladığım egr yi tamamen iptal etsek arıza ışığı dışında bir sorun olmaz doğru mudur?
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

31 Eki 2015 21:18

ECÜ YAZILIMININ ÇİNS LİĞİ MUHABBETİ VAR BU NOKTADA.. ;)

ford da aynı motoru kullanıyor kızdırma buji ile hata versin kesin çalışmıyor..

bizimkinde kızdırması hata vermiyeni yok kadan az..bişi olmuyor..

egr ile calışmak zorunda diye eski bi pejocudan duymuştum..olmazsa olmazı imiş..hatay lı bi arkadaş ecü dan kapattırdım demişdi.. ;) ben becertememişdim.. utanma yuhh

çip tunıng çinin iyisini bulabilirsen bi dene ben bulamadım.. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

01 Kas 2015 13:49

Dizel EGR hataları ile ilgil tecrübem yok ama diğer iki konuda biligimi paylaşayım.

1-Ebay veya X-Y-Z den alım yapıp gelen tüm kargolar Karadanda havadan da gelse gümrük paket kontrol denetiminden geçer. Gelen parça içindeki fatura değeri üst limiti
100 usd veya 75 euro bunun +1 üzeri bile olsa gümrüğe takılır, beyanneme gümrük vergisi yatırma ve sonra ithalat işlemine tabi olur.. (Şuan AHL hava lim. cargoda LED sportlarım yatmakta fatura hatalı yazıldığından DHL uğraşıyor..vs vs..)

2- EGR eksozdan çıkan pis gazı silindire verip yanma verimini düşürme, dolayısı ile Avrupa EURO gas emisyon ıvır zıvırlarına uydurma amaçlı üreticiye mecburi çalışmadır. KEndi aracımda borusunu çıkartıp manidoltaki yerini kapatıp iptal ettim. ECU da egr hatası görünüyor..görünmesse..Yararı daha iyi çekiş daha verimli yanma bir miktar tasarruf.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

03 Kas 2015 17:59

Cevaplayan arkadaşlara teşekkürler. Ben bu arada egr'yi araya saç parça koyarak mekaniik yolla iptal ettirdim. Tamirci sökünce bu zaten kapalı poziyonda arıza yapıp kalmış bu nedenle araya bu sacı koymaya gerek yok, zaten duman direk eksoza gidiyor. dedi. Ben yine de sökülmüşken tamamen iptal ettirdim. Öncesinde de EGR arızalı olmasına rağmen çekiş düşüklüğü, duman, yakıt fazlalığı gibi bir problemi yoktu, iptal sonrası da olumlu bir değişiklik de gözlemlemedim. Arıza ışığından da kurtulmak için bir kaç chıp tunıngci ile görüştüm. 300 TL isteniyor fiyat sizce nasıl?
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

04 Kas 2015 10:06

bagaz kelebegi,ve içde kalan 4 lü bogaz kelebegi,bunlar vakumla calışıyor isimleri egr diye geçiyor.. egr 1,egr 2 , egr 3 gibim ecü içinde kodları var..

calışma mantığı isi tahterevalli gibim biri acılınca digeri ona baglı oranda kapanıyor gibim. ;)

motoru tam bilen tanıyanı bulmak mesele.. :roll:

300 tl para bile degil egr den kurtabilecekse.. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

04 Kas 2015 10:14

Üstad bu işi yapmadan önce şunları kıyaslamanı öneririm..

1-Aracı orjinal parça kullanıp fabrikasyon hale döndürme maliyeti.=?
2-Aracı yansanayi parça kullanıp fabrikasyon hale döndürme maliyeti.=?
3-EGR iptali yazılım maliyeti =?
4-EGR iptali yaparken bir incechip tuning + EGR iptal maliyeti=?
Site Admin

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

05 Kas 2015 01:52

Ustad araci fabrikasyona dondurmek icin yan sanayi veya pejo urunu bulma şansı Turkiyede yok. Orjinal parça 720TL. Ya da ebaydan pejo egr si yilbasi nedeniyle gumruksuz alisveris sınırının 2 katina çıktığı gunlerde alisveris yapilarak vergi odenmese bile 520 Tl.

Egr yazilim iptal maliyeti en ucuz 300, chip tuning dahil iptal 600 tl. Ama adamlarin ne kadar profesyonel yapip başarılı olup olmayacağı meçhul. Istanbul megachips mehmet gazihanin egr iptal fiyati 500. Ya da son alternatif gecen yil 220 lira fiyat aldigim 2.0 hdi pejo egrsini torna tadilatiy
la kullanmak. Oguz abi bu torna islemi basit mi zor mudur?
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

05 Kas 2015 02:08

vakumla çalışan herhangi bir egr bul onu bi flanş la adapte et kullan el akıllıçası olur..derim..işin dogrusu o kapagı indirsen içinde biriken kurumu bi görsen yuhh egr mgr takmazsın motora didim.. morgulus
5 mm et kalınlığı olan bi flaş alttan havşa baş lı cıvata ile egr yi tutacak 2 delik lede yerine takıçan 10 numara olur..kapsamlı pejo parcacısına git vakumlu egr en ucuz en yaygın olanını bul ve takmaya çalış..krank sensörü pejo orj ambalajda 20 tl idi sgp ambalada ise 185 +kdv : 200 tl idi..misal olarak vereyim.. ;) :roll: yuhh
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

05 Kas 2015 14:27

Teşekkürler Oğuz Abi. "kurumu bi görsen yuhh egr mgr takmazsın" didiğin için ben en iyisi chip tuningcilerle konuşup işe bir şekilde garanti alırsam vereyim 300, iptal ettirip kurtulayım bu motor katilinden.

Keşke krank sensörü pejo fiyatını bilseydim. Hasan Çakır 300 deyince benim tamirci bunun üzerinde Pejo Citroen felan yazıyor beki sanayide buluruz dedi, Sonra da arayıp 200 e buldum deyince sevinmiştim syt syt syt
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

05 Kas 2015 23:16

hiç biri ben işi az biliyom senin motoru ilk defa yapıcam tecrübem az demiyor.. :roll:

sen para ver der genelde hepsi..

işi kim yapar bilemem.. :roll:

o meşhur heriflerin her vilayette bayisi var netten işi bitiriyolar..maslaga gelmen şart degil.. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

06 Kas 2015 13:14

İşte ben de bu yüzden beklemedeyim Oğuz Abi. Adamdan garanti istedim. Diyor ki ben geldiğinde yazılımı kopyalamak ve müdahale etmek için senin ecuya bağlanacağım, eğer bağlanamazsam zaten para almam, bağlanırsam da kesin işi hallederiz diyor. Ama arıza ışığını söndürüp geçerse sonrasında 2 gün geçip yine arıza ışığı yanarsa işte o durum sakat. :o >:(
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

06 Kas 2015 13:26

Denizli'de bayisi yok muymuş sor .. :?:

git gel bitmez o iş olmadı en son tüm yaptıklarını gider sil dersin bari.. ;)

garmin ile arıza silmeye yetişemeyip havlu attıydım en son o yaptıklarını sildirip normale döndürdüydüm.. :roll:
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

06 Kas 2015 14:13

Benim 300 tl fiyat aldığım firma zatren Denizli'de ama İstanbulda kiminle çalışıyor yani asıl işi yapacak olan kimdir onu bilmiyorum. Acı ECUTECH Galiba merkez Antalya linki bu.
http://www.antalyachiptuning.com/bayi-denizli.html
Merkez firma hakkında belki bir fikrin vardır.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

06 Kas 2015 14:17

Bu konuda biraz daha adı duyulmuş olarka Megachıps Mehmet Gazihan var ama onun da Denizli bayisi yok.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

06 Kas 2015 22:41

maslak daki ne daa iyi diyolar..buna takılma hoş şeyler gelmemiş di kulagıma eski işlerinden,, şu an kini durumunu bilmiyorum.. ;)

maslak dakinin de adı aklımda degil.. :roll:

bi söylesen he o derim.. ;)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

07 Kas 2015 18:03

Abi ben burada görüştüğüm bayinin merkezi olan Antalyadaki ecutech firmasını aradım. Yetkiliye" İstanbul'da bazı arkadaşlar da aynı iş için uğraşmışlar ama ecu'dan silinmesine rağmen arıza ışığı sönmemiş" dedim. Bizdeki Garminle de ışığı söndürdüğümüzü ama aracı devirli kullanmayıp uzun yol gidersem 500-1000 km arası veya süre olarak bazen 2 hafta ışığın yanmadığını söyledim.

Yetkili garantili iş yapacağını, bu işi 8 yıldır yaptığını, ola ki ışık tekrar yanarsa ve sorunu çözemezse para iadesi yapacağını söyledi.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

16 Kas 2015 16:47

EGR iptali konusunda biraz araştırma yaptım. Yazılım ile EGR silinmesine rağmen hala arıza ışığının devam etmesi konusunda şöyle bir bilgiye ulaştım. Bazı araçlarda EGR iptal edilse ve yazılımdan silinse dahi; aracın ECU su normal olarak EGR varken silindir içine giren eksoz gazının sıcaklığı ve bu gazla karışık temiz havanın toplamının oksijen oranına göre AFR (HAVA /YAKIT ORANI) ayarlaması yaptığından iptal sonrası olması gereken sıcaklık ve oksijen oranı değiştiğinden arıza ışığı yakmaya devam ediyormuŞ. Bunun çözümü olarak da sadece yazılımdan EGRyi silmekle yetinmeyip yeni şartlara göre yazılımla AFR oranının da yeniden ayarlanabildiği söyleniyor. Bana mantıklı geldi.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

04 Oca 2018 14:44

EGR valfi arızalı şekilde bugüne kadar binmeye devam ettim. Işık yakma dışında bariz bir anormallik yaşamadım. Valfi iptal etmek için araya saç da koyuldu ama buna rağmen bir artısını da görmedim.
Aslında arıza ışığı ile sürmeye de baya alıştım ama arabanın diğer eksiklerini tamamlayınca aklıma takılmaya başladı. Şu meseleyi biraz daha araştırayım dedim.
EGR yan sanayi parça satan yerlerde bulunmadığından Yetkili servisten tekrar fiyat sordum. Aradan geçen zaman içinde fiyat 1930 TL olmuş.
Peugeot'tan bulma umudum pek yoktu. Daha önce buradaki eski bir pejo parçacısı bizim egr koduna bakıp bu egr'nin pejo 806-807 nin 99-2002 serisinde olduğunu ve Türkiye'Ye bu parçanın hiç girmediğini söylemişti. Belki adam atıp tutmuştur diye Oğuz Abi'nin eski mesajlarında bahsettiği Maslak Pejoyu aradım. Onlar da yok ve bulamayız dediler. Onların yönlendirdiği ve eski pejo modellerinin parçasını satar dedikleri İstanbulda bir başka pejocuyu aradım. O arkadaş da Denizli'dekinin aynısını söyledi yani parça Türkiye'ye hiç giriş yapmamış.
Öyle olunca parçayı yurtdığında araştırdım. Almanyada fiyat 100 euro civarı. Oradaki arkadaşım alıp kargo edebilir faturasız şekilde , ancak gümrükte yine de dikkat ederler de sorun çıkarırlar mı diye endişeliyim.
İkinci bir ihtimal bağlantı yönü dışında geneli aynı olan bir Pejo 2000 hdı egr si alıp tornacıya bir ara parça yaptırmak. Onun fiyatını sormadım ama heralde torna ile birlikte 600-700 olur.
Bir diğer ihtimal chip tuningcilere egr yi yazılımdan sildirmek. Onun için 500 istiyorlar. Ayrıca chip de yapılırsa 800 toplam. Bu iş aslında en mantıklı gibi duranı ama zaten 250 binde olan araçta chip sonrası sorunlar başlar da hepten içinden çıkamazsam diye de endişeliyim.
Bu konuda yıorumlara ihtiyacım var.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

08 Oca 2018 17:38

EGR eksodan atılan pis yanmış gazın az bir kısmını, emiş manifoldun geri basarak yanma verimini düşürmek için yapılmış bir sistem..yani motor gücünden çalan..ama Avrupa Eksoz normlarına uydurmanın basit ucuz yoludur..maden Check engine yanıyor alışmışsın elleme derim bin git öyle.. ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

09 Oca 2018 05:59

Offroadpassion yazdı:EGR eksodan atılan pis yanmış gazın az bir kısmını, emiş manifoldun geri basarak yanma verimini düşürmek için yapılmış bir sistem..yani motor gücünden çalan..ama Avrupa Eksoz normlarına uydurmanın basit ucuz yoludur..maden Check engine yanıyor alışmışsın elleme derim bin git öyle.. ;)
Eyvallah. En ucuz yöntem en iyi yöntem qaz2
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

28 Şub 2018 14:22

1. Bu EGR zımbırtısı benim aracımda da var mıdır acaba? (2004 model otomatik tek kapı 1.6 benzin+lpg Grand Vitara)
2. Ben Ne ebay da, ne parça satışı yapan diğer sitelerde, ne de diğer bilimum bir takım sitelerde kendi aracımı neden bulamıyorum?
Make Model Year vb seçimi yapılan dropdown menülerde 2004>Suzuki>Grand Vitara> diye seçince 1.6 hiç bir araç çıkmıyor?
Yıl ile bir iki aşağı yukarı oynuyorum, Grand Vitara yı Vitara yapıyorum yine çıkmıyor? en ufak motor 2 veya 2.6 vb falan çıkıyor?
Bir anlam veremedim bu işe...

Umarım benim aracımda da EGR vardır. Lütfen EGR olsun... Şu anda performanstan çalan, ve üzerinde oynanınca ilave performans artışı olacak bir donanımım olsun lütfen :D
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"
2004 Grand Vitara 1.6 A/T

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

02 Mar 2018 18:29

Egr var takbiki emiş manifoldunda sol taratan giren bir boru var.. akü tarafından emiş manifolduna bak serçe parmak kadar bir boru aşağıdan gelir manifolda girer.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

06 Mar 2018 12:43

Offroadpassion yazdı:Egr var takbiki emiş manifoldunda sol taratan giren bir boru var.. akü tarafından emiş manifolduna bak serçe parmak kadar bir boru aşağıdan gelir manifolda girer.
eyvallah abi. ben bu zımbırtıyı iptal ettirecem. Beygirde artış sağlar mı? Niyetim o...
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"
2004 Grand Vitara 1.6 A/T

“SUZUKI GRAND VITARA XL7 2.0 HDI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 72 misafir