Grand Vitara 2004 ön Dif aks boşluk sorunu

SUZUKI DİFERANSİYEL HK. SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

makrakanta
Er
İletişim:

Grand Vitara 2004 ön Dif aks boşluk sorunu

01 Şub 2015 07:40

Arkadaşlar Grand Vitara 2004 aracımın ön dif.ten çıkıp SAĞ ön tekere giden aks ın ön dif.ten çıktığı yerde boşluk var.Elimizle tutup salladığımız zaman tıkır tıkır sallanıyor.Ustam flanş bozulmuş dedi.Bu noktada flanşmı var,varsa hazır satılırmı ?.Usta tornacıda yaptırsak bile onu yapacak tornacı bulmak zor araç 3-4 gün yatabilir dedi.Bu konuda arkadaşlarımdan bilgi akışı bekliyorum.

( Bu arızanın hikayesinide anlatayım daha sonra başına gelecek arkadaşlara yol göstersin.Aracın altında yerde bazen bir iki damla yağ lekesi görüyordum.Aracın altına yattım kontrol ettim.Yağ Ön dif.ten çıkan aks tan geliyordu.Orayı güzelce temizleyip ustaya gittim lifte kaldırdık.Keçe bozulmuş dedi.Aks körükleride yırtılmak üzere dedi.Muhtemelen rulmanda bozulmuştur.Rulmanda değişir dedi.
Aksiyon Murat ustamız siteden gıyabında tanıdığım kişiydi.Bu aracı İstanbul dan alırken ona göstermiştim ve bu sayede kendisiyle tanışmıştım.Bir adam boşu boşuna nam yapmıyor,gerçekten çok kalender bir insan ve bilgili bir usta.
Önce Genç tokeli aradım keçe ve rulmanı sordum.Numara ve ölçü istedi kapattım.
Sonra Aksiyon Murat ustamızı aradım.Durumu anlattım.Orada rulman olmaz dedi keçe bozulmuştur dedi.sağolsun bir orj.keçe ve kendilerininde kullandığı hemen yırtılıvermeyen kalitede 2 tane aks körüğü temin edip yolladı.
Ben artık rulman bozulmuştur diyen ustaya gitmedim.Burada Denizli de kendilerininde üzerinde yap boz oynadıkları 2 tane 93 model Vitara JLX leri olan,3 kardeş çalışan başka bir ustaya gittim.O ustada aks ı eliyle sallayıp bak flanş bozuk boşluk var.Keçeyi değiştirsek bile gene yağ kaçırır dedi.Hazır flanş satılıyormu bi araştır dedi.)
Metin DÖNMEZ
Metin DÖNMEZ
2000 model 5K JLX oğlumda
2004 model 5K GRAND VİTARA A/T bende

DENİZLİ

makrakanta
Er
İletişim:

Re: Grand Vitara 2004 ön Dif aks boşluk sorunu

01 Şub 2015 08:11

Sonradan Hakan beyin bu paylaşımını gördüm.Bahsettiğim yer Hakan beyin paylaştığı son 3 fotoda keçe ile birlikte görünen yer.Keçede Murat usta nın gönderdiği aynı keçe.
http://www.suzuki4x4turkiye.com/viewtop ... =17&t=5040
Metin DÖNMEZ

DENİZLİ

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

02 Şub 2015 08:57

makrakanta yazdı: Aksiyon Murat ustamızı aradım.Durumu anlattım.Orada rulman olmaz dedi keçe bozulmuştur dedi.
Üstad geçmiş olsun..Grandlarda sağ aks kafasında herzaman bir miktar boşluk olur, dediğin gibi tıkır tukur hafifçe oynar, bu freze boşluğudur..Murat usta her gün bunları söküp takan bilgili biri..dediği doğrudur..önerim keçeni değiştir, aksı tak devam et olur..aynı durum bende de var, keçe değiştirdim devam ettim. Birçok Grand Vitarada var..çok aşırı değilse sorun etme.. ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

02 Şub 2015 10:37

Çok yakın zamanda aynı sorunu yaşadım sağ ön aksın defransiyele geçtiği taraftan yağ kaçağım vardı Grand oto da segman ve orjinal keçe değişimi yağ değişimi yapıp devam ettim ufak boşluk Hakan abinin dediği gibi bende de var ve normal olduğu söylendi ama o tarafta bilya var diyenlerden selamı kesin ;) bu araçtan hiç anlamadıkları kesin
İlker Kılıçkaya 39 (A rh+)
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

Kullanıcı avatarı
veteriner37
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

09 Şub 2015 21:47

ben şurasını anlamadım:Usta tornacıda ne flanşı yapmak gerekir dedi..ve 2 gün araba yatacak!!Bu usta gözü size dikmiş gibi üstadım..aman diyimm ;)
İsa Bilgin
AB rh (+),yaş:43
93 jlx 5K/otomatik(Artik ağir arazici)
&2007Mitsubishi Outlander V6 XL
Kastamonu_Daday

makrakanta
Er
İletişim:

04 Mar 2015 22:49

Öncelikle cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim.Bu işlemi yaptırayım ondan sonra cevap yazayım diye geciktim.Bugün tekrar tamircime gittim.Ustalarında yap boz oynadıkları 2 tane suzuki JLX i var ama Grand daha dükkanlarına ilk defa benimki girdi hatta ilk girdiğinde uzun uzun incelediler şurası bizimki ile aynı şurası farklı gibi kendi kendilerine yorum yaptılar.Zaten Denizli de Grand Vitara da pek yok.Sanırım 20 - 25 kadar JLX 3-5 tane XL-7 vardır.O nedenle flanştan bilyadan söz ettiler heralde.
Ben buradan öğrendiklerimle flanş veya bilyanın olmadığını,boşluğun normal olduğunu söyledim. Sadece keçeyi değiştiriverin yeter dedim.Akisin kovan ve frezeli kısmını dif.ten çıkarırken baya zorlanmışlar frezenin ucundaki tel gibi sekmanı çıkarırken bozmuşlar ama yenisini bulmuşlar.Dif.e giren kısımda biraz keçenin çalıştığı yerde iz oluşmuş birazda uç frezeye yakın yerde biraz iz vardı.O şekilde taktık.Zaten çıkan keçede fazla sertleşmemiş,dif yağıda eksilmemiş sanırım ben biraz evham yapmışım.
Metin DÖNMEZ

DENİZLİ

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

05 Mar 2015 11:03

Geçmiş olsun, yeni keçe var, yağlar tamam sadece sürüp keyfini çıkartın..bu araç Suzuki kolay kolay bozulmaz.. ;)
Site Admin

“SUZUKI DİFERANSİYEL / DIFFERENTIAL ISSUES” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 49 misafir