Deferansiyel yere 45 derecelik açı yapcak şekilde yukarı dönük

SUZUKI DİFERANSİYEL HK. SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

duruemlak17
Er

Deferansiyel yere 45 derecelik açı yapcak şekilde yukarı dönük

14 Ara 2019 13:06

Merhabalar..
Vitara jlx 1.6, 5 kapı, 96 model Aracımla, yüksek tavan bir transit çekktim. Vincim ile tabi. Bilmem ondan mıdır, ertesi gün bir anda yüksek volümde garçgurç bir sürtme sesi geldi. Önceleri Firene basınca kesilse de sonra bu fayda etmedi. Her an olan birşeyde değildi. 4 seri ye takınca da yapmıyor.ama gene de kasma yapıyor.

Derken şanıman traversi yamuktu ve ustam bundandır dedi, çıkma travers buldum değiştirdik. ses kesilmedi. Ama değiştirmemiz genede iyi oldu. Birkaç ay evvel şaft balansı yaptırmıştım ve şaft istavrozları da değişmişti. Ozaman da demişlerdi traversi değiştir diye de bulamıyordum ...

Vel hasıl şuan ustam arkada deferansiyel imin yukarı baktığını farketti. Ama neden, nasıl bu hale geldiğini bulamadık. Kırık çıkık gözükmüyor.. Hep mi böyleydi anlamadık. Böyle olsa hep, şaftı sökerken ve takarken görmeleri lazımdı. Ford transiti çekerken tak tuk sesler gelmişti, ben vinç yada tampon sansam da acaba diferansiyel den miydi?

Ustam nasıl düzelteceğini, şafta bağlantı noktasını yeniden hemen hemen yere paralel nasıl yapacağını bilememek te... Kesip kısaltmaktan falan söz ediyor çeşitli bağlantı kollarını ki bu saçma geliyor bana... Uzama yokki... Napmak nasıl yapmak lazım??
Çok Teşekkür ederimm🙏
Ali Durukan
Vitara Jlx 5 kapı. 96 model.

duruemlak17
Er

Re: Deferansiyel yere 45 derecelik açı yapcak şekilde yukarı dönük

18 Ara 2019 09:34

Difaransiyeli salıncağa bağladıkları parçayı ters takmışlar.(bıktık bu ustalardan) Saplamanın iki tarafındaki arasındaki pay eşt değil. Arababın arkasına bakan yüzeyi arabanın önüne bakacak şekilde takınca diferansiyal yerle paralel olacak şekle gelecek şekilde mesafe azalmış oldu. Böylece helezonlar da kavis yapıyordu düzeldi. Tabi bu süreçte şaft balansı bozulmuş. Daha 6 ay evvel yaptırmıştım oysa... 😊
Ali Durukan

Kullanıcı avatarı
zaferkucuk
Uzman Çavuş
İletişim:

18 Ara 2019 10:51

Usta önemli.Geçmiş olsun.Ben de ön difi değiştirdim sola dönüşte aşırı kasma var.Üzerine gittiğim zaman tak diye ses yapıyor.Sebebini bulamadılar.Çamur zeminde kar da stabilize yolda da aynı.
Zafer Küçük Arh+
Renault Clio 1.4 RT
SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
2. SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
Jeep cheroke 2.4 Kj 2003
3.Suzuki Grand Vitara 1998 2.5 V6

duruemlak17
Er

19 Ara 2019 08:33

Burda 3 usta arasında dönüyorum.Her biri bir adım çözüyor ikinci adımı yanlış yöne atacakken diğerinden aldığım fikir doğrultusıunda ilerliyorum.
Şimdi bende de ön tespit edildi. 2 ses geliyormuş meğer. Biri şaft, o ok. Diğeri sol ön telerlekten geliyormuş. Hub söküldü. Usta bunu değiştir dedi. Ama ben pek eminsizim.Söktüğüm yerde açıkta kalan, hub un oturduğu dişli mil sallanıyor. Araştıracağım daha.
Ayrıca seri 4 çekere alınca benim araçta çok kasıyordu. Ön diferansiyel mi diye şimdi şüpheleniyorum.
Bir yandan uğraşmak hoşuma gidiyorda, masraflı işte....
Ali Durukan

duruemlak17
Er

20 Ara 2019 21:12

Ön sol tekerdeymiş sorun. Hub ı söküp sağa taktım sorun yaşamadım. Solun bilyasında sanırım. Bu arada difaransiyelin yukarı dönüklüğü hakkında forumda bir konu buldum. Oradan devam edeceğim soracağım efenim...
Ali Durukan

duruemlak17
Er

20 Ara 2019 21:28

duruemlak17 yazdı: 18 Ara 2019 09:34 Difaransiyeli salıncağa bağladıkları parçayı ters takmışlar.(bıktık bu ustalardan) Saplamanın iki tarafındaki arasındaki pay eşt değil. Arababın arkasına bakan yüzeyi arabanın önüne bakacak şekilde takınca diferansiyal yerle paralel olacak şekle gelecek şekilde mesafe azalmış oldu. Böylece helezonlar da kavis yapıyordu düzeldi. Tabi bu süreçte şaft balansı bozulmuş. Daha 6 ay evvel yaptırmıştım oysa... 😊

Bu parçayı özellike, difaransiyelin burnunu yukarı baktırarak şaft sesini azaltmak için ters takmışlar. Biz düzelttik bilemiyorum durumu şuan. Bariz şaft sesi gelmiyor ama.
Ali Durukan

“SUZUKI DİFERANSİYEL / DIFFERENTIAL ISSUES” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 81 misafir