Suzuki Grand Vitara Oksijen Sensör Değişimi

SUZUKI ELECTRICAL - ELECTRONICAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
vivican
Uzman Çavuş
İletişim:

Re: Suzuki Grand Vitara Oksijen Sensör Değişimi

14 Nis 2016 11:20

e.deren yazdı:
vivican yazdı:Yanarak dolaşıyorum hala yakıt 26 25 kuruşlarda sanki düştü mü ne bende anlamadım morgulus :roll: biraz daha devam ediyorum böyle.
Vallahi pomanın ki yıllardır yanıyor nerdeyse arıza ışığının lambası bitecek onu değiştiricem ??? >:( Lpg de etkilemez yakıtı diyolar ama benzin tüketiminde artış olurmuş dediler ustalar :roll: benzin zaten ısınana kadar o zaman yansın morgulus
Şimdi onu düşündüm benzin yarım depoydu neredeyse bir haftada çeyrege düştü qaz3 :roll: syt
Can Eyüboğlu / 30 / İç Mimar / İstanbul / Maltepe
Cey Motorsports
Suzuki Grand Vitara 1.6 3k.

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

14 Nis 2016 11:41

vivican yazdı:
e.deren yazdı:
vivican yazdı:Yanarak dolaşıyorum hala yakıt 26 25 kuruşlarda sanki düştü mü ne bende anlamadım morgulus :roll: biraz daha devam ediyorum böyle.
Vallahi pomanın ki yıllardır yanıyor nerdeyse arıza ışığının lambası bitecek onu değiştiricem ??? >:( Lpg de etkilemez yakıtı diyolar ama benzin tüketiminde artış olurmuş dediler ustalar :roll: benzin zaten ısınana kadar o zaman yansın morgulus
Şimdi onu düşündüm benzin yarım depoydu neredeyse bir haftada çeyrege düştü qaz3 :roll: syt
Aynen bende bakıyorum benzin tüketimi fazla oluyor ;)
İlker Kılıçkaya 39 (A rh+)
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

15 Nis 2016 09:09

Lambda/Oksijen sensörü vs isimle anılan bu parça, ECU(Beyin) ünitesinin yakıt ayarında kullandığı bir parçadır..buradaki ısı değerlerini okuyamaz ise.. 1-Araç hep soğumuş gibi fazla yakıt verir..(Zengin karışım) araç ısındıktan sonra bile..rölantide ve alt devirlerde gereginden fazla yakıt verileceğinden (Çünki ECUda ısı bilgisi yok) yakıtda artış olacaktır.

= Önemli bir sensördür. ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
yuzen_adam
Asteğmen
İletişim:

15 Nis 2016 11:21

Aslinda bozuk oksijen sensorunun lpg yi etkilemesi lazim.
Benzinde okunan yanlis yakit degerleri benzin enjektor surelerinin degismesine sebep olur. Lpg kalibrasyonu yapilirken Lpg ecusu kendini benzin enjeksiyon surelerine gore ayarlamaya calisir. Bu nedenle lpg ayarlarida kalibrasyon sonrasi bozulur. Eger lpg kitiniz aracin ecusuna baglanabilen ve verileri okuyup kendini devamli kalibre eden modellerden ise lpg ayarlarinizda bozulacaktir...
Bu nedenle arac benzinde ne kadar saglikli calisiyorsa lpg de o kadar saglikli calisir...

Degistirin oksijen sensorlerinizi morgulus morgulus morgulus
Suzuki way of life...

Koray Yamacı 1986
İstanbul Maltepe Altıntepe
A Rh(+)
1999 Grand Vitara 2.5 v6

Kullanıcı avatarı
vivican
Uzman Çavuş
İletişim:

15 Nis 2016 13:50

O zaman kısa zamanda değişiyorum morgulus morgulus Her zaman söz dinlerim 8-)
Can Eyüboğlu / 30 / İç Mimar / İstanbul / Maltepe
Cey Motorsports
Suzuki Grand Vitara 1.6 3k.

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

15 Nis 2016 16:28

vivican yazdı:O zaman kısa zamanda değişiyorum morgulus morgulus Her zaman söz dinlerim 8-)
Nerden alacaksan bana da haber ver bende alım genç ;)
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

phantom
Er

25 Haz 2016 23:29

Ayni sıkınti benim aracimda da mevcut. P0130 bank 1 sensor 1 arizasi ve p0135 ayni sensorun isitma arizasi veriyor. Bu sensorun maliyeti nedir? Yan sanayi is gorur mu? Birde son olarak iki sensor birbiriyle ayni mi farklari var mi acaba?

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

27 Haz 2016 11:51

Yan sanayi ben taktım sorunsuz çalıştı uzun süre..ancak bir arkadaşım taktı..200Km sonra yine aynı hatayı verdi..sanırım iç dirençleri ECU için uygun değildi..
Site Admin

phantom
Er

27 Haz 2016 15:21

Arıza ışığı sebebiyle araçta performans kaybı yaşanıyor mu? Değiştirdiğimizde ne gibi değişiklikler olacak araçta? aracım sanki biraz hantal gibi geliyor bana bunun sebebi olarak sensörü düşünmekteyim ne kadar doğrudur?

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

27 Haz 2016 16:29

phantom yazdı:Arıza ışığı sebebiyle araçta performans kaybı yaşanıyor mu? Değiştirdiğimizde ne gibi değişiklikler olacak araçta? aracım sanki biraz hantal gibi geliyor bana bunun sebebi olarak sensörü düşünmekteyim ne kadar doğrudur?
Performans kaybı ve yakıt tüketiminde artış yaşanır.
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

28 Haz 2016 13:44

Düşünce değilde reel olarak ECU Check engine verince bağlanıp bakmak lazım..eğer hata kodu yoksa bu sensörleri kurcalamak fayda sağlamaz.. Performans ile ilgii diğer başlıkları incelemenizi öneririm.. Check engine varsa ve sebebi Bank1-Bank2 Lambda sensörü ile burada yazılanları dikkate alın..diğer hallerde başka sebepler araştırılmalı.
Site Admin

phantom
Er

28 Haz 2016 15:59

P0130 P0135 hata kodlarını alıyorum.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

29 Haz 2016 10:19

Elektronik bölümümüzde kod listesi var..oradada aynı kod aynı arızaya işaret ediyor, internetde diğer markalarda benzer kod sis. kullanmış... Bu durumda sensör arızası gibi, çalışan sağlam bir Suzukiden söküp sizin araçta deneme imkanı varsa denemek güzel olur.(mümkünse tabi).. değilse oksijen sensörü alıp değiştimek lazım gibi duruyor.

http://www.otodonanim.com/mobil/haber/8 ... mlari.html
Suzuki arıza kodları.
P0130 ISITILMIS 02 SENSORU DEVRE ARIZASI (BANK 1, SENSOR 1)
P0131 ISITILMIS 02 SENSORU DUSUK VOLTAJ (BANK 1, SENSOR 1)
P0132 ISITILMIS 02 SENSOR DEVRESi YUKSEK VOLTAJ (BANK 1, SENSOR 1)
P0133 ISITILMIS 02 SENSOR DEVRESi YAVAS TEPKi (BANK 1, SENSOR 1)
P0134 ISITILMIS 02 SENSOR DEVRESiNDE HAREKETLiLiK TESPiT EDiLEMEDi (BANK 1, SENSOR 1)
P0135 ISITILMIS 02 SENSOR ISITICI DEVRE ARIZASI (BANK 1, SENSOR 1)

Opel için arıza kodları var ama heme hemen aynı kod aynı arızaya işaret ediyor.
http://www.programdoktoru.com/opel-ariza-kodu/
Site Admin

phantom
Er

29 Haz 2016 14:54

hata kodlarını kontrol etmiştim zaten Hakan Bey sensör arızası gibi duruyor. Bi yer ile konuştum garantili değiştirecek kesin söndürüyor dedi. aklımdaki soru su haliyle fiyat kayda deger bir rakam sensörün değiştirdim ok arıza ışığıda söndü diyelim aracımda değişiklik olacak mı yakıtta aman aman bi değişiklik olacak mı? sadece lamba sönsün mantığıyla değiştirmek istemiyorum. tabiki arızalı değişmesi gerek ama bu arızanın etkisi ne kadar onu bilmek istiyorum aslında tecrübeleriniz bu değişikliğe değer mi deymez mi sorusuna ne cevap veriyor?

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

29 Haz 2016 15:30

phantom yazdı:hata kodlarını kontrol etmiştim zaten Hakan Bey sensör arızası gibi duruyor. Bi yer ile konuştum garantili değiştirecek kesin söndürüyor dedi. aklımdaki soru su haliyle fiyat kayda deger bir rakam sensörün değiştirdim ok arıza ışığıda söndü diyelim aracımda değişiklik olacak mı yakıtta aman aman bi değişiklik olacak mı? sadece lamba sönsün mantığıyla değiştirmek istemiyorum. tabiki arızalı değişmesi gerek ama bu arızanın etkisi ne kadar onu bilmek istiyorum aslında tecrübeleriniz bu değişikliğe değer mi deymez mi sorusuna ne cevap veriyor?
Araç lpg limi yoksa sadece benzin mi
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

29 Haz 2016 16:03

Şuan sensörden ECU'ya veri ya gitmiyor yada hatalı gidiyor..her ikiside fazla yakıta sebep olur.. Ben sensör değiştikten sonra çekişte biraz(Hafif) bir düzelme yakıtta (LPG) 1Lt/100Km gibi düşme gördüm..+ Check Engine lambası söndü.

Aracın gidişinde bariz bir fark olmaz, hafif bir fark olur/olabilir..yakıtta ise yine 1Lt gibi düzelme olabilir fazla ise .
Site Admin

phantom
Er

29 Haz 2016 19:55

Arac lpgli yaptirmak sart anlasilan 1lt iyi rakam.

phantom
Er

03 Tem 2016 19:17

Oksijen sensorunu garantili olarak degistirdim. Aracin gidisi vs degisti gercekten yakiti olcmedim henuz olcunce onuda yazacagim.

Demirhan
Çavuş
İletişim:

26 Tem 2016 16:52

Değiştirdiğiniz kat dan sonraki sensor mu yoksa önceki sensor mu?
Demirhan ÜNLÜ / 1986
Grand Vitara 2.0 jlx-al / 2006
Ankara

slay06
Er
İletişim:

24 Eyl 2016 17:52

Sensör arıza ışığım özellikle kış aylarında ucuz gaz (LPG) satan bayilerden gaz aldığımda yanıyordu. Sonra siliyordum kendim. Lakin son 2/3 ayda ben söndürüyorum. Sonra aracı her çalıştırdığım da istisnasız tekrar yanmaya başlayınca artık silmeden ışıl ışıl geziyorum. Ama benzinde bir iki defa gaz pedalına basmama rağmen motor kendini toparlayamadı. Arkadan da takır takır ses gelince korktum, dedim sensörden olsa gerek. Tabi bu küçük deneyim dışında pek de hissedemiyor insan oksijen sensörünün tam olarak sağladığı/yada sağlayamadığı katkıyı. LPG olduğu sürece tekrar yakma ihtimali yüksek biliyorum. Bende değiştirmek istiyorum. Yorumları okudum bana 1- 2004 G.Vitara AT 2.0 için bu sensörün orjinal parça kodu lazım nasıl bulabilirim? (forumda bir iki parça katalog paylaşılmış ama ulaşılamıyor) 2- Ebay yada başka bir kanal üzerinden almayı düşünüyorum ama araç motorkodu olan JA20 yi onların listelerinde göremiyorum, bulamıyorum. Bizim araçlara uygun sensör ebay yada aliexpres de satış sayfası bilen var mıdır? şu :idea: bi söndüreyim bende.
2004 Grand Vitara AT 5k

phantom20
Er

25 Eyl 2016 11:30

slay06 yazdı:Sensör arıza ışığım özellikle kış aylarında ucuz gaz (LPG) satan bayilerden gaz aldığımda yanıyordu. Sonra siliyordum kendim. Lakin son 2/3 ayda ben söndürüyorum. Sonra aracı her çalıştırdığım da istisnasız tekrar yanmaya başlayınca artık silmeden ışıl ışıl geziyorum. Ama benzinde bir iki defa gaz pedalına basmama rağmen motor kendini toparlayamadı. Arkadan da takır takır ses gelince korktum, dedim sensörden olsa gerek. Tabi bu küçük deneyim dışında pek de hissedemiyor insan oksijen sensörünün tam olarak sağladığı/yada sağlayamadığı katkıyı. LPG olduğu sürece tekrar yakma ihtimali yüksek biliyorum. Bende değiştirmek istiyorum. Yorumları okudum bana 1- 2004 G.Vitara AT 2.0 için bu sensörün orjinal parça kodu lazım nasıl bulabilirim? (forumda bir iki parça katalog paylaşılmış ama ulaşılamıyor) 2- Ebay yada başka bir kanal üzerinden almayı düşünüyorum ama araç motorkodu olan JA20 yi onların listelerinde göremiyorum, bulamıyorum. Bizim araçlara uygun sensör ebay yada aliexpres de satış sayfası bilen var mıdır? şu :idea: bi söndüreyim bende.

Yurtdisindan dusunmeyin bence ben bostancida garantili degistirttim ve hic sorun yok sensorlerin ic direnclerinde farklilik sebebiyle isigi sondurememe ihtimaliniz var bu sebeple garantili bi sikinti oldugunda yenisini alabileceginiz bir yerde degistirmeniz daha dogru olur. Malum cok ucuz bi parca degil.

baretta92
Er

21 Mar 2017 22:05

Aynı problemle karşılaştım oksijen sensör arızası (lpg) olduğu için yanıyor bir kaç kez arıza kodunu sildim. Gene yandı sensörleri temizlendi.arıza lambasini bu sefer kendim reset. Ledim sorun çözüldü Ustalara para vermekten bıktım. Çözüm akü kutup başını sokun (-)takın kontağı açın sistem kendini resetliyor teyp ekranında sistem çekin yazısı yanıyor bekleyin code çıkınca teyp codenizi girin aracı çalıştırın normale dönüyor. yanlız sarı araç kayma işareti yanıp sönüyor yürüyün birkaç KLM sonra oda sönüyor.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

22 Mar 2017 00:36

Oksijen sensörü arızası reset sonrası geçici olarak söner..30-40 Km sonra yanmassa bu iş tamamdır...ancak..
1.Durum benzinde kullanımda sönüyor/Lpg kullanımında yanıyorsa Lpg ayarı zengin veya fakridir.
2.Durum Benzindede yanıyorsa temizleyin, yine yanıyorsa sensördendir..

Her işlem sonrası 30-40 km kullanım sonrasında yeniden yanmıyorsa..normaldir..
Site Admin

erdem_35
Er

22 Mar 2017 14:02

Sensör arızası yaşıyorum, hata kodu olarak 1. sensörü veriyor. Birkaç kez arıza ışığını sildirdim. 30-40 km yol yaptıktan sonra tekrar yanıyor.
Orjinal ürün çok pahalı alacağımız alternatif ürün - yer önerisi olan var mı ?

Offroadpassion yazdı:Oksijen sensörü arızası reset sonrası geçici olarak söner..30-40 Km sonra yanmassa bu iş tamamdır...ancak..
1.Durum benzinde kullanımda sönüyor/Lpg kullanımında yanıyorsa Lpg ayarı zengin veya fakridir.
2.Durum Benzindede yanıyorsa temizleyin, yine yanıyorsa sensördendir..

Her işlem sonrası 30-40 km kullanım sonrasında yeniden yanmıyorsa..normaldir..

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

22 Mar 2017 19:20

Sitenin alt bölümünde Suzuki yedek parçacıları bölümü var..oradan sırayla arayıp muadil sensörler var çok daha uygun temin edebilirsiniz.
Site Admin

“SUZUKI ELEKTRİK - ELEKTRONİK” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 51 misafir