Grand Vitara II Ses Sistemi İyileştirmeleri

SUZUKI ELECTRICAL - ELECTRONICAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Grand Vitara II Ses Sistemi İyileştirmeleri

31 Eki 2013 09:49

Ülenn yıllardır teyp, kolon ampiligatorrr morgulus yani anfi tesisat allah ne verdiyse birbirine bağladım, araya Aciko Ekolayzermi girmedim, DEC sistem mi devreye almadım..neler yaptım..ama bu açıdan hiç düşünmedim yuhh cidden (itiraf.com gibi oldu bu bölüm) morgulus Evet seri ve paralel mantığınız doğru..durdum birden..

Yaşanan tecrübe, eldeki tüm kolonları morgulus mevcut hatta paralel bağla sese bak hımm dur tiz atalım, yokk bu bölümü anfiden geçsin, şu bölümü ekolayzerden (eskiden) vs vs.. böyledi mantığım..

Bu vesile akabinde, zatiahalimin derunn düşüncelere zerk eylediniz, bundan kelli icrai faaliyetlerinde gavır icadı Ohm zaviyesinden müteala etme hususunu ziyadesiyle hatmedeceğin, sevgi ve muhabbetle kucaklarım

Suzuki Türkiye Elektrikli Zımbırtılar Fıkrası Umum Dairesi
Site Admin

Kullanıcı avatarı
TARDUK
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

31 Eki 2013 10:02

bende aracıma bir iki şey taktırdım ilk fırsatta resimlerini paylaşacağım,
benim taktırdığım şeyler başlangıç seviyesinde olmasına rağmen yorumum
eskiden müzik taklidi yapan bir gürültü dinlediğim yönünde

Kullanıcı avatarı
fatih_VKZ
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

01 Kas 2013 00:14

othar yazdı:Teyp cikislarindaki ohm degerleri (ozellikle hi-fi ev sistemlerinde) araliklidir. Atiyorum 2-6 ohm arasi der. Bu baglamda paralel baglantida ohm dusser ama teybe zarar vermez. Tabi burda ufak bir ayrinti var; oda sizin teyplerde ohm aralikli bir deger de mi bide bu aralik hangi degerlerde oldugudur.

Bu sorunu cozmenin kolay yolu ise yuksek omajli 2 hoparloru paralel baglayarak degeri dusurup teyp/anfi cikis degerlerine getirmektir. Nasil yukselir ben bilmez :) sanirim seri bagliyorduk.

Son olarakta ohm degerlerinin disina cikildiginda belli bir zaman sonra teybin/anfinin cikislari yanar. (tecrubeyle sabittir morgulus )

Tecrube kismi;
(Ev sinema sisteminde eski Sony Hifi sistemin hoparlorlerini bu sekilde baglayarak center speaker olarak uzun yillar kullandim sorun ve veya kalitede herhangi bir problemde olmadi. Tabi bu sekilde kullanmadan once bu ohm olayini bilmedigim icin tek bir tanesini kullanmistim ve anfinin cikisini yakmistim ;) )

Paralel yada seri baglanti hangisi oluyordu emin diilim ama ben bir hoparlorun + arti ucunu digerinin - eksi ucuna bagladiktan sonra elde kalan + ve - uclari anfideki uygun yerlere girmistim.
bahsettiğiniz seri bağlantı oluyor.
seri bağlantıda ohm yani direnç artar R1 + R2 = R toplam
paralel bağlantıda ohm yani direnç düşer (1/R1)+(1/R2)=(1/R toplam)
karışık devrelere girmiyorum şimdilik morgulus
Fatih KAÇAN 1983
İstanbul
Linea
Corolla D4D

Kullanıcı avatarı
fatih_VKZ
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

01 Kas 2013 00:16

Offroadpassion yazdı:Ülenn yıllardır teyp, kolon ampiligatorrr morgulus yani anfi tesisat allah ne verdiyse birbirine bağladım, araya Aciko Ekolayzermi girmedim, DEC sistem mi devreye almadım..neler yaptım..ama bu açıdan hiç düşünmedim yuhh cidden (itiraf.com gibi oldu bu bölüm) morgulus Evet seri ve paralel mantığınız doğru..durdum birden..

Yaşanan tecrübe, eldeki tüm kolonları morgulus mevcut hatta paralel bağla sese bak hımm dur tiz atalım, yokk bu bölümü anfiden geçsin, şu bölümü ekolayzerden (eskiden) vs vs.. böyledi mantığım..

Bu vesile akabinde, zatiahalimin derunn düşüncelere zerk eylediniz, bundan kelli icrai faaliyetlerinde gavır icadı Ohm zaviyesinden müteala etme hususunu ziyadesiyle hatmedeceğin, sevgi ve muhabbetle kucaklarım

el fatiha morgulus
Fatih KAÇAN 1983
İstanbul
Linea
Corolla D4D

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

01 Kas 2013 01:37

fatih_VKZ yazdı:
othar yazdı:Teyp cikislarindaki ohm degerleri (ozellikle hi-fi ev sistemlerinde) araliklidir. Atiyorum 2-6 ohm arasi der. Bu baglamda paralel baglantida ohm dusser ama teybe zarar vermez. Tabi burda ufak bir ayrinti var; oda sizin teyplerde ohm aralikli bir deger de mi bide bu aralik hangi degerlerde oldugudur.

Bu sorunu cozmenin kolay yolu ise yuksek omajli 2 hoparloru paralel baglayarak degeri dusurup teyp/anfi cikis degerlerine getirmektir. Nasil yukselir ben bilmez :) sanirim seri bagliyorduk.

Son olarakta ohm degerlerinin disina cikildiginda belli bir zaman sonra teybin/anfinin cikislari yanar. (tecrubeyle sabittir morgulus )

Tecrube kismi;
(Ev sinema sisteminde eski Sony Hifi sistemin hoparlorlerini bu sekilde baglayarak center speaker olarak uzun yillar kullandim sorun ve veya kalitede herhangi bir problemde olmadi. Tabi bu sekilde kullanmadan once bu ohm olayini bilmedigim icin tek bir tanesini kullanmistim ve anfinin cikisini yakmistim ;) )

Paralel yada seri baglanti hangisi oluyordu emin diilim ama ben bir hoparlorun + arti ucunu digerinin - eksi ucuna bagladiktan sonra elde kalan + ve - uclari anfideki uygun yerlere girmistim.
bahsettiğiniz seri bağlantı oluyor.
seri bağlantıda ohm yani direnç artar R1 + R2 = R toplam
paralel bağlantıda ohm yani direnç düşer (1/R1)+(1/R2)=(1/R toplam)
karışık devrelere girmiyorum şimdilik morgulus
heh tesekkurler, ben dusurmusmuydum yukseltmismiydim hatirlamiyordum. iyi oldu bu.
Othar Avarkan (A rh+) / D.Yili : 1982
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

01 Kas 2013 08:36

fatih_VKZ yazdı:
Offroadpassion yazdı:..Bu vesile akabinde, zatiahalimin derunn düşüncelere zerk eylediniz, bundan kelli icrai faaliyetlerinde gavır icadı Ohm zaviyesinden müteala etme hususunu ziyadesiyle hatmedeceğin, sevgi ve muhabbetle kucaklarım
el fatiha morgulus
morgulus morgulus morgulus morgulus
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Macera01
Onbaşı
İletişim:

01 Kas 2013 13:31

Tecrube kismi;

Özellikle bu teybin çıkışlarının yanma işi hoşuma gitti, nasıl bağılyoduk bunları bir resim atsanız? Dobule Dine geçişte çaktırmadan kesin çözüm gibi geldi bana, içişlerinden onay almaya gerekte kalmaz morgulus morgulus morgulus
Okan Eker/Adana
2004 Grand Vitara 2.0 AT

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

01 Kas 2013 16:03

Hocam orada kırmızı ve mavi kaplo var hep filimlerde varya onları biribirine dola, aküden 12 voltu çekip yuhh direk teyibin böğrüne ve biraz direnecektir ama sonra :arrow: :idea: duman çıkınca bırak morgulus Sonra gidip :arrow: Double Din type al gül gibi kullan..475 TL civarlarına Jameson olacak, benim başlıkları incelersen görürsün fikir verir. 8-)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

01 Kas 2013 16:23

Valla ben bu isi ev sisteminde yapmistim. Araba kismini kurcalamadim hic.

Ama mantik yazdigim gibi, ohm degerlerine bakiyorsunuz hoparlor ve teybinkine. eger farklilik varsa yukseltmek icin (tek taraf icin konusuyorum) iki hoparlorden cikan 4 adet kablo var 2si - eksi 2si + arti, bunlardin bir hoparlorun artisi ile diger hoparlorun eksisini birlestiriyoruz. (uclarini ac birbirine sar izole bantla bantla) Sona geriye elimizde 1 eksi 1 de arti kaliyor bu kablolarida teypte atiyorum sol tarafin arti ve eksi cikislarina bagliyoruz. Yada bu ise hic girmeyip teybe uygun hoparlor aliyorsunuz. :)

Simdi burda sole bir sorun var, teyplerin genelde kendi hoparlor cikislari soket gibidir ve hoparlorler disinda bir suru kablo daha baglidir bu fise. genelde hoparlorden cikan kablolarin renkleri takip edince cikiyor hangileri oldugu.

gelelim arti ve eksiyi bulmaya;

hoparlorden cikan kablolarin 2side ayni renk yuhh naapcaz?? 1 adet kalem pil buluyoruz, mumkunse dolu olsun :) sona bu kablolarin 1 cunu pilin eksisine 1 ucunuda artisina kisa kisa degdiriyoruz. ve hoparloru izliyoruz. egerki hoparlorun orta kismi 2 kabloyuda degdirdigimizde disari cikiyorsa pilin + sindaki kablo hoparlorde de + kablodur. yok eger iceri kaciyorsa o zaman pilin + sindaki kablo eksidir.

Bu yontem hoparlorler buyudukce, hareketi gormek adina kolaylasiyor.

hoparlor kismi basit olani, bu sebeple bu yolu kullanarak; (orjinal hoparlorun kablolarini sokmeden once) aracin orjinal teybinden hoparlore giden orjinal kablolari buldugumuzda soket kismindan keserek yada ek yaparak yada soketten cikartarak pile degdirek teypteki + - girisleride bulabilirsiniz.

Bir not: ohm degerleri uysada ev sisteminde kullanilan hoparlorleri araclarda kullanmayi tavsiye etmiyorlar.
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

01 Kas 2013 16:53

Othar Teyp çıkışlarında (-) şasi ortak uçtur genelde, Herhangi bir artı ile birleştirmek direkt kısa devre demektir, Çıkış entegresini yakar yuhh
Site Admin

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

03 Kas 2013 01:40

Offroadpassion yazdı:Othar Teyp çıkışlarında (-) şasi ortak uçtur genelde, Herhangi bir artı ile birleştirmek direkt kısa devre demektir, Çıkış entegresini yakar yuhh
Ben diyodum zaten kurcalama cok kablo var diye kendime, bilen yapsin diye morgulus

Gerci teypten cikan + ile - birlestir diye birsey de tavsiye etmedim ama teybe hoparlor kablolari bagliyken, hoparlor kablolarinin -/+ sini bulmak icin kablolari pile degdirirsen yine ayni sey olur tabi, bu aklima gelmemis, pardon. yuhh utanma utanma

Ama simdi aklima bisi takildi, teyp kapaliyken hoparlore giden + kablosunda akim var mi ki? olmamasi gerekiyor diye biliyorum :?: :?: yada 1.5v o devreyi kapaliykende yakabilir mi?
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

03 Kas 2013 03:30

pil hoparlörde ters ceyranı kontrol için kullanılır pili kablolara değdirince hoparlör kâğıdı yukarı kalkıyorsa tamam dogru..içeri giriyor ise yanlış demektir kobloları yer değişin.. :!:

:arrow: hoparlörde + - kutup bulma işi.. :idea:

ohm büyürse beslemek için güçlü anfi gerekir..ohm küçülünce en ufak teyp calar..

4 ohm luk 2 hoparlörden 8 ve 2 ohm bağlantı yapılabilir..ohm aşaya indikçe hoparlör bobini yada teyp çıkışı yanmaya mahkum..bir nevi kısa devre yada kontak ettirme anlamına geliyor..
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

04 Kas 2013 09:04

Abi bu Othar'ı alıp biraz eğitelim potansiyel görüyorum morgulus en azından girişimci bir ruhu var morgulus
Site Admin

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

04 Kas 2013 09:33

+ kablosunda akim var mi ki? :arrow: ilginç soruları var.. :!: cevaplaması beni zorlar.. ;) ben önceden içinde ,,hava ,yag,su vs dolaşan kablo duymadım.. :roll:

hoça'yı da geçti eşzamanlı çalışacak yandan çarklı pil bağlıyor sisteme adam.. :!:

evde ne varsa yakmış duman çıkarmış.. ;) bari arabayı elletmiyelim..haklısın.. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

04 Kas 2013 10:01

yaaa utanma utanma

yandan carkli takmadim kiii o bir kelime ile arada kalmis fisten sokun kablolari demistim.. yada ek yapin bu kisim hatali olmus :(

nese yapmiyorum bi daha yorum, teyple ilgili syt zaten cok karisik arkasi, ilk defa saati sokerken teybi yerinden cikardim sonra yerine sokana kadar birileri agladi.. yok arkadas ben dokunmam teybe.. morgulus morgulus
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

04 Kas 2013 10:25

othar yazdı:, teyp kapaliyken hoparlore giden + kablosunda akim var mi ki? olmamasi gerekiyor diye biliyorum :?: :?: yada 1.5v o devreyi kapaliykende yakabilir mi?
adamın sözlerini çarpıtarak sinir katsayısını kontrol ediyorlar bence morgulus

bektaşi işine döndü bu da "namazdan uzak durun yazıyor kur'an da " :?: ( içkiliyken diyor ama ??? morgulus morgulus

othar sen gurcala gardeş bişe olmaz.. morgulus morgulus morgulus
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

04 Kas 2013 11:24

gene bilmeden birilerinin ayağına basmışız pardon.. morgulus

ev hifi sistemleri ve oto anfi leri içindeki çıkış transistörleri 3 bacaklı olur sag ve solda 4+4 adet en az dizili olurlar ..kalite ve gücüne bağlı sayıları artar..bunlara sürücü denen garson kılıklı transistörler ceyran verirler de çalışır..volt x amper=watt olduğundan 12 v. ile çalışmazlar devrenin tasarımına göre 30-50-80.v. gibi voltajlar içerde dolanır.. :idea:

ama araba teybi dediğimiz zımbırtıların ses veren çıkışları 12 v. ile beslenir..ne bileyim 6-8 transistörün yaptığı işi bi başına becerirler..oldukçada kibardırlar ama 1,5 yakmaz bencede.. :roll:

cihaza elektirik verme kapalı olsun ama.. :!: hoparlör uçlarına 12 v. verirsen o elektirik :arrow: çıkışların tam gobene gider.. :idea: sonrası malum duman..+ cozztt :roll:

:arrow: https://www.google.com.tr/search?q=stk+ ... ch&imgdii=_

ellememek hayırlıdır.. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

04 Kas 2013 11:38

reis67 yazdı:
othar yazdı:, teyp kapaliyken hoparlore giden + kablosunda akim var mi ki? olmamasi gerekiyor diye biliyorum :?: :?: yada 1.5v o devreyi kapaliykende yakabilir mi?
adamın sözlerini çarpıtarak sinir katsayısını kontrol ediyorlar bence morgulus

bektaşi işine döndü bu da "namazdan uzak durun yazıyor kur'an da " :?: ( içkiliyken diyor ama ??? morgulus morgulus

othar sen gurcala gardeş bişe olmaz.. morgulus morgulus morgulus
yok zaten baskasina yaptirdim dokanacak bisi kalmadi teyp kisminda morgulus morgulus
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

04 Kas 2013 15:27

Wayy arkadaş konu aniden karıştı morgulus morgulus Oğuz abim ayağa bastı eh kiloda var morgulus morgulus R67 karıştı, Othar kaploydu, teyyip diyuhh felan derken iş karıtı acuk.. Sonuç:
:arrow: Othar sen Teyyip'ine dokunma, çıkarıtnca yerine sokamıyorsun, maşallah nassı bir teyipse artık yuhh morgulus morgulus
:arrow: Reis sen olmadı Othar'a el at bu Teyyip işini çözün artık 11 yıl oldu bitirin tesisatı yuhh morgulus morgulus
:arrow: Lan konu neydi onu unuttum, haa Perçin diyorum o anlamaz bu işlerden her yıl beni bekler yaparız diye yuhh morgulus morgulus morgulus
Site Admin

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

04 Kas 2013 16:03

othar sen o teybin yarım baklasını kesecen veya
kesmeden olduğu yerde 180 derece çevircen- ses düzelcek.. şu an senin teybin çıkışları kavisli duruyo dışa doğru..anladın mı :?:

( ovuz abi olmaz demiş ama perçin iddialaşıyor en az altı arabada bizzat yapmış morgulus morgulus morgulus
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

04 Kas 2013 16:12

Bencede yarım bakla alttan, yarım bakla üstten kesecen..
yayları 180 derece çevirir gibi yapacan ama çevirmiyecen..
kavisin değdiyi yeride sinek kaydı traş yapıp arko kremide sürecen..
ses kesildi kesildi , kesilmedi kesilmedi..
ses düğmesini tam tur sağ veya sol çevirdiğinde
sesnin bi gidip ,bi gelmesi gerek gidip gelmiyorsa..
yapacak bi şey yok kendin gidecen, giderkenede dişlere bi bak bakalım kaç diş var.
diş sayısı az ise dişçiye gidecen, diş yapacak o dişleride sakla ileride lazım olacak..
dişleride takarkenede kimsenin ayagına basmıyacan..
morgulus morgulus
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
cavitpekdemir
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

04 Kas 2013 18:02

En iyisi teybi sök at kendin çal söyle grip oluncaya kadar othar bişe anladınmı nerde çokluk orda utanma syt morgulus
Duymak istemediğini başkasına söyleme
10-09-1955-SAKARYADA DOĞDU
30-12-2002-EMEKLİ OLDU
ŞİMDİ O SUZİKİCİ
2005-1600-GRANT VİTARA

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

04 Kas 2013 20:46

Baska bir evrende suan

180 denedim ama ters duruyor diye vaz gectim 3 tur attirdim, at kuyrugu gibi olunca zaten kablolar teybi kendiliginden iceri cekti. oturmasi icinde tornavidayla biraz kastirinca yapisti yerine oh mis. sona tam o haldeyken hanimdan rica ettim kaputu acsinda, vidalarken teyp geri gelmesin diye. Nese hallettim sonunda zaten.. Saatin renk degisim konusda fotosu vardi yerine takilmis olarak. yuhh yuhh
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

04 Kas 2013 20:47

Offroadpassion yazdı:Wayy arkadaş konu aniden karıştı morgulus morgulus Oğuz abim ayağa bastı eh kiloda var morgulus morgulus R67 karıştı, Othar kaploydu, teyyip diyuhh felan derken iş karıtı acuk.. Sonuç:
:arrow: Othar sen Teyyip'ine dokunma, çıkarıtnca yerine sokamıyorsun, maşallah nassı bir teyipse artık yuhh morgulus morgulus
:arrow: Reis sen olmadı Othar'a el at bu Teyyip işini çözün artık 11 yıl oldu bitirin tesisatı yuhh morgulus morgulus
:arrow: Lan konu neydi onu unuttum, haa Perçin diyorum o anlamaz bu işlerden her yıl beni bekler yaparız diye yuhh morgulus morgulus morgulus
kesinlikle like butonu istiyorum ben morgulus morgulus
Gokturk-İSTANBUL

“SUZUKI ELEKTRİK - ELEKTRONİK” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 52 misafir