Suzuki Vitara V6 2.0/ Marş Basıyor Ama Çalışmıyor

SUZUKI ELECTRICAL - ELECTRONICAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

adnanyigit
Er

Suzuki Vitara V6 2.0/ Marş Basıyor Ama Çalışmıyor

02 Şub 2014 16:11

Arkadaşlar herkeze merhabalar öncelikle.

Ben Dalaman/Muğladan Adnan YİĞİT Suzuki vitara 2.0 V6 1997 model arazi aracımla gezdikten sonra park ettim.Ertesi gün taktım anahtarı marş basmaya başladım ama çalışmadı.Arabanın her yerine elektrik gidiyor kontrol ettirdim enjektörlere gaz da gidiyor benzinde ama ateşleme yapmıyor.Şu ana kadar gelen bütün ustalar kontrol ettiler ya imbolayzır da sorun ya tesisatta kesik kablo var yada sigorta atık diyorlar.3 tane elektrikçiye Kontrol ettirdim ne tesisatta sıkıntı var nede sigortalarda.Şu ana kadar 1500 Tl nin üstünde masraf ettim.En son Marmaristeki Suzuki ustasını aradım.OBS arabaya bağlanmıyor dedi ne abs ye ne airbag e ne de imboya.Motor beyni ile imbo kutusunu götürdü yarın koontrol ettirecek.Aracım 25 gündür arızalı bu konuda bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun...

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

Re: Vitara 2.0 V6 Marş basıyor ama çaalışmıyor????

02 Şub 2014 23:09

geçmiş olsun ,

sizin araçlarda krank pozisyon sensörü var mı ? onun arızasından başına gelen duymuştum aynı sorun

elektrik var diyorsunuz , yakıt ta geliyor, ama ateşleme yok ?

sizin arabada pipo olması lazım bildiğim kadar, onunla da ateşleme kontrolü yapılır mı bilmiyorum,, yapılır muhtemelen bobinle birlikte sökülerek, 1,6 olsan kendin kontol ederdin, ama işin içine bobin girmiş - emin değilim

oğuz abimin dikkatine takılmadı sanırım konu henüz

birazdan uğrar v6 cımız odur laf aramızda ( konu açmadan önce ona özel mesaj atmadıysanız- buraya birşeyler karalayacaktır eminim
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

02 Şub 2014 23:49

:arrow: '' carman obd '' gogıl görsele bunu yapıştırn..

siyah renk gördüğünüz alet ..bunun dışındaki tüm aracın beynine giren cihazlar yalan olur..dogru netiçeyi sadece bu ve yetkili servis cihazı verir.. :idea:

japon,kore,asya araclarına girer..ve elinde obd 1 baglantısı aparatı olmalı..

baglanırken carman obd ye yandan cakmak soketinden enerji vermeniz gerekir.. cogu araca cakmak soketi gerekmez.. v6 için gerekli.. :idea:

basitce 2 ye ayıralım ..arızayı..

enjektör kütüğüne serce parmagı kalınlığında 2 hortum girer..kalın olan motora benzin basar depodan..inçe olan depoya geri dönüştür.. :idea:

kalın olanı söküp 1,5 lt lik pet su şişesi bulun hortumu içine daldırın başka bir arkadaş marşa bastığında içine tazzikli benzin gelmeli.. :idea:

eger gelmiyor ise motor bölümü içindeki sigortalardan biri benzin pompası sigortasıdır..sigorta ve motorun ucuna kadar tesisat kontrolü ve motorun elektirik verilip hariçen calışıp çalışmadıgı kontrolü yapılır..

bu pompadansa.. :!: :idea: :arrow: lpg dügmesine bir parmak basılı iken diger el ile marşa basılıp direk lpg ile calışıp calışmadına bakılmalı..

1 buji bobini sökülüp ucuna uygun bir bujiyi amanet takıp buji gövdesi şase alması için metal bir yere temas ettirilp marşa basılmalı buji uçunda kıvılçım aranmalı..

6 bujide sökülüp uclara bakılmalı sigara külü grisi cıkmalı normal buji siyah cıkan da ateşleme yoktur..ngk bkr 6e buji olmalı üstünde yanlışmı kontrol edin..aralık ise 90-110 mikron arası olabilir ..gazda acıksa aralık iyi olur..acıklıgı ölçün belki cok aşınıp uc aralığı aşırı acılmış çıkabilir.. :idea:

beyin,krank sensörü,eksantirik sensörü vs aramaya devam..

bu kadan kelek atmadı bana benim v6 tım bilemiyecem fazlasını..

kolay gelsin.. :)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

03 Şub 2014 00:04

ekürim yetişti hızır gibi , demiştim birazdan damlar diye ;)

beni aynı yöntemle çekiciyle sanayiye gitmekten kurtarmıştı-o yöntemi az daha açık yazayım- anlaşılmaz ise yanlış dener ve sonuç alacaksanız da alamazsınız

direk lpg ile çalıştırma- her markada olan bi özellik değil ama bende varmış ( AKL ) umarım sizde de vardır

bunu uygularken, lpg-benzin geçiş düğmesine kontak kapalıyken basacaksınız açtıktan sonra marş öncesi değil,

basılı tut- kontağı aç-marşa bas

prosedür tam olarak bu , bu şekilde direk lpg ile çalışırsa, ya benzin pompası sigortanız atık

ya da benim başıma gelen gibi pompa bozuk.. denemeye değer ama servise giden beyin vb malzeme geri gelip takılana kadar bekleyeceksiniz galiba..
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

03 Şub 2014 09:28

Üstad geçmiş olsun, aramıza hoş geldiniz....Oğuz abinin dediği gibi.
1-Benzin'in kütüğe yeterince kuvvetli geldiğinden emin olun, 3bar basınçla çok kuvvetli basması lazım..(bu yoksa pompa, sigota vs..geriye doğru kontrol)
2- Ateşlemenizi gözle görün.(Bu yoksa immobilizer, krank sensörü,, tesisat vs geriye doğru kontrol..)
Bu arada Sitenin en üst başlığı olan tanışma bölümünde sizide tanımak isteriz..tekrar hoş geldiniz geçmiş olsun..
Site Admin

adnanyigit
Er

03 Şub 2014 10:49

Hepsini denedik imbo kitlenmis diyolar enjektorlere elektrik vermiyor.
İstanbulda Ahmet usta ve Battal usta var suzuki servisi www.grandoto.com bana motor beyni gönderecegini soyledi icinde imbo yok dedi sadece motor beynini gondercem takcaksin çaliscagına garanti veriyorum dedi.Ama beyni gonderdikten sonra geri almam diyor beyın 1200 tl. Napmaliym 1 ay oldu gelmeyen usta tanismadigimiz usta kalmadi.Son çare sizinle paylasiyorum al derseniz alcam :) ayrica o japon cihazıda taktı usta onuda okumadi ne motor beyni ne abs ne hava yastigi ne imbo hicbirine baglanmadi.

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

03 Şub 2014 12:04

adnanyigit yazdı:Hepsini denedik imbo kitlenmis diyolar enjektorlere elektrik vermiyor.
İstanbulda Ahmet usta ve Battal usta var suzuki servisi http://www.grandoto.com bana motor beyni gönderecegini soyledi icinde imbo yok dedi sadece motor beynini gondercem takcaksin çaliscagına garanti veriyorum dedi.Ama beyni gonderdikten sonra geri almam diyor beyın 1200 tl. Napmaliym 1 ay oldu gelmeyen usta tanismadigimiz usta kalmadi.Son çare sizinle paylasiyorum al derseniz alcam :) ayrica o japon cihazıda taktı usta onuda okumadi ne motor beyni ne abs ne hava yastigi ne imbo hicbirine baglanmadi.
Adnan Kardeşim bir sürü para ve zaman harcamışsın fakat bir sonuç elde edememişsin.Sebep V6 motorlu Suzukilerin dilinden her usta anlayamıyor.Bir aydır uğraşmanı göz önüne alarak sana söyleyeceğim aracını yükle bir çekiciye ya da kamyona İstanbul'da ya Aksiyon Murat Ustaya ya da Grand Oto Battal Usta'ya gönder.Bu belki biraz radikal ve pahalı bir öneri ama hiç olmazsa daha fazla para ve zamanın boşa çarçur edilmemiş olur.Size kolaylıklar dilerim.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
TARDUK
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

03 Şub 2014 12:29

erhen yazdı:
adnanyigit yazdı:Hepsini denedik imbo kitlenmis diyolar enjektorlere elektrik vermiyor.
İstanbulda Ahmet usta ve Battal usta var suzuki servisi http://www.grandoto.com bana motor beyni gönderecegini soyledi icinde imbo yok dedi sadece motor beynini gondercem takcaksin çaliscagına garanti veriyorum dedi.Ama beyni gonderdikten sonra geri almam diyor beyın 1200 tl. Napmaliym 1 ay oldu gelmeyen usta tanismadigimiz usta kalmadi.Son çare sizinle paylasiyorum al derseniz alcam :) ayrica o japon cihazıda taktı usta onuda okumadi ne motor beyni ne abs ne hava yastigi ne imbo hicbirine baglanmadi.
Adnan Kardeşim bir sürü para ve zaman harcamışsın fakat bir sonuç elde edememişsin.Sebep V6 motorlu Suzukilerin dilinden her usta anlayamıyor.Bir aydır uğraşmanı göz önüne alarak sana söyleyeceğim aracını yükle bir çekiciye ya da kamyona İstanbul'da ya Aksiyon Murat Ustaya ya da Grand Oto Battal Usta'ya gönder.Bu belki biraz radikal ve pahalı bir öneri ama hiç olmazsa daha fazla para ve zamanın boşa çarçur edilmemiş olur.Size kolaylıklar dilerim.

arkadaş bveyin konusunda grandla anlaşamamış tekrar göndereceğini sanmam

adnanyigit
Er

03 Şub 2014 12:49

Verdiginiz bilgiler için tesekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

03 Şub 2014 13:08

ODB soketinden mutlaka arıza kodu okunması gerekiyor, yoksa onu değiştir bunu değiştir sonu yok.. İmmobilizer olabilir, Krank pozisyon sensörü olabilir ayrıca biraz önce sordum beyin tamiri yapan bir abimize bunlara ek darbe sensörüde kesmiş olabilir dedi.. Sonuç hata kodu nedir bilinmesi şart, bunun içinde Tech-I veya Tech-II ile ODB'den bağlanıp beyinde ne var onu bulmak şart..
Site Admin

adnanyigit
Er

04 Şub 2014 21:00

Arabanın Göğsü komple söküldü ve tek tek kablolar kontrol ediliyor.

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

05 Şub 2014 05:16

Tam teyp arkasında röleler var degişik bi röle standart degil ecü ile alakalı :!: enjektör sistemiyle ilğili..ilk onlara bakın..

aracın kelebek bogazından hava filitresine giden plastik boruları sökün ..eczaneden alacagınız şırınga ile bir arkadaş azar azar içeri benzin püskürtürken digeri marşa bassın öksürecekmi.. :?:

öksürmez ise sente atlamıştır.. :idea:
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

adnanyigit
Er

06 Şub 2014 20:46

Abilerim Tech 2 diye opel ile suzukinin cihazı varmış pazartesi gelcek cihaz o okuyormuş öyle dediler Bekliyoruz hala...

Kullanıcı avatarı
MudMonster
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

06 Şub 2014 23:29

abi geçmiş olsun allah kolaylık versin.
Selçuk TAVŞAN A Rh(+)
2000 Suzuki Grand Vitara 2.5 V6 Otomatik
Memleket: HATAY/Payas
İSTANBULA DÖNÜŞ HAZIRLIĞI YAPIYOR

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

07 Şub 2014 07:50

suzuki'ye sadece el cihazı girer.. :idea:

pc. bilgisayar,laptop bilgisayar lara yüklenen programlar iş yapmaz..

TECH2 nin orjinali ve bin çeşit çakması var aslı sadece gm gurubu araclar için..cakmaları giriyormuş.. :idea:
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
FKiremit
Er
İletişim:

10 Mar 2014 10:47

Merhabalar;
Marş basarken motor lambası ve immobilazer lambası yanıyormu buna bakın, muhtemelen normalde kontağı açtığınızda yanması gereken ve motor çalıştığında sönecek olan bu lambaların yanmadığını göreceksiniz. eğer yanmıyorlarsa kaput içerisinde röle ve sigortaların olduğu kutuyu bir yoklayın zaten orada bir temassızlık varsa bir ses duyarsınız sensörlerin falan devreye girme sesi gibi bişey. durduktan sonra çalışmama bana burada bir rölede sorun var gibi bir his doğurdu. kolay gelsin
Ferhat Kiremit (38) 0Rh+
Opel AstraJ 1.3 Sport 2011
GV 2.0/AT 5K 2005

comet
Er

Re: Suzuki Vitara V6 2.0/ Marş Basıyor Ama Çalışmıyor

25 Oca 2021 14:07

merhaba sayın üyeler aranıza yeni katıldım.
2.0 v6 1998 model otomatik arac sahibiyim aracı alalı 6 ay oldu arac mars motor çalışıp stop ediyor daha sonra calışmıyor .
kımı usta ateşleme kesme sorunu var dedi ve distribütör yada beyin dedi bu konu hakkında desyeğinizi bekliyorum.
aracım suanda bostancı suzukı yıldıray ustada ...

Kullanıcı avatarı
zaferkucuk
Uzman Çavuş
İletişim:

26 Oca 2021 22:48

2.5 v6 larda denriyaj pedalının solunda altta 4 adet denso marka mini röle var o rölelerdendir. Yalnız kontağı açtığında chek engine ışığı yanmıyorsa.Jlx lerde tam bilmiyorum ama teybin arka tarafında bir yerlerdedir röleler.Ama çalışıp ta stop ediyorsa ilk yakıt pompasından başlayabilirsin. Basıncı düşmüşse yakıt vermez. Bende benzin filtresi tıkanmıştı. Artı yukarıda anlattığım arıza başıma gelmişti bulamıyorduk. Forumun dehalarından merhum Oğuz abinin dediklerini yaptım düzeldi. Allah rahmet eylesin.
Zafer Küçük Arh+
Renault Clio 1.4 RT
SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
2. SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
Jeep cheroke 2.4 Kj 2003
3.Suzuki Grand Vitara 1998 2.5 V6

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

27 Oca 2021 07:17

Valla bakılacak çok yer çok şey var, Zaferin dediği gibi önce benzin motor bölümündeki benzin kütüğü (Ray) oraya kadar 3 barla gelmesi lazım, ısınınca bozulan bezin pompasıda olabilir, basit bir rölede olabilir, soğuk lehimde çıkabilir ısınınca genleşip açılan bir elk parçasıda zor arızalar, Beyinde herhangi bir arıza kodu varmı ? Check engine ışığı yanıyor mu ? kolay gelsin, sonuçları buraan paylaşırsanız seviniriz.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

17 Şub 2022 04:43

Suzuki Vitara JLX 1999 5 kapı

merhaba arkadaşlar, 4 gündür formda konuyla ilgili yazılan bütün mesajları okudum ve uyguladım. Ancak bir sonuca ulaşamadım.

Sorunum aynı: Marş basıyor ancak motor çalışmıyor. Servis çağırabilecek bir yerde de değilim.
- LPG'de de artık çalışmıyor çünkü akü bitmek üzere. Akü'yü yeni aldım ama marş basmaktan bitti sanırım
- Depoyu indirdim, yeni benzin pompası aldım taktım ancak pompaya elektrik gelmiyor
- Bütün sigortaları (forumda gösterilen) tek tek söktüm denedim. Sigortada bir sorun yok.
- Çıkarttığım eski benzin pompasını 12V lık bir adaptöre bağladım, gayet düzgün çalıştığını gördüm.

Sonuç olarak ya kablo bir yerden koptu ya da bulamadığım bir sorun var. Benzin pompasına elektrik gelmiyor

Şimdi danışmak istediğim konu ise şu, 1 ya da 2 marş basımlık aküm kaldı. Benzin pompasının kablosunu şebekeden ayırsam, harici bir adaptöre bağlasam. benzin motoru çalışır haldeyken marşa bassam bir sorun olur mu?

Bir çözüm bulmaya çalışıyorum son çarem bu kaldı.

Şimdiden Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

17 Şub 2022 17:51

Adaptörün çıkışı kaç amper besleyebiliyor bu önemli, adaptörü de pompayı da yakabilirsiniz. Garanti olması için geçici olarak pompayı bir sigorta + anahtar ile akü'den direk besleyin. sonra da iyi bir oto elektrikçinin yolunu tutmak gerekiyor. İstanbul'dasınız diye hatırlıyorum. Bostancı Grand Oto Suzuki elektrik işleri konusunda çok iyidir.
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

17 Şub 2022 23:48

bbalta yazdı: 17 Şub 2022 17:51 Adaptörün çıkışı kaç amper besleyebiliyor bu önemli, adaptörü de pompayı da yakabilirsiniz. Garanti olması için geçici olarak pompayı bir sigorta + anahtar ile akü'den direk besleyin. sonra da iyi bir oto elektrikçinin yolunu tutmak gerekiyor. İstanbul'dasınız diye hatırlıyorum. Bostancı Grand Oto Suzuki elektrik işleri konusunda çok iyidir.
Teşekkür ederim akü bitik ama laptop adaptörü ile şarj etmeye çalışıyorum. Sonra direk hat çekerim pompaya. Zaten tek amacım Ahmet Usta'nın yanına gitmek. Aracı yola çıkarabilsem çekiciyle götürücem Bostancı'ya ama bulunduğum yere mümkün değil çekici giremez. Beni 2-3 km yola kadar çıkaracak bir çözüm bulsam yetecek.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

25 Şub 2022 17:01

Biraz geç gördüm yazdıklarını ne yaptın son durum nedir, aküye elk beyin kontrolündeki röleden gelir, oda sigorta panelinden korum amacı ile sigortadan geçerek gelir, bu sıralamanın kontrolü lazım hem bilgi hem tecrübe hemde ölçü aleti ister.. Ha pompaya direk elk verip çalıştırmak mümkün kalın kablo ile aküden direk çekip elk verip marş denemek mümkün tabi. Gelişmeleri yazarsan sevinirim..kolay gelsin.
Site Admin

“SUZUKI ELEKTRİK - ELEKTRONİK” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 50 misafir