Suzuki Grand Vitara /Akü Değişimi Ve Rölanti Ayar Prosedürü

SUZUKI ELECTRICAL - ELECTRONICAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

CorvusCorax
Er
İletişim:

Suzuki Grand Vitara /Akü Değişimi Ve Rölanti Ayar Prosedürü

15 Oca 2019 21:08

Herkese merhaba.

Yakın zamanda gün içerisinde kullanmış olduğum aracımı akşam park ettim.Hiç bir farım vs. açık kalmadı.Sabah kontağı çevirdiğimde akünün tamamen boşaldığını anladım.

Akü takviyesi sonrasında biraz düşük devirle araca gaz verdim ve 20 dk. sonra yola çıktım.Araç yolda gazdan ayağımı çeker çekmez stop etmeye başladı,zar zor dönüp aracın aküsünü sıfır akü ile değiştirdim.

Sorun aynı şekilde devam ediyor marş bastığımda gaz vermezsem araç çalışmıyor,gaz vererek çalışıyor fakat gazdan ayak çekilince stop ediyor.

Bu sorunu hem lpg hem benzinde de yapıyor.Ustaya gitmeden sizlerinde fikrini almak istedim.Selam ve saygılar.

Kullanıcı avatarı
zaferkucuk
Uzman Çavuş
İletişim:

Re: 2004 1.6 G.V Akü boşalması sonrası oluşan arıza.

15 Oca 2019 21:20

Aynısı bende de oldu.Şarj dinamosu kömürleri ve Voltajı dengeleyen konjüktör arızalanmıştı.Sökülüp yenisi ile değiştirildi.Işçilik dahil 200 tl verdim.

SM-A9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Zafer Küçük Arh+
Renault Clio 1.4 RT
SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
2. SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
Jeep cheroke 2.4 Kj 2003
3.Suzuki Grand Vitara 1998 2.5 V6

CorvusCorax
Er
İletişim:

15 Oca 2019 22:27

Zafer bey teşekkür ederim.Benim de fikrim önce oto elektrik ustasına uğramak.Umarım sorun halledilir.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

25 Oca 2019 11:14

Geçmiş olsun. Özellikler grand vitara araçlarda akü değişimi sonrasında rölanti tutmama stop etme sorun olabilir, 3-4 ay önce akü değişiminde araçta aynısı olmuştu. Suzuki servisi Battal ustanın öğrettiğini denedim, akü kutup başını sökün yeniden takın, gaz pedalına tam basılı pozisyonda kontağı açın ve pedala basılı pozisyonda biraz bekleyin (15 Sn), sonra bırakın biraz daha bekleyin (15 Sn) ve kontağı kapatın..

Tekrar kontağı açıp gaz vermeden marşa basın, önce rölanti düşük çalışacak sonra yavaş yavaş yükseltip 900 devire kadar orjinal yerine çıkacak ve kalacaktır. Bunun sebebi ise elektik kesintisinde gaz kelebeği konumunu okuyan TPS sensör bilgilerinin silinmesi.. kontak açıp gaz pedalına tam basmak ve bırakmak sönsörün yeniden ECUya bilgi iletmesi için gerekli, tekrar marşa basıldığında gaz verilmeden çalıştırılması önemli..ben hep böyle yaptım işe yaradı..1.de olmassa 2. de olur..deneyin..
Site Admin

CorvusCorax
Er
İletişim:

27 Oca 2019 00:10

Teşekkür ederim. Dediğiniz çözümün benzerini tesadüf olarak elektrikçi gaz teliyle yaptı ve dediğiniz gibi araç düzeldi.

zyturkey
Er
İletişim:

Re: Suzuki Grand Vitara /Akü Değişimi Ve Rölanti Ayar Prosedürü

25 Ara 2020 10:27

Offroadpassion yazdı: 25 Oca 2019 11:14 Geçmiş olsun. Özellikler grand vitara araçlarda akü değişimi sonrasında rölanti tutmama stop etme sorun olabilir, 3-4 ay önce akü değişiminde bende olmuştu. Suzuki servisi Battal ustanın öğrettiğini denedim, akü kutup başını sökün yeniden takın, gaz pedalına tam basılı pozisyonda kontağı açın ve pedala basılı pozisyonda biraz bekleyin (15 Sn), sonra bırakın biraz daha bekleyin (15 Sn) ve kontağı kapatın.. Tekrar kontağı açıp gaz vermeden marşa basın, önce rölanti düşük çalışacak sonra yavaş yavaş yükseltip 900 devire kadar orjinal yerine çıkacak ve kalacaktır. Bunun sebebi ise elektik kesintisinde gaz kelebeği konumunu okuyan TPS sensör bilgilerinin silinmesi.. kontak açıp gaz pedalına tam basmak ve bırakmak sönsörün yeniden ECUya bilgi iletmesi için gerekli, takrar marşa basıldığında gaz verilmeden çalıştırılması önemli..ben hep böyle yaptım işe yaradı..1.de olmassa 2. de olur..deneyin..
Sevgili arkadaşlar yukarıda paylaşılan aynı olay başım geldi akü değişimi sonrası rolanti ve aracımın stop etmesi sorunu.
Ne yapabilirim diye aramadığım usta, yetkili servis kalmadı .her kafadan ayrı bir ses çıktı ve sonunda yukarıdaki yazıyı okuyup uyguladım sonuç ARABAM DÜZELDİ.
Öncelikle bu paylaşım ve deneyimleri bizlere bu platformda aktaran herkese çok teşekkür ederim iyiki varsınız.😁

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

28 Ara 2020 10:55

[/quote] aramadığım usta, yetkili servis kalmadı .her kafadan ayrı bir ses çıktı ve sonunda yukarıdaki yazıyı okuyup uyguladım sonuç ARABAM DÜZELDİ.[/quote]
Üstat geçmiş olsun, sorunun çözülmesine sevindim, burası tüm Suzukici dostlar için derli toplu tek Türkçe kaynak, hepimiz tecrübelerimizi paylaşıyoruz ne güzel ki bir insanın daha işine yaradı, :arrow: bundan sonrada burayı okuyan, derdine çare :idea: arayan Suzukicilere fayda sağlayacak..
Site Admin

rehameric
Er
İletişim:

03 Haz 2021 18:46

Merhaba değerli suzuki severler :) Herkes iyidir umarım.
Dün yolda giderken aniden araba stopa gitmeye başladı ve rölanti aniden düşmeye başladı ve araç stop etmiş gibi ekrandaki uyarıcı ışıklar yandı ama stopta etmedi. Ben kontağı kapatıp yeniden marş yaptım, 100 metre gitmeden yine aynısını yapmaya başladı ( frene basıp yavaşlamaya başlayınca yapıyor) sonra tekrar kontağğı kapatıp yeniden marş yaptım, yine 100 metre gitmeden boğulmaya başladı. Bu sefer çektim kenara ustayı aradım, kısa bir görüşmeden sonra birşey yapmadan kendinden düzeldi ve bir daha yapmadı. Bugün sabah işe giderkende sıkıntı olmadı. Amaaaa! işten çıkınca arabaya bindim, evin önüne gelince tekrar stop etmeye gitti ve rölanti 400 lere falan düştü. Baktım olacak gibi değil... Tabi işin öncesinde bundan 2 ay kadar önce aküyü değiştirmiştim. Ve arabanın rölantisinde hiçbir değişiklik olmamıştı, bugüne kadar da hiç bir sıkıntı çıkmamıştı. Zamanında sağolsun Hakan Abinin bu gönderisini okumuştum belki ileride lazım olur diye ve hemen tarif ettiği gibi yaptım, 2.marşta araba çalıştı ve yavaş yavaş 900 rpm lere geldi ve sabitledi kendini. Kontağı kapatıp açtım ve biraz ileri geri yaptım araçla, bir sıkıntı olmadı şimdilik. Böyle uzun yazdım k.bakmayın belki başkalarının başınada gelirse yardımcı olur diye düşündüm. Bu arada benim merak ettiğim, bu sorunun kaynağı 2 ay önce akü değiştirirken sensörün sıfırlanması mı yoksa başka bir seş mi? Yani neden o zaman rölanti düşmedi de bugün düştü ? Yoksa bugün yaptığım geçici bir çözüm mü ve rölanti valfi mi arızalandı acaba ? Hakan abi tekrar teşekkürler bu arada :)
2004 G.Vitara 1.6 3k manuel
Yalova/İstanbul
Reha MERİÇ

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

04 Haz 2021 07:31

Reha geçmiş olsun, bilgileri paylaşalım ki herkesin işine yarasın sağ olasın, anlattıkların sanki başka bir problem var gibi ddüşündürdü, yolda belirli bir devirde seyir halinde aracın stop etmesi krank veya eksantrik konum sensöründen bilgi gelmediği durumlarda olabilir gerçi son çalışmada rölanti 400 devir diyorsun, buda TPS sensör bilgisinin doğru okunamadığı zamanda rölanti valfinin hatalı konumda kalması ile olur..resetlemişsin herşey düzelmiş ok ama sorunun tespiti gerekli esas olan..

Bence Suzukinin dilinden anlayan iyi bir ustaya git, yoksa Japon araçlarından anlayan bir ustaya git.

Usta dire şurayı burayı sökelim abi diyorsa oradan kaçarak uzaklaş morgulus ama yok önce Bilgisayar veya ODB okuyucu ile ECU(beyin)'ya arıza kayıtlarına bakalım..ne gibi olaylar olmuş diyorsa o ustaya yapış morgulus çözer sorunu.

Araç beyninde tüm sensörlerin arıza kayıtları tutulur bunları incelemek yorumlamak gerekir, kolay gelsin.
Site Admin

rehameric
Er
İletişim:

04 Haz 2021 08:51

Hakan abi araç bugün yine aynı hatayı verdi, dediğim gibi dün yaptığım olay geçici bir çözümmüş. Battal ustaya gidicem zaten, işin kötü tarafı bugün Yalovaya gitmem gerekiyordu. Bahsettiğin arızalar gün içerisinde çözülebilecek türden mi ? Yani ayar mı gerekiyor yoksa parça mı değişir acaba ?
Yalova/İstanbul
Reha MERİÇ

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

04 Haz 2021 13:25

Pek ayar işine benzemiyor, Battal'a git bilgisayarı bağlayıp Beyindeki arızaları görsün sana ne olduğunu söyler.. biraz maliyet çıkar gibi.
Site Admin

rehameric
Er
İletişim:

04 Haz 2021 13:59

Battal ustaya gittim, gitmeden akü kutup başını çıkarıp tekrar ayar yaptım, çünkü marş alıp çalışmamazlık yaptı. O şekilde battal ustaya kadar gittim, sorun olmadı, battal usta kendiside kullandı sorun olmadı, akü kutup başını çıkardiysan arızaları da siler dedi, yani sonuç olarak bişey yapılmadı arabaya, şimdi Yalova'ya geçiyorum, inşallah ordada tekrarlamaz.
Yalova/İstanbul
Reha MERİÇ

rehameric
Er
İletişim:

04 Haz 2021 14:05

Battal usta arızayı tam olarak göremediği için işlem yapamadı, benim anlattıklarımdan da yola çıkarak sorun olabilecek ihtimaller üzerine konuştuk ama dediğim gibi şimdilik bir işlem yapılmadı.
Yalova/İstanbul
Reha MERİÇ

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

04 Haz 2021 15:15

Reha, farkında olmadan akü kutup başlarını gevşek bırakmış olabilir misin? Ya da bir oksitlenme, kopma, kir pislik olabilir mi? Şasi kablosunu kontrol ettin mi?
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

rehameric
Er
İletişim:

04 Haz 2021 16:56

Barış abi ben kontrol ettim, zaten battal usta da muayene etti, şimdi İstanbuldan Yalova'ya geçince akü ışığı bi yanıp söndü ( ama bunu frene basıp yavaşlayınca yapıyor) Ama bu sefer sadece akü ışığı yanıp söndü ve 100 metre gitmeden bi baktım lpg düğmesindeki ışıklar Sarı ve yeşil olarak yanıp sönüyor.( Tam bu sırada araba 3000 devir üzerine çıkamadı) bende hemen benzine aldım ve araba topladı hemen kendini. Bir müddet benzinle gittim sıkıntı olmadı şimdilik. Sanırım lpg ayarlarında veya beyninde bir sıkıntı oluşuyor. İstanbul'a dönünce lpg ciye götürcem.
Yalova/İstanbul
Reha MERİÇ

“SUZUKI ELEKTRİK - ELEKTRONİK” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 49 misafir