SUZUKI VITARA YÜKSELTME KİT SORUNU

SUZUKI SÜSPANSİYON SİSTEMLERİ HK SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

Re: SUZUKI VITARA YÜKSELTME KİT SORUNU

17 Tem 2013 10:58

yay için ben görüştüğümde alır yenisi veririm demişti.. ;) ama kesilmemişse..kesilmişse yaptırdıgım yere veremem olmaz demişti..3 sene evvelsi filan zaman olarak hatırlamıyorum.. :)

kitte yaylar uzun bildiğim..v6 tıya 1 bakla kesiliyorsa jlx için 2,, 3 kapı hafif sede 3-5 bakla kesilipde ölçüye geliyor..(hangisi kaç bakla kesilince 2 yada 3 inç yükseltiyor bilmiyorum..) hepsi kesilipde takılıyor.. ;)

garantiden degişimi için kesilmemiş olması durumu gerekli imiş benim bildiğim.. :idea:

200. ve 190 mercedes yaylarıda 85-90 yıllarının araclarından cıkma ve yorgun yaylar aractan sökülüp boşa cıkınca bi rahatlayıp az acılıyorlar sanırım. taktıktan 15 gün sonra az bi çökme oluyor 1-2 cm kadar.. ;)

spir sayısı az ve sert asvaltta orjinalden daha güvenli.. :idea: offroad için spir sayısı fazla ve esnek yay uygundur..derim..salınım -artikilasyonda 4 tekeri her şartta yere bastırır. :idea:

iddaalı offroadcılar düşünsün 8-) ben piknikçiyim mercedes yayı benim işime yarıyor.. :)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Tem 2013 11:55

Her takılan yay (Boş arabada) min 2 Cm civarında oturma kapanma yapar çok normaldir ;) . İlk montajda araba normal duruyorsa ....ıçtığınızın resmidir yuhh , mutlaka kafa aşağı doğru incektir, hattaa ve hatta +20Kg Demir tampon+5Kg Tabla+30kg vinç gelince o kafa yerlere doğru bakacaktır...yay ayarı cidden zor iştir :roll: ..bırakın aracın burnu yukarı doğru olsun, 1-2 gün gezin araziye gidin zorlamayın vinci takın yavaş yavaş oturacaktır ;) ;) ;) ;) ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
cavitpekdemir
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

17 Tem 2013 13:36

Arkadaşlar bu arabaları piknikte güneşden kacıp arabanın altında gölgede rahat oturabilmek içinmi yükseltiyorsunuz syt syt syt Bugün şeytanla çok samimi olduk hayırdır inşallah morgulus morgulus morgulus
Duymak istemediğini başkasına söyleme
10-09-1955-SAKARYADA DOĞDU
30-12-2002-EMEKLİ OLDU
ŞİMDİ O SUZİKİCİ
2005-1600-GRANT VİTARA

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Tem 2013 16:30

Haaaaa :arrow: yersiniz böyle fırçayı morgulus morgulus Ver fırçayı Cavit abim morgulus
Site Admin

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

17 Tem 2013 23:02

abı benıım aracın kıttınde ılk yaptırdıgım celık tampon yuzunden mı bılmıyorum 1' e yakın cokme olmustu onları degıstı arka amortısorlerıde degısstırdı bısede dememıstı :roll: :roll: :roll:
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Suzuki SAMURAİ NAMI diğer KOCA KAFA
Karaambar Gamyoncular dernegının eski ıkıncı uyesi
Muğla--marmaris yaş 33

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

18 Tem 2013 17:07

Amortisör ile aracın yüksekliği arasında bir bağlantı yok, örnek sök arka amortisörleri hiç birşey değişmez, sadece yayın çalışmasını kontrol etmek için vardır onlar. Ön'ler için ek olarak ön düzeni eksenleyici olarak kullanılmış bizim araçlarda.. 8-)
Site Admin

iNsoMNiA
Uzman Çavuş
İletişim:

18 Tem 2013 17:36

*RESCUE* yazdı:
DERKMEN yazdı:Mehmet Abinin kit garantisi aynen dediği gibi,
yaptıran kişi için ömür boyu fakat el değiştirdi ise garanti sona eriyor şeklinde...
Fakat bu demek değilki malının arkasında durmuyor. Kesinlikle yardımcı olur heleki üretim ya da malzeme hatası ise..
Hiçbir şeyin arkasında durmuyor kardeşim Selçuk un arka yaylar çöktü benim yaylarim çökmez oldu 1takım yeni yay aldım bu hafta , Amortisör konusunu zaten duyurularda paylaştım...
Yeni takım yayları da sadece o mu satıyor?
sen ondan mı almak zorunda kaldın yeni yayları?
başka yerden de temin edilebilinir mi kitteki gibi uzun yaylar?
Kite E190 yayları olur mu?

Geçmiş olsun...Uyardığın için ayrıca sağol Emre...
e

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

19 Tem 2013 10:06

Hepsi olur E124-E190 ama :!: :!: :!: önemli olan hangi yayı aracın :arrow: neresine takacaksın yuhh :?: ..Kullandığın yaylar ile takılacak noktanın çalışma yüklerinin yakın olması lazım(Ön Aks/Arka Aks Ağırlık Eşitlikleri), bunlar tutmaz ise araç ya çok sert olur yuhh , yada zıpzıp şekline döner morgulus aman dikkat..(Ek bilgi)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
kemalhanoray
Onbaşı
İletişim:

11 Ağu 2013 01:08

*RESCUE* yazdı:
DERKMEN yazdı:Mehmet Abinin kit garantisi aynen dediği gibi,
yaptıran kişi için ömür boyu fakat el değiştirdi ise garanti sona eriyor şeklinde...
Fakat bu demek değilki malının arkasında durmuyor. Kesinlikle yardımcı olur heleki üretim ya da malzeme hatası ise..
Hiçbir şeyin arkasında durmuyor kardeşim Selçuk un arka yaylar çöktü benim yaylarim çökmez oldu 1takım yeni yay aldım bu hafta , Amortisör konusunu zaten duyurularda paylaştım...

Canim kardesim bak bende senin gibi dusunuyordum bolu da kendisiyle tanisip muhabbet etme firsatim oldu hatta bazi forumlarda aleyhinde yazilarim dahi oldu mehmet abinin keske bulsamda oralarada duzeltme yazsam ; adam diyorki agzi olan konusuyor benim adima benim agzimdan hatta benmisim gibi konusan adam cokk oda bu durumdan rahatsiz..bugun bir insani karalamak cok kolay fakat insani kazanmak cok zor heleki bizim yaptgmz bu sporun hocalarindan biriyse bu.o yuzden kimseyi karalamayalim daha onceki yazdiklarimdan dolayi MEHMET BECCE abimden de burdan özür diliyorum...
Kemalhan Oray / 1989
Adanoff Bsk Yard.
ADANA / TB5PKO
Suzuki Jimny 4" 4xFourArt
Honda CBF 600 SA ABS
Adana Off-Road Kulübü

http://www.facebook.com/groups/181299461921639/

(: ǝɯ ɹǝʌo lloɹ ؛ sıɥʇ pɐǝɹ uɐɔ noʎ ɟı

fiko_miko
Er

17 Eyl 2014 12:49

oguz abi benim 1993 model suzuki jlx 5 kapının arka yayları bozuk ve onle arka farklı duruyor.arkaya yükselmek için hani aracın yayını takabiliriz . ön taraf lastik tepesinden çamurluğa 14 cm arka ise 11 cm .ön ve arkada get te var bilgine

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

18 Eyl 2014 09:15

Üstad bu konuları bu forumda bu cevapları yüzlerce kaz yazdık.. Modifikasyon başlıkları, süspansiyon konularının hepsini sizin gibi merak edenler için yazdık çizdik defalarca açıkladık..önce o okunuları bir gözden geçirin, bilgileriniz iyice artısın derim.. 8-) Foruma yeni üye olan arkadaşlar buradaki binlerce Suzuki bilgisi yokmuş gibi davranınca olmuyor :roll: . forumu günlerce hatim edecek kadar bilgi 180.000 civarında mesaj ve yazılı bilgi var burada ;) :P kolay gelsin..
Site Admin

Kullanıcı avatarı
oktyunus
Er
İletişim:

22 Oca 2015 16:41

Kit taktırdım , iki aydır oturmasını bekliyorum yaklaşık 2500 km yol yapıldı , zaman olarak ise 3 ay diyelim. Tek kapı 1.6 jlx , arkası önü çökmesin diye çok hesap yaptım , aşağıda resmi, üstte gördüğünüz çadır 42, ön sepet içindekilerle birlikte yaklaşık 8 kg. Öne gelirsek senetetik halatlı vinç ve 6mm den tampon, arkada yine 6mm den tampon, jerry can içi boş . İçinde arka koltuklar yok, sağ sol olarak yük dağılımı yerinde topamda 65 kg var.

Aracın önü kalkık, duruşu da , sürüşünde yarattığı direksiyonda hafiflik hissini de beğenmedim, ilk takıldığı hafta gayet düzgündü, buna ek ön o kadar değil ama arka süspansiyon çok sert. Keşke aracı kaldırmanın başka yolu olsaydı, biraz daha bekleyeceğim Murat Ustanın tavsiye ettiği şekilde , ancak kit belentimi şu aşamada karşılamadı. Önerilen 1-2 cm için spacer (takoz) koymak ama o zmana süspansiyonun niye aldık, bir de daha fazla sertşemesini arka tarafın hiç istemem. Yorumunuzu almak isterim.
Dosya ekleri
vitara_sus.jpg
vitara_sus.jpg (42.77 KiB) 406 kere görüntülendi
Vitara 1.6 JLX / 3 dr, Piaggio Mp3, Vespa ET4

Kullanıcı avatarı
GRANDVİTARADRİVER
Er

08 Mar 2015 12:09

iyi forumlar. aynı sorun benim 2.0 2004 Grandvitaram da da vardı kit başka bir araçtan bu araca aktarılmıştı... get yaptırdım ön tarafı söktük normalde sıfır kit ile ön 72.5 gelirken benimki 69cm geliyordu aynı ebat ve model araçla kıyasladığımda... get için söktüğümüzde aracın yay altı salıncak takozlarının parçalanıp yayın salıncağa oturduğunu gördük. hemen salıncak alt takozları temin edip yaptırdığım 15mm getleri 9mm e düşürttüm. montajını yaptık bu seferde 1cm yüksek oldu 73- 73,5 cm geliyor ön taraf normal kitde 72-72,5 geliyor sıfır takılınca sanırım bi sıkıntı yaratmaz :) yay altı takozlarınızı bence kontrol edin çiftini 100tl ye aldım taktım onun kalınlığının bile aracı ciddi değiştirdiğini gördük yay açılma kapanma seslerini de azalttı sadece yükseltmedi stabilize yolda araç daha da rahatladı

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

11 Mar 2015 11:07

1Cm bir sorun yaratmaz, yaylar ileride bir miktar daha deforme olup kapanacağında ölçü tam olmuş, hatta vinç vs yoksa ve takarsanız, ön taraf 2 cm daha çöker bilginiz olsun..yok vinç tampon varsa ellemeyin zamana düzelir.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
GRANDVİTARADRİVER
Er

13 Mar 2015 11:43

Offroadpassion yazdı:1Cm bir sorun yaratmaz, yaylar ileride bir miktar daha deforme olup kapanacağında ölçü tam olmuş, hatta vinç vs yoksa ve takarsanız, ön taraf 2 cm daha çöker bilginiz olsun..yok vinç tampon varsa ellemeyin zamana düzelir.
vinç demir tampon var. bende dediğiniz gibi düşündüm ellemedim böyle biniyorum bakalım ileride nasıl olacak. :) ancak fourart kitlerin ön alt yay takozları biraz zayıf ezilme yapıyor araçlarda incelediğimde birçok araçta bunu gördüm bu takozlarında zamanla değişmesi gerekiyor önü kaldırmak için get yaptırmak isteyen arkadaşlar bunu da hesaba katsın sonra hem takozları yenileyip hem get koyarlarsa bu sefer ön taraf çok fazla kalkacaktır.

“SUZUKI SÜSPANSİYON SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 62 misafir