2004 Grand Vitara Yükseltme İşlemi

TAMAMLANMIŞ FOTOĞRAFLI ANLATIMLI YAPIM HİKAYELERİ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

Re: 2004 Grand Vitara Yükseltme İşlemi

24 Tem 2015 16:21

Offkors yazdı: 5.72 ve 5.85 ayna mahrutiler arasındaki kullanım farklarıyla ilgili de yardımcı olabilirmisiniz. Avantaj ve dezavantajları nelerdir? Açıkçası bunda da başıma kitte gelenin gelmesini istemiyorum :roll:

İlave yükseltme, uzatma kısaltma yapmayın derken kupa yükseltmeyi mi yapmamamı kastettiniz o kısmı tam anlayamadım :roll:
Çünkü bildiğim kadarıyla 3" extreme kite ilave kupa yükseltme yaparak daha büyük lastik takılabiliyor.
3inç kupa ve kit haricinden bahsediyordu hakan abi yani toplamda 6inçi yüksekliği geçmeyin diye..

mahruti oranları arasında avantaj dez avantaj yok bir üstteki mesajda belirttiğim üzere tamamen lastik boyutuyla alakalı bir durum.. aralarındaki tek far 5.85 biraz daha sesli çalışır okadar..
5.72ye 30inç çapında lastik taktığınızda aracınız standart lastik varmışcasına hareket eder performans ve km konusunda, 5.85 tede 31inçle bunu yakalarsınız..

bu arada daha fazla performans isteniyorsa kesinlikle düz vites tavsiye ederim (varsa düzü, ana şanzıman değişimi yapılabilir) ... Arada çok fark (yakıt, performans vs.) var özellikle 1.6 jlx lerde..
Othar Avarkan (A rh+) / D.Yili : 1982
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offkors
Er
İletişim:

25 Tem 2015 09:42

Cevaplar için teşekkür ederim.

Açıklamalardan benim 5.85 kullanmam gerektiğini anlıyorum. Bu sayede 32 inç lastiğe kadar çıkabilirim.

- Bu şekilde işlem yaparsam kaportada herhangibir kesim söküm işlemi yapmam gerekecek midir?

Şu an geldiğim noktada kiti ekstreme çevirmek, 2,5 inç kupa yükseltme, 5,85 ayna mahruti, 32 inç MT lastik. Bu noktada iki sorum daha olacak,

- 5.85 ayna mahruti 5.72 ye göre ses dışında çok rahatsız eder mi? 5.85 de araç ilerlerken sabit bir uğultu şeklinde mi ses yapmaktadır?

- 3 inç extreme kit, 2,5 kupa yükseltme, 32 inç lastik ve 1 inç spacer sonrası araç yolda gezinme yapar mı?

Hakan Bey ve sizin açıklamalarınızdan 35 inçe kadar çıkabilirsin ancak bişeyler bozulur sonucu çıkardığımdan 32 inç lastik daha çok aklıma yattı. Umarım diferansiyel yüksekliği arazide istediğim performansa ulaştıracak kadar yeterli olur.

Portal aksın Cherokee kare kasalarda 25 bin TL civarında maliyeti vardı. Kur artışıyla birlikte dahada artmıştır. Bu nedenle onu düşünmüyorum.

Yurtdışında arazi şanzımanı ile oynanarak yapılan işlemde aslında aklıma yattı ancak bizde yeterli uygulama sanırım yok. Bu yüzden çok risk almamak lazım diye düşünüyorum. Son olarak diferansiyel kilit sistemleri ile ilgili tavsiye ve deneyimlerinizden yararlanmak isterim.

- Ön ve arka kilit sistemiyle ilgili öneriniz ne olur?

Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
PIXELYUS
Uzman Çavuş
İletişim:

25 Tem 2015 10:07

Offkors yazdı: Yurtdışında arazi şanzımanı ile oynanarak yapılan işlemde aslında aklıma yattı ancak bizde yeterli uygulama sanırım yok. Bu yüzden çok risk almamak lazım diye düşünüyorum. Son olarak diferansiyel kilit sistemleri ile ilgili tavsiye ve deneyimlerinizden yararlanmak isterim.
Othar'ın bahsettiği uygulama yurt dışında yaygın ve bence çok doğru bir uygulama.
Adamalar buna "T-Case Crawler Gear" (Arazi şanzımanı tırmanma dişlişi)

Yavru şanzımanın dişli ebatlarını değiştirerek, ayna/mahruti değişime gerek kalmadan büyük lastik kullanımında oluşan güç kaybını dengeliyorlar.

Calmini Grand Vitara için üretiyordu, ama az önce sitesine baktım. Kaldırmışlar.
Dişli oranları vs. tutar tutmaz bilmem ama (fikir vermesi için) Vitara JLX için olan parçanın linki aşağıda paylaşıyorum.

https://www.calmini.com/detail.php?b=2&m=7&t=3&p=759&n=
ilker Konuk (36)
<< G. Vitaracısın dediler kız vermediler >>
(0Rh+)

Kullanıcı avatarı
PIXELYUS
Uzman Çavuş
İletişim:

25 Tem 2015 10:38

Offkors yazdı: - Ön ve arka kilit sistemiyle ilgili öneriniz ne olur?
Bu başlıkta kilit sistemleri incelenmişti daha önce. Bir göz atabilirsiniz.
http://www.suzuki4x4turkiye.com/viewtopic.php?f=17&t=95

Suzuki modifiye uzmanı mehmet becce var biliyorsunuz.
Onun kilitleri sorunsuz ve pratik. Dönülşerde tık tuk ses yapar ama sıkıntısız ve kesinlikle kullanışlıdır.
Otomatiktir. Kendisi kitler/açar.
http://4xfourart.com/Product/196/GRAND- ... -LOCK.aspx

Buna alternatif olarak Sakarya'da Temiz iş diferansiyel var.
Beccenin kilidinin aynısı. Ancak biraz daha ucuzu. Bu kilidi kıran da varmış, memnun olan da. Tercih sizin.
http://www.temizisdiferansiyel.com/

Ön kilit için yine beccenin LSD kilidi var.
Sınırlı kaydırmalı bu kilit bende de var ama işe yarayıp yaramadığını anlamak zor.
Sessiz / otomatik.
http://4xfourart.com/Product/10/GRAND-V ... -LOCK.aspx

Bu kilidi takınca manual hub taktırmanız gerektiğini de aklınızda bulundurun.
Manual Hubs
http://4xfourart.com/Product/22/GRAND-V ... -HUBS.aspx

Diğer kilit çeşitleri ile detayları ilk paylaştığım linkten incelersiniz.
ilker Konuk (36)
<< G. Vitaracısın dediler kız vermediler >>
(0Rh+)

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

27 Tem 2015 08:46

Üstad eline sağlık konuları güzel özetlemişsin, yardımların için teşekkürler. :)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offkors
Er
İletişim:

27 Tem 2015 20:44

Merhabalar,

İki gündür gönderdiğiniz cevapları inceledim. O yüzden cevap için biraz geç kaldım. Biraz başka cevaplarda geliri mi diye beklediğimden, birazda soracak başka bişeylerde çıkarmı diye düşündüğümdendir, kusuruma bakmayın.

İncelerkende o konularla ilgili diğer yazılanları gördüm. Bu yazılarda da özellikle bana cevaplarını esirgemeyen sizlerin yazılarını okudum. Okurkende gerçekten çok memnun oldum. Uzun bir süre Amerikan araçlar kullandıktan sonra belkide radikal bir değişiklik yaparak, bir Japon, bir Suzuki kullanan biri olarak, Suzukiye gönül vermiş konulara çok hakim insanları gördüğüme gerçekten çok memnun oldum.

Sorularım, değerli cevaplarınız ve okuduklarım, araştırdıklarım çerçevesinde aklımda aracın geliştirilmesine yönelik bir takım düşünceler oluştu.

İlerleyen zamanlarda bu geliştirmelere yönelik sizlerle paylaşım ve sorularım mutlaka olacaktır. Mevcut hale yönelik ilk paylaşım resmini gönderiyorum.

Desteklerinizi beklerim.

Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

28 Tem 2015 10:43

Üstad bura nere, baya bi kar var :?:
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offkors
Er
İletişim:

28 Tem 2015 12:29

Hocam,

Kızılcahamam Karagöl tarafları, genelde bu bölgede yılın 5 ayı kar oluyor.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

28 Tem 2015 13:25

Karda bayaa bi kar marpiyeller gömülü, bir ara arka teker havada gördüm maşallah :P
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offkors
Er
İletişim:

28 Tem 2015 13:56

Malesef onemli sorunlardan biri, arac o esnada terazi gibiydi

Kullanıcı avatarı
Offkors
Er
İletişim:

13 Eyl 2015 10:47

Merhabalar,

Aracim, artik baslayalim dedikten sonra yaklasik iki hafta suren rezllik doneminden sonra nihayet dun bitti. Rezillik diyorum cunku 3-4 gunluk isin bu kadar zor olacagini bilemezdik. Mehmet Becce' den Ankara'ya siparis ettigimiz malzemeler hatali ve eksik kargolama nedeniyle bir yigin kargo masrafida odendikten sonra 10 gunde tamamlanabildi.

Herhangibir kilavuzu olmayan parcalari, bir puzzle misali deneme yanilmayla takabildik. Kritik anlarda telefonla ulasip soramadik. Haftasonlari hic ulasamadik. Sonucta dedigim gibi 3-4 gunluk is iki hafta surdu. İlave bir yigin masrafla..

İstanbul disinda bu islere kalkisacak arkadaslara kolayliklar diliyorum.

Nihayet aracta istedigimiz degisiklikleri yaptik. 5.85 ayna mahruti, arka diferansiyel kilidi, normal 3 inc kiti ekstrem 3 inc kite cevirme, kupa yukseltme ve 32 inc MT lastik.

Aracta ivmelenme artti. Arazi performansini henuz test etme imkanim olmadi ama ozellikle uzun yolda giderken kulaklik kullanmanizi yada yuksek sesle muzik dinlemenizi tavsiye ederim.

İnsallah yakin zamanda arazi performansini da denedikten sonra sizlerle paylasacagim.

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

15 Eyl 2015 08:30

Geçmiş ve hayırlı olsun diyorum.
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
Offkors
Er
İletişim:

19 Eki 2015 12:08

Merhabalar,

Belirli aralıklarla sizlerle paylaştığım yapılamama hikayesine dönen yapım hikayemin son durumunu paylaşmak istiyorum.

Malum kışa girerken araçlarında değişiklik yapmak isteyenlere belki yardımcı, hatta uyarıcı olabilir düşüncesiyle..

Araca uyguladığımız 4Xfour Art'ın 5.85 ayna mahrutisinde önceki yazımda da bahsettiğim çok yüksek düzeyde uğuldama ve metal sesi vardı. Açıkcası yazan yorumlarda bir miktar uğultu olabileceği vardı ancak, bu ses düzeyi göreceli olarak değişebilir düşüncesiyle aracı bir süre denemeye karar verdim. Ekim ayının ilk haftasonu bir cuma öğleden sonrası, Ankara'dan Gerede taraflarına kalabalık bir ekiple yola çıktık. Çok fazla uzatmayacağım, Gerede'ye vardığımızda, kulaklarımdaki uğultunun etkisinin geçmesi birkaç saat sürdü. Pazar günü Ankara'ya dönerken uğultu ve metal sürtme sesi gittikçe arttı. Bu nedenle zevkle gidip geldiğimiz yollar çekilmez bir hal aldı.

Aracımı doğrudan 4Xfour Art ürünlerini uyguladığımız ustamın atölyesine götürdüm. Yapılan ilk testte ayna mahrutinin imalat hatalı olduğu anlaşıldı. Pazartesi günü Mehmet Becce ile irtibata geçildi ve arka diferansiyel sökülerek İstanbul'da Murat Ustaya kargo ile gönderildi. 4 gün bekledikten sonra ancak Cuma günü yeni ayna mahruti Murat Usta'ya teslim edilebildi ve ilk hafta böyle geçti. Murat Usta yeni parça kendine teslim edilir edilmez sağolsun en kısa sürede tekrar Ankara'ya kargoyu gönderdi. Arızanın oluştuğunun ikinci haftasının başında, yeni set ayna mahrutinin takıldığı diferansiyel araca monte edildi ve sonuç dahada kötü bir ses oldu. İkinci kez yenisi takılan bu ayna mahrutilerde sorunluydu.

Uzun çabalardan sonra Mehmet Becce ile telefon bağlantısı kurulduktan sonra ayna mahrutilerin imalatında sorun olabileceği ve İstanbul'da imalatçıyla görüşüleceği bilgisini aldım. Aracımı kullanamadığım ve sanayide kaldığı 16. gündeyiz. Ustamın 4 araçlık atölyesinin malesef dörtte biri benim araçla 16 gündür bloke olmuş vaziyette. İşin asıl kötü tarafı ayna mahruti setlerinin tamamında imalat hatası var ise bundan sonra ne olacağı, na yapabileceğimiz ve ne kadar daha bekleyeceğimiz sorularının hepsinin ucunun açık olması.

Aracımda şu an 4Xfour Art'ın 3" ekstrem süspansiyon kiti, 2,5" body lift kiti (kupa yükseltme), döküm kovan, arka diferansiyel kilidi, 32" MT lastik, 1" spacer, ön çelik tampon-vinç ayrıca tavan sepeti, sis farları, kazma, kürek vs.. mevcut. Tabiki sizlerinde bildiği üzere bu donanım seviyesinde kısa oranlı ayna mahruti olmadan araçtan tat alınarak binilmesi mümkün değil. Yeni seri imalat ayna mahrutinin beklenmesi belki bir ayı bulabilir.

Şu noktada bugün mesele çözülse bile aracımı sanayiden çıkarmam 3 haftayı bulmuş olacak ki bu iyi ihtimal, inşallah çözülür. Çözülemezse belki bir ay belkide belirsiz bir tarihe kadar aracı bekletmek zorunda kalacağım. O da ayrı sorun ustamda arabanı çıkart diyecek. Bu durumda arabayı çıkartmam için orjinal ayna mahrutisini takacağız ilave işçilik ilave yağ parası vs.

Zaten bugüne kadar sorunun çözülememesi nedeniyle oluşan kargo, yağ ve işçilikler epey bir tutara ulaştı. Bu kadar çaba ve maddi külfetten sonra içinde olduğum moral bozukluğu ise ayrı bir konu. Malesef manen ve madden yıpratıcı bir süreç yaşadım.

Araçlarında bu tarz yapım işini düşünenler var ise benim tavsiyem tekrar iyice düşünmeleri ve araştırmalarıdır. Çünkü verimli bir şekilde yürütemediğiniz bir araçta istediğiniz kadar off-road donanımı olsun malesef bir işe yaramıyor. Özellikle İstanbul dışında bu tarz işlere girişecekler biraz daha iyi düşünmeli ve araştırmalıdır..

Biraz da içinde olduğum moral bozukluğu nedeniyle içimi dökmeye çalıştım kusuruma bakmayın.

Bana bulunduğum noktada tavsiye ve önerisi olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

İyi haftalar dilerim.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

19 Eki 2015 14:48

Üstad geçmiş olsun, bu ayna mahruti işi baya bir can sıkıntısı halini almış.

1-Mehmet abiyi arayıp defransiyelinizi acilen kargo ile kendisine gönderin, Atölyesinde Ramazan usta uygunsa yenisi takıp ayarlasın size göndersin.

2-Ayna mahruti temini 1-2 haftayı daha bulacaksa, şu an elinizde olan ayna mahrutiyi toplayıp araca takıp yürür hale gelmesi max 2 saatlik bir opresyon, boşluğu eli ile tahmini ayarlayıp yerine takın, araç yürür hale gelsin (Varsın Ötsün bişi olmaz) aracı evinize götürün. Yeni ayna mahruti Ok denildiğinde 2-3 hafta sonra söktürüp istanbula gönderin derim.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offkors
Er
İletişim:

19 Eki 2015 15:38

Üstad teşekkürler, malesef öyle oldu.

Ramazan Bey ayrılmış, zaten ayna mahrutiyi konunun bir diğer uzmanı Aksiyon Murat Usta takmıştı.

Şu an defransiyel Mehmet Beyde yani İstanbul'da. Mehmet Bey ayna mahrutinin imalatçısına defransiyelle beraber göstereceğini söylediğinden, sorun çözülene kadar defransiyelde yok. Dolayısıyla eski ayna mahrutileri takarak geçici çözümüde şimdilik yapamıyoruz.

Kökten çözümü kargoculardan bekliyorum. En son geçen hafta İstanbul'a kargo ile defransiyeli gönderdiğimizde kayboldu. Sonra buldular ve salı günü kargoya verilen defransiyel cuma günü Mehmet Beye ulaştı. Bir sonrakine kökten kaybolursa sorunda kökten çözülecek :)

Kargoyla en fazla gezen defransiyel iddia ediyorum benim aracın defransiyeli olacak :)

Olmadı aracı çekiciyle eve götüreceğiz.

İnternet üzerinden 2. el denemesi yapılmış sessiz çalışan 5.85 ayna mahruti var mı diye baktım oda şimdilik görünmüyor. Eğer bildiğiniz duyduğunuz varsa onuda bir çözüm alternatifi olarak düşünüyoruz.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

19 Eki 2015 16:28

Resmen korku filmi gibi, aksiliklerin biri bitiyor biri başlıyor, diyer yandan Serviste bir Lift'i işgal ediyorsunuz yuhh

Aklıma gelen şu..Aracı yere indirin, arka defransiyeli'de ortasından hareketli kriko üzerine indirin. (Tabi ortam uygunsa) sonra aracı yavaş yavaş iterek sağ sola uygun bir yere alırsınız. (uygunsa tabi) Sonrada Becce'yi taciz ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offkors
Er
İletişim:

19 Eki 2015 16:47

Üstad aynen korku filmi gibi, detayları yazmadım yazsam emin olun okuyan insanlar bu tarz yapım işlerinden soğur diye düşünüyorum.

Becceyi 10 aramamdan birinde cevap alabiliyorum, aşırı yoğunluğu olduğunu söyledi.

İnşallah yakın bir tarihte sorun çözülür diye umuyorum. Elimden de başka bir şey gelmiyor.

Geçen hafta sonu ustamda ümidi kesmiş olacakki, araç liftten indirilip takozların üstüne alındı.

Şu an atölyede alet edevat tezgahının önünde duruyor.. 1w5ey8

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

19 Eki 2015 16:48

Kızıp parça parça satma sakın morgulus
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offkors
Er
İletişim:

19 Eki 2015 20:03

Üstad henüz o aşamaya gelmedim :)

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

20 Eki 2015 08:56

Aman gelmede, umarım kısa sürede çözersin, ağız tadı ile binersin.. Normalde Mehmet abide Ayna mahruti sürekli olur, yani sürekli sattığı birşey, ancak senin şanssızlığına üretim hatası ve yeniden üretim gibi bir süreç denk geldimiş..umarım kısa sürede çözülür..tekrar geçmiş olsun.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

20 Eki 2015 14:08

Öncelikle geçmiş olsun..

Bugün murat ustayla konuştum konuyu, becce araştırıyor durumu dedi.. yani boşvermemişler durumu merak etmeyin ;) bu arada ek olarak aynı sorun yeni seri jant flanşlarında da varmış.. çatır çutur kırılıyorlarmış.. dikkat derim ;) sıkarken yavaş hareket edin ve 13kg torku geçmeyin derim ;)
Othar Avarkan (A rh+) / D.Yili : 1982
Gokturk-İSTANBUL

“SUZUKI MODİFİKASYON VE YAPIM HİKAYELERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 50 misafir