Farklı Marka Yağ Karıştırmak

ENGİNE OILS

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

Farklı Marka Yağ Karıştırmak

24 May 2014 10:03

Model: 1999 Vitara 5 Kapı 1.6 Jlx

Castrol Magnetec 10 W 40 kullanıyorum. Ancak araç biraz fazla yağ yakıyor ya da kaçırıyor. 1000 km de 2 lt. Sürekli yanımda yağ taşıyorum bu nedenle. Yakında yağı komle değiştirmeyi düşündüğümden filtre arıyordum, yağ ücretini de sordum girmişken. Konu açıldı. Satıcı der ki, "madem çok yağ eksiltiyor, filtreyi de değiştirip Casrol'ü başta koy, sonra ekleme yapacaksan Aksoil'in 10 W 40'ı var. Eklemeyi bununla yap daha hesaplı olur."

Aksoil 5 lt lik bidon 65 TL. Castrol'ün 4 lt si 70 TL ye satıyor. Arada 18 TL lik bir fark olduğu için pek riske girmek istemedim ama soru aklımda kaldı. Aynı viskositede farklı marka yağları karıştırmanın bir sakıncası olur mu?

Teşekkürler

Önder

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

Re: Farklı Marka Yağ Karıştırmak

24 May 2014 10:25

önder ..
öncelikle yağ yakma problemini ortadan kaldırman gerekli ama bu motor açımına kadar gider ve maliyetli olur,
ben yağımı yanımda taşır üstüne eklerim dersen o zamanda devam et derim ama ekliyecegin yağ vizkositesi senin dediğin gibi aynı olmalı,
haa farklı bi marka ucuz yağ koyuyu mu diye sorarsan bence aynı yağdan devam et, şöylediki.. yağ değişiminde dediğin ucuz olan yağı tercih etmiyon ama eklemeleri ucuz yağdan koyayım dersen bi süre sonra motordaki yağ ucuz yağa dönüşecek
( :arrow: kaliteli yağ - eksilen yağ + ucuz yağ = ucuz yağ olur) denklem böyle
ben şahsen ben kahvaltıda tereyağının içine ayçiğegi yağı koyup ekmege sürmüyorum..
anladın sen onu... ;)
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

24 May 2014 11:29

1000 km de 2 lt yuhh yağ yakan araç için durum ne yazık ki hiç iç açıcı değil bence yakın zamanda motora müdahale etmek farz olmuş yağ ekleme işine gelince zaten eklenen miktar çok, hiç değişmeye bile gerek kalmamış sürekli taze yağ eklendiği için onun için en ucuz 10w40 işini görür yalnız çok fazla sürmez bir yerde bırakır her geçen gün masrafı artar geçmiş olsun
İlker Kılıçkaya 39 (A rh+)
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

24 May 2014 11:35

ozdemirbrs yazdı:önder ..
öncelikle yağ yakma problemini ortadan kaldırman gerekli ama bu motor açımına kadar gider ve maliyetli olur,
ben yağımı yanımda taşır üstüne eklerim dersen o zamanda devam et derim ama ekliyecegin yağ vizkositesi senin dediğin gibi aynı olmalı,
haa farklı bi marka ucuz yağ koyuyu mu diye sorarsan bence aynı yağdan devam et, şöylediki.. yağ değişiminde dediğin ucuz olan yağı tercih etmiyon ama eklemeleri ucuz yağdan koyayım dersen bi süre sonra motordaki yağ ucuz yağa dönüşecek
( :arrow: kaliteli yağ - eksilen yağ + ucuz yağ = ucuz yağ olur) denklem böyle
ben şahsen ben kahvaltıda tereyağının içine ayçiğegi yağı koyup ekmege sürmüyorum..
anladın sen onu... ;)
Rektefiye konusunda haklısınız Hüseyin Bey ama İlhami Hocam alırken şöyle bir uyarıda bulunmuştu, "Şu an yağ yakması kabul edilir seviyede. Bu giderek artacak. O zaman komple bakıma alırsın." Ardından Oğuz Abi bana bir site adresi verdi, çok uygun fiyata Castrol magnetec 5 litre aldım ordan sürekli. Ama aldığım yerde stoklar tükendi sanırım epey bir zam yaptılar. Performansta düşüş yok hatta artıyor. Bunun da uyarısını yapmışlardı. Yağ yakar, performans artar. Bir süre sonra çekiş düşmeye başlar. Performansı düşene kadar gittiği yere kadar gitsin diyorum aynı mantıkla. Normal şartlarda bile 150 binde motor bakımı yapılmalı diyorlar ki bizimki 168 binde şu an. İşte bu geçiş devresinde sürekli yağ taşıyıp kontrol altında tutuyorum. Çok hızlı tüketiyor çünkü.

Farklı marka yağların kullanımı iyi olur mu diye bir soru takıldı aklıma ama konu anlaşılmıştır. 8-) Tek markaya Castrol Magnatec'e devam. Ayçiçekli tereyağı iyi bir fikir değil cidden :roll:

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

24 May 2014 11:44

e.deren yazdı:1000 km de 2 lt yuhh yağ yakan araç için durum ne yazık ki hiç iç açıcı değil bence yakın zamanda motora müdahale etmek farz olmuş yağ ekleme işine gelince zaten eklenen miktar çok, hiç değişmeye bile gerek kalmamış sürekli taze yağ eklendiği için onun için en ucuz 10w40 işini görür yalnız çok fazla sürmez bir yerde bırakır her geçen gün masrafı artar geçmiş olsun
Teşekkür ederim İlker Bey, bu konuyu da araştırayım o zaman, hiç karışım yapmadan, rektefiyeye kadar castrol yerine aksoil ya da farklı bir marka yağ.

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

24 May 2014 11:54

Günümüz standartlarında her 10w40 sizin işinizi görür zaten yağ eskimeye fırsat bulamadan yakıldığı için pahalı yağ alıp yakmaktansa en ucuz demiyorum ama daha ucuzunu kullanmak daha mantıklı gibi geliyor boşuna cebiniz üzülmesin benim arabam yağ yakıyor iyisini alım yakmasın diyerek boşuna fazla para harcamanıza gerek yok ;)
İlker Kılıçkaya 39 (A rh+)
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

24 May 2014 12:16

ucuz yağa ilaveten yağ katkıları oluyor bulaşı bişey bulaştıgı yeri bırakmıyor bal kıvamında bi dene faydası olur
aşıntıyı bi miktar kesebilir birde kalın oluşundan yapıştıgı yerde bir miktar ( mikron seviyesinde ) dolgu yapar,
kısaca senin motor faydası olur didim.. ;)
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

iNsoMNiA
Uzman Çavuş
İletişim:

24 May 2014 21:13

İlker' e katılıyorum. Bazı servislerde litresi ortalama 10TL civarı sattıkları (bence kaliteli olan) varil yağlar var...
Mesela AC Delco' nun varili vardı Grand Oto' da...
Hala var mı bilmiyorum?
Resim
Bu hesaba göre 5Lt yağa 65TL vermeye de gerek yok...

Hele hele Castrol' e ödediğiniz paraların önemli bir kısmı, aslında adamların harcadığı reklam giderlerinin sizin payınıza düşen kısmıdır...

Yani 4 lt si 70TL olan yağın 4lt si 40TL olan yağdan %75 oranında iyi olabileceğini bekleyemeyiz. Ama fiyatı %75 daha pahalı...
Bu kadar fark vermeye değer mi? ;)
e

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

25 May 2014 08:31

ozdemirbrs yazdı:ucuz yağa ilaveten yağ katkıları oluyor bulaşı bişey bulaştıgı yeri bırakmıyor bal kıvamında bi dene faydası olur
aşıntıyı bi miktar kesebilir birde kalın oluşundan yapıştıgı yerde bir miktar ( mikron seviyesinde ) dolgu yapar,
katkılar bal kıvamlı olanları yagın kalınlaşmasına sebeb verir..yanim 40 numara yag olur sana 50.. ;) gibim

hidrolık yag pompaları inçe yagı daha cabuk ve tazzikli basabilir şekilde imal edilmiştir..numara kalınlaştıkça tazziği ve yag miltarı dakikadaki lt hesabı olaraktan azalır..

yagı azaltılan motor yag rejimine girip fit olmaz.. :!: ancak yagzızlıkdan cort olur. :!: insan vucudu gibim degil yanim .. :roll:

eksozdan beyaz duman cıkıyormu gazladıgında :!:

park halinde altında yag gölümü oluyor.. :!: ilk iş lifte kaldırıp akanı kokanına bakmalı didim.. :)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

25 May 2014 14:04

oguz1134 yazdı:
ozdemirbrs yazdı:ucuz yağa ilaveten yağ katkıları oluyor bulaşı bişey bulaştıgı yeri bırakmıyor bal kıvamında bi dene faydası olur
katkılar bal kıvamlı olanları yagın kalınlaşmasına sebeb verir..yanim 40 numara yag olur sana 50.. ;) gibim

hidrolık yag pompaları inçe yagı daha cabuk ve tazzikli basabilir şekilde imal edilmiştir..numara kalınlaştıkça tazziği ve yag miltarı dakikadaki lt hesabı olaraktan azalır..

yagı azaltılan motor yag rejimine girip fit olmaz.. :!: ancak yagzızlıkdan cort olur. :!: insan vucudu gibim degil yanim .. :roll:

eksozdan beyaz duman cıkıyormu gazladıgında :!:

park halinde altında yag gölümü oluyor.. :!: ilk iş lifte kaldırıp akanı kokanına bakmalı didim.. :)
Eksozdan ilk çalıştırmada beyaz duman çıkıyor Oğuz Abi. Ayrıca kurum püskürtüyor. Park halinde hiçbir sıkıntısı yok ama bir miktar difransiyel koruması üzerinde yağ izi var ki o da üstten geliyor. Kapak contasında bir sıkıntı var anladığım kadarıyla çünkü motorun üzeri epey yağlı oluyor ve conta erimiş gibi ve kopmalar var. "Onu sen bile değiştirirsin ne var kapak contasında" dediler de şimdilik gözüm yemedi açıkçası.
motor.jpg
motor.jpg (22.02 KiB) 801 kere görüntülendi

“MOTOR YAĞLARI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 38 misafir