Uydu Görüntüsünde Navigasyon için Yöntemler

GPSLER HAKKINDA TÜM BİLGİLER

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
BarZef
Er
İletişim:

Uydu Görüntüsünde Navigasyon için Yöntemler

13 Tem 2012 13:47

Uydu görüntüleri üstünde gerçek zamanlı navigasyon doğa gezileri için önemli bir konu.
kendim çok deneyimli değilim, okduklarımdan bir toparlama yaptım

tüm yöntemlerde ortak özellik, gezeceğiniz yere gitmeden önce internet bağlantınız varken ilgili navigasyon programı(örn Sasplanet) üzerinde gideceğiniz bölgenin haritasında gezinti yapın, haritaları "cache" belleğe atacak, bundan sonra artık tel çekmese bile - offline olsanız da uydu görüntüleri üzerinde gerçek zamanlı navigasyon yapabileceksiniz.

burada dikkat edilecek nokta "online" iken haritaları hangi büyütmede gezdiyseniz araziye gittiğinizde ancak o büyütmeleri görebilirsiniz.

yöntemler-programlar

1- android işletim sistemi için programlar

Alpine Quest
OUTDOOR navigation pro (sn Scotoma'ya teşekkürler)

2- ipad için program --> gpskit

3- Laptop + usb gps + Sasplanet programı
http://www.suzuki4x4turkiye.com/viewtop ... =48&t=3362" onclick="window.open(this.href);return false;

4- symbian işletim sistemi için yöntem (sn Sertan beye teşekkürler)
http://www.suzuki4x4turkiye.com/viewtop ... f=48&t=309" onclick="window.open(this.href);return false;

5- çin malı navigasyon cihazı + sasplanet programı+ saswince programı
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 0758/detay" onclick="window.open(this.href);return false;
bu bir örnek , başka sitelerde 7" olanlarını da gördüm
Bilgisayarda Sasplanet programında gezilecek yerin haritalarını "cache" klasörüne atıyoruz, nav cihazına "saswince" prg yükleniyor içine sasplanet'ın cache dosyalarını aktarıyoruz ve sahada uydu görüntüleri üzerinden nav. yapabilyoruz.
benim için en iyi yöntem bu olacak düşüncesindeyim ama daha denemedim.

bildiklerim bu kadar....
Barış Çağlar
2005 Grand Vitara 2.0 AT 5K
33 yaş
Isparta
0 Rh (-)

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Uydu Görüntüsünde Navigasyon için Yöntemler

24 Tem 2012 14:38

Outdoor uygulamalarında google maps ve standart Navigasyon'un pek bir anlamı kalmıyor, çünki bu cihazlar şehirleri ana yolları yani araç yollarını gösteriyor.

Bizler ise dogada dağda patikada gezerken, gerçek fotoğraflardan yararlanıp google Earth üzerinden daha rahat ilerliyoruz, tabi Google Earth görüntülerinin günceliği ve % doğruluğu tartışılır, ancak genelde iş görür nitelikte oluyorlar.

Google Earth fotoğrafları üzerinde GPS internal veya External uygulama ile birleşince %'liği tartışılsada genel manada fikir vercek bir navisagyon sistemi ortaya çıkıyor. Samsung Galaxy tab üzerinden bunu kullanıyorum, bu manada fena degil diyebilirim.

Uygu görüntüsünde Navigasyon hemen hepimize lazım olacak bir sistem, amatör uygulamalar bile tatmikar sonuçlar veriyor.
Site Admin

“GPS SİSTEMLERİ ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 35 misafir