GEOCACHING Nedir?

GPSLER HAKKINDA TÜM BİLGİLER

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
taner.eraslan
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

GEOCACHING Nedir?

08 Mar 2013 13:44

http://www.geocaching.com/" onclick="window.open(this.href);return false; adresine göre
GEOCACHING is a free real-world outdoor treasure hunt. Players try to locate hidden containers, called geocaches, using a smartphone or GPS and can then share their experiences online
http://en.wikipedia.org/wiki/Geocaching" onclick="window.open(this.href);return false; adresinde Wikipedia ise şöyle demiş
Geocaching is an outdoor recreational activity, first played in May 2000,[2] in which the participants use a Global Positioning System (GPS) receiver or mobile device and other navigational techniques to hide and seek containers, called "geocaches" or "caches", anywhere in the world.
A typical cache is a small waterproof container containing a logbook where the geocacher enters the date they found it and signs it with their established code name. Larger containers such as plastic storage containers (Tupperware or similar) or ammunition boxes can also contain items for trading, usually toys or trinkets of little value. Geocaching shares many aspects with benchmarking, trigpointing, orienteering, treasure-hunting, letterboxing, and waymarking
http://tr.wikipedia.org/wiki/Geocaching" onclick="window.open(this.href);return false; adresinde Türkçe açıklaması da var
Geleneksel geocache; geocacherin su geçirmez bir kutu içine bir kalem ile birlikte bir adet kayıt defterini koyarak, kutuyu koyacağı yerin koordinatlarını kaydederek, kutuyu üzeri açık bir yere (GPS cihazları kapalı yerlerde düzgün çalışmamaktadır) saklanmasıdır.
Kutunun koordinatı ve içindeki malzemeler http://www.geocaching.com" onclick="window.open(this.href);return false; sitesine kayıt edilir. Bu kayıt işlemi sırasında kutu hakkında ve saklanılan yer hakkında bilgi verilmelidir. Bu sayede daha sonra kutuyu bulmak isteyen geocacher'ler GPS cihazları ile kutuyu aramaya başlayabilirler. Bulunan kutuların bilgileri de ilgili web sitesine kayıt edilir. Böylece saklanan kutuların bilgisi web tabanlı olarak saklanmaktadır. Kural olarak bulunan kutu içinden bir eşya alınacaksa aynı değer veya daha büyük değerde başka bir şey kutunun içine konulmalıdır.
Geocaching, çok eski bir aktivite olan "Letterboxing"e benzemektedir. En büyük farkı Geocaching'de GPS kullanılmasıdır. GPS ile geocaching, Dave Ulmer (Beavercreek, Oregon) tarafından 1 Mayıs 2000'de GPS sisteminin daha fazla geliştirilmesi ve askeri çalışmalar dışında sıradan insanların kullanımına açılması ile mümkün olmuştur. Dokümantasyonu yapılan ilk kutu yerleştirmesi 3 Mayıs 2000'de gerçekleşmiştir. Lokasyon 6 Mayıs 2000'de "Usenet newsgroup sci.geo.satellite-nav"e kayıt edilmiştir. Bu kutu iki kez bulunmuş, bir kez loglanmıştır. Günümüzde, dünya çapında, 7 kıta üzerinde, 222 ülkede, Antartika dahil olmak üzere, çok çeşitli web sitelerine kayıtlı 900.000 kutu yer almaktadır

International Geocaching Logo

Resim

(devam edecek)
Taner Eraslan (46) - İzmir , 98' Vitara 1.6 JLX 5 Kapı manuel
Önemli olan varmak değil yolda olmaktır...

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: GEOCACHING Nedir?

08 Mar 2013 15:01

Wayy güzel hikaye, ogün kutu için yer baktın ama uygun yer bulmadın sanırım, bir gezide kutu için çalışma yapalım. 8-)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
taner.eraslan
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

08 Mar 2013 15:05

Offroadpassion yazdı:Wayy güzel hikaye, ogün kutu için yer baktın ama uygun yer bulmadın sanırım, bir gezide kutu için çalışma yapalım. 8-)
17 Mart bu iş için süper fırsat :)

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

11 Mar 2013 09:45

GPS eğitimlerine başlamak için bencede güzel fırsat 17 Mart :P :P
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
taner.eraslan
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

11 Mar 2013 09:55

DERKMEN yazdı:GPS eğitimlerine başlamak için bencede güzel fırsat 17 Mart :P :P
Kimlerde GPS var kimler edinmek istiyor kimler kullanıyor kimler kullanmasını öğrenmek istiyor bu konudaki potansiyeli görebilir miyiz parmakları görelim :)

Sadece Geocaching için değil gezdiğimiz rotaları kaydedip gerek arkadaşlarla paylaşmak gerek ilerde başvurmak üzere arşivlemek güzel oluyor. Bunun için pahalı bir GPS cihazı da şart değil. Yeni nesil akıllı telefonların neredeyse hepsinde gps alıcı var ve bu sayede iz ve nokta kaydı çocuk oyuncağı... Bu konudaki potansiyeli görebilirsek gps eğitimi vs. işleri kolayca organize ederiz. Şahsen gönüllü olarak keyifle yaparım bunu ;)

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

11 Mar 2013 10:39

Liste yapıyorum o halde :)

1. Derkmen (Akıllı telefon, tablet **GPS harici her alet***) :)
2. Kaanka (Akıllı telefon )
3.
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
taner.eraslan
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

11 Mar 2013 10:49

DERKMEN yazdı:Liste yapıyorum o halde :)

1. Derkmen (Akıllı telefon, tablet **GPS harici her alet***) :)
2. Kaanka (Akıllı telefon )
3.
Eğer Android OS telefon kullanıyorsanız My Tracks programını cihazlarınıza kurarak işe başlayabilirsiniz
https://play.google.com/store/apps/deta ... acks&hl=tr" onclick="window.open(this.href);return false;

Kullanıcı avatarı
taner.eraslan
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

11 Mar 2013 10:51

c:geo ise en popüler ücretsiz geocaching uygulaması
https://play.google.com/store/apps/deta ... rch_result" onclick="window.open(this.href);return false;

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

11 Mar 2013 14:22

ben istanbulda biraz da alışkanlıktan olsa gerek, gps siz dolaşırken kendimi donsuz dolaşıyormuş gibi hissediyorum

eski arabadakni hediye ettim satarken. suzide henüz yok ama

kararszım, yarış günü hakanın teybi incelemek niyetindeyim, navigasyonu kullanışlı ise bi taşla iki kuş işime gelir zira teybim berbat.

hakandaki ürün-markasını hatırlamıyorum ama uygun fiyat segmentindeki ürünlerdendi, taksiciler de çok kullanıyor onu ve sorduklarım hep çok memnundular..

teypten çok ses bekleyenlerden değilim- ihtiyarlar gibi dinlerim-kısık ama kaliteli ses severim , hakanım yorum yap :)

yaramaz ise teyp ayrı navi ayrı alacağım
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
taner.eraslan
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

11 Mar 2013 14:31

reis67 yazdı:ben istanbulda biraz da alışkanlıktan olsa gerek, gps siz dolaşırken kendimi donsuz dolaşıyormuş gibi hissediyorum
... teyp ayrı navi ayrı alacağım
Hocam benim söyleyeceğimi sen kendin söylemişsin ilk ve son cümlende... GPS ile navigasyon aleti farklı şeyler. Navigasyon aleti sadece adres bulmaya yarar başka bir iş yapmaz genelde. Bazı cihazlarda kısıtlı da olsa gps cihazlarındakine benzer işlevler var ancak nereye kadar işimize yarar tartışılır. Herşey bir yana aletin pili var mı ve yeterince gider mi eline alıp yürürken kullanmak istediğinde?

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

11 Mar 2013 14:52

taner.eraslan yazdı:
reis67 yazdı:ben istanbulda biraz da alışkanlıktan olsa gerek, gps siz dolaşırken kendimi donsuz dolaşıyormuş gibi hissediyorum
... teyp ayrı navi ayrı alacağım
Hocam benim söyleyeceğimi sen kendin söylemişsin ilk ve son cümlende... GPS ile navigasyon aleti farklı şeyler. Navigasyon aleti sadece adres bulmaya yarar başka bir iş yapmaz genelde. Bazı cihazlarda kısıtlı da olsa gps cihazlarındakine benzer işlevler var ancak nereye kadar işimize yarar tartışılır. Herşey bir yana aletin pili var mı ve yeterince gider mi eline alıp yürürken kullanmak istediğinde?
naviyi kastediyordum ben de zaten, ama proff bi gps :arrow: :arrow: maliyetine bakmak kaydıyla olabilir-düşünülebiir

bendeki navi.aleti pilliydi, araç dışında da 4-5 saat kullanılabiliyordu

bence gogl.earth uyumlu bir navi--- bizim işimizi görebilir...yeni nesl cihazlarda mümkün

garmin in el tipi gps. cihazı vardı model adını unuttum, dağcılar için . siz ona benzer proff. ürünler kullanıyorsunuz anladığım kadarıyla geokeçi işinde
En son reis67 tarafından 11 Mar 2013 15:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
taner.eraslan
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

11 Mar 2013 15:01

reis67 yazdı:proff bi gps :arrow: :arrow: maliyetine bakmak kaydıyla olabilir-düşünülebiir
Garmin eTrex serisi iş görür. Zaten gördüğüm kadarıyla tıpkı doğa yürüyüşü yapanlar gibi geocaching meraklıları da hep bu modelden kullanıyorlar

Ben ise Garmin GPSMAP 76 Cx kullanıyorum motosikletteki avantajlarından dolayı. Kasaları dışında hiçbir teknolojik farklılıkları olmayan Garmin GPSMAP 60 Cx (veya CSx) de kullanılabilir ama hem 60 serisi hem 76 serisi ucuz aletler değiller. Zaten artık üretilmiyorlar ve yerlerine 62 ve 78 serileri geldi fiyatları el yakıyor

Kullanıcı avatarı
taner.eraslan
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

02 Nis 2013 18:20

Tanıtıcı kısa bir video

Kullanıcı avatarı
taner.eraslan
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

02 Nis 2013 18:27

Geocaching nedir?
Benim kısa cevabım: Müthiş bir eğlencedir.
Doğada açık havada olmayı seviyorsanız. Çocukluğumuzda oynadığımız define avı tarzı oyunları oynamayı seviyorsanız. Az çok da teknoloji ile alakanız varsa. Bunların hepsini karıştırdığınızı farz edin…. İşte size aradığınız HOBİ = GEOCACHING!

Geocaching ingilizce bir kelime. Tam olarak türkçeye çevirmeye çalışmadan -karmaşa çıkarmaya gerek yok – öncelikle ileride çokça kullanacağımız bu ingilizce kelime nasıl okunuyor ona bakalım. Geocaching’in türkçe okunuşuna kabaca ciokeşing olarak söylenebilir..:)

Peki anlamı nedir bu ciokeşing kelimesinin?
Geocaching: GPS cihazı yardımı ile saklanmış kutuları bulma oyunu , bir nevi teknolojik define avı’dır.

E güzel ingilizce kelimenin anlamını yazdık. Ama anlamını yazarken içinde başka bilmediğimiz GPS diye bir kısaltmadan bahsettik. GPS 1980′lerde sivil halkın kullanımına açılan ve bizlerin son dönemlerde yeni model arabalarda sıkça gördüğümüz hatta taksilerin çoğunda sıkça karşılaştığımız cihazlardır. GPS = Global Positioning System kelimelerinin ilk harflerinden türemiştir. Küresel konumlama sistemi. Düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağıdır ve uydularla arasındaki mesafeyi ölçerek Dünya üzerindeki kesin yeri tespit etmeyi mümkün kılar.
Bu sistem, ABD Savunma Bakanlığı’na ait, yörüngede sürekli olarak dönen uydulardan oluşur. Bu uydular radyo sinyalleri yayarlar ve yeryüzündeki GPS alıcısı bu sinyalleri alır. Böylece konum belirlenmesi mümkün olur.
Bu sistemin ilk kuruluş hedefi tamamen askeri amaçlar içindi. GPS alıcıları yön bulmakta, askeri çıkartmalarda ve roket atışlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Ancak, 1980′lerde GPS sistemi sivil kullanıma da açılmıştır.
GPS: Dünya üzerinde bulunduğunuz noktayı koordinat sistemi olarak görmenizi sağlar. Veya dünya üzerindeki bir noktanın koordinatlarının ne olduğunu görmemizi sağlar.

Özgehan Omağ tarafından kaleme alınmış olan bu yazının tamamı ve davamı şu adreste
http://omactivities.blogspot.com/2012/0 ... ynanr.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

09 Nis 2013 16:51

Taner teşekkür ederim, sayende bilgi daarcığımıza birşeyler daha ekledik, hepsinden güzeli gittiğimiz yerlere yakın yerlerdeki geokaching için saklan kutularıda bulma merakı oluştu. Pazar günü yaptığımız gezi hem güzel, finalindeki Goecaching noktası araması ise güzeldi.

Yazı, yorum ve paylaşım için teşekkürler ve eline sağlık. Goecaching merakı benide sarmaya başladı, bizde araştıracaz artık :P Bu arada blog gayet keyifli güzel yazmışlar,fotoğraflamışlar..

Pazargünü bulduğumuz kutu sanırım tahrip edilmişti :(
Site Admin

Kullanıcı avatarı
taner.eraslan
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

10 Nis 2013 10:12

İznik-Nüzhetiye köyü yakınlarındaki eski dostum Atilla'ya uğradıktan sonra evin çok yakınındaki ZYTNC isimli hazineyi aramadan dönmek olmazdı. Bulduğumuzda kutunun sadece kapağı kalmıştı geriye. Kayıt defterini imzalayamamış olmamız bulmuş olmamızı engellemezdi. Dolayısı ile http://www.geocaching.com" onclick="window.open(this.href);return false; sitesine log kaydı girdim "found it" diye ;)

Resim

Kullanıcı avatarı
taner.eraslan
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

10 Nis 2013 10:16

http://omactivities.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false; sitesinden alıntıdır

Geocaching bir oyun mudur? Oyun severler geocaching'i hangi oyun kategorisine koymalıdır?

Aslında bunu hangi tür oyunları oynadığınıza - sevdiğinize - bağlı olarak sınıflandırabiliriz. Geocaching'i doğada saklanmış kutuları, bulma oyunudur diye adlandırabiliriz. Bu oyun Kutu oyunu gibi belli bir sürede masa üzerinde 4 kişinin oynadığı bir tarz değildir ama sonucunda bir kuralı var ve bu kuralları uygulayarak amaca ulaşmaya çalışıyorsunuz. O yüzden geocaching genel anlamda bir oyundur.

Peki geocaching bilgisayar oyunu mudur? Hayır, bilgisayar oyunu değildir. Bilgisayara yüklemeniz gerekli CD - DVD yoktur. Bu tarz oyunlardan değildir. Ama bilgisayar gerekir. Neden gerekir? Çünkü saklı kutuların koordinatlarını yazdığımız dataları topladığımız bir bilgisayar gereklidir. Bu işi geocaching.com web sitesi resmi site adı altında yapmaktadır. Demek ki geocaching oyunu klasik bilgisayar oyunlarından değildir.

E o zaman Geocaching define avı oyunudur? Aslında evet! Geocaching saklı olan defineleri bulmaya
çalıştığımız bir teknolojik define avı oyunudur. GPS cihazı kullandığımız ana ekipmandır. Zaten geocaching GPS cihazının yaygın kullanılmasını sağlamak için yaratılmıştır.

Çocuk oyunu mudur? Aslında çocuklar çok seviyorlar geocaching'i ama Türkiye'de çok yaygın olmadığı için aileler daha bilmiyorlar nasıl bir oyun olduğunu ve çocuklarına tam olarak öğretemiyorlar. Yurt dışında 2 milyonu aşmış saklanmış kutu sayısı ile 7 milyonun üzerinde oyuncusunun bulunduğu bu oyun çocuklar tarafından çok seviliyor. Aileler haftasonları çocukları ile birlikte kutu avlamaya çıkıyorlar. Bir nevi avlama oyunu geocaching.

Şimdi bunları neden yazıyorum biliyor musunuz? Asıl amaç google'da arama yapan sizleri geocaching ile tanıştırmak ve bu engin deniz içinde belki bir kaç yeni kişiye geocaching hakkında bilgi vermeyi sağlamak.

Oyun oynamak istiyorsunuz ama hangi tür oyun oynamalıyım bilmiyorum diyorsanız işte size geocaching.

Bir şekilde kendinizi burada bulduysanız lütfen geocaching nedir bir inceleyin. bir bakarsınız çok hoşunuza gider ve ilginizi çeker ve oynamaya başalsınız kim bilir? :)

Kullanıcı avatarı
taner.eraslan
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

10 Nis 2013 12:24

Bu geocaching olayı aslında tam da bizim gibi doğada açık havada olmayı macera peşinde koşmayı sevenler için bence

Aşağıdaki video bunun güzel bir tanıtımını yapıyor. Coğrafya biraz farklı olsa da içerik birebir aynı

Kullanıcı avatarı
taner.eraslan
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

24 Nis 2013 23:49

Biliyorum sitemizde bu konu pek rağbet görmedi ama ben yine de paylaşıma devam edeceğim

Daha önce konuya giriş yapmıştık ancak tekrar etmekten zarar gelmez

Gezmeyi ve keşfetmeyi sevenlere harika bir oyun. Üstelik açık havada oynanıyor: GEOCACHING

Bir süredir müptelası olduğumuz bu oyundan bahsetmek istiyorum. Oyun kısaca teknolojik hazine avı olarak tanımlanabilir. Diğer oyuncular tarafından saklanmış kutuları gps yardımı ile bulmaktan ibaret olan bu oyunda kutu dediğimiz şey hazine (cache) olarak anılıyor ancak içinden kıymetli bir şey çıkmıyor :)

Oyun gps ile oynandığı için otomatikman bir açık hava oyunu olmak zorunda çünkü kapalı alanlarda gps sinyalleri alınamıyor. Tercih edilen yerler genelde turistik veya güzel manzaralı görülesi yerler. Dünya üzerinde 2 milyon civarında hazine saklı olduğu söyleniyor. Türkiye'de ise bu sayı 650 civarında

Biri bir kutuyu sakladığında koordinatları web sitesinde yayınlıyor. Diğerleri de yine web sitesi aracılığı ile nerede ne tür bir kutu saklandığına bakıp aramaya gidiyorlar. Bulunca da "buldum" mesajını yayınlıyorlar. Hazine bunun neresinde diyorsanız... Asıl hazine kutuyu bulmaya çalışırken yaşadıklarınız değil midir?

Oyunla ilgili daha pek çok detay var. Fazlasını merak edenler oyunun resmi web sitesi http://www.geocaching.com" onclick="window.open(this.href);return false; adresinden her türlü bilgiyi alabilirler. Ben de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım sorusu olan varsa. Konuyla ilgili Türkçe içerik sağlayan siteler de var

- http://www.facebook.com/Geocaching.Turkiye.Turkey" onclick="window.open(this.href);return false;
- http://omactivities.blogspot.com/p/geocaching.html" onclick="window.open(this.href);return false;
- http://geocachingmaceralari.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Biz de diğer pek çok kişi gibi önceleri hazine arayarak başladık bu oyuna. Hatta ilk hazinemizi Yunanistan'da (Dedeağaç'tan 10 km. kuzeydeki tarihi bir kale kalıntısında) bulmuştuk. Şimdi ise yanımıza kutu almadan evden çıkmıyoruz. Sakladığımız kutu sayısı şimdilik 7 ama hızla bu sayıyı artırmak niyetindeyiz. Şu an evde 5 tane kutu var saklanmayı bekleyen

Bu oyunda herkes kendi tarzına göre dahil oluyor olaya. Mesela ben şehrin içindeki hazinelerle ilgilenmiyorum. O yüzden şehrin içindekileri aramaya da gitmiyorum kendim de şehrin içinde bir hazine saklamıyorum. Tahmin edeceğiniz gibi şehir dışı veya ormanlık alanlar benim mekanım. Bana ait kutuların listesine şu adresten erişebilirsiniz: http://www.geocaching.com/seek/nearest. ... er.eraslan" onclick="window.open(this.href);return false;

Bunlardan bazıları çok kolay yerlerde fakat bir tanesi var ki!!! Eşşeğin kulağına su kaçırdık desem yeridir morgulus
Saklamaya giderken yaşadığımız macerayı sizlerin de yaşamanızı dilerim ;)

Kalın sağlıcakla...

Kullanıcı avatarı
albeni
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

23 Haz 2014 16:45

İlk kutumuzu Kıyıköy yakınlarında toprak orman yolu üzerinde Sultanbehçedere Baraj Gölü manzaralı bir tepe üzerinde kurumuş bir ağaç gövdesinin dibine gizledik. Sitede kaydı oluşturdum, onay bekliyorum. Şu anda görülebiliyor mu bilmiyorum ama kodu GC57H7H. ;)
Muzaffer Albeni *Rüzgar*

Kullanıcı avatarı
albeni
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

24 Haz 2014 01:55

Onaylandi ve yayinlandi. :-)

http://coord.info/GC57H7H
Muzaffer Albeni *Rüzgar*

Kullanıcı avatarı
34DUR22
Uzman Çavuş
İletişim:

24 Haz 2014 11:25

albeni yazdı:Onaylandi ve yayinlandi. :-)

Muzaffer abi baktım ama hata veriyor. hatta telefona yükledim utanma
Erkan DUR
34DUR22
Grand Vitara 3K 1.6 2005
Çeliktepe/İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
albeni
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

24 Haz 2014 16:20

34DUR22 yazdı:
albeni yazdı:Onaylandi ve yayinlandi. :-)

Muzaffer abi baktım ama hata veriyor. hatta telefona yükledim utanma
Hata yok. Benden başka bakanlar da oldu. Nasıl bir hata alıyorsun?
Muzaffer Albeni *Rüzgar*

Kullanıcı avatarı
34DUR22
Uzman Çavuş
İletişim:

24 Haz 2014 17:28

peki bunu telefonda nasıl çalıştırıyoruz yani verdiğin kodu felan girmek için. Birde paralı versiyonu yüklemek şartmıdır?
Erkan DUR
34DUR22
Grand Vitara 3K 1.6 2005
Çeliktepe/İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
albeni
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

24 Haz 2014 17:55

34DUR22 yazdı:peki bunu telefonda nasıl çalıştırıyoruz yani verdiğin kodu felan girmek için. Birde paralı versiyonu yüklemek şartmıdır?
Ana ekrandan login olduktan sonra "Search by GC Code" kısmına 57H7H kodunu girip Ara düğmesine tıklıyorsun, sayfa açılıyor.
Muzaffer Albeni *Rüzgar*

“GPS SİSTEMLERİ ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 33 misafir