Suzuki Manualleri (İngilizce)

SUZUKI CAR MANUALS

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
v_rider
Er

Suzuki Manualleri (İngilizce)

15 Mar 2017 10:23

Selam Arkadaşlar;

Dün kendi aracım için Kullanıcı Kitabı ararken Google üzerinden bir download linki yakaladım. Biraz iz sürerek aşağıdaki siteyi buldum.

http://www.suzuki-training.com/cars/own ... -handbooks

Aracınızın VIN numarasını girdiğinizde size ücretsiz ve orjinal kitabın ingilizce halini bölümler halinde download etme imkanı veriyor. Eğer ingilizce ile sıkıntınız yok ve aracınız için tam doğru kitabı bulma gibi bir arzunuz var ise oldukça faydalı...

Linkte VIN numarasının ne olduğu, nerde yazılı olduğu ve nasıl okunması gerektiği açıklanmış. Video ile uğraşmak istemeyenler için yazılı halde ekliyorum.

VIN (Vehicle Identification Number): Araç Tanımlama Numarası diyebiliriz. Araç fabrikadan çıkmadan her araca verilen benzersiz bir numara ve okumayı bildiğimiz zaman araç hakkında bize güzel bilgiler verebilir.

Nerelerde bulunabilir; Motor Departmanında (Benim aracımda Akünün arkasındaki duvarda bulunuyordu). Ön Camın alt kısımlarında (Sanıyorum daha yeni araçlarda burda) veya B sütünün alt kısmında.

Resim

Neye benzer; JSAFJB43V00XXXXXX

Nasıl okunur; Daha rahat okumak için gerekli yerlerden parçalamak en rahat yöntem

JSA (1,2 ve 3. basamak): Aracın üreticisini ve üretim lokasyonunu belirtir. Örneğin JSA Suzuki Japonya TSM Suzuki Macaristan.
FJ (4 ve 5. basamak): Aracın modelini belirtir. FJ Jimny veya videoda örneklendiği gibi MZ Swift
B43V (6,7,8, ve 9. basamak): Modele özgü motor ve tip hakkında bilgi veriyor. Bu alanı biraz daha bölersek 6. basamak (B) 3 Kapılı Model, 7 ve 8. basamak motor tipi (43) 1.3lt motor, 9. basamak (V) body type olarak geçiyor tam olarak türkçede nasıl çeviririz bilemedim. Sanırım Soft Top, Hard Top gibi ayrımlar burda yapılıyor.
00 (10 ve 11. basamak): Suzukilerde boş olduğunu ve birşey için kullanılmadığını belirtmişler.
XXXXXX (12, 13, 14, 15, 16 ve 17. basamak): Aracın o ülkede o model yılı için üretilen kaçıncı araç olduğunu belirliyor.

Evet kısa açıklamadan sonra Kullanıcı Manual'ine ulaşmak istediğiniz aracın VIN numarasını linkteki ilgili yere yazarsanız aracınız için tam doğru manual'e ulaşma şansınız var. Ben indirdim ve yaprak başına 4 sayfa olacak şekilde print ettim spiralletip arabaya koydum.
Suzuki Jimny 2010 / Siyah

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki Manualleri (İngilizce)

15 Mar 2017 10:55

Güzel çalışma güzel paylaşım, elinize emeklerinize sağlık..tüm Suzukici dostlar faydalansın..daha ne olsun. :)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
erkan-rkn
Onbaşı
İletişim:

15 May 2017 15:28

Siteye ulaşılamıyor.
"Bir köy muhtarsız olmaz, bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz,

bir harf kâtipsiz olamaz; biliyorsun.

Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam şu memleket hâkimsiz olur?)''

Erkan KARAÇAM, İstanbul, 0216, 2001 Vitara jlx A/t

Kullanıcı avatarı
v_rider
Er

23 May 2017 10:42

Maalesef link gitmiş biraz bakındım benzer bir sayfa var mı veya taşındı mı diye ama bulamadım. Bulduğum zaman linki yenilerim...
Suzuki Jimny 2010 / Siyah

“SUZUKI ARAÇ MANUALLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 42 misafir