Sürücülere Kış Uyarıları

DRIVE TECHNICS AND REVIEWS

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

ByBira
Mareşal
İletişim:

Sürücülere Kış Uyarıları

02 Şub 2010 15:01

Sürücülere kış uyarısı

Araba kullanırken hareketleri kısıtlayan kalın giysiler ile gaz-fren senkronizasyonunu bozan kalın tabanlı ve geniş ayakkabı giymekten kaçınmak gerektiği bildirildi.
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Kazaları Araştırma Önleme ve Uygulama Merkezi Emekli Müdürü, Türkiye Kazalarını Önleme Derneği Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Ömer Halis Tombaklar, açıklamada, ülke genelinde kar yağışı ve soğuk havaların başladığını hatırlatarak, sürücüleri kış şartları karşısında duyarlı olmaları için uyardı.

Kışın araç kullanan sürücülerin herşeyden önce araçların kışlık bakımlarını eksiksiz yaptırmaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Tombaklar, araçlarda zincir, çekme halatı ve takoz bulundurulmasının, olası aksiliklerde sürücüye yardımcı olacağını ifade etti.

Kışın gerekmedikçe gece yolculuk yapılmaması uyarısında bulunan Prof. Dr. Tombaklar, şunları söyledi:

'Kışın araç lastiği seçimi de büyük önem taşıyor. 1 Aralıktan 31 Marta kadar olan dönemde mutlaka kış lastiği kullanılmalıdır. Kış lastiği 5-10 santimetreye kadar karda aracın güvenli sürüş yapmasını sağlayacağı gibi, sıcaklığın -30 dereceye kadar düştüğü bu dönemde yumuşak lastik özelliğiyle tutunmayı artıracaktır.'

Prof. Dr. Tombaklar, kışın lastiklerin yeterli olmadığı durumlarda zincir takılması gerektiğini, pek çok kişinin uygulamasının aksine, karda lastiklerin havasının indirilmesinin güvenli sürüş için yarar sağlamayacağını vurguladı.

Kış aylarında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birinin de yüksek rakımlı bölgeler, köprü ve viyadüklerden geçilirken karşılaşılabilecek gizli buzlanma olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Tombaklar, şunları kaydetti:

'Köprü ve viyadüklerde araçtan aşağı inilip ya da sol ayak yere basılarak gizli buzlanma olup olmadığı kontrol edilmelidir. Soğunun gizli buzlanmaya neden olduğu köprü ve viyadük gibi yerlerde gizli buzlanma tehlikesi varsa fren yapılmamalı, vites yumuşak bir geçişle küçültülmeli, araç otomatik vites ise ayak gazdan yavaşça çekilmelidir. Buzlanmış camlar için buz çözücü spreyler kullanılmalı, camdaki buzu çözmek için kesinlikle sıcak su dökülmemelidir, yoksa cam patlayabilir. Bunun yerine camdaki buzu çözmek için normal su da kullanılabilir.'

Kullanıcı avatarı
CDM-SUBARU
Onbaşı
İletişim:

Re: SÜRÜCÜLERE KIŞ UYARILARI

23 Şub 2010 13:08

ByBira yazdı:
'...Kışın araç lastiği seçimi de büyük önem taşıyor. 1 Aralıktan 31 Marta kadar olan dönemde mutlaka kış lastiği kullanılmalıdır. Kış lastiği 5-10 santimetreye kadar karda aracın güvenli sürüş yapmasını sağlayacağı gibi, sıcaklığın -30 dereceye kadar düştüğü bu dönemde yumuşak lastik özelliğiyle tutunmayı artıracaktır.'

...'
Bir bütün olarak ele alındığında,evet.
Fakat burda şu küçük ayrıntıyı belitmekte fayda var.Oda;

" ...Kış lastiği 5-10 santimetreye kadar karda aracın güvenli sürüş yapmasını sağlayacağı..." cümlesi için.

Bunu,üç aşağı beş yukarı bi ortalama olarak aldıysa,diyecek pek fazla bişey yok.
Fakat limit anlamında aldıysa,pekte öyle değil.
Çünkü aracın karlı zeminde yada şöyle söyliyim, değişken derinliklerdeki karlı zeminde seyr etme becerisi daha çok,aracın yüksekliği ve bunun dışında kalan diğer araçla ilgili farklı şeylerede bağlıdır ( aracın ağırlığı,ağırlık dağılımı,tekere bine kuvvet v.s gibi )
:)

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

28 Ara 2011 18:10

Karlı ve buzlu zeminde araç kullanacak sürücüler ne tür önlemler almalı?

http://www.uzmantv.com/karli-ve-buzlu-z ... ler-almali
En son izogrand tarafından 28 Ara 2011 18:17 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
İzzet Mağden (A rh+) / Yaş : 47.184
Kağıthane-İSTANBUL
Toyota Hilux 1992 2.8 LN106 *** GOLYAT***
Ben dostlarımı hiç satmadım! Çünkü; ya beş para etmez çıktılar, ya da paha biçilemez.
.

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

28 Ara 2011 18:11

Karlı hava şartlarında farlar nasıl kullanılır?

http://www.uzmantv.com/karli-hava-sartl ... kullanilir
En son izogrand tarafından 28 Ara 2011 18:17 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kağıthane-İSTANBUL
Ben dostlarımı hiç satmadım! Çünkü; ya beş para etmez çıktılar, ya da paha biçilemez.
.

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

28 Ara 2011 18:12

Karlı ve buzlu havada yaz lastiği ile ilgili yaşanacak problemler nelerdir?

http://www.uzmantv.com/karli-ve-buzlu-h ... r-nelerdir
En son izogrand tarafından 28 Ara 2011 18:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kağıthane-İSTANBUL
.

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

28 Ara 2011 18:16

Karlı ve buzlu havada yola çıkacak araçlarda hangi güvenlik malzemeleri bulunmalı?

http://www.uzmantv.com/karli-ve-buzlu-h ... -bulunmali
Kağıthane-İSTANBUL
.

“SÜRÜŞ TEKNİKLERİ VE İNCELEMELER” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 47 misafir