Grand Vitara 2008 1.9 Dizel Problemlerim Hk.

SUZUKI - COMPARATIVE - REVIEWS - GENERAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

GRNDVTR07
Er
İletişim:

Grand Vitara 2008 1.9 Dizel Problemlerim Hk.

02 Mar 2020 22:54

Kıymetli Arkadaşlar Herkese Merhaba,

Başlığa yazdığım 2008 Grand Vitara 5K 1.9 Dizel aracımı yaklaşık 15 gün kadar önce aldım.Aracımı çok severek kullanıyorum ve inanılmaz keyif alıyorum. Aracımla ilgili yaşadığım bir kaç sorunum var. Siz kıymetli üyelerin değerli yorumları benim için çok önemli. Bu arada umarım doğru yere yazıyorumdur. Yanlışım varsa şimdiden özür dilerim.

1-Aracımı keyless açmak istediğimde her seferinde almıyor.Anahtarsız çalıştırmak istediğimde ise kontakt bölmesi mavi kilit ışığı yanmasına rağmen sert çevriliyor (ilk problem bu çokta önemsemiyorum aslında)

2-Marşa bastığımda araba özellikle sabahları hemen çalışmıyor,bir kaçkere gıv-gıv ettikten sonra çalışıyor.

3-Vites geçişlerinde sertlik farkediyorum.Sanırım 2017 Astra K Kasa araç sonrası biraz alışma dönemi olacaktır. Vites yumuşaklığını özlüyor olabiliriz :)

4-Son olarak araç çalışırken motordan muhtemelen bir kayıştan zır-zır ötme sesi geliyor.

Tüm bu problemlerim için Antalya Eski Sanayide Tez Oto ile görüşeceğim. Sizlerin bu servis ile oldukça pozitif yorumlarınız buraya gitmeme vesile oldu.Sizlerden yinede kısaca tecrübelerinize dayanarak fikirlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Herkese sevgiler,saygılar.
Gökhan Soydan
Muratpaşa-Antalya
2008 Grand Vitara 1.9 Ddis Jlx-A

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Grand Vitara 2008 1.9 Dizel Problemlerim Hk.

03 Mar 2020 09:38

Merhabalar cevaplarım parantez içinde
GRNDVTR07 yazdı: 02 Mar 2020 22:54
1-Aracımı keyless açmak istediğimde her seferinde almıyor.Anahtarsız çalıştırmak istediğimde ise kontakt bölmesi mavi kilit ışığı yanmasına rağmen sert çevriliyor ilk problem bu çokta önemsemiyorum aslında
((Sert dönmesi mekanik kısmın yağsızlığından olabilir dönen aksama hafif bir WD40 sıkın iki fıs işe yarar genelde))

2-Marşa bastığımda araba özellikle sabahları hemen çalışmıyor,bir kaçkere gıv-gıv ettikten sonra çalışıyor.
(bunun bir kaç sebebi olabilir 1-Dizelde ısıtma bujileri çok önemli 2- Enjektör işeme meme sorunları 3- Motor kompresörü))

3-Vites geçişlerinde sertlik farkediyorum. Sanırım 2017 Astra K Kasa araç sonrası biraz alışma dönemi olacaktır. Vites yumuşaklığını özlüyor olabiliriz :)
((Bu tüm suzuki araçlarda normaldir, vites geçişleri braz kemikli normal araçlara göre serttir.))

4-Son olarak araç çalışırken motordan muhtemelen bir kayıştan zır-zır ötme sesi geliyor.
((Benin dizel suzuki xl ve benzeri bir çok dizelde bu tip ses genelde ön bölümdeki kayış gergisinden yapıyor, tabi incelemek lazım..bu noktayıda es geçmeyin..))

Tez Oto Ali Tez'e selamlar belki hatırlar.
Site Admin

GRNDVTR07
Er
İletişim:

05 Mar 2020 12:34

Hocam cevaplarınız için teşekkür ederim. İki gündür Tez Oto da Ali Usta ile beraberdim. Kendisi sizinde söylediğiniz gibi sert dönen kontak anahtarı için WD 40 ın işe yarayacağını söyledi. Sıktık sanırım biraz yumuşadı. Gerekirse kendimde biraz daha sıkacağım.

Vites geçişleri için o da bu araçlarda biraz kemikli olduğunu ve yaptığı test sürüşünde hiç bir sorun olmadığını iletti. Kayış sesi içinse V kayışımdan geldiğini ve normal olduğunu, triger seti ile beraber değiştirebileceğimizi söyledi. Hepsini beraber seneye olan bakımda değiştircez. Babası Ramazan Usta yaptığı motor kontrolünde aracın motorunun çok iyi olduğunu,neredeyse hiç dağ, tepe görmediğini ve sıkıntı olmadığını iletti. Çok mutlu oldum, ayrı bir gurur duydum araçla :).

Gelelim asıl probleme. Aracın marşı hemen almamasının sebebini öğrenmek istediğimizde cihaza bağlandık. Hiç bir arıza vermedi ve sorunun 70 liralık mazot el pompasından (bazıları mazot elciği diyor) olduğunu tespit etti Ali usta. Arıza yaptığı için mazotu geri kaçırıyormuş ve mazot gelene kadar araba gıy gıy gıy yapıyordu.Soru giderildi ve ben çok keyifliyim :)

Son olarak Ali Ustanın önerisiyle sunroof bakımını komşusuna 80 lira karşılığında yaptırdık ve söylediğine göre olası ciddi pahalı bir durumun önüne geçmiş olduk.

Uzatmış olabilirim kusura bakmayın. Herkese selamlar, sevgiler..
Gökhan Soydan
Muratpaşa-Antalya
2008 Grand Vitara 1.9 Ddis Jlx-A

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

06 Mar 2020 10:40

Estağfurullah uzun ve detaylı anlatım için teşekkürler, emin olun bu yazıları binlerce suzukici okuyor yazılan her türkçe bilgi ve deneyim çok önemli çok değerli..işi bilen bir ustanın dokunuşu ile araç nasıl düzeldi dimi ;) böyle olunca insan keyifle biniyor aracına..güle güle kullanın..Gezileriniz olursa fotoğraflayıp gezilerimiz bölümünde paylaşırsanız sevinirim..kolay gelsin..
Site Admin

“SUZUKI - KARŞILAŞTIRMA - İNCELEME - GENEL KONULAR” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 54 misafir