Suzuki GV 1.9 DDİS arıza kodu p0638

SUZUKİ MOTOR HAKKINDA SORU VE PAYLAŞIMLAR

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

bilerhangic
Er

Re: Suzuki GV 1.9 DDİS arıza kodu p0638

24 Nis 2020 17:13

Tekrardan merhabalar.. :roll:
Bugün araç gaz kelebeğini değiştirdim, sonrasında cihaza bağlatıp arızaları sildirdim. Yaklaşık 50km sürüş yapıp sonrasında yine cihaza bağlattım. Arızalarımın tamamı silinmiş çıkan tek arıza var 0571 diye bilinmeyen arıza kodu şeklinde..

Asıl konuya gelecek olursak;
Aracımı sanayiye bırakmaktaki ilk şikayetim aracın geç çalışması idi. Enjektörler değişti, gaz kelebeği değişti, marş dinamosu bakımı yapıldı şu an arıza da yok ancak araç uzun süre marşa basmayla çalışıyor. Öncesinde tak diye marş alırdı, ne değişti ne oldu anlam veremiyorum.

Durumu pompacıya sordum, rail borusuna, rail basınç sensörüne ya da yakıt pompa müşürüne bakmak gerekir dedi. Sizin öneriniz nedir? Şu ana kadar gereksiz yere değiştirdiğim parçalar olmuş zannedersem

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

25 Nis 2020 15:27

Ana elektrik aksamını kontrol ettiniz mi? Akü'den alternatöre kadar tüm güç kablolarını gözle ve elle kontrol etmenizi öneririm. Gevşemiş akü kutup başı bile aracın geç marş almasına sebep olur. Şasi kablosunu da iyice bir inceleyin. Durumları iyiyse bile gevşemiş olabilirler ya da bir "usta" yeterince sıkmamış olabilir. Özellikle dizel araçlarda yüksek akım çekildiği için kendini daha bir belli ediyor bu olay. Unutmadan akünüz eğer yeni değilse bir yük test makinasıyla ölçtürmekte fayda var.

Bu arada P0571 Cruise Control/Brake Switch A Circuit Malfunction koduymuş.

"The reason of Renault 1.9 dCi P0571 OBD-II Engine Trouble Code is P0571 Cruise Control/Brake Switch A Circuit Malfunction. This trouble code appear when the brake pedal is depressed, the stop light switch sends a signal to the Engine Control Module."
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

27 Nis 2020 08:58

Öncelikle geçmiş olsun büyük ve pahalı bir arızadan olabildiğince ucuz atlattınız sevindim. Şu an gelen p571 kodlu arıza Barışın eklediği açıklamada yazdığı üzere :arrow: fren pedalının üzerinde bir switch var onu ölçü aleti ile kontrol edin normalde açık frene basınca kapalı kontak olur.

:arrow: bu aynı zamanda Hız sabitleme sistemi devredeyken frene basıldı devreden :!: çık sinyalini gönderir..frene basınca arka lambalar yanıyor mu kontrol edin penalın üstündeki switch ve o bölgeyi inceleyin kırık kopuk kablo vs varmı.

Barış süper nokta atışı arıza kodu eline sağlık kardeşim. ;)
Site Admin

bilerhangic
Er

30 Nis 2020 21:27

Tekrardan merhaba, konuya ilginiz için teşekkür ederim aracım şu an arıza vermiyor.

Çözüm bulamadığım tek bir sorun kaldı, aracın geç çalışması. Sormadığım, fikrini almadığım usta, kişi kalmadı. Sizin tavsiye, öneriniz nedir?

“Rail borusundaki tapada kaçak buna sebep olabilir deniyor ya da mazot pompasından” :roll:

(akü değerleri normal, marş motoru kontrol edildi, enjektörler de değişmişti)

bilerhangic
Er

02 May 2020 20:15

Bugün itibariyle sorunu çözdüm.
Rail borusundaki tapayı değiştirdim ve şu an yarım marşta çalışıyor ;)

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

04 May 2020 09:17

Rail sisteminde kaçak olursa basıç düşer ve enjeksiyon tam yapılamaz..marş sırasında önce pompa bu basıncı yükseltmeye çalışır basınç istenilen noktaya gelince enjeksiyon normale döner ve star alır..marş anındaki gecikmelerin başla sebepleride var ama önce basınç normal olmalı..şu video basınç hk fikir verecektir.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=56MpQpl7tbo[/youtube]

Site Admin

“SUZUKI MOTOR / SUZUKI ENGINE” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 35 misafir