Suzuki GV 1.9 DDİS arıza kodu p0638

SUZUKİ MOTOR HAKKINDA SORU VE PAYLAŞIMLAR

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

yhyyldrm
Er
İletişim:

Suzuki GV 1.9 DDİS arıza kodu p0638

04 Kas 2015 23:57

Merhabalar,
Tanışma mesajından sonraki ikincisi ne yazık ki yardım isteği olacak. Zaman zaman arızaları olsa da keyifle kullandığım aracım yine arıza modunda :(( Anlatıma geçtiğimiz kış sonu arızasından başlarsam belki daha açıklayıcı olur diye düşünerek başlıyorum.

Aracım p0243 arıza koduyla beni geçen yıl bir hayli uğraştırdıktan sonra İzmir 3. sanayideki tesadüfen ulaştığım Hüseyin usta sayesinde bu dertten kurtulmuştum. Yaz içinde bir ara yeni arıza kodumuz p0638 oldu. Gaz kelebeği aktivatörü çalışma performans problemi oluyor kendileri. Enez yolu boyunca ara sıra yanıp sönen arıza lambası 3 gün sonra geri dönüş yoluna çıktığımda kayboldu ve o gün bu gündür yoktu.

Pazar günü kontağı açtığımda o tanıdık sima yine karşımda:(( Arıza tespit cihazının verdiği kod yine p0638 ve silinemiyor. (Tabi Çanakkale'de yetkili Suzuki servis olmadığı için işimizi sanayideki arkadaşlarla halletmeye çalışıyoruz.) Bir arkadaş gaz kelebeğinin değiştirilmesiyle problemi çözebileceğimizi söyledi. Yetkili servisten aldığım parça fiyatı 2200Tl olunca ve daha önceki arızada bir hayli boşuna uğraşmış olunca bir de diğer arkadaşa danışalım dedim ve bugün beraber test sürüşüne çıktık.

Usta turbonun devreye girmediğini, elektronik bir problem olabileceğini söyledi.(Akünün oralarda yiyecek kırıntıları bulmamız bizi fare zararından şüphelendirdi.) Yarın tekrar gidip bir elektrikçiden yardım almayı planladık. Aslında bir hayli uzun olan bu macerayı sıkıcı olmasın diye ancak bu kadar kısaltarak anlatabildim.

Yeterince açıklayabildim mi bilmiyorum. Böyle bir durumla karşılaşan ve çözüm bulabilen varsa ve yardımcı olabilirse çok memnun olurum.
Saygılar.
Yahya YILDIRIM - 40
Çanakkale - 2007 GV 1.9DDİS

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

Re: Suzuki GV 1.9 DDİS arıza kodu p0638

05 Kas 2015 10:49

Yahya Kardeşim sizin bahsettiğiniz sorunu yaşamış ve aşağıda verdiğim linkte nasıl çözüldüğünü anlatmıştım.Umarım size faydası olur.

http://www.suzuki4x4turkiye.com/viewtop ... 6&start=25
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

05 Kas 2015 11:06

Bu forumda öyle güzel paylaşımlar varki...sadece biraz okumak biraz araştırmak gerekli..
erhen yazdı:Bu parçanın Suzuki'deki kodu:13400-67J00-LCP olup hava kanalı veya enjektör kelebek kutusu(yabancı sitelerde throttle body olarak görürsünüz) olarak geçmekte.Fiyatı 1900 TL civarında olup her ne hikmetse.......................................

Resim

Resim

................................. ben de nasip böyleymiş dedim bu konuyu kapattım.
Devamı araştırmacı Erhan abimizin başlığında..ilgililere duyrulur :)
Site Admin

yhyyldrm
Er
İletişim:

06 Kas 2015 11:50

Erhan Abi ve Offroadpassion,
Aslında siteyle ilk tanışmam Erhan Abi'nin yazısını bulmam ve hepsini okumamla olmuştu. Fırsat buldukça da Suzuki GV 1.9ddis ile ilgili forumda ne başlık varsa okudum ve okumaya devam ediyorum. Bu bölümü de okumuştum ama benim esas öğrenmek istediğim direk parça değişimi dışında farklı bir çözümü olup olmadığıydı. Daha önce bahsettiğim arızada gereksiz yere selenoid valf değiştirmiş, turbo bakımı yaptırmış, turbo borusunu patlatmış ve en sonunda çözümü farklı bir yerden bulmuş olunca insan ister istemez biraz araştırma ihtiyacı hissediyor :))) Tabi bu araştırmalar sadece klavye başında değil sanayide de devam ediyor. Dün ustanın biri selenoid valften gelen ince hortumu direkt olarak turboya bağlamak suretiyle kullanabileceğimi söyledi. Servisleri arayıp sordum; birisi ısınmadan yüksek devirlere çıkmazsam sorun olmayacağını söylerken diğeri gaz kelebeğiyle beraber turboyu da sipariş verelim o zaman dedi:))
Uzun lafın kısası araştırmalar sonuç vermedi. Muhtemelen yarın servise gidip önce bir cihaza bağlayıp aktivasyon yaptıracak, sonuç alamazsak parçanın siparişini vereceğim. Yani Erhan Abi senin sözüne gelmiş olacağım ve tabi senin ve diğer arkadaşların paylaşımlarını takibe devam edeceğim:)))
Selamlar, saygılar, sağlıcakla kalın.
Yahya YILDIRIM - 40

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

06 Kas 2015 13:10

Yahya Kardeşim öncelikle geçmiş olsun.İlk ustayı sakın dinleme yoksa ikinci ustanın dediği gibi bir de turbo satın alman gerekir ki fiyatı geçen sene 8.000 TL civarında idi. qaz3 Halen yeni model Grand Vitara piyasaya çıkmadığından bu kasa araçların her türlü parçası resmi servislerde bir şekilde bulunuyor ve servisler de bu motorun dilinden anlayabilecek teknik donanım ve ustaya sahipler.

Bu nedenle öncelikle resmi serviste aracını kontrol ettirmeni öneririm.Bundan sonra eğer gaz kelebeği gerekiyorsa-fiyatı herhalde 2.000 TL civarına gelmiştir diye düşünüyorum - ebay üzerinden de bu parçayı temin edebilirsin.Ben bir fikir vermesi açısından aşağıda bir link gönderdim. İnternette bunun gibi başka çıkmacılar da bulabilir ve bu pahalı parçaları daha hesaplı bir şekilde çözebilirsiniz.Size kolay gelsin.

http://www.ebay.co.uk/itm/06-GRAND-VITA ... SwI-BWMTuT
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

yhyyldrm
Er
İletişim:

06 Kas 2015 23:29

Teşekkür ederim Erhan Abi. Ustayla konuştuktan sonra turboyu hemen eski haline getirdim zaten. Benim de son kararım bu yönde. Yarın Bursa servise gidip gerekli kontrolleri yaptırıyorum. İnşallah gerek kalmaz ama parça fiyatı 2200 TL imiş. Gelişmeleri buradan paylaşırım.
Yahya YILDIRIM - 40

yhyyldrm
Er
İletişim:

07 Kas 2015 23:37

Bugün sabah 6:15de düştük Bursa yoluna. Aracı fazla zorlamadan 9:40 gibi servise ulaştık. Aracı cihaza bağladık. P0638 arıza kodu orda da göründü yalnız ilgimi çeken şey sanayideki ustanın cihazı arızanın kaynağını gaz kelebeği olarak verirken yetkili servisin cihazda herhangi bir açıklama olmaması oldu.

Bu tür durumlarda genellikle enjeksiyon sistemi veya egr kaynaklı arızalarla karşılaştıklarını benim ısrarla gaz kelebeği olduğunu söylememe rağmen tekrarladılar. Ben de ustadan çok bilmişlik yapmayayım diye kenara çekildim. Arabayı alıp pompa ve enjeksiyon sistemi kontrolü için sanayiye götürdüler. Ve dönüşte öğrendik ki arıza kaynağı orası değil gaz kelebeğiymiş:)) Fiyatına gelince 2195TL:((

Ben bu arada araştırırken parçayı 750 liraya İstanbul'da buldum. Servis prensip olarak dışarıdan gelen parça montajı yapmadıklarını ama monte ettirip getirirsem arıza lambasını silmede yardımcı olabileceklerini söyledi. Teşekkür edip ayrıldıktan sonra gelmişken bir de sanayide şansımı denedim ve gördüğüm her Suzuki ambleminin olduğu dükkana sordum. Cevap 'maalesef yok'. Anladım ki önümüzde sadece iki seçenek var.

Şimdi final sorusu:
Sizce 2195 TL ye servisten orijinal mi yoksa İstanbul'dan 750 TL ye olan mı?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Yahya YILDIRIM - 40

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

08 Kas 2015 08:48

Yahya Kardeşim gaz kelebeği,elektronik ünitesi olan ve ne yazık ki kimsenin tamir ettiremediği pahalı bir parça.Aracınızı uzun vadeli kullanmayı düşünüyorsanız ve servis garantisi olacağı için bir daha bu parçayı aklıma getirmeyeyim diyorsanız tabii ki orijinal sıfır parçayı almak daha iyi.

Ancak 2200 TL ödeyip sıfır parça satın almanın da can yakacağı açık. :( İstanbul'da bulduğunuz parçanın sıfır mı çıkma mı olduğunu bilememekle beraber size bir seçenek olsun diye internette gezinirken İngiltere'de şimdi bulduğum orijinal çıkma parçanın linkini aşağıda verdim.

Ülkemize kargo edilmesi dahil 67£ ~ 300 TL. fiyatı var.Tabii bu tür parçalarda garanti yok ancak satıcının puanı yüksek ve şimdiye kadar o ülkeden ne getirtti isem sorunsuz çıktı.İsterseniz bir inceleyin derim.Size kolay gelsin.

http://www.ebay.ie/itm/Suzuki-SX4-1-9-D ... SwDN1UQOCu
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

yhyyldrm
Er
İletişim:

10 Kas 2015 00:02

Erhan Abi yaz dönemindeki ve şu anki arıza sebebiyle aslında canım bir hayli sıkıldı. Ve etraftan değiştir artık şu arabayı sesleri gelmeye başladı. Ama ben arabamı seviyorum. Değiştireyim dediğim başka bir araba modeli henüz yok. Onun için yaptırıp yola bununla devam edeyim diyorum. Malum parçanın fiyatının bir hayli yüksek olması da düşündürüyor.
Bahsettiğim parça İstanbul'da Çakır oto da. Bugün konuştum, parçanın sıfır parça olduğu ve sorunsuz çalışacağını söylediler. Tanıdığım ve aynı araca sahip olan bir usta arkadaşım yarın bizim arabalardan iyi anladığını söylediği bir başka ustaya danışıp ondan da fikir alacak. Çıkma yerine eğer sorunsuz çalışır, başka bir yerden arıza açtırmaz derlerse onu almayı düşünebilirim. Ama bilemiyorum. Yardımların için teşekkürler.
Yahya YILDIRIM - 40

Kullanıcı avatarı
tb2ndy
Uzman Çavuş
İletişim:

10 Kas 2015 06:40

Yahya bey,
Benzer sorunlarla bende aracımda çok uğraştım, en sonunda çözdüm; sizin yazdıklarınızdan (kaçırmış da olabilirim okurken) arıza ışığı yanması dışında bir sorun okumadım;
1-Araç dizel mi?
2-Araç siyah duman atıyor mu?
3-Araçda çekiş düşüklüğü / güç kaybı var mı?
4-Aracınızda durduğunuz yerde birisi gaza yüklenirken turbonun emiş hortumunu rolantide ve tam gazda elinizle sıkarak kontrol edin, hortum sıkılmayacak kadar şişiyor mu?
5-Turbodan yüksek gazda ıslık sesi geliyor mu?
bunları bir kontrol eder misiniz?
6-En son olarak da turbo vakum selenoidinin ince hortumlarının her yerini dikkatlice kontrol edin çatlak kaçak var mı?
7-Vakum selenoidi orjinal parça mı?
Selamlar.

Elgin SAYINALP
Dallas-Texas
Elgin SAYINALP
Ataşehir-İstanbul-Türkiye
VATAN SANA CANIM FEDA
NISSAN PATHFINDER R51-2008

yhyyldrm
Er
İletişim:

10 Kas 2015 15:58

Merhabalar Elgin Bey,
P0243 kodlu arızayı çok şükür yaz başında çözdük. Şu anki sorunum p0638 gaz kelebeği.Araç 1.9 dizel, siyah duman vites değişimlerinde ve gaza ani yüklenmelerde gözlemlediğim kadarıyla bütün dizellerde var.

Güç kaybı; sanki 129 beygirin yarısı tatile çıkmış gibi:)) (kaputu açıp bakınca turbonun ilk çalıştırma anındaki hareketlenmesi gözlemlenmiyor)Turbo hortumlarında ustaların kontrolleri sırasında herhangi bir kaçak bulamadık. Islık sesi de yok. (çok şükür)

Vakum selenoidi orijinal. (geçen arızada boşu boşuna yenilemiştim)Sorulara bakarak sizi uğraştıran sorunun turbo olduğunu tahmin ediyorum. Benim turbo sorunumu çözen usta nasıl çözdüğünü anlatmadı. Siz nasıl halledebildiniz?

Saygılar, selamlar.
Yahya YILDIRIM - 40

Kullanıcı avatarı
tb2ndy
Uzman Çavuş
İletişim:

11 Kas 2015 00:17

Yahya bey,
Keşke çok şükür demeseydiniz :( Güç kaybı ve turboda ıslık sesinin olmaması, bir nevi jet motoru prensibi ile çalışan ve motora hava enjekte eden turbonuzun çalışmadığını gösteriyor, daha öncede yazdığım gibi tam gaz verdiğinizde turbonun hava emiş hortumu sıkılmayacak kadar şişiyor mu?

Bence turbo üzerinden gidin arıza aramaya, turbosu bozuk araç ve/veya turbu sisteminde arıza olan araçda gaz yemez, beygirleri tatile gider. Turboları da çok güzel tamir eden tamirciler de var artık kafanıza takmayın, Ben çok okudum, araştırdım, bir kaç tamirci tarafından düdüklendim tam 5 lt. benzin ve bir zippo çakmak edinmiştim ki tamircimi buldum.

Selamlar.
Elgin SAYINALP
VATAN SANA CANIM FEDA

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

12 Kas 2015 08:53

Elgin abi, bizlerde 5Lt benzin ve 250 Zippo yemeden önce yuhh Tamircinin ismini versen morgulus gelince Zippo yerine İskender yesek morgulus Nassı fikir.. yuhh morgulus
Site Admin

Kullanıcı avatarı
tb2ndy
Uzman Çavuş
İletişim:

12 Kas 2015 16:40

Hakan'cım,
Vermiştim daha önce diye hatırlıyorum ama, tekrar yazayım; Küçükyalı da Akedemi Nissan, ve Kadosan oto sanayi de bir turbocu vardı, beceremedim yazdıklarımı taramayı, zaten Akedemi Nissan o turbocu ile çalışıyor Mehmet'di adı.
Selamlar.
Elgin SAYINALP
VATAN SANA CANIM FEDA

yhyyldrm
Er
İletişim:

12 Kas 2015 23:24

Sorunuzu çözebilecek doğru usta ile karşılaşıp derdinizden kurtulabilmenize sevindim Elgin Bey. Bu iş galiba biraz da ustasını bulabilmek. Çanakkale'de çok fazla bizim araçlardan olmadığı için ne yazık ki ustalar da bu araçlarla ilgili çok fazla tecrübe edinemiyor ve biraz deneme yanılma ile sorunu çözmeye çalışıyorlar. Gerçi bahsettiğim önceki turbo arızasında yetkili servisler de işin içinden çıkamamıştı. Arıza kodunun nokta atışı olmadığı, motor yapmaya kadar gidebileceğini söylemişlerdi. Bu arızada da gaz kelebeğini benden öğrendiler galiba çünkü ilk gittiğimde ısrarla enjeksiyon sistemi kontrolü ve egr valfinden bahsettiler. Araba enjeksiyon sistemi kontrolü için sanayiye gidip geldikten sonra gaz kelebeği demeye başladılar.
Bu arada benim gaz kelebeği bu akşam kargodan geldi. Çakır Oto'dan 750 ye aldığım parça orijinal galiba. Erhan Abi'nin anlatımındaki resimlerle birebir aynı parça. Fotolarını yüklemeye çalışacağım. Yarın inşallah taktırıp sorunu çözebilirsem sonucu buradan sizlerle paylaşırım.
Yahya YILDIRIM - 40

yhyyldrm
Er
İletişim:

14 Kas 2015 10:41

Gaz kelebeğini sanayide değiştirip parçanın kurulumunu yaptık. Ama hala ışık yanıyor ve turbo ilk çalıştırmadaki o hareketlenmeyi yapmıyor. Cihazda arıza kodu aynı yeri söylüyor. Gaz kelebeği aşırı voltaj diyor. Ustanın dediğine göre ya tesisatta bir sıkıntı var ya da beyin le ilgili bir sorun var. Çözüm önerisi olarak bir de beyinciye gösterelim dedi. En yakın çalıştıkları Balıkesir'de bir usta varmış. Canım oldukça sıkıldı ama yapacak pek bir şey de yok. Daha önce de yazdığım gibi serviste de pek umut yok. Her arızada böyle uğraşmak beni çok sevdiğim arabamdan soğuttu resmen. Umarım benim başıma gelenler sizin başınıza gelmez. Keyifli sürüşler devam eder.
selamlar saygılar...
Yahya YILDIRIM - 40

Kullanıcı avatarı
tb2ndy
Uzman Çavuş
İletişim:

15 Kas 2015 04:11

Yahya bey,
Canınızı sıkmayın mutlaka çözülür, sadece bizim ustalarımız ezbere iş yapıyor aşırı VOLTAJ YEMESİ, ÇEKMESİ diye elektrikde bir kavram yoktur, sadece eğer bir elektrikik gereç vazla akım çekiyorsa (bir arızdan dolayı) üzerinde gerilim (voltaj) düşümü olur, size kişisel tecrübemle sabit olarak turbonuza bir baktırın derim,
Bu arada elektronik işlemcili tüm araçlarda eğer herhangi bir parça sökülüp (fişi çıkarılıp eskisini takmış dahi olsanız ve/veya yeni parça takmış olsanız) takılan parçanın ecu ya tanıtılması lazım, bunu yaptılar mı? yoksa klasik sök tak, fişini tak mı? oldu.
Çok selamlar.
Elgin SAYINALP
Dallas-TX
USA
Elgin SAYINALP
VATAN SANA CANIM FEDA

Kullanıcı avatarı
tb2ndy
Uzman Çavuş
İletişim:

18 Kas 2015 07:14

Yusuf Bey,
Var mı? bir gelişme haber çıkmadı sizden.
Selamlar.
Elgin SAYINALP
VATAN SANA CANIM FEDA

yhyyldrm
Er
İletişim:

18 Kas 2015 20:52

Merhabalar,
Elgin Bey çok önemli bir gelişme olmadığı için yazmadım. Bu arada görüştüğüm güvenilir diye nitelenen ustalar yeni takılan gaz kelebeğinin ancak yetkili servis cihazıyla kalibrasyon yapılabileceğini söylediler. Yarın Çorlu servise gidip kalibrasyonunu yaptırdıktan sonra inşallah iyi haberleri paylaşırım.
Saygılar....
Yahya YILDIRIM - 40

Kullanıcı avatarı
tb2ndy
Uzman Çavuş
İletişim:

19 Kas 2015 01:24

Yahya Bey,
Hayırlı haberler duyarız inşallah sizden.

Çok selamlar.
Elgin SAYINALP
Dallas-Texas-USA
Elgin SAYINALP
VATAN SANA CANIM FEDA

yhyyldrm
Er
İletişim:

20 Kas 2015 17:13

Perşembe sabah saat 6 feribot ile Gelibolu ya geçip Çorlu ya doğru yeni umutlarla yola çıktık. Saat 10 gibi servise vardık ve aracı teslim edip çay kahve içerek beklemeye başladık. Ustalar da bu arada çay molasını bitirip aracı cihaza bağladılar, test sürüşü yaptılar ve dışarıya park ettiler. Arkadaş gelip mutlu haberi verdi. Cihazla kalibrasyon başarılı olmuş.100 TL servis ücretimizi ödeyip teşşekkür ettik ve keyifli bir şekilde Çanakkale ye döndük çok şükür.
Erhan Abi, Hakan Bey ve Engin Bey, sorunumla ilgilenip çözüm için yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim. Selamlar.
Yahya YILDIRIM - 40

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

20 Kas 2015 22:18

Yahya Kardeşim geçmiş olsun .Dertsiz ve masrafsız kullanman dileğiyle.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

Kullanıcı avatarı
tb2ndy
Uzman Çavuş
İletişim:

21 Kas 2015 05:00

Ohhhh beeeee,
Yahya bey sizin kadar bende ne kadar sevindim bilemezsiniz, zira yaşadığımız tecrübeler başkalarının sıkıntısına merhem oluyor, ne güzel.
Çok selamlar, güle güle keyifle kullanın.
Elgin SAYINALP
Dallas-Texas-USA
Elgin SAYINALP
VATAN SANA CANIM FEDA

yhyyldrm
Er
İletişim:

24 Kas 2015 20:28

Damdan düşen halden bilir misali değil mi Elgin Bey. İnsan başından geçince daha bir iyi anlıyor sıkıntı çekeni ve sorun cozulunce kendi derdine çare bulmuş gibi seviniyor. Derdime ortak olduğunuz için ve sevincimi paylastiginiz için tekrar hepinize cok teşekkür ederim.

Bu arada edindiğimiz tecrübe; P0638 gaz kelebeği arizasiymis. Gaz kelebeği tamiri yokmuş.

Serviste pahalı olan parça dışarıdan bulunabiliyormus.( çakır oto dan aldığım parça üzerinden cikanla aynı idi.Simens marka ve üzerinde Renault amblemi vardı.)

Bazı parçalar mutlaka orijinal servis cihazı ile aktivasyon gerektiriyormus. Umarım kimsenin başına gelmez de keyfimiz kaçmaz.

Selamlar, saygılar.
Yahya YILDIRIM - 40

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

25 Kas 2015 09:02

Yahya bey çok geçmiş olsun, sorunun çözülmesine sevindim..umarım bu sorunu yaşayan Suzukiciler bu başlığı bulur ve bilgilerden faydalanır..örnek yol gösterici, güzel bir başlık oldum..yorum yazan yol gösterenlere teşekkür ederim.
Site Admin

“SUZUKI MOTOR / SUZUKI ENGINE” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 47 misafir