Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS / Egr Arızası

SUZUKİ MOTOR HAKKINDA SORU VE PAYLAŞIMLAR

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
ercagc
Er

Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS / Egr Arızası

20 Eyl 2016 07:39

Herkese selamlar ;

Kurban bayramının 1. sabahı aracımı çalıştırdığımda motor arıza lambası yandığını gördüm yetkili servisi aradığımda gaz yememe tekleme varmı diye soruldu, yok dediğimde araçla gezmemde bi sakınca olmayacağı cuma günü servise gelmem söylendi.Servise gittiğimde arızanın EGR de olduğu değişmesi gerektiği söylendi ve orjinal parça fiyatının 3000 küsür tl olduğu bilgisini aldım , muadilinin ise 1000 tl + kdv olduğunu söylediler. Arıza lambasını söndürdüler evime döndüm fakat ertesi gün tekrar arıza lambası yandı araçta hiçbir performans kaybı tekleme silkeleme yok sadece gaza asılınca ve motor soğukken siyah duman atıyor . İzlemem gereken yol nedir ne yapmam gerekir bi akıl verirseniz sevinirim.

saygılarımla
Erçağ COŞKUN
2007 Grand Vitara 1.9 DDIS
İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

Re: 1.9 ddis egr arızası

21 Eyl 2016 09:52

Merhabalar,

Muhtemelen bilginiz vardır, aracınızın bazı parçaları 1.9DCI Renault motoru ile ortaktır. EGR bu parçalardan biri mi hatırlamıyorum fakat şurada Erhen abi'mizin açtığı ve 1.9 DDIS ile ilgili çok değerli bilgiler içeren bir başlık var. Belki ihtiyacınız olan bilgileri buradan edinebilirsiniz.

http://www.suzuki4x4turkiye.com/viewtop ... 94#p190094
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

hverdi
Er

Re: Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS / Egr Arızası

28 Ağu 2017 20:57

Merhaba arkadaşlar bu başık uzun süre önce açılmış ama belki başka arkadaşlar da faydalanır diye yazmak istedim... Bundan yaklaşık altı ay önce Grand Vitara 1.9 DDIS 2008 Aldım.. Aldığımda Motor arıza lambası yanıyordu. Kendim araç tamircisi değilim, Elektronikçiyim, ancak üzerinde olsun başka bir şey üzerinde olsun olabilecek arızayı elimde geldiği sürece kendim yapmayı tercih ediyorum. Aracı aldıktan sonra OBD 2 cihazı ile aracın arızalarını okudum ve 5 tane Hata kodu ile karşılaştım (P0638, P0403, P0409. P0243, P0486) -. Öncelikle internetten bu hata kodlarının Benim aracım üzerindeki manalarının neler olduğunu iyice araştırdım. Bütün yollar EGRye doğru gidiyordu. Grand Vitaralar da malumunuz 1.9 Renault Megan, Traffic gibi araçlarında kullandığı motoru kullandığından EGR de Renault olmalıydı. Bu EGR lerin iç yapısı hakkında iyice araştırma yaptımiç yapısınıi incelediğimde kesinlikle herkesin tamir edebileceği şekilde olduğunu gördüm. Bozulabilecek tek şey DİŞLİ ... bu malum dişli bir çok marka aracın EGR içerisinde kullandığı dişliler ile birebir aynı. zaten aynı olmasa da o dişliyi fotokopi veya yazıcı tamiri yapanlarda mutlaka bulabileceğim kanısına vardım. Ama daha sonra (http://urun.n11.com/periyodik-bakim/ren ... -P95298049) N11 üzerinde satıldığını bularak 27-TL ye aldım. Bir adet de Balata spreyi aldım. Zira EGR valf söküldüğünde karşıma çıkacakları tahmin edebiliyordum. İçerisi kurum bağlamış olabilirdi. EGR yi söktüm dedğim gibi kurum bağlamış ve güzelc temizledim. EGR nin kapağını açtığımda aynen tahmin ettiğim Dişli sıyrılmıştı. Yeni aldığım dişliyi taktım.

EGR yi de yerine taktım. Arızaları da yine o 30TL ye aldığım OBD 2 cihazı ile sildim. Mutlu son. Tüm arızalar kayboldu. Araçta hissedilir derecede de performans artışı farkettim. piyasada 600 ile 1200 TL ye satılan veya serviste 1400.-TL ye değiştirdikleri Arızayı gidermiş oldum.

eczacimusti
Er
İletişim:

21 Ağu 2019 16:14

merhaba suzuki grand vitara egr arızası benimde başıma geldi,hata kodları ekte ve ses yapıyordu.Dişlinin bozulduğunu düşündüm ve açınca öyle olduğunu gördüm.Dişlinin değişmesine gerek olmadığını sıyrılan yerin biraz kaydırılıp takılarak boşa çıkarıldığında problemin hallolduğunu anlatmak için bu yazıyı yazdım,umarım başına gelen arkadaşlara yardımı olur,saygılar
IMG_5451k.jpg
IMG_5451k.jpg (57.7 KiB) 758 kere görüntülendi
hata kodları resmini yükleyemedim boyut küçültüyor görünmüyor:egr valf kontrol hataları[youtube]https://youtu.be/P4NLNvgssRk[/youtube]
https://youtu.be/P4NLNvgssRk

eczacimusti
Er
İletişim:

21 Ağu 2019 16:16

alttaki youtube linkinde videoyla anlatımını çektim saygılar

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

22 Ağu 2019 10:21

Bravo süper çözüm, paranın maliyetlerin çok önemli olduğu bir dönemdeyiz.. süper bir çözüm olmuş..elinize sağlık..paylaşım için teşekkürler. 8-)
Site Admin

“SUZUKI MOTOR / SUZUKI ENGINE” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 49 misafir