Vitara JLX Uzun Yol Sonrası / Sıcakken Çalışmama Sorunu

SUZUKİ MOTOR HAKKINDA SORU VE PAYLAŞIMLAR

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Karamanoglu
Er
İletişim:

Vitara JLX Uzun Yol Sonrası / Sıcakken Çalışmama Sorunu

08 Tem 2019 15:34

İyi Günler

Benim sorunum yukarıda da belirttiğim gibi araçla (Vitara 1.6 JLX Otomatik 3K) uzun yol yaptıktan sonra bazen 20 30 km sonrada yapıyor. Tekrar çalıştırmak isteyince stop etmesi gaz vererek çalıştırsam bile ayağımı gazdan çekince hemen stop ediyor. Benzinde LPG de çok denedim hep aynı. Rölantide dalgalanma vardı hava girişinden şüphelendim maf sensörünü gaz kelebeğini temizledim, biraz toparlar gibi oldu. Yakıt tüketimi normal fazla yakma sorunu yok 20 Lt LPG ile 200-220 km arası şehir içi gidiyorum.

Araçta jikle arızalı olduğu için eski sahibi devre dışı bırakmış. oksijen sensörü check engine uyarısı veriyor.

Aynı durum bir başka arkadaşımın da başına geldi onun benim gibi arızalı parçası da yok. JLX ler için sıcak havalarda böyle durumlarla karşılaşan başkaları da var mı acaba?

bu konuyla iligili aracı grand otoya götürüp gösterdim gaz kelebeği tekrar temizlendi ayarı yapıldı avans ayarı ölçüldü bakıldı benzinde düzeldi, battal usta aracın lpg den benzine geç geçtiğini sıcakken ilk çalışmayı benzinde yapması gerektiğinden marşa basınca benzine geç geçtiğinden stop ettiğini söyledi. LPG ayarına bi baktırt dedi.

Gittim LPG ciye aracı bağladı bilgisayara bakıyor rakamları değiştiriyor, bişeyler yapıyor, kısaca deneme yanılma metoduyla kurcalıyor anladım ki o da bilmiyor tam olarak ne yapacağını. En son LPG enjektör kablolarını söktü bunları yanlış takmışlar dedi düzeltti. Akşamına yine yaptı aynı şekilde.

Araç 4 aydır bende ramazan bayramına kadar böyle bir sorunum yoktu. Bayramda bir hafta bir kamp gezisine çıktım dönüş yolunda yapmaya başladı.

Ancak yol yaptık stop ettik sonra marşa bastık çalışmadı. Gaz vererek çalıştırıyorum ayağımı gazdan çekmeden (çekersem stop ediyor) frene basarak vitese atıyorum ve freni bırakınca bir metre araç hareket etsin yetiyor daha stop etmiyor.

Anlamadığım konu bu boştayken gaz vererek çalıştırıyorum bazen bir dakika kadar bekliyorum sonra gazı bırakınca stop ediyor ama bir metre ileri yada geri hareket etsin stop etmiyor.

LPG katkısı koyup yakıt sistemini temizlemeye çalışacağım son çare.

Biraz uzun oldu ama tüm detaylarıyla anlatmak istedim. Yardımlarınız şimdiden teşekkürler.
Mehmet Tapur Yaş / 35
Beylikdüzü / İSTANBUL
1998 Vitara JLX 1,6

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Vitara JLX Uzun Yol Sonrası / Sıcakken Çalışmama Sorunu

09 Tem 2019 09:48

Benzinde normalse ve aracın Check engine ışığı yanmıyorsa araç normaldir...Sizin çıkış noktanızda bu olsun..yani fabrikadan çıktığı gibi standart ve normal çalışma prosedüründe hatasız.

LPG sistemini unutun..Benzinde ve Arıza ışıksız hale gelin..50-100 km kullanın..herşey normalmi ???

Herşey normalse, LPG sistemine geçin ve sorunlarınızı anlatıp detay çözüme gidin... 1. husus....Önce benzinde kusursuz çalışma...

Kolay gelsin..
Site Admin

Kullanıcı avatarı
DeocuHT
Er
İletişim:

11 Tem 2019 13:48

Merhabalar. Bende aynı sorunu yaşıyordum fakat benim aracım karbüratörlü. Şehir içinde 20lt ile 220 km gidebildiğine göre aracın enjeksiyonlu olmalı. Ben 20lt ile 120km gidebiliyorum. :) Her neyse... Aynı problemden bir yığın lpgciye gittim. Ayar yapıyorlar, iki hafta süper sonra yine başlıyor stop etmeler. En sonunda Firüköy Yolu üzerindeki Erkut Karbüratöre gittim. Benim ihtiyarı hayata döndürdü. LPG beyni değişti. Bir senedir sorun yok. Beylikdüzü'nde oturuyorsunuz sanırım. İsterseniz bir uğrayın derim.
Yük. Mek. Müh. / Gitar Eğitmeni
Suzuki Sidekick JLX '93
Regal Raptor Daytona 350cc (Sattım gitti)
Beylikdüzü

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

12 Tem 2019 11:25

Üstad işi bilen ustaya saygın sonsuz..ne yaptığını bilen, bakınca kusuru görebilen adan hakikatten ustadır...bu arada sizin araç maşallah grand cheroke gibi içiyor benzini/lpg yi ..otomatik mi..?
Site Admin

Karamanoglu
Er
İletişim:

16 Tem 2019 09:49

Yardımlarınız için teşekkürler. Benzinde sorun yok saat gibi çalışıyor. Gaz kelebeği, Maf sensörünü temizledim biraz düzeldi sonra lpg bakımında lpg den benzine geç geçtiği için yapıyor dediler bi ayar çektiler. Şimdilik iyi gidiyor stop etme yapmıyor artık.

Eğer Lpg beyninde bi arıza olsa bakımda çıkması gerekmezmiydi?
Mehmet Tapur Yaş / 35
Beylikdüzü / İSTANBUL
1998 Vitara JLX 1,6

Kullanıcı avatarı
DeocuHT
Er
İletişim:

16 Tem 2019 22:07

Offroadpassion yazdı:Üstad işi bilen ustaya saygın sonsuz..ne yaptığını bilen, bakınca kusuru görebilen adan hakikatten ustadır...bu arada sizin araç maşallah grand cheroke gibi içiyor benzini/lpg yi ..otomatik mi..?
Otomatik. Çok yakıyor ama seviyoruz ne yapalım. :)
Yük. Mek. Müh. / Gitar Eğitmeni
Suzuki Sidekick JLX '93
Regal Raptor Daytona 350cc (Sattım gitti)
Beylikdüzü

Karamanoglu
Er
İletişim:

26 Eki 2020 15:58

konuyu hortlatayım. (Çözüm Bulundu)

Pek çok Jlx de görülen bu ısınınca çalışmama sorunun kaynağı maf sensörüymüş. (ama check engine de hata vermiyordu.) pek çok şey denedikten sonra. ustam maf sensörünün arızalı olduğunu söyledi. orda tamirdeki bi jlx den söküp benim araçta denedik. stop etme kesildi.

sonra bi gezi sırasında arkadaşların yanına gittim. araç çalışmaz diye stop edemiyorum. bi abimiz madem arızalı sök kablosunu öyle dene dedi. kabloyu sökünce araba canavar gibi oldu. banamısın demiyor. tek marş ta çalışıyor. sonra çıkma parçalar aşırı pahalı olduğu için aliex den bulup getirttim. şu an herşey düzgün araba saat gibi.

Dip not: arızalı maf sensörünün fişini çekince yakıt tüketimim %15 kadar arttı. takılı olmadığından diye düşündüm ama yeni parça gelince de yüksek tüketime devam etti. sanırım kalibrasyon gerekecek.
Mehmet Tapur Yaş / 35
Beylikdüzü / İSTANBUL
1998 Vitara JLX 1,6

“SUZUKI MOTOR / SUZUKI ENGINE” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 46 misafir