Grand Vitara 2008 1.9 Dizel Yağ Kaaçağı Hk.

SUZUKİ MOTOR HAKKINDA SORU VE PAYLAŞIMLAR

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

GRNDVTR07
Er
İletişim:

Grand Vitara 2008 1.9 Dizel Yağ Kaaçağı Hk.

14 Nis 2020 20:30

Kıymetli Üstadlarım Herkese Merhaba,

Bir iki hafta öncesinden başlayarak yukarıda bahsi geçen aracımın altında çok küçük bir iki damla yağ görmeye başladım. Bu tarz şeylere kafayı çok taktığım için tuttum sanayinin yolunu. Usta hemen arka krank keçesinden kaçırıyor diyerek teşhisi koydu ve toplamda 1000 TL. ye şanzımanı da söküüleceğini ve hazır sökülmüşken de arazi şanzıman ve motor yağlarının da ekleneceğini ve baskı balata temizliğinide yaparak teslim edeceğini söyledi. Arabayı bıraktım ve diğer gün akşam aldım.

İki gün sonra aracın altına tekrar baktığımda yine damlatmaya başladığı gördüm ve sinir oldum. Ustaya tekrar gittim ve bu sefer de karterdn geldiğini iletti. Yaptırmadım ve doğruca yetkili servise gittim. Oradaki usta 1.9 dizel lerde bunun kronik bir sıkıntı olduğunu, ne kadar da orjinal krank keçesi takılsa da yağ akıtmanın on arabanın dokuzunda devam ettiğini, serviste bile yaptırsam aynı sorunun büyük ihtimalle devm edeceğini söyledi. Aracın çok damlatmadığını ve ara ara motor yağını kontrol ederek binebileceğimi iletti. Bu durumla karşılaşan ve çözebilen bir üstad aramızda bulunmaktamıdır acaba.Ya da yetkili servisin dediği gibi kafaya takmadan sürmeye devam mı edeyim. Çünkü 1000 TL verip sorunu çözememek insanı gerçekten üzüyor.

Şimdiden kıymetli yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Selamlar, sevgiler..
Gökhan Soydan
Muratpaşa-Antalya
2008 Grand Vitara 1.9 Ddis Jlx-A

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Grand Vitara 2008 1.9 Dizel Yağ Kaaçağı Hk.

15 Nis 2020 09:23

Üstad geçmiş olsun, yazıyı dikkatlice okudum demekki usta arkadaş teşhiste acele karar verip karter kapağından olan kaçağı keçe kaçağı diye değerlendirmiş...eğer keçede sorun varsa değişiminde kesecekti..insan arabasına hassas olduğunda hele kafasına takar.. Peki karter kapağını açıp conta değişim fiyatı ne verdiler..
Site Admin

GRNDVTR07
Er
İletişim:

15 Nis 2020 11:23

Offroadpassion yazdı: 15 Nis 2020 09:23 Üstad geçmiş olsun, yazıyı dikkatlice okudum demekki usta arkadaş teşhiste acele karar verip karter kapağından olan kaçağı keçe kaçağı diye değerlendirmiş...eğer keçede sorun varsa değişiminde kesecekti..insan arabasına hassas olduğunda hele kafasına takar.. Peki karter kapağını açıp conta değişim fiyatı ne verdiler..
Hakan hocam merhaba,

İşçilik almayalım 300-350 lira gibi bir miktara yapalım dediler ama canım çok sıkıldığı için arkama bile dönüp bakmadım. 1000 lira verip şanzıman bakımını yaaptırdım diye kendimi teselli ediyorum.

Bir miktar takip edip böyle binmeyi düşünüyorum. Uzun bir süre de sanayiye uğramayı düşünmüyorum :)
Gökhan Soydan
Muratpaşa-Antalya
2008 Grand Vitara 1.9 Ddis Jlx-A

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

15 Nis 2020 13:40

2-3 lt benzin alın o tamirci arkadaş karter bölümünü benzinle iyice yıkasın, tabanca ile benzin püskürtüp pırıl yapsın..benzin hem pisliği söker hem pırıl pırıl yapar, buharlaştıktan sonrada o bölümler kupkuru olur hatta hafiften beyazlama olur...sonra aracı bir iki gün kullanın..tekrar gidin..nokta atışı %100 nereden geldiğini görüp evet hata buymuş diyin..belki daha üst bölümlerde bir oring patladı yağ aşağı doğru sızıyor, arkadaşlar yine yanlış teşhiş karter contası diyor olabilir..bu sebepten arızanın %100 evet şuradan diye teşhisi lazım
Site Admin

“SUZUKI MOTOR / SUZUKI ENGINE” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 52 misafir