Suzuki Vitara G16B Silindir Kapak Contası Hakkında

SUZUKİ MOTOR HAKKINDA SORU VE PAYLAŞIMLAR

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

Suzuki Vitara G16B Silindir Kapak Contası Hakkında

27 May 2021 16:40

Dostlar Merhabalar,

Ben yine kapak contasını yaktım :) 3 yılda bir conta yakıyorum :) Yalnız dikkatimi çeken bir durum oldu;

G16B silindir kapağı görseli;
Resim

Bu da G16B Silindir Kapak Contası na ait görsel;
Resim

Yeni fark ettim, silindir kapağındaki su gömlekleri ile contanın üzerindeki delikler birbirini karşılamıyor?

Farklı bir yerden başka bir silindir kapak contası görseli buldum onda da contanın üzerinde (sanıyorum yüksek sıcaklığa dayanıklı silikondan imal edilmiş ek contalar var) gömleklerin şekline biraz daha uyacak şekilde kırmızı ilave conta/gasketler vb var,

bu : Resim

Ben anlamadım bu işi, silindir kapağı contası, silindirin yağlama soğutma gömleklerine yuva deliklerine vb tam birebir uyumlu olması gerekmiyor mu? Ben mi yanlış bakıyorum bir şeylere?
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"
2004 Grand Vitara 1.6 A/T

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: G16B Silindir Kapak Contası Hakkında

28 May 2021 15:17

Geçmiş olsun, kapak contasını mutlaka orjinal kullan, kapak sökülmüşken elden geçsin çarpılma varmı kontrol ettir (makine ile) herşeyi orjinal ve çok özenli topla toplat..
Site Admin

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

Re: Suzuki Vitara G16B Silindir Kapak Contası Hakkında

31 May 2021 07:42

Eyvallah abicim yine bilginle tecrübenle yanımızdasın, iyi ki kurmuşsunuz bu siteyi valla, sayenizde çok şey öğrendim, Daha öncesinden tecrübe oldu bana da, ikidir aynen dediğin şekilde toplatıyorum, dikkatli ve özenli bir şekilde , ve tamamen orijinal parça kullanarak.

İşte Sonuçta ne kadar dikkat etsen de başında bekleyemiyorum veya kendim de yapamıyorum henüz, bu nedenle ustanın tasarrufunda bazı şeyler, neyse ki bu mekanik konularında güvendiğim, piyasada kendi çevremde bulabildiğimin en iyisi olduğunu düşündüğüm bir ustam var gözüm pek arkada kalmıyor.

İnternette orijinal parça olarak aratınca farklı üreticilerden farklı parçalar çıkıyor vb tabi en kalitelisi en "orijinali" hangisi tam emin değilim, elimizden geldiğince işte :) İki seferde de motor detaylı kontrol edildi, makineci/tornacı vb geldi baktı ölçüm yaptı düzeltme gerekmişti ilkinde, o taşlama vb işleri yapıldı, bu sefer gerekmedi, belki bi 3 yıl sonra tekrar gerekir :)

Ben contayı ve motor bloğunu görünce şaşırdım ama, dediğim gibi o su gömlekleri vb falan tutmuyor birbirini şekil olarak? Bunun olayı özelliği vb gibi bir şey mi bu ? yani bana saçma geldi bu şekilde olması. Mantıken bloktaki boşluklara tam denk gelecek bir conta olması gerekmez mi?
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

31 May 2021 09:24

Aynen öyle, conta ve blok değikleri, su giriş çıkışları bire bir aynı olmalı, farklı olmaz, farklı ise su dolaşmaz veya başka bir şeyin contasıdır..Üzerinde SGP Genuine Suzuki Parts yazan parçaları kullan..mümkünse parayı bayıl yetkili servise getirt aman derim..orjinal harici sakın deneme yapma. Bu site 8-15 gün arasında sana gönderiyor aklında bulunsun.

https://www.megazip.net/?network=g&adpo ... yBEALw_wcB
Site Admin

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

01 Haz 2021 10:23

megazip. i kullanmayı öğrenemedim ya, benim aracın şasi numarasını yazınca kanada üretimi S veya HIGH diye iki model çıkıyor, bir kaç parça bakayım dedim de henüz emin olamadım, burayı çözdükten sonra (ihtiyacım olan parçaların PN bilgilerine vb iyice hakim olduktan sonra) hep burayı kullanırım, şimdilik megaparca yı kullanıyorum ihtiyaç olunca, bana yurt içindeki diğer her yerden bi tık daha güvenilir geldi. Yardımların bilgilendirmen için teşekkürler.
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"

“SUZUKI MOTOR / SUZUKI ENGINE” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 47 misafir