Suzuki Grand Vitara 1.6 2005 - Yağ Kaçağı Problemi

SUZUKİ MOTOR HAKKINDA SORU VE PAYLAŞIMLAR

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
Lodm
Er

Suzuki Grand Vitara 1.6 2005 - Yağ Kaçağı Problemi

06 Haz 2021 18:35

Merhabalar, Suzuki Grand Vitara 1.6 2005 Otomatik aracım resimde ki gösterdiğim bölgeden yoğun bir şekilde yağ kaçırmaya başladı. Subap(külbütör) kapak contasını değiştirmiştim kaçağım oradan değil. Gösterdiğim bölgeden yoğun bir şekilde otomatik şanzıman üzerine oradan da araç altına akıntı yapmaktadır. Bu problemi yaşayan var mı daha önce, nasıl bir yol izlemeliyim ?
En son resimde; Parts catalogsdan baktığımda(eğer doğru bakıyorsam morgulus ) orada conta(kırmızı ok ile işaretledim) gibi birşey gözükmekte... Var mı daha önce başına böyle bir durum gelen acaba?
Resim1
Resim1
Resim2
Resim2
Resim3
Resim3
Parst Catalog görüntüsü
Parst Catalog görüntüsü
suzi6.png (311.85 KiB) 933 kere görüntülendi
Erdal - Gümüşhane/Mersin
morgulus 2005 Suzuki Grand Vitara 1.6 Otomatik morgulus

Kullanıcı avatarı
Goxelkurt
Onbaşı
İletişim:

Re: Suzuki Grand Vitara 1.6 2005 - Yağ Kaçağı Problemi

07 Haz 2021 14:21

Selamlar resimdeki 8 numaralı tapayı mutlaka kontrol edin başıma gelmişti

Kullanıcı avatarı
Lodm
Er

07 Haz 2021 15:30

Resimdeki 8 numaralı tapa aracın ön tarafı değil mi ? Benim ön tarafta kaçağım yok. Ben mi yanlış bakıyorum acaba. :roll: Tam külbütor kapağının arkasından resimlerde gözüken kablolar giren parçanın oralardan kaçırıyor... Tekrar kontrol edeceğim ama...
Erdal - Gümüşhane/Mersin

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

08 Haz 2021 11:23

Resimdeki parça eksantrik konum sensörü bağlantı mesneti, onun altındaki oring harici o bölgede yağ kaçıracak bir şey yok..kapak contasıda yeniyse geriye bir o oring kalıyor.

Bu parçayı bağlantı yerlerini kesip 2..sağa kaydırırsan araba deli gibi gitmeye başlar haberin olsun morgulus ben öyle yapıp kullandım 6 sene..miss olmuştu morgulus
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Lodm
Er

08 Haz 2021 15:25

Hakan bey bilgilendirme için teşekkür ederim, güçlendirme işlemini başka bir başlıkta paylaşmışsınız okumuştum o konunuzu. Eksantrik konum sensörü olduğunu bilmiyordum o parçanın aydınlattığınız içinde teşekkür ederim.

Bugün taiwan subap kapağı contası sipariş ettim tekrardan. Elime geçer geçmez hem o bölgede ki eksantrik konum sensör oring’ini(sanayide söküldükten sonra eş değerini arayacağız artık) hemde subap kapak contasini değiştireceğim. Gelişmeleri buradan aktarırım.
Erdal - Gümüşhane/Mersin

rehameric
Er
İletişim:

09 Haz 2021 20:38

aynısı benimde başıma gelmişti, 2004 1.6 manuel, tam gösterdiğiniz yerdeki conta ve subap kapak contası değişimi sonrası yağ damlama yapmadı.
2004 G.Vitara 1.6 3k manuel
Yalova/İstanbul
Reha MERİÇ

Kullanıcı avatarı
Lodm
Er

11 Haz 2021 13:32

E73F03C0-DA05-4F78-BD8B-60D0F240AE89.jpeg
0B65F10C-F7DE-4663-A095-11A3AA3B4B66.jpeg
BDFC0DD8-F4EF-45B2-B721-DCCC02ECAB15.jpeg
Bugün subap contası ve eksantrik konum sensörü ile ilgi parçalar sökülerek sıvı conta uygulaması yapıldı. O-ring değiştirilmedi usta değiştirmeyelim dedi. İlgili parçalara ve subap kapak contasına sıvı conta uygulanarak araç toplandı.
Parça söküldügünde fabrikasyon conta olduğunu gördük ve dökülmeye başlamışlardı sanırım yağ kaçağı bu dökülmeler kaynaklıydı. Bir kaç gün kullanıp gözlemleyeceğim insallah problem çözülmüş olur.
Erdal - Gümüşhane/Mersin

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

11 Haz 2021 14:19

Şu sıvı contayı icad edenler mezarında ters dönecekler resmen. morgulus

Arkadaşlar kapağı siler yıkarsınız tertemiz, altı üstü basacağı yerleri yeni lastik (Yeni sıfır ensek orajinal vs vs) yerine düzgünce takar kapağı kapatırsınız, orada basınç yok vs yok Üzerindeki vidalar yeterince basar kapak yerine oturur ve sıfır conta ile gram yağ buharı vs çıkmaz..ama o araya silikon sürersen esas ozaman conta sıkarken kaymaya sağa sola gitmeye çalışır. Temiz kapak, yeni conta ve kapat, fabrikadan çıkarken o bölgelere silikon sürüldüğü görülmüş şey değildir. yuhh

Arka bölümdeki mesneti sökmüşsünüz, bre usta yıllar geçmiş çürümüş ölmüş oringin yenisini neden koymassın :?: :?: :?: neden çocuk boku gibi silikonu oraya sıvayıp kapatırsın faydayı o silikondan beklersin..Yapmayın vallahi o silikonu sanayilerden kaldıracaksın..

Soru şu maden silikon tutacaktı Suzuki fabrikası neden sıfır yepyeni mis gibi oring koydu, oraya oring kanalı yaptı..ve o oring orada yıllarca yağı vs tuttu..Bu Suzuki mühendislerini sanayide eğitime alacaksın :idea: 8-) morgulus

Yeni conta iyi olmuş ama silikonsuz daha iyi olurdu, Konum sensörünün oradaki işlem facia...Silikon sanayilerde yasaklansın eylemi yapalım morgulus morgulus morgulus neyse güle güle kullanın.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Lodm
Er

11 Haz 2021 14:43

Hakan bey valla haklısınız da dedim değiştirelim yok şöyle yok böyle diyerek sıvı contayı bastı geçti usta. Malesef bulunduğum yerde usta yok üst kapak contasını değiştirip kapatacaktı zaten orayı zorla söktürdüm, onada sıvı contayı basıp geçti malesef bakalım nasıl olacak. Üst kapak contasına sıvı conta sürmesine bende sinirlendim ama iş işten geçmiş oldu. İnsallah daha iyi olur öyle diyelim. morgulus
Erdal - Gümüşhane/Mersin

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

26 Oca 2022 09:42

Konu bir başlık altında toplansın diye, hakan abi nin de tavsiyesi üzerine, benim başıma gelen ve "4x4ün için bugün ne yaptın?" konusunda paylaştığım durumu, buraya da ekliyorum;

Aynı kaçak bende de oluştu ve ben de kontrol ettiğimde sorunun conta değil de housing in kendisinden kaynaklandığını gördüm,

Resim

housing içeriden çatlamış,

çatlayan parçayı yerine iyice oturtup içerden dolgu kaynak yaptırıp sonrasında dışarıdan da mümkün mertebe kaynakla geçerek tamir ettik, ardından güzel ve detaylı bir tesviye işlemi( o-ring in sorunsuz oturması ve kaçak yapmaması için şart!)yapıldı ve neyse ki şimdilik sorun yok. Tabi bu tamir yapılırken, bu case in içinde egzantrik pozisyon sensörünün okuma yaptığı egzantrik dişlisinin döndüğünü ve atılacak kaynağın/tamirin bu dönüşe vb engel olmaması sürtmemesi gerektiğini belirtmeme gerek yok sanırım. Aynı/benzer durumu yaşayan arkadaşlar özellikle tamir yoluna gideceklerse bu hususa dikkat etsinler. Parça hurdacılarda çıkmacılarda vb bi ihtimal denk gelirse bulursunuz. Ben biraz araştırdım bulamadım. yurt dışında ebay de bulabildim sadece, şimdilik idare ediyor diye bir sipariş geçmedim, denk gelirse çıkma sağlam bir şey vb alacağım ben de.

https://www.ebay.com/itm/153790071473?_ul=CN

Merak edenler için, parçayı "crankshaft sensor housing" şeklinde aratıp bulabildim, farklı farklı isimlerde olabiliyor, hatta bir forumda "distributor cover" diye bile anılmış. Sonuçta bildiğim kadarıyla bi yerde distribütörün işine benzer bi şey yapıyor buradaki sistem. Sensörün okumasına göre ateşleme oluyor vb diye biliyorum. Bu bilgi de burada dursun. :)
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"
2004 Grand Vitara 1.6 A/T

“SUZUKI MOTOR / SUZUKI ENGINE” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir