Suzuki Grand Vitara /4WD Işık Yanıp Sönmesi

SUZUKI ARAZI, SANZUMANI VE AKTARMA HK. SORU VE PAYLAŞIMLARINIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

bahritucc
Er
İletişim:

Suzuki Grand Vitara /4WD Işık Yanıp Sönmesi

12 Haz 2014 14:29

Merhabalar yeni aldığım grand vitara 2.0 2004 aracımda 4 çekere takınca gösterge tablosunda 4wd ışığı yanıp sönüyor önceden kullandığım vitarada böyle bir şey yoktu acaba arçta bir sorun mu var?
Suzuki Vitara 94'

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

Re: 4wd takınca ışık yanıp sönmesi

12 Haz 2014 14:46

grand vitarayı bilmiyorum ama benim cimide de bi kez oldu ışık yanıp sönüyor sonrada kayboluyorsa 4 çekere geçmiyor demek
aşagıdaki müşürün kablosu kopmuş onu halledince geçti bişeyi kalmadı sizinkide öyle sanırım ama
gradcı arkadaşlara bi danışalım öylemidir... :?: ;)
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

bahritucc
Er
İletişim:

13 Haz 2014 18:58

Bidahakine dikkatli bakıyım belki benimkisi de öyledir yanıp söndüğü dikkatimi çekti bir tek...
Suzuki Vitara 94'

Kullanıcı avatarı
AKTOLGALI
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

22 Haz 2014 01:13

aracın 4 çekere geçtiğinden eminseniz lambada veya muşur da sorun vardır yok 4 çekere de geçmemişse lambanın yanmaması doğrudur ki buda sıkıntı vardır test edip deneyin bende bazen tam oturmayınca ilk yanmaz sonra yanar ama sönmez giderken araç 4 çekere geçtiyse kasma yapar belli eder kendini inşallah lambadır basit birşeydir kolay gelsin
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com
Tolgay ayvaz
Nissan Terrano II 2.7 A/T 99 Model ile sahalara geri dönüş

Kullanıcı avatarı
PERÇİNSÜMER
MODERATOR
İletişim:

22 Haz 2014 22:36

Daha kötüsünü ben söyliim ;)
Ön defransiyelin içindeki vakum patlaktır ;) :arrow: Yahut daha iyisi vakum pompası enayilik yapıyordur :arrow:
Perçin SÜMER
Konyaaltı/Antalya/Türkiye/Dünya
1992 Suzuki Samurai 1.3 nam-ı diğer ZEYNA - 07 K 8529
2005 Suzuki Grand Vitara 2.0 nam-ı diğer CHUCKY - 07 FYZ 87
ASİL BAYRAĞIMIZI BEĞENMEYENE ALTINDAKİ DİREĞİ VERIYORUZ !!!

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

26 Haz 2014 11:10

Grandlarda ön tampon içinde sağ far altına denk gelen yerde vakum pompası var. Genelde bu pompadan çıkan hortumda çatlamalar olur / ışığı yakıp söndürür, yani vacum devreye girer,hava kaçtığı için devre dışı olur,tekrar girer/çıkar/girer..vs..sabit kalmaz.

1-ön def. altında hava hortumu girerken 90 derece bükülerek girer bu bölgeden çatlama yapar..bunu elden geçirin..
2-Ön def altındaki hat sağlamsa 4 çekere alın, vacum motorundan gelen hortumun vacum yaptığını görün.. Ok ise sorun def. içinde.

Vacum yok ise Vacum hattı veya motoru, motor çalışmıyorsa, vacum motorsu sigortası. Defransiyel içindeki vacum'um çok nadir bozulduğu şeklinde bilgimvar (Servislerden) bu kontrolleri yapın, sorunu bir yerden yakalarsınız diye düşünüyorum..umarım yardımcı olmuştu bu bilgiler..
Site Admin

bahritucc
Er
İletişim:

06 Tem 2014 15:09

Offroadpassion yazdı:Grandlarda ön tampon içinde sağ far altına denk gelen yerde vakum pompası var. Genelde bu pompadan çıkan hortumda çatlamalar olur / ışığı yakıp söndürür, yani vacum devreye girer,hava kaçtığı için devre dışı olur,tekrar girer/çıkar/girer..vs..sabit kalmaz.

1-ön def. altında hava hortumu girerken 90 derece bükülerek girer bu bölgeden çatlama yapar..bunu elden geçirin..
2-Ön def altındaki hat sağlamsa 4 çekere alın, vacum motorundan gelen hortumun vacum yaptığını görün.. Ok ise sorun def. içinde.

Vacum yok ise Vacum hattı veya motoru, motor çalışmıyorsa, vacum motorsu sigortası. Defransiyel içindeki vacum'um çok nadir bozulduğu şeklinde bilgimvar (Servislerden) bu kontrolleri yapın, sorunu bir yerden yakalarsınız diye düşünüyorum..umarım yardımcı olmuştu bu bilgiler..
bu söylediğiniz işlemler 4 çekere geçiyorsa mı yapılmalı yoksa geçmediğinde mi ?
Suzuki Vitara 94'

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

07 Tem 2014 16:36

bahritucc yazdı:Merhabalar yeni aldığım grand vitara 2.0 2004 aracımda 4 çekere takınca gösterge tablosunda 4wd ışığı yanıp sönüyor önceden kullandığım vitarada böyle bir şey yoktu acaba arçta bir sorun mu var?
bu ışık yanıp sönüyorsa 4 çekeriniz çalışmıyor girip çıkıyor demektir, bende şu şu noktaları kontrol edin dedim, bu kontrolü yaparken 4H veya 4L pozisyonunda olmalıki sistem devrede olsun.. sorunu nokta nokta arayın........dediğim yerlerden çıkma ihtimali yüksek..
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Sealsdu9
Er

21 Haz 2017 02:32

Offroadpassion yazdı:
bahritucc yazdı:Merhabalar yeni aldığım grand vitara 2.0 2004 aracımda 4 çekere takınca gösterge tablosunda 4wd ışığı yanıp sönüyor önceden kullandığım vitarada böyle bir şey yoktu acaba arçta bir sorun mu var?
bu ışık yanıp sönüyorsa 4 çekeriniz çalışmıyor girip çıkıyor demektir, bende şu şu noktaları kontrol edin dedim, bu kontrolü yaparken 4H veya 4L pozisyonunda olmalıki sistem devrede olsun.. sorunu nokta nokta arayın........dediğim yerlerden çıkma ihtimali yüksek..

Merhabalar, benim aracımda da yanıp sönme durumu var ama 4 wd çok düzgün çalışıyor. hem liftte hem arazide testini yaptım çalışmasında sıkıntı yoktu. acaba müşürü mü var temassızlık yapıyor. ya da boruda çatlak var kaçak oluyor bilemiyorum ama boruda kaçak varsa 4 tekerin çalışmaması lazım değil mi . sorun belki de elektronik.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki Grand Vitara /4WD Işık Yanıp Sönmesi

24 Haz 2017 00:14

4WD ışığı yanıp sönüyorsa vacum basıncı azalıp tekrar normale geliyor olabilir..zaten ışık söndükten sonra hemen 4 çeker devre dışı kalmaz..bu arada pompa motoru (ön tampon içinde sağda) start stop veya genelde çatlak ezik hortum vs devreye gir çık yapıyor olabilir...bu şekilde 2 adet grand da arızayı düzelttim sizinkide buna benzer olabilir..umarım kolay bir şekilde çözersiniz.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Vethek
Er

14 Ağu 2017 16:51

Merhabalar ,benim aracımda da aynı ikaz lambası yanıp sönüyor yürüründe sorun yok . daha evvel usta müşür arzalı demiş tamir etmiş. ama ben yerini bulamadım yerini bileniniz var mı?aracım 2007 grand vitara.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

16 Ağu 2017 13:44

Foruma hoş geldiniz, üyelerimiz bölümünde kendinizi tanıtmanızı rica edicez.. :)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Sealsdu9
Er

24 Eki 2017 11:52

Offroadpassion yazdı:4WD ışığı yanıp sönüyorsa vacum basıncı azalıp tekrar normale geliyor olabilir..zaten ışık söndükten sonra hemen 4 çeker devre dışı kalmaz..bu arada pompa motoru (ön tampon içinde sağda) start stop veya genelde çatlak ezik hortum vs devreye gir çık yapıyor olabilir...bu şekilde 2 adet grand da arızayı düzelttim sizinkide buna benzer olabilir..umarım kolay bir şekilde çözersiniz.

Altına girip borularını bir kontrol edeyim en iyisi, teşekkür ederim.

zaitsev
Er

05 Haz 2018 13:32

Sealsdu9 yazdı:
Offroadpassion yazdı:4WD ışığı yanıp sönüyorsa vacum basıncı azalıp tekrar normale geliyor olabilir..zaten ışık söndükten sonra hemen 4 çeker devre dışı kalmaz..bu arada pompa motoru (ön tampon içinde sağda) start stop veya genelde çatlak ezik hortum vs devreye gir çık yapıyor olabilir...bu şekilde 2 adet grand da arızayı düzelttim sizinkide buna benzer olabilir..umarım kolay bir şekilde çözersiniz.

Altına girip borularını bir kontrol edeyim en iyisi, teşekkür ederim.

Sorunu çözebildiniz mi ?

mstkrsl
Er

22 Kas 2018 23:49

S.a. arkadaşlar yazdıklarınızı okudum..

Uzun süredir aradığım konu aslında. Benim aracımda eskiden arazi vitesine geçtiğim zaman 4WD yanıp yanıp sönüyordu sürekli. Tabi benim ilk defa dört çeker ve suzukim olduğu için bunu normal sanıyordum ??? >:( buradan öğrenmiş oldum ki normal bir şey değilmiş. Bir keresinde hızlı dört çeker de çamurlu yerden uzun süre yol alınca belirli bir mesafeden sonra kendisi otomatik dört çekerden çıktı aklım karıştı eyvah dedim şanzıman vs kesin bir şey arızalandı. Aracımdaki yağ kaçakları çoğalınca ağustos ayında bakıma soktum. Hazır yağ kaçakları için motoru indirdim derken baskı balata devir daim termostat takım conta aldım aklınıza ne gelirse değiştirdim zincir kontrol oldu vs. Şuan aracımda dört çeker ışığı hiç yanmıyor. Aracın dört çeker sistemi çalışıyor. Yaptırdığım ustalar çok bilmediği için buradan okuduklarımızın hepsini anlattım ama hala çözemediler. müşüre baktılar hortumu kontrol ettiler vs. Benim bu aşamada suzuki ustasına mı göstermem gerek veya bunu tekrar burada kontrol ettirerek bulabilir miyim? Sebebi ise burada japon ustanın olmaması bende başka yerlere gitmeye fırsat bulamıyorum. Şimdiden saygılar.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

29 Kas 2018 16:00

Buradaki bilgileri usta okusun o kesin çözer :))
Site Admin

zaitsev
Er

03 Ara 2018 17:28

Benimde 4WD ışıkları yanıp sönüyor ara sıra. Sabahları yeni çalıştırdığımda evimin oradaki bayırın başı tam kabus. Yapacak mı yapmayacak mı qaz2

Ama bunu sadece LPGde yapıyor. Benzinde bir sorun yok. Benzinde araç gümbür gümbür maşallah. Bu tip bir durumla karşılaştınız mı?

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

06 Ara 2018 15:42

Üstad selam 4x4 ışığı veye tüm sisteminin LPG veya Benzin diye bir ayrımı veya bağlantısı yoktur.
Site Admin

zaitsev
Er

06 Ara 2018 16:39

Offroadpassion yazdı:Üstad selam 4x4 ışığı veye tüm sisteminin LPG veya Benzin diye bir ayrımı veya bağlantısı yoktur.
Bundan sebep resmen aracın elektronik aksamına check-up yaptık :) Serviste 4 gün yatırdık aracı. Bujileri değiştirdik çıktık en son ama hala ara sıra yakıyor ikaz lambalarını. Sağ önden de devreye girip çıkma sesini duyuyoruz.

LPG benzin davranışını da müşir arızası sürecinden farkettim. Müşir'i değiştirinceye kadar gaza geçme konusunda sorun yaşadım ve bir süre benzinde gezdim. O süreçte bu uyarı lambalarını yakmadı hiç araç.

Servisle bu mevzuyu konuştuk. O zaman LPGde bazı durumlarda yetersiz kalıyor diye bağladı servis mevzuyu, çıktı işin içinden.

Başka bir arıza çıkınca, bu da onunla beraber çözülecek gibi geliyor :roll:

Kullanıcı avatarı
fkc24
Er
İletişim:

18 Mar 2019 11:36

zaitsev yazdı:
Benimde 4WD ışıkları yanıp sönüyor ara sıra. Sabahları yeni çalıştırdığımda evimin oradaki bayırın başı tam kabus. Yapacak mı yapmayacak mı qaz2

Ama bunu sadece LPGde yapıyor. Benzinde bir sorun yok. Benzinde araç gümbür gümbür maşallah. Bu tip bir durumla karşılaştınız mı?
sağ tamponun orda vakum pompası var onun hortumları yıpranıp hava kaçağı yapıyor o yüzden 4wd ışığı yanıp sönüyor hortumları değiştirin düzeliyor

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

18 Mar 2019 13:38

Tecrübe ve daha güzeli bilgiyi paylaşım, teşekkür ederim.. :)
Site Admin

apsimati
Er
İletişim:

15 Ağu 2019 11:22

sanırım vitara ile tanışma merasimiz hala bitmedi ...
bende hafta sonu 4wd sürüşü denemek istedim vitesi 4wd konum aldım ışık yaıp sönmeye başladı hubları kilitlemediğim için diye düşündüm ama inip kilitledim gene bişey değişmedi bu halde sürmeyi denedim önden bir takırdı geldi korktum durdum vitesi normal iki çekere aldım fakat ses devam etti indim araçtan poryaları çözmek için sağ tekerdeki porya sıkışmıştı bu halde sanayiye gittim biraz uğraştık hub un kafasını söktük yağladık ve nasıl oldu anlamadım kurtuldu ...
şu an normal sürüşte sıkıntı yok ama bu sorunu çözmem gerekiyor . ya murat usta yada grand servis bakalım sıkıntı nerde . sonuç alınca yazarım

apsimati
Er
İletişim:

19 Ağu 2019 21:42

apsimati yazdı:sanırım vitara ile tanışma merasimiz hala bitmedi ...
bende hafta sonu 4wd sürüşü denemek istedim vitesi 4wd konum aldım ışık yaıp sönmeye başladı hubları kilitlemediğim için diye düşündüm ama inip kilitledim gene bişey değişmedi bu halde sürmeyi denedim önden bir takırdı geldi korktum durdum vitesi normal iki çekere aldım fakat ses devam etti indim araçtan poryaları çözmek için sağ tekerdeki porya sıkışmıştı bu halde sanayiye gittim biraz uğraştık hub un kafasını söktük yağladık ve nasıl oldu anlamadım kurtuldu ...
şu an normal sürüşte sıkıntı yok ama bu sorunu çözmem gerekiyor . ya murat usta yada grand servis bakalım sıkıntı nerde . sonuç alınca yazarım
Taktırdı sebebi akis kafaları imiş onları degsitik artik yapmıyor araç 4 çekere gecikir fakat 4wd yazısı yanıp sönmeye devam ediyor..
Diyafram difransiyel içindeki dahi kontrol edildi ama kacak bulunamadı pompa da çalışıyor kacak da bulunamdi ama sanırım difransiyel dışı sistemde sikinti var yani onu çözemedik ayrıca sağ kilit sorunlu onun da değişmesi gerekiyor... zamana bıraktım :)

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

20 Ağu 2019 16:12

Grand'ın orjinalinde hub yok, o sonradan çıkan bir icat, orjinalini takın bir dahada uğraşmayın içeriden 4L yapın miss.. Şuan para verseniz in hubı kitle yok oldu olmadıydı vs uğraşmam..aks uçları normalinde sabit ve kapalı direk janta bağlıdır.. yaroş ağır offroad vs yapmıyorsanız orjinale dönün derim.
Site Admin

apsimati
Er
İletişim:

20 Ağu 2019 17:29

Offroadpassion yazdı:Grand'ın orjinalinde hub yok, o sonradan çıkan bir icat, orjinalini takın bir dahada uğraşmayın içeriden 4L yapın miss.. Şuan para verseniz in hubı kitle yok oldu olmadıydı vs uğraşmam..aks uçları normalinde sabit ve kapalı direk janta bağlıdır.. yaroş ağır offroad vs yapmıyorsanız orjinale dönün derim.
Asfalt kullanımın %90 lakin yakıt tüketimi vs üzerinde olumlu etksii olduğu söyleniyor amazondan buldum çifti 75 usd deneyeceğim Bakalım ama onlarda mantarlarsa dediğin gibi yapacağım...
4wd işi kaldı şimdilik.
o2 sensörleri de değişti daha iştahlı gidiyor sanki bakalım ( onlara da ciftine 300 lira verdim usa dan geldi )
Teşekkürler

“SUZUKİ ŞANZUMAN / SUZUKI TRANSMISSION” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 37 misafir