Suzuki Vitara JLX 1.6 Su Eksiltme Sorunu

SUZUKI ISITMA SOGUTMA SISTEMLERI SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
yalnizavci_58
Er
İletişim:

Suzuki Vitara JLX 1.6 Su Eksiltme Sorunu

13 Ağu 2011 00:52

Arkadaşlar ben Sivastan ibrahim Suzuki 1.6 2000model JLX aracım var. Benimde su eksiltme sorunum var ustaya götürdüm ama kaçak bulamadı 200km de 1.5 litre kadar eksiltiyor,tabii buralarda servis yok normal ustalara gösterdim ban bir tavsiyeniz varmı :?: teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

Re: Suzuki XL7 2.0 Su Eksiltme Sorunu

13 Ağu 2011 02:06

Aracınız da ust kapak conta yakmıs olma ıhtımalı var o zamnda asırı su tuketımı gorulur bır motor ustasına gosterın
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Suzuki SAMURAİ NAMI diğer KOCA KAFA
Karaambar Gamyoncular dernegının eski ıkıncı uyesi
Muğla--marmaris yaş 33

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki Vitara JLX 1.6 Su Eksiltme Sorunu

15 Ağu 2011 10:22

İbrahim bey merhabalar, aramıza hoş geldiniz, site adetimizde yeni üyelerimizi, arkadaşlarımızı, Suzukiciler tanışma bölümünde kendilerini tanıtmalarını rica ederiz, sonra arkadaşlar tüm sorularınızda yardımcı olacaklarıdır.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

18 Ağu 2011 16:57

İbrahim bey ..öncelikle gecmiş olsun derim..

burada hiç birimiz motor tamir ustası degiliz..%98 imiz kullanıcıdır..aramıza karışmış 3-5 de servis sahibi arkadaşlarımızda var.. :!:

:arrow: en kötüsünden başlıyalım..blok catlatmış olabilir ,,kapak catlatmış olabilir,,conta yakmış olabilir.. :?:
bu işler sökülüp rektefiye atelyesine götürülüp ölçtürülüp biçtirilip de sonuç alınabilecek işler dir ..
sökmeden kimse ne ölçer ..nede görür söyler.. ;)
bir kolayı var.. :arrow: radytör alında suyu boşaltmaya yarayan tıpa musluk turevi bir yer var ordan yada alt hortumu sökerek suyu boşaltın ,,,marşa basıp 20-30 saniye kadar 1-2 dakika değil.....motoru susuz çalıştırın içindeki tüm su yere boşalsın ..sonrası normalde 1 kutu 3 lt. kadar antıfiriz konur ..siz ..fazlasını koyun ..aracla bir 20-30 km. yapın tamirciniz önüne gelin aracı stop etmeyın ..5-6 bin devirlere cıkarıp ani gaz verin arkadan cıkan duman rengi ve kokusu işi belli eder..
:arrow: yada hiç bişeyi yok basit bi arızadır..
:arrow: olabilecek şeyler.. :?: :idea:
lpg cinin kalorifer hortumları arasına koydugu T'lerden..lpg regülatöründen sızdırma olabilir.
kabin içinde '' torpido gözü altında paspasları kaldırıp halıda ıslaklık varmı elleyip kontrol edin..kalorifer radyatörü delinmiş olabilir onun 2 adet o ringi vardır ondan olabilir..
motorda herhangi bir hortumda catlak yada delik olabilir..
motor blogunda tıpalar vardır metal 'den donma anında atsın dışarı cıksın diye onlarda problem olabilir..
radyatör delik olabilir plastık kazanda catlak yada delik olabilir..
radyatör kapagı kacırıyor olabilir..
öncelik le bol antıfiriz koyup motor sıçakken 20<>30 km yoldan sonra lifte kaldırıp altını sagını solunu seyyar lamba ile kontrol edin rengi ve kokusu işi belli eder..bulaştıgı yerde iz mutlaka bırakır.. :)
benden bu kadar top sizde önünüze yuvarlıyorum.. morgulus
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
bloodmen
Teğmen
İletişim:

18 Ağu 2011 19:25

Oğuz abi muhteşemsin yine
Senin yazdıklarını copy paste yapıyorum

Şimdi Ufuk abi kızar Kopyala yapıştır yapıyorum morgulus morgulus
Erdal YAMAN
Ümraniye-İstanbul
0 RH (+)
-33
İETT+Akbil
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
------------------------------------------------
Resim

Kullanıcı avatarı
TARDUK
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

19 Ağu 2011 14:48

iki gün önce bir araç sahibi yolda işaret edip arabamın su kaçırdığını söyledi :) ilgisi varmı, bilmiyorum ama klimayı yeni kapatmıştım.. aracı park ettiğimde herhangi bir şey göremedim.
Dün kısa bir yolun ardından parkettiğim yere yarım saat sonra döndüğümde aracın ön ortasına yakın bir yerin bir karış kadar ıslak olduğunu gördüm kaputu açtığımda herhangi bir şey göremedim su seviyesi de normaldi.
Bu durum nedendir ne yapmam lazım bir yorumunuz varmı?

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

19 Ağu 2011 15:02

:arrow: klimalı tüm araclar altına işer.. :!: park edince. :!:

bu suyu tahliye etsin amacı ile ufak hortum teşkilatı olur takip edin damlamayı ucundan yapacaktır..

klima park etmeden 5 dakka evvel kapatılıp fan calıştırmaya devam edilirse bu olay olmaz.. ;) + havalandırmadan gelen iğrenc rutubet kokularıda tarih olur.. ;)

:arrow: su çok rahatsız ederse 3 numara bebe bezi baglanbilir tabii.. morgulus
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

4L
SITE ADMIN
İletişim:

19 Ağu 2011 15:29

TARDUK yazdı:iki gün önce bir araç sahibi yolda işaret edip arabamın su kaçırdığını söyledi :) ilgisi varmı, bilmiyorum ama klimayı yeni kapatmıştım.. aracı park ettiğimde herhangi bir şey göremedim.
Dün kısa bir yolun ardından parkettiğim yere yarım saat sonra döndüğümde aracın ön ortasına yakın bir yerin bir karış kadar ıslak olduğunu gördüm kaputu açtığımda herhangi bir şey göremedim su seviyesi de normaldi.
Bu durum nedendir ne yapmam lazım bir yorumunuz varmı?
damlatır son derece doğaldır
Çağlar Köker (38) - 0 (RH) +
Vitara 2.0 HDI DIESEL 2003 (10 Fil gücü + chip tuning )
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
keremesra
Er
İletişim:

01 Ara 2011 09:26

Merhaba,
Tahmin ediyorum ki sorun çoktan çözülmüştür.Ancak başka arkadaşlarında başına gelebilir diye kendi yaşadığım tecrübem ile sorunun sebebi olabilecek başka bir madde söylemek isterim.
Öncelikle tabiki Oguz beyin söyledikleri cok cok dogru ancak aynılarını banada soylediler ve aracım 200km de 1,5 bazende 2 lt su eksiltiyordu..
Radyator - motor - hortumlar - T baglantıları vs heryer defalarca kontrol edilmesine ragmen arac olmadı...

Aracı neredeyse satacaktım cunku aracı calıstırmadan ve stop ettikten sonra mutlaka kaputu acıp kontrol etmek tik olmustu..

Arıza neymiş?
TAKVİYE BİDONUNA GİDEN HORTUMLAR TERS BAGLANMIŞ..
Herhalde kontrol ve ya LPG baglanma esnasında işe yeni başlamıs bir arkadas yanlışlıkla yapmış..

SONUÇ:
Hiç su eksiltme yok..
MASALLAH...

Saygılarımla
Kerem Katıoğlu
Suzuki 2004 GV 2.0
Çekmeköy / İstanbul

Kullanıcı avatarı
Sayım YILDIZ
Onbaşı
İletişim:

21 Ağu 2012 12:46

Benim araçda da su eksiltme sorunu var 3-5 günde 0,5 litre kadar, radyatör kapağını değiştirdim başka yerlerden sızdırma vs göremiyorum Radyatördeki kapaktan suyu tamamlıyorum ancak su takviye kutusundaki su seviyesi yükseliyor yukarıda bahsedilen gibi hortumlar ters takılmış olabilirmi acaba.
Sayım YILDIZ (49)
MERSİN/Arslanköy
İkamet:Tarsus
Suzuki Vitara 99 mod.1.6 cc 5 kapı

"Av Bir Tutkudur."

Kullanıcı avatarı
TARDUK
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

22 Ağu 2012 15:25

TAKVİYE BİDONUNA GİDEN HORTUMLAR TERS BAGLANMIŞ..
biraz daha ayrıntı verebilirmisiniz?

benim aracımda da su eksiltme var, 1 günde genleşme kabındaki suyun hepsinin bittiğini biliyorum
yaptığım en fazla 20 km günde, havalar ısındığından beri klimayı çalıştırıyorum en ufak bir eksiltme kalmadı
motor kapak contası demişlerdi, yanlış teşhismi?

Kullanıcı avatarı
Sayım YILDIZ
Onbaşı
İletişim:

23 Ağu 2012 20:44

Tarduk Bey Merhaba,benim aracın su bidunundaki su seviyesi yükseliyor,Radyatör kapağını açtığımda suyun 300-400 gr.eksildiğini gördüm tamamladığımda ise takviye bidonundaki suyun seviyesinin yükseldiğini görüyorum,radyatör kapağını değiştirmiştim (Kale marka) bir yerde bir hata var ama termostat açmıyor desem takviye kutusuna suyu geri basmaz büyük ihtimal radyatörde sorun var gerektiği kadar soğutmuyor ve basınç yükseldiği için suyu takviye kutusuna basıyor.Sizin araçtaki eksiltme sorunu Kalörifer hortumlarının motordan taraftaki bağlantılarını kontrol ettinizmi 2 adet T bağlantı var durduğunuz zaman aracın altında su akıntısı görüyormusunuz yada içeride paspasta vs ıslaklık varmı bir kontrol edin,suyu tamamladığınızda ve motor tam ısındığında motor sıcaklığından ve basınçtan dolayı buharlaşma oluyordur fakat siz göremiyor olabilirsiniz suyu tamamlayıp motor ısındığında kaputu kaldırıp bir kontrol edin derim,konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar size yardımcı olacaklardır formda önceki konulara bir bakın derim Kolay gelsin.
Sayım YILDIZ (49)
MERSİN/Arslanköy

"Av Bir Tutkudur."

Kullanıcı avatarı
Sayım YILDIZ
Onbaşı
İletişim:

11 Ara 2012 17:40

Sonunda Radyatördeki suyun eksilmesine sebeb olan kaçağı buldum arkadaşlar,LPG regülatörüne giren ve çıkan hortumların bağlandığı plastiklerin regülatörle birleşim yerinden kaçırdığını tespit ettim, regülatör sıcakken sızan su buharlaştığı için görülemiyor, Bilgilerinize.
Sayım YILDIZ (49)
MERSİN/Arslanköy

"Av Bir Tutkudur."

4L
SITE ADMIN
İletişim:

11 Ara 2012 17:45

en pis kaçak tipi, ustayı çırağı arabanın sahibini canından bezdirir
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

12 Ara 2012 00:12

Sayım YILDIZ yazdı:Sonunda Radyatördeki suyun eksilmesine sebeb olan kaçağı buldum arkadaşlar,LPG regülatörüne giren ve çıkan hortumların bağlandığı plastiklerin regülatörle birleşim yerinden kaçırdığını tespit ettim, regülatör sıcakken sızan su buharlaştığı için görülemiyor, Bilgilerinize.
regülatör giriş cıkışı ve araya konan t ler plastiktir genelde onları metal olnlarla degiştirmedikcede sorun tekrarlar.. :idea: :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

12 Ara 2012 00:17

oguz1134 yazdı:
Sayım YILDIZ yazdı:Sonunda Radyatördeki suyun eksilmesine sebeb olan kaçağı buldum arkadaşlar,LPG regülatörüne giren ve çıkan hortumların bağlandığı plastiklerin regülatörle birleşim yerinden kaçırdığını tespit ettim, regülatör sıcakken sızan su buharlaştığı için görülemiyor, Bilgilerinize.
regülatör giriş cıkışı ve araya konan t ler plastiktir genelde onları metal olnlarla degiştirmedikcede sorun tekrarlar.. :idea: :)
hu heeyy oğuz abi geldi :) abi gece el ayak çekilince geliyosun valla sayfaya :) senin yorumları seviyoruz biliyorsun..
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

12 Ara 2012 00:27

reis67 yazdı:
oguz1134 yazdı:
hu heeyy oğuz abi geldi :) abi gece el ayak çekilince geliyosun valla sayfaya :) senin yorumları seviyoruz biliyorsun..
aracım en az 15-20 gün tekerlekli kümes oldu 15 de eskisi var sen hesap et ..bir agır bakım yapalım dedik yüzümüze gözümüze bulaştı..bunalımlardayım sabahlara kadar uyuyamıyorum..nedense morgulus ..

dizel enjektörü T.C. sınırları içinde yok.. :(
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

12 Ara 2012 00:55

abi sende hem v6 hem de dizel xl7 var deği mi ? xl7 nin enj. türkiyede yoksa bunu szukitr ye bildirdin mi veya ne dediler ? saçmalığa bak ya? cj5 in karbüratörünü aramıyoz ki suziki grand vitara xl7...
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

12 Ara 2012 01:24

szukitr ye :arrow: oraya sormadım bile..

parca üreticisi bosch onun dagıtıcılarında yada pejo parcacılarından ararım..onuda bulamadım olmadı özel şipariş getirtecem ;)

ebayda tamirlisi +eskisini de istiyor 150 Eu. ;) karaborsaya düşeçek sanki ;) cinliside var.. ;) forumlarda gözüme carptı izmir servisi 2200 tl + kdv demiş yetkilide x 4 olunca rakam soramıyorum.. ;)

bosch 'ta olsa 464 tl kdv si içinde.. ;) cıkmacılar bile bin üstü çekiyor adedine.. ;) baltayı taşa sapladık.. :(
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

4L
SITE ADMIN
İletişim:

12 Ara 2012 09:31

abi bilirsin bosch'un sadece dizel servisleri var. Enjektör pompa çalışıyorlar. Onlardda zaten bakmışsın ve bence ilerleyeceğin nokta orası olmalı. Orjinali de siemens yada bosch , ama ikisinin tamir takımı birbirine uyuyor, ben bir ara söküp götürmüştüm, 3 ü iyidi bakım temizlik yaptırdım biri de elden geçti, ama o birinde halen inceden inceden bir çiş durumu var. Bende 1 seneye ele alırım enjektörü. Bosch mantıklı . Ama pejoda niye yok onu anlamadım , değişik mi pejodan acaba
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

12 Ara 2012 10:52

gogıla :arrow: Bosch 0445110057 bunu yapıştırınca tr de cıkan tüm adreslere baktım

taksimde merkezi var orada olmayınca hiç bir yerde olmuyor.. ;)

dur biz sizi arayacaz muhabbeti ..taksime alo deyip yokmuş cevabı alıyorum..

cok derinlere indim..v 40 kodlu pejo kapagını kullanan pejolarda bu enjektör cıkmıyor..38 cıkıyormuş.. ;) pejo cıkmacılarında kapagı buldum lazım degil ama kulagımın arkasında dursun hesabı..2 bine.. ;)

bosch 'da geri kalan ufak tefek kızdırma bujisi yakıt pompası vs elektirikli tüm zarzavatlar için adres topkapıdır..orada bir dostum var benim için 1-2 telefon etti ve bana şöyle dedi abi bunu ben bulamadıysam..senin bulman oldukça zor,,Allah kolaylık versin demişti.. :idea: dediğide oluyor.. :(
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

4L
SITE ADMIN
İletişim:

12 Ara 2012 11:51

acaba sendeki enjektörle bendeki aynı mı
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

12 Ara 2012 12:13

Sayın Oğuz Hocam aracımın eksiklerini toparlarken verdiğiniz değerli bilgilerden çok yararlanmıştım.Enjektör nedeniyle sıkıntı çekmeniz kötü ancak çözüm yine ebay'de.Eğer e-bay.fr'ye girer ve Bosch 0445110057 yazıp aratırsanız fiyatı 120-210 euro arasında değişen elden geçirilmiş enjektörler göreceksiniz.Fransızca bilmiyorsanız lütfen bana mesaj atınız.Dilimin döndüğünce yardımcı olurum.Size kolaylıklar dilerim.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

12 Ara 2012 13:14

erhen yazdı:Sayın Oğuz Hocam aracımın eksiklerini toparlarken verdiğiniz değerli bilgilerden çok yararlanmıştım.Enjektör nedeniyle sıkıntı çekmeniz kötü ancak çözüm yine ebay'de.Eğer e-bay.fr'ye girer ve Bosch 0445110057 yazıp aratırsanız fiyatı 120-210 euro arasında değişen elden geçirilmiş enjektörler göreceksiniz.Fransızca bilmiyorsanız lütfen bana mesaj atınız.Dilimin döndüğünce yardımcı olurum.Size kolaylıklar dilerim.
eskisinide istiyor oraya tamir edlmişi verecek bana ..ebayden alışveriş yaparım ..üyesiyim..demirden imal edilmiş agır parcaların nakliyesi kendini geciyor bazan..

arkadaşım bosch trdeki agır abilerden birini devreye sokup işi cözecek.. :idea:

genel dagtıcıda olsa buradaki rakam 464 tl kdv si içinde ,yani 200 e. adedi..kdv si içinde..
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

4L
SITE ADMIN
İletişim:

12 Ara 2012 19:26

oğuz abi boş servislerde tanıdıklarım var ama sen kafadan işi zaten bağlamışsın. Allah yardım etsin kolay gelsin abi. Verdiğin numara XL7 ye özel midir, yoksa HDİlerin hepsinde enjektörün numarası aynımı acaba
Maltepe-İstanbul

“SUZUKI ISITMA SOGUTMA SISTEMLERI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 31 misafir