Grand Vitara 1.9 ddis Yakıt Tüketimi

SUZUKI EMİŞ VE EKSOZ SİSTEMLERİ HK SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

Grand Vitara 1.9 ddis Yakıt Tüketimi

19 Eki 2014 12:34

2008 Model olan aracımı yılbaşında satın almıştım.Aracım 1650 kg. ağırlığında ve 129 hp. gücündeki 300 Nm. tork üreten Renault motoruna sahip.Bana göre bu aracın en büyük eksisi motorun gürültülü çalışması,otomatik vites seçeneğinin olmaması,kasasının ağırlığına göre gücünün biraz yetersiz kalması ve bilenlerin naklettiğine göre ağır off-road yapmaya müsait olmamasıdır.Buna karşın yakıt konusunda ekonomik olması,ikinci elinin hesaplı olması ve Türkiye'ye sadece en donanımlı versiyonu ile getirilmiş olması önemli artıları.
Aracımın bakımlarını düzenli yaptırıyorum,genellikle gaz pedalına altında yumurta varmış gibi basarım,yurtdışı seyahatler de dahil olmak üzere sadece Shell markasının dizelini kullanıyorum ve tüm makbuzları saklarım.Aradan geçen dokuz ay süresince 13.500 km. yapmışım.Aslında ayda 1500 km. yapmak dizel araç satın almak için iyi bir gerekçe değil ancak istasyonu evimin hemen yanında olduğundan hafta içinde genellikle metro ile ulaşımı tercih ediyorum.Bir de şehir dışı/şehir içi araç kullanım oranımın %60/%40 şeklinde olduğunu ve İzmir'in şehir içi trafiğinin İstanbul ile kıyaslanamayacak kadar rahat olduğunu da eklemek isterim.
Aracımla katettiğim 13.500 km. boyunca tam 977 litre Shell mazotu kullanmışım.Bu veriler şehir içinde ortalama 8.3 litre/100 km. ve şehir dışında da 6.5 litre/100 km. ve ortalama olarak 7.3 litre/100 kilometre yakıt harcamam olduğunu gösteriyor.Bu ortalama değerin fabrika verisinden -7.4 litre/100 km.- daha iyi olduğunu biliyorum ancak depoyu daima kendim taşırmacasına doldurduğum ve defalarca kere aynı sonuca ulaştığım için hiçbir şüphem yok. :)
Bu sonuçlar ışığında Suzuki Grand Vitara 1.9 ddis'in meslekdaşlarımın kullandığı dizel 4x4 araçlar arasında Dacia Duster dışında en ekonomik olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ne demişler? "Suzuki candır". :) :) ;) ;)
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

Re: Grand Vitara 1.9 ddis Yakıt Tüketimi

20 Eki 2014 08:40

Erhan abi, muhteşem veriler.
Paylaşımın için teşekkürler.
Tekrar güle güle kullan.
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

22 Eki 2014 16:50

Erhan abi hem bilgili hemde detaycı bir kullanıcı, bu kadar detaylı yazan yakaşan sayılı Suzukicilerden, teşekkürler elinize sağlık :)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
ortanca
Er

16 Kas 2014 23:56

Erhan abi aracınızın yakıt değeri çok iyi benim aracın yol bilgisayarında ortalama 8.1 gösteriyor özelikle az yaksın diye dikkat ederek araç kullanmam fazla deli doluda değilim yolun hakkı ne ise o şekil giderim.Birde tabi İstanbul trafiği malum.Ama yinede yakıt olarak çok ideal.Bir arkadaşta captiva vardı abi diyordu inanırmısın yakıt göstergesinin aşağıya doğru indiğini görüyorum diyordu.ortalama 13 litre mazot yakıyormuş.Bizim araçlar bunlara göre bulunmaz kaftan.Ben aracım motor gürültüsünü fazla içeriye vermiyor yalnız önceden dediğim gibi lastik gürültüsünü fazlaca hissediyorum birde asfalt yamalı yollarda zıplaması dediğiniz gibi iki sorunda lastiklerden kaynaklanıyor galiba.Sizin gibi alıcam mişlen lastik kurtulucam inşallah selamlar.
Muzaffer ÇOLAK
1966 Kastamonu
Beykozlu
Emekli
A rh +
2010 Gv 1.9ddis 5 k

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

17 Kas 2014 18:24

ortanca yazdı:Erhan abi aracınızın yakıt değeri çok iyi benim aracın yol bilgisayarında ortalama 8.1 gösteriyor özelikle az yaksın diye dikkat ederek araç kullanmam fazla deli doluda değilim yolun hakkı ne ise o şekil giderim.Birde tabi İstanbul trafiği malum.Ama yinede yakıt olarak çok ideal.Bir arkadaşta captiva vardı abi diyordu inanırmısın yakıt göstergesinin aşağıya doğru indiğini görüyorum diyordu.ortalama 13 litre mazot yakıyormuş.Bizim araçlar bunlara göre bulunmaz kaftan.Ben aracım motor gürültüsünü fazla içeriye vermiyor yalnız önceden dediğim gibi lastik gürültüsünü fazlaca hissediyorum birde asfalt yamalı yollarda zıplaması dediğiniz gibi iki sorunda lastiklerden kaynaklanıyor galiba.Sizin gibi alıcam mişlen lastik kurtulucam inşallah selamlar.
Muzaffer Kardeşim İstanbul'da aynı aracı kullanan sınıf arkadaşım var.Geçenlerde karşılaştığımızda o da 8 litre/100 km. tüketimi olduğundan bahsetti.İstanbul'un zorlu trafiğinde bu değerler normaldir diye düşünüyorum.Benim çevremden ve internet ortamından edindiğim intiba,Dacia Duster hariç dizel 4x4 araçlar arasında en az yakıtı olan Suzuki'dir.
Umarım lastiklerini değiştirince keyfin daha da artar.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
SRKNKRL
Çavuş
İletişim:

17 Kas 2014 20:02

erhen yazdı:
ortanca yazdı:Erhan abi aracınızın yakıt değeri çok iyi benim aracın yol bilgisayarında ortalama 8.1 gösteriyor özelikle az yaksın diye dikkat ederek araç kullanmam fazla deli doluda değilim yolun hakkı ne ise o şekil giderim.Birde tabi İstanbul trafiği malum.Ama yinede yakıt olarak çok ideal.Bir arkadaşta captiva vardı abi diyordu inanırmısın yakıt göstergesinin aşağıya doğru indiğini görüyorum diyordu.ortalama 13 litre mazot yakıyormuş.Bizim araçlar bunlara göre bulunmaz kaftan.Ben aracım motor gürültüsünü fazla içeriye vermiyor yalnız önceden dediğim gibi lastik gürültüsünü fazlaca hissediyorum birde asfalt yamalı yollarda zıplaması dediğiniz gibi iki sorunda lastiklerden kaynaklanıyor galiba.Sizin gibi alıcam mişlen lastik kurtulucam inşallah selamlar.
Muzaffer Kardeşim İstanbul'da aynı aracı kullanan sınıf arkadaşım var.Geçenlerde karşılaştığımızda o da 8 litre/100 km. tüketimi olduğundan bahsetti.İstanbul'un zorlu trafiğinde bu değerler normaldir diye düşünüyorum.Benim çevremden ve internet ortamından edindiğim intiba,Dacia Duster hariç dizel 4x4 araçlar arasında en az yakıtı olan Suzuki'dir.
Umarım lastiklerini değiştirince keyfin daha da artar.
Verilerin bana söylettiği tek şey Ben bu İstanbul'un...... (gözünü seveyim) morgulus
SERKAN KURAL (42)
Sancaktepe/İSTANBUL
1998 Suzuki Grand Vitara 2.5 V6
Nam-ı diğer: KAFKAS KARTALI
GÜÇ SÜKUNETTEDİR

Kullanıcı avatarı
ortanca
Er

17 Kas 2014 23:20

Erhan abi iyi dileklerin için teşekkür ederim.Serkan kardeşim al bendende o kadar.
Muzaffer ÇOLAK
1966 Kastamonu
Beykozlu
Emekli
A rh +
2010 Gv 1.9ddis 5 k

Kullanıcı avatarı
ortanca
Er

18 Şub 2015 00:36

Evet sonunda orijinal Bridgestone lastikleri değiştirdim.2014 sonu çıkışlı tanesi 350 tl den Michelin lititude tour 69 db lastik aldım gerçekten zıplamasında ve yol sesinde çok ama çok farketti.Memnuniyetimi paylaşmak istedim.
Muzaffer ÇOLAK
1966 Kastamonu
Beykozlu
Emekli
A rh +
2010 Gv 1.9ddis 5 k

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

21 May 2020 14:25

Bu yazıları incelerseniz Suzuki Grand Vitara 1.9 DDİS hakında baya detaylı bilgilere sahip olursunuz, Erhen abi bir kez daha eline emeklerine sağlık.
Site Admin

“SUZUKI EMME EKSOZ VE YAKIT SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 51 misafir