Suzuki Vitara JLX / Benzinde Gitmeme Geç Çalışma Sorunu

SUZUKI EMİŞ VE EKSOZ SİSTEMLERİ HK SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

VİTARA 92
Er
İletişim:

Suzuki Vitara JLX / Benzinde Gitmeme Geç Çalışma Sorunu

04 Şub 2015 13:49

herkese merhaba benim 92 enjeksiyonlu 5 kapı Suzuki Vitar JLX aracım var 2 yıl önce atiker sıralı sistem tüp taktırmıştım o zaman dan beri aracıma gaz ile binerim istisnai durumlar hariç 5-6 aydır aracımda benzinde binmeye çalıştığımda araç gaz yemiyor vede gitmiyor özel servisine gittiğimde bana aracın beyni lpg ye alışmış biraz benzinle binmen lazım dedi bir uzun yolda 100 150 km yapman lazım dedi bende 250 km yaptım ama durum hala değişmedi birde artık bu yüzden dolayı tahmin ediyorum vede tamircimde bu şekilde söylemişti sabahları arabam biraz zor çalışmaya başladı allahtan aküm sağlam öyle kurtardık birkaç seferinde birde haftada 2 gün falan arabamı kullanıyorum sizce bu sorun nasıl düzelir başından geçen varsa yardımcı olursa sevinirim şimdiden herkese teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

Re: benzinde gitmeme sorunu

04 Şub 2015 14:55

böyle birşey varmıı yaa..
VİTARA 92 yazdı: özel servisine gittiğimde bana aracın beyni lpg ye alışmış biraz benzinle binmen lazım dedi..
abi sen o tamircinin sokagına bile girme bence..
biraz detay verirmisin sorun sadece benzindemi oluyor yoksa her iki yakıttamı oluyor..
sorun sadece benzinde oluyorsa benzin sistemine bakmak gerek yokkher ikisin de de oluyorsa ateşlemeden sorun var gibi
araçlar sabahları veya gün içinde soğuk motorda ilk çalışması benzin ile olur motor suyu sıcaklıgı belli bir dereceye geldiğinde
lpg ye geçer bu geçişte sorun oluyormu dah detaylandırırsan sorunu tespit edebiliriz yada iyi bi ustaya gitmen gerekli
kolay gele.. ;)
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

VİTARA 92
Er
İletişim:

04 Şub 2015 16:10

lpg de hiç bir sıkıntı yok gayet güzel benzine aldığımda aracı araç gitmiyor gaz yemiyor zor zar gidiyorum aracın yaklaşık 7-8 ay önce benzin pompasınıda değiştirdim enjeksiyonlu olduğu için araç beyni kendini uzun süre lpg de kullandığın zaman kendini lpg ye göre ayarlıyormuş onun için bir sıkıntı dedi usta ama buji kabloları yeni bujileri düzenli 10.000 bakımında değiştiririm zaten elektirikte bir sıkıntı olsa lpg de de aynı sıkıntıyı yapar ama lpg de bir sorun yok sabah ilk çalıştırırken hiç sıkıntım yoktu bir kerede alıyodu ama şimdi marşa daha uzun süre basmam gerekiyor zor çalışıyor çalıştığı zamanda boşta gaza basıyorum benzinde olduğu için de gaz yemiyor lpg ye geçtiği zamanda hiçbir sıkıntı kalmıyor

Kullanıcı avatarı
yuzen_adam
Asteğmen
İletişim:

04 Şub 2015 17:42

Lpg ayarını tutturabilmek için motorun hava girişini bant ile kısıtlıyorlar. O yüzden benzinde yürümüyor...
Suzuki way of life...

Koray Yamacı 1986
İstanbul Maltepe Altıntepe
A Rh(+)
1999 Grand Vitara 2.5 v6

Kullanıcı avatarı
yuzen_adam
Asteğmen
İletişim:

04 Şub 2015 17:45

yuzen_adam yazdı:Lpg ayarını tutturabilmek için motorun hava girişini bant ile kısıtlıyorlar. O yüzden benzinde yürümüyor...
Pardon morgulus Aracı karbüratörlü sandım morgulus morgulus
Suzuki way of life...

Koray Yamacı 1986
İstanbul Maltepe Altıntepe
A Rh(+)
1999 Grand Vitara 2.5 v6

Kullanıcı avatarı
oruga
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

04 Şub 2015 21:55

bendede aynı sorun nüksetti bi ara gazda çalıştırıyorum güzelce geziyorum sorun yok benzine geçiyorum sanki araç benzin gelmiyormuş gibi kasılıp kalıyor bağırıyor gitmiyor. benim ustam aracı bir depo benzinle doldur gazı kapat benzinede 2 adet katkı at biraz zorlayarak gez dedi.araç 3 günde kendine geldi. ama önemli olan nokta katkı bir depo benzine 1 adet oyüzden muhakkak full dolu olması lazım biz garanti olsun diye 2 tane attık riske girdik ;)
Cemal ÖZKAN (oruga) / 1988 / Gebze / Arh+
ES ES 'li

2006 Grand Vitara DEV GRAND
traxxas summit 6x6
2016 Kral LX200

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

05 Şub 2015 02:01

enjektörlü araclarda :arrow: depodaki benzin paşa paşa hep arkada oturmaz.. ;) :roll: :arrow: depodan motora gider ordan depoya geri döner sürekli döner durur..çok gezindiğin den azcık şişer.. ;) buna genleşme denir yani fazla şıkışan miktar gaz-hava gibim olur dışarı atılır.. ;)

10 lt benzini bi kovaya dökün.. :roll: 10 gün havalansın ;) sonra koyun motora marş bile basmaz.. ??? >:(

10 lt benzini agzı kapalı bidonda bekletin 6 ay bozulmaz...ama genede :arrow: taze alınmış benzinden iyi olmaz.. ;)

yapılacak iş.. :arrow:

depo yarım depodan fazla dolu ise o benzin depodan cıkarılıp çöpe gitçek.. :roll: taze benzin alınacak.. :!:

depo ceyrek ten az dolu ise ,üstüne :arrow: taze benzin alınacak.. :!: ama 10 liralık 20 liralık degil.. :arrow: full lenecek.. sorun bitecek.. :)

içindeki ihtiyar benzin kurunun yanında yaş da yanar hesabı tüketilecek.. :idea:
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

VİTARA 92
Er
İletişim:

05 Şub 2015 09:00

değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim ben her ay düzenli olarak 50 tl benzin alıyorum 1 ay öncede aşağı yukarı 150 liralık benzini bir kerede yaktım şimdi depoyu bitirip bir de fulleyerek deneyim o katkı maddesi dediğiniz şey nedir düzelmesi için 1 depoyu yememmi gerekiyor birde böyle olmaması için bir daha neler yapmam gerekir.

Kullanıcı avatarı
oruga
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

05 Şub 2015 09:41

benzinlikte satılıyor katkı maddesi demeniz yeterli.benim depo bitmeden düzelmişti. benim araç 6-7 ay yattığı için böyle oldu ama sizinki sürekli aktif kullanılmışta neden olduğu hakkında pek bir fikrim yok.
Cemal ÖZKAN (oruga) / 1988 / Gebze / Arh+
ES ES 'li

2006 Grand Vitara DEV GRAND
traxxas summit 6x6
2016 Kral LX200

Kullanıcı avatarı
veteriner37
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

Re: Benzinde gitmeme sorunu

05 Şub 2015 23:48

benzin pompası yeni ama depo çıkışındaki benzin filtresi değişti mi.?ilk kontağı açtığınızda enjeksiyon kütüğünden bi basınç ölçümü yaptırın derim.Birde buji performansı benzinde farklı lpg de farklıdır.Onlarada bakın..saygılar
İsa Bilgin
AB rh (+),yaş:43
93 jlx 5K/otomatik(Artik ağir arazici)
&2007Mitsubishi Outlander V6 XL
Kastamonu_Daday

VİTARA 92
Er
İletişim:

Re: Suzuki Vitara JLX / Benzinde Gitmeme Geç Çalışma Sorunu

10 Şub 2015 10:20

herkese verdiği bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.

okan37
Er
İletişim:

04 Nis 2016 00:32

suzuki vitara 5 kapı 2001 jlk aracım.sıralı sistem tüpgaz var.geçenlerde benzini takip etmediğim için bitmiş.aracı çalıştıramayınca ortaya çıktı.1 litre benzin koydum olmadı.2 litre daha koydum gene olmadı.en az 7-8 litre olmayınca çalışmaz dediler.gittim 10 litre daha ekledim.depo yarım oldu nerdeyse.gene çalışmadı.direk tüpde çalıştırmayı denedim.tüp düğmesine basılı denedim gene olmadı.sonra benzini motordaki bir yere bardakla döktüm.ozaman çalıştı ama belli süre sonra gene istop etti.acaba bu anlattıklarıma göre sorunum ne olabilir.benzin pompası mı bozulldu acaba
Mustafa Okan .... Taşköprü/ Kastamonu

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

04 Nis 2016 09:48

LPG sistemini unutun..araç sadece benzinli ve orjinal gibi işe başlayın.

1-Benzin her şartda 1/4 (Çeyrek) depo seviyesi altına inmeyecek(Pompa Yanabilir/Yanan bir çok örnek var.)
2-Benzin Pompasının çalışma sesini dinleyin..Bu OK ise..
3-Motora tarafından benzin kütüğünün ucunda tahliye tapası ve 17veya19 anahtar ile açın kuvvetli bir şekilde benzinin geldiğini görün.
*Benzin Motor tarafındaki enjektör/benzin kütüğüne yeterli basınçla geliyorsa..%90 araç çalışır..
**Yeterli basınç yok çılız geliyorsa..(Depo çıkışındaki Filitreyi yenileyin)
***Yine cılız ve yetersiz benzin geliyorsa..Depo içi filitre veya Poma girişi pislikten tıkanmıştır.
****Depo temizliği, pompa testi vs vs..devam edilir.

Bu adımları tek tek teyit edin, yoksa boşuna uğraşmış olursunuz.. ;)

Not:Benzinde Saat gibi çalıştıkdan sonra :arrow: LPG sisteminde ne olup bittiğine bakılır.. ;)

Kolay gelsin.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
veteriner37
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

05 Nis 2016 21:41

Hakan bardakla benzini dokunce cakisti diyor'arkadas emme:))Hani karburator olsa anliycam da ..Bana bu barkakla dotkulen'yeri soylermisin:))
İsa Bilgin
AB rh (+),yaş:43
93 jlx 5K/otomatik(Artik ağir arazici)
&2007Mitsubishi Outlander V6 XL
Kastamonu_Daday

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

06 Nis 2016 11:18

Tamam işte benzin adam gibi gelince çalışıyor demekki ;) ;) ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
lazkopat
Er
İletişim:

06 Nis 2016 16:09

Bizim jlx e gürcistanın en ucra köselerinden benzin alip koyduk 2 senedir gurcü benzini bide yağlıdır.2 senedirde türk pompasina yanasmis degıl bizim jlx hatta 2 ay damacanada depoladigim benzini bile koyup gezdim dağ bayır hiçte gitmem demedi bence sorunlar benzinden kaynaklı degil ya pompadan olabilir veya ateşlemeden sistemindeki arıza veya kacaktan kaynaklanabilir.aracım bu arada hiç lpg yüzü görmemiş.
kerem
22/inşaat mühendisi

Kullanıcı avatarı
lazkopat
Er
İletişim:

06 Nis 2016 16:09

Bizim jlx e gürcistanın en ucra köselerinden benzin alip koyduk 2 senedir gurcü benzini bide yağlıdır.2 senedirde türk pompasina yanasmis degıl bizim jlx hatta 2 ay damacanada depoladigim benzini bile koyup gezdim dağ bayır hiçte gitmem demedi bence sorunlar benzinden kaynaklı degil ya pompadan olabilir veya ateşlemeden sistemindeki arıza veya kacaktan kaynaklanabilir.aracım bu arada hiç lpg yüzü görmemiş.
kerem
22/inşaat mühendisi

“SUZUKI EMME EKSOZ VE YAKIT SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 34 misafir