Otomatik Jimny Yakıt sarfiyatı :)

SUZUKI EMİŞ VE EKSOZ SİSTEMLERİ HK SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
orsiden
Er

Otomatik Jimny Yakıt sarfiyatı :)

08 Nis 2015 09:38

Herkese slm.
Form da aradım ve bulamadığım için (acemi kullanıcı olduğum için bulamamışta olabilirim) bir konuda destek almak istiyorum. 2009 model otomatik jimny aracım var ve yaklaşık 6 ay önce aldım. Araçtan çok memnunum fakat yakıt konusunda beni biraz üzüyor. şehir içinde 50-55 kuruş civarı tüketiyor. Tüm taktırmak istiyorum fakat işi bilen kişilerden öneri almak isterim. Bu kapsamda;
1- Ortalama yakıt sarfiyatı ne kadara düşer (yaklaşık şehir içi/dışı)
2- Motor olarak güç ve verimi nekadar etkiler.
3-100 Bin KM gelindiğinde motor biter diyorlar. Nekadar doğrudur (her sene aracıma bakım yapan aracı hor kullanmayan biriyim)
4-Uyumluluk olarak hangi marka tüp önerilebilir.
vb...
şimdiden önerileriniz için teşekkür ederim

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Otomatik Jimny Yakıt sarfiyatı :)

08 Nis 2015 09:50

1.3 Otomatik jimny 12Lt benzin şehir için tüketim.. Jimnyci arkadaşlar daha iyi yorum yapacaklardır..Araç orajinal dediniz, lastik ebatları vs orjinalmi ? Bakımlımı aracınız? Havafiltresi, Boğaz kelebeği temizliği, Kullanımınız sertmi? bunlar etken faktörler...Motor 100.000'de biter şehir efsanesi..
Site Admin

Kullanıcı avatarı
orsiden
Er

08 Nis 2015 09:58

Tekrar merhaba,

Aracın bakımı 15 gün önce yapıldı filtre, yağ, yakıt sistemi vb. hepsi elden geçti son derece bakımlı diyebilirim. Kötü bir tabirle kaymak gibi :) arabada orjinal lastikler var (standart ebat), kullanım ise gayet makul seviyede orta hızda ve agresif değil... kısaca gelecek yorumlar fabrikadan çıkma üzerinde geliştirme yapılmamış bir araç için olabilir.

Tşk Admın.

Kullanıcı avatarı
cihangirx
Uzman Çavuş
İletişim:

08 Nis 2015 10:33

1.3 Otomatik jimny benzinde km de 50 55 krş normalden çok yakmıyormu banamı öyle geldi. benim xtrail bile 2000 motor olduğu halde ancak o kadar yakıyor :roll:
cihangir şahintaş
istanbul /dudullu
1968
2008 nissan x-trail LE cvt

Kullanıcı avatarı
ViPLiFe
Onbaşı
İletişim:

09 Nis 2015 09:00

Motor biter kısmını açalım, özellikle güncel araçlarda kullanılan bazı subaplar (Chevrolet Cruze, Opel Astra) bileşiklerinden dolayı çok yüksek ısılarda aşınmaya maruz kalmaktadır.
Bu süreç araçtan araca ve kullanım tarzına göre uzar/kısalır. Subaplar bittiğinde (motor biter dedikleri kısım) çelik subap ile dğeişim yapıp yıllarca yolunuza sorunsuz devam edersiniz. LPG'de edeceğiniz tasarrufun küçük kısmı sadece bu tadilata gider, her halukarda karlıdır LPG ile kullanmak. 12 litre benzinde tüketiminiz varsa da ortalama 14-15 litre gibi gaz tüketimi olacaktır ki yaklaşık 30 kuruşa denk gelecektir.

Sakin kullanıda güç farkını çok anlamazsınız ancak eski performansına (her ne kadar lpg satıcıları aksini söylese de) tam olarak ulaşamayacaktır. Ancak bu performansa ihtiyacınız olduğunda -ki kaba tahminim 5-6 beygirlik bir kayıp oluyo maximum- bunu geri almak bir düğme kadar uzak. LPG nin switchinden lpg yi kapatır benzine geçersiniz performansa ihtiyacınız olduğunda aracınız ne verebiliyorsa alırsınız, işiniz bittimi tekrar lpg'ye geçersiniz.

Tüp olarak Atikerden uzak durun kafi. BRC suzukicilerin sevdiği bir marka, bir de prince var sıkça önerilen ancak dikkat etmeniz gerekiyor bir premium diye nitelendirdikleri versiyon var bir de ekonomik versiyon.
Sinan Atasoy / '78 model / Beylikdüzü

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

09 Nis 2015 10:54

Aslında jimny lerde 1300 motor oluşu avantaj gibi görünsede yakıtta pek avantaj sağlamıyo
Standart jimny 1075 kğ olması gerek motor ufak kilo biraz ağır geliyo tabi bizler diğer araçlarda alıştıgımız gibi kullanıyoruz devir ve hız yüksek oluyor tabi böyle olunca yakışıda artıyo,
Sakin kullanımda 35 , 40 kuruş yakar, ben bu veriyi sehir içinde yakalım, ama arazi faktörü devreya girince lpg şart benzinli iken arazide 75 , 80 kuruşa kadar çıktı bu 1 tl yi de bulur tamamen arazide kullanım sartları ile ilgi, aracı altıktan bir yıl sonra lpg BRC taktırdım 2 sene dir de sıkıntısız kullanıyprum herhangi bir problemde çıkartmadı şimdi arazide 40 , 50 krş yakıyor,
Motof bitme konusuda hurafee bence brc takırtırsan rahat edersin.. ;)
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

“SUZUKI EMME EKSOZ VE YAKIT SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 46 misafir