2005 Grand Vitara Ön Emniyet Kemerleri Toplamıyor

SUZUKI KAPORTA VE BOYA SİSTEMLERİ HK PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

2005 Grand Vitara Ön Emniyet Kemerleri Toplamıyor

22 Eki 2013 13:23

Merhabalar,

Bir başka canımı sıkan sorunla karşınızdayım. Emniyet kemeri hayati önem taşıyor, ben böyle şeylere de çok önem veririm. 100m bile kullanacak olsam takarım. Gel gelelim kemeri çözdükten sonra ön emniyet kemerleri kendini bir türlü geri toplamıyor. Özellikle sürücü tarafı daha da içler acısı. Takılı iken germe ve kilitleme mekanizmaları düzgün çalışıyor ama emniyet kemerini çıkardıktan sonra kapıyı açtığım gibi hoooop dışarı yere düşüyor morgulus Her defasında elimle düzeltip içeri sarmasını sağlamak zorunda kalıyorum syt Böyle bir sorunla karşılaşan var mı? Düzeltmenin bir yolu var mıdır? Yoksa riske atmayıp komple mi yenilemek gerek?
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

Re: 2005 Grand Vitara Ön Emniyet Kemerleri Toplamıyor

22 Eki 2013 14:17

aynı sorun mudur bilemem ama kontrol etmende fayda var

arka sağ kemer takılıyordu benim de..hatta son zamanlar artık hiç toplamaz oldu ve açık kalmıştı...

söktüğümde basit bir sebeple karşılaşmıştım;

rulonun üstünde toz koruma amaçlı koyulmuş bir şeffaf plastik var , o plastik yerinden çıkarak kaymış ve kemerin makarasını ( rulo dediğim zıkkımı) sıkıştırmıştı..

elimle yerine takıp kapattım - düzeldi...umarım senin de öyle basit olur..
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

22 Eki 2013 14:28

barış öncelikle kemerin çalışmasından emin olmalısın
bunu zaten kontrol etmişsin o zaman emniyet kemeri makarasında ve
bilyalarında sorun yok sadece geri sarma düzenegi çalışmıyor.. saaa
kemerin bağlı oldugu direketeki kapı fitillerini çekerek çıkar sonra
kaplamayı kenarlarından hafif hafif çekmeye başla klipslerin tutundugu yerler belli olur
oraları biraz sertçe çek bunu yaparken klipsler kırılabilir ona gör kırılanı kaybetme
yeisini alırken lazım olacak sonra emniyet kemeri makarası ortaya çıkacaktır bağlı oldugu noktalardan anahtar veya lokma ile
kemer makarasını dışarıya al kemeri iyice dışarıya çek kemerin tozlandığını göreceksin yağsız ve silikonsuz temizleme spreyi ile
bu balata spery ve ya başka sprey de olabilir fakat silikon ve yağ içerikli sprey kullanma bunlar ileride daha fazla toz tutmasına sebeb olur
güzelcene spreyi makaranın içine sık iyice aksın bu arada kemer bir kaç kez sar ve çek sonra spreyle ıslattıgın temiz bir bez ile kemeri iyice
sil sonra hava ile mekanizmayı temizle sonra kontrollerini yap çalışıyorsa geri takarsın çalışmıyorsa üzgünümm mekanizmanın içini el becerin çok yoksa
açma derim yay ve bilye mekanizması var toplaman zor olabilir..
kolay gelsin... ;)
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

23 Eki 2013 09:53

Öneriler için çok teşekkürler :) Anlaşıldı bir haftasonunu komple bu işe ayıracağız :roll:

Açıkçası eğer temizlik sonrası çalışmazsa mekanizmayı dağıtmayı asla düşünmem. Acaba ön emniyet kemerlerinin parça kodu nedir? Aynı parçayı kullanan başka araç var mı ya da uyumlu olan? Malum yurtdışı sipariş ile anasının gözü gibi pahalı oluyor.

Bu sabah panelleri dikkatlice inceledim, yan kaplamalar tek parça ve bagaja kadar ilerliyor. Ses yalıtımı işine de girmek istiyordum. Açmışken detaylı temizlik, yalıtım ve kemer tamir işini halletmek en iyisi olacak. Malzemeleri toparlayayım, detaylı fotoğraflar ve işe yararsa tamir adımlarını paylaşırım :)
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
engin_acr
Onbaşı
İletişim:

26 Kas 2014 23:42

aynı sorun bende de vardı :D
benım yaptığım tespit te emniyet kemerinin üst kısmı varya ordan kanaldan gecip asagıya makaraya düz bir şekilde inmesini sağlayan yer.
o ust kısımı emniyet kemerini yukarı kaldırarak konturol ettim birde ne göreyim pislik içinde :D o an bayandan araba bir daha almıcam dediğim andır :D
diş fırcası ile ince ince temizledim ve sorunsuz çalısıyor. her iki tarafda da sorun aynı idi sorun giderildi.
Dosya ekleri
emniyet-kemeri-takmamak-620x300.jpg
emniyet-kemeri-takmamak-620x300.jpg (50.81 KiB) 675 kere görüntülendi
AcR_

“SUZUKI KAPORTA VE BOYA SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 41 misafir