Suzuki Vitara JX 1995 / Bagaj'dan Gelen Ses

SUZUKI KAPORTA VE BOYA SİSTEMLERİ HK PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

mustafayesillik
Er
İletişim:

Suzuki Vitara JX 1995 / Bagaj'dan Gelen Ses

29 Oca 2014 22:26

Arkadaşlar çıldırmak üzereyim bir el atın da bu bagajdan gelen sesi tamir edeyim.
araç cukura yada kucuk kasis veya bozuk yoldan geçerken arkda bagajdan tak tak sesler geliyor. bagajı sert vurarak kapatıyorum uzerine kilitliyorum ama olmuyor.. lütfen yardım edin yoksa arabamı bu yüzden satmak zorunda kalacam çıldırıyorum! :(
Mustafa Yeşillik
Memleket: Kıbrıs
Araç: Suzuki Vitara 95 JX

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

Re: vitara 95 model jx

29 Oca 2014 22:50

Oncelikle gecmis olsun

1. secenek: bagaj dosemesinin icine bakin derim, asagidaki diger seceneklerden birinden gelen sesin cozumunu de bu sekilde gorebilirsiniz.
2. secenek: bagaj kapagini tutan (arac kisminda klit noktasinin altinda) yarim ay seklinde siyah boyali metal bir parca var onun ayari ve kapi uzerindeki yuvarlak bu noktaya yerlesen sabit noktanin ayarini yapmak lazim.
3. secenek: stepneyi kontrol edin.
4. secenek: kapiyi tutan amortisor baglanti noktalarindan ses geliyor olabilir. Yaglayin.
5. secenek: klit mekanizmasi iceriden oynuyor olabilir. Acikken dilinden kitleyip bakilabilinir ve sallanma varsa yaglama/greslemeyle/baglanti vidalarinin sikistirilmasi ile cozulebilir yada bir kilitciye gostermek gerekebilir.
6. secenek: ic ve dis acma kollarindan ses gelebilir.
7. secenek: menteseleri kontrol edin/yaglayin.
8. secenek: araba kalsin kapiyi sokun morgulus morgulus

He bu arada kapadiktan sona kapiyi kitlemek kapiyi daha da siki kapamaniza yardimci olmaz, sadece acma kollarinin aktifligini ortadan kaldirir ve bolece kapi acilmaz.
Othar Avarkan (A rh+) / D.Yili : 1982
Gokturk-İSTANBUL

mustafayesillik
Er
İletişim:

29 Oca 2014 23:00

cok teşekkurler yarın sabah ilk işim bunları uygulamak olacak olmazsa söküp atacam :D
Mustafa Yeşillik

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

30 Oca 2014 09:37

Arabayı sabit durduğu yerde kuvvetlice sallayıp nerden geldiğini araştırın benim başıma gelmişti arkadan bagajdan gelen her zaman olmayan bir ses vardı öyle ara böyle tarif et en sonunda aracı durduğu yerde kuvvetlice salladık sağ arka amortisör kafasının ordan geldiğini bulmuştuk olmadı teyibin sesini 3-4 kademe daha açmak lazım morgulus morgulus
İlker Kılıçkaya 39 (A rh+)
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

Kullanıcı avatarı
taner.eraslan
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

30 Oca 2014 18:51

Tarif edilen ses "tak tak" şeklinde. Yani sürekli değil arada geliyor gibi anlıyorum. Sesin doğru tarif edilmiş olması önemli. Takırtı, tıkırtı, gacırtı, vuruntu hepsi ayrı şeyler...

Eğer bagajdan takırtı şeklinde bir ses geldiği söylenmiş olsaydı direk teşhis belli: Sebebi bagaj kapağı menteşeleri. Kilitten de olabilir ama yaygın durum menteşeler. Bende de vardı. Tamir ettirdim. Bostancı Sanayi Sitesi, 100 TL
Taner Eraslan (46) - İzmir , 98' Vitara 1.6 JLX 5 Kapı manuel
Önemli olan varmak değil yolda olmaktır...

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

30 Oca 2014 21:39

bende de var, bagaj pimlerini ben de değiştirecem sözde off roaad tamponlarını yaparken ( tampon imalatım tornacı arkadaşımın kapısında yapılacağı için onu da aradan çıkarırım diye düşünüyorum ama bakalım, vakit yeterse, zira haftaiçi çok sıkışığım şimdiki planlamaya göre...

acil yapabileceğin çözüm, sol direkte bagaj kilidinin karşılığını biraz daha içeri -ileri alarak kapının daha sıkı tutunmasını sağlamak, ben şimdilik böyle idare ediyorum ( tabi kapatma işi biraz daha sert vurmayı gerektiriyor, ama idare eder

normalde ben bagaja kartal bagaj pistonu taktım, yarıya kadar elinle çekince yarıdan sonrasını resmen kendisi çekip kapatabiliyor bu piston , güçlü yani,

ama şu an kendi çekmesi yetmiyor kilidin oturması için..

bagajı aç , kapağı sağlamca kucakla ve dikey eksende yukarı aşşaaa sallamaya çalış, pimler ötükse zaten boşluğu hissedeceksin,

pimler sağlamsa o kapıyı salladıkça koca araba sallanır- ama menteşelerden en ufak bir boşluk hissetmezsin, taner abi yaptırdı kurtuldu...
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki Vitara JX 1995 / Bagaj'dan Gelen Ses

31 Oca 2014 15:10

Arka kapıyı tam olarak açın, uç kısmından elinizi altından tutup yukarı/aşağı oynatmaya çalışın..kapı menteşeleri lık/luk/tık/tıkır vs :) 2-3 mm yukarı aşağı oynama varsa genelde bu sesi yapar.

Kapıyı kapatın(sert) tam otursun, stepneyi iki kolunuz ile kavrayıp sağlamca, yukarı sağa sola esnetin boşluk varmı yokmu emin olun..

Bu iki nokta genelde ençok sese sebep olan noktalardır. ;)
Site Admin

mustafayesillik
Er
İletişim:

31 Oca 2014 18:04

herkese cok teşekkürler. bunları denedim sorunu buldum gibi ama çözüm için vakit bulamadım allah isterse pazartesi kaportacımla birlikte onuda halledecem
Mustafa Yeşillik

Kullanıcı avatarı
fatih_VKZ
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

01 Şub 2014 08:55

benim araç ısındıktan sonra. 50km falan gittikten sonra.
ufak tefek engebelerde gıırrççç gıırrçç ses geliyor.
bu olay son susturucunın giriş borusunun ağzına kaynak attırdıktan sonra oldu, tesadüf olabilir. :?
birsefer çok uzun yol gitmiştim. araç rölantide bile çalışırken durduğum yerde bu sesi yapmaya başladı.
egzostun ucuna ayağımla bastım, ses kesildi

doğru egzostcunun yolunu tuttum.ortalara yakın biryerde yaylı bir hareket sistemi var. onu söktü araya pul attı taktı.
düzelme yok.
son susturucuya attırdığım kaynak içeri doğru akmış ve son susturucunun içinden ses geliyor olabilir diye düşünüyorum
Fatih KAÇAN 1983
İstanbul
Linea
Corolla D4D

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

01 Şub 2014 10:55

Egzozu tutan lastiklerden de geliyor olabilir. 2 parca demirin gectigi bir tarafi arac uzerinde oteki tarafta egzoz uzerinde, egzozun asili durmasini saglayan ve kismi hareket imkani veren kaucuk parcalardan bahsediyorum.

Kaynagin iceri akmasindan gicirti sesi cikmasi bana cok mantikli gelmedi. Hisleme, zirlama tarzi bir egzoz sesi cikabilir ole bir durumda. Girc girc sesleri genelde plastik aksam ve bakalitlerden gelen sesler olur.

Gerci egzoza ayaginizla dokununca sesi kesiyor demissiniz ama yinede aklima geldi, arka amortisorlerlerin korukleri yerlerine (amortisorun govdesine ve pimin ust noktasina) sabit mi kontrol ederseniz, bazen korukleri sabitleyen cirtlar yerinden cikakarak/koparak, korugun amortisor govdesi uzerinde hareket etmesiyle bu girc girc sesini yapabiliyor.
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
fatih_VKZ
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

01 Şub 2014 12:03

othar yazdı:Egzozu tutan lastiklerden de geliyor olabilir. 2 parca demirin gectigi bir tarafi arac uzerinde oteki tarafta egzoz uzerinde, egzozun asili durmasini saglayan ve kismi hareket imkani veren kaucuk parcalardan bahsediyorum.

Kaynagin iceri akmasindan gicirti sesi cikmasi bana cok mantikli gelmedi. Hisleme, zirlama tarzi bir egzoz sesi cikabilir ole bir durumda. Girc girc sesleri genelde plastik aksam ve bakalitlerden gelen sesler olur.

Gerci egzoza ayaginizla dokununca sesi kesiyor demissiniz ama yinede aklima geldi, arka amortisorlerlerin korukleri yerlerine (amortisorun govdesine ve pimin ust noktasina) sabit mi kontrol ederseniz, bazen korukleri sabitleyen cirtlar yerinden cikakarak/koparak, korugun amortisor govdesi uzerinde hareket etmesiyle bu girc girc sesini yapabiliyor.
en mantıklı sonuç egzost lastikleri.
her egzostcuya gittiğimde söylüyorum,adamlar değiştirmemek için elinden geleni yapıyor. anlamadım neden.
en iyisi servisden orijinal egzost lastiklerini tedarik edip egzostcuya gitmek.
sanırım egzostcular ellerindeki egzost lastiklerine güvenmiyor ;)
Fatih KAÇAN 1983
İstanbul
Linea
Corolla D4D

Kullanıcı avatarı
fatih_VKZ
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

19 Şub 2014 11:40

ben sorunu çözdüm.
son susturucu girişindeki çatlağı kaynattırdığım zaman kasıntılı kaynatılmış, yada ısıyı yiyince kasıldı bilmiyorum,
normalde son susturucu ile arka tampon bağlantı sacı arasında 1 tarafta 2 cm bir tarafta 4 cm boşluk var gözüküyor.
ama araba ısındığı zaman sanırım egzost arkaya biraz daha yaklaşıyor. uzuyor.
ve arka tampon bağlantı sacına son susturucu sürtüyormuş. o kaynağı kesip düzgün olarak kaynattırdım.
laçka olan en sondaki egzost lastiğini de çıkmacıdan aldığım temiz lastikle değiştirdim, (serviste 45tl yuhh )
şimdi araçta tik yok morgulus
Fatih KAÇAN 1983
İstanbul
Linea
Corolla D4D

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

19 Şub 2014 11:57

Gecmis olsun ;)
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

19 Şub 2014 12:04

her kes bi yere yollamış bi adres de ben vereyim.. ;)

arka dingili ortadan tutan rotilden olabilir defransiyel üstündeki.. :idea:

başkada bişi kalmadı zaten.. :)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
cavitpekdemir
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

20 Şub 2014 01:07

Zannedersem Hakan yazmıştı arabada ses,gıcırtı,tıkırtı varsa Radyonun sesini biraz daha aç veyahut Anfi bunun için lazım Oğuz ustam uyanık o tesisatı niye yapıyor :?: syt morgulus
Duymak istemediğini başkasına söyleme
10-09-1955-SAKARYADA DOĞDU
30-12-2002-EMEKLİ OLDU
ŞİMDİ O SUZİKİCİ
2005-1600-GRANT VİTARA

okan37
Er
İletişim:

16 Nis 2015 21:13

merhaba.aynı sıkıntı bendede başladı.arka kapıdan gelen lık lık gırç gırç gibi seslerbeni gıcık etmeye başladı.bagaj kapısını açıp ucundan yukarı kaldırınca boşluk belli oldu.2-3 milim kadar.kaportacı ya kapı menteşelerini değiştirmemi yada tornada düzelttirmemi söyledi.sizce yenisini almak yerine söktürüp tornada menteşenin ortasındaki mili değiştirsem düzen tutarmı.
Mustafa Okan .... Taşköprü/ Kastamonu

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Nis 2015 12:01

Kapı menteşelerini sökün tornacınıza verin sıkı sıkıya güzelce millerini yenilesin yağlayıp takın, sorunu çözün, bende öyle yapmıştım.. ;) b) seçeneği sesi kesemiyorsanız, teyibi açın..baktınız yine olmadı anfi ve bas kolon gerekir bu durum beni aşar Oğuz abinin devreye girmesi gerekir morgulus morgulus
Site Admin

mustafayesillik
Er
İletişim:

03 May 2015 00:04

Offroadpassion yazdı:Kapı menteşelerini sökün tornacınıza verin sıkı sıkıya güzelce millerini yenilesin yağlayıp takın, sorunu çözün, bende öyle yapmıştım.. ;) b) seçeneği sesi kesemiyorsanız, teyibi açın..baktınız yine olmadı anfi ve bas kolon gerekir bu durum beni aşar Oğuz abinin devreye girmesi gerekir morgulus morgulus
abi b secenegiyle başlamıştım ben ilk önce ama bi yerden sonra kafa kaldırmıyordu :D
okan37 yazdı:merhaba.aynı sıkıntı bendede başladı.arka kapıdan gelen lık lık gırç gırç gibi seslerbeni gıcık etmeye başladı.bagaj kapısını açıp ucundan yukarı kaldırınca boşluk belli oldu.2-3 milim kadar.kaportacı ya kapı menteşelerini değiştirmemi yada tornada düzelttirmemi söyledi.sizce yenisini almak yerine söktürüp tornada menteşenin ortasındaki mili değiştirsem düzen tutarmı.
merhabalar okan bey. ben kapıyı acık ucundan yukarıya dogru kaldırdımda tak tuk duşmesi ortadan kalkmıştı. onunla birlikte menteşeler sıkıydı ama yinede sökmeden kaportacıya göstermiştim. şimdilik tamam ama ileride bolaracak demişti. aracı sattım suan ne durumda bilmiyorum ama gıjırtı sesler içinde menteşelerin oldugu yere WD-40 denen spreyi sıktım bikaç açıp kapamadan sonra sesi kesmişti.

sizin sorunuza gelince eger uygun fiyata yeni bulabilirseniz bence yenisini alın. tabi tornocunuza güveniyorsanız ve vereceğiniz parayla iyi bir işçilik çıkaracaksa torno daha hesaplı olabilir.
Mustafa Yeşillik

Kullanıcı avatarı
Guneyyuksel
Onbaşı
İletişim:

08 Oca 2016 16:13

Aracında tüp varsa onun alt kasnagini kontrol ettir... birde bir süre sonra arka stepne çok yoruyor içinde bildiğim kadariyla 3 bijon bir vidalama var 1 i filan kiriksa sallaniyor olabilir... arka koltuklarda sisteminde kaynaklı kizagina tak tak vuruyor olabilir. . Birde lastik havaların çoksa buda bir etken ...
Güney Yüksel
1990 Suzuki vitara 1.6 JLX (kırmızı)

volvo s40 1.9 T4 200 hp (lacivert)
MERSİN

“SUZUKI KAPORTA VE BOYA SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 84 misafir