Suzuki Vitara JLX / Taban Altındaki Çürümeler

SUZUKI KAPORTA VE BOYA SİSTEMLERİ HK PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

Re: Suzuki Vitara JLX / Taban Altındaki Çürümeler

31 Eki 2014 13:01

Oğuz Abicim, Sadece tabanı bulma ve komple değiştirme şansı var mı? Bulgaristan'a yarın bile giderim o sorun değil de, derdim kupayı kurtarmak, bunun kupası özel tasarım. Kupaya zarar gelecek diye kaynak yaptırmıyorum, sizin belirttiğiniz gibi ısınırsa bozulur sorunu ki çok doğru söylüyorsunuz. Kaynak yapılan yer pasta gibi düşüyor bir iki sene sonra. Elimle tuttum, gözümle gördüm bahsettiğiniz şeyi.

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

05 Eki 2015 14:49

Sonunda geçen yaz başladığım sökme ve temizlik işi bu yaz tatilinde sonuçlandı. Öncelikle yandaki çamurluk ve dodiklerin takıldığı kısımlar 2 parça halinde olduğunu anlayınca işim çok kolaylaştı. Ben kaporta üzerinde sökme takma işlemi yapılacağını düşünüyordum. Oysaki askılık kısmı kaportaya bağlanırken alt kısım kaportaya alttan kaynaklanıyormuş. Direk kaportanın görünen üst kısmına olmadığı için içim rahatladı.

Bir yıl boyunca gördüğüm her paslanmayı kazıdım, kendim kestim. Aslında başlayıp bitirmek için sürekli yapsaydım3-4 günde biterdi temizlik. Ama boş vakit buldukça, canım istedikçe yaptığımdan uzun sürdü. Her paslı ya da çürümüş bölümü kendim temizledim iyice. Oğuz abi'nin uyarılarını göz önünde bulundurarak kaportacıya içinde sadece şöför koltuğu olan bom boş araç götürdüm. Hatta kapı içlerini bile söktüm ki bir kazaya kurban gitmesin. Bütün vidalar bir kutu içinde wd-40 lanarak bekledi. Tabanı kaplayan zift tabakası dahil herşeyi söküp metal görünene kadar zımparaladım, fırçaladım.
2.jpg
2.jpg (71.47 KiB) 878 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

05 Eki 2015 14:50

Ardından soyup soğana çevrilmiş araç kaportacıya gitti kaynakları yapıldı. Sökme takma işlemini özellikle ben yaptım ki bu sayede kaynak olarak yapılan herşeyi kontrol edebildim. Zaten sökerken çoğunlukla kırıyorlar, takarken aceleyle takıyorlar. Ben sakin sakin işi yaptım, kafam rahattı. Kaynaktan geldikten sonra yine zımparalayıp astar attım tabana. Bu iş için ey uygun yer kamplar. Çadır kenarında sıkıldıkça tozudukça atıyorsun kendini denize :-)
1.jpg
1.jpg (51.25 KiB) 878 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

05 Eki 2015 14:54

İyice astarladıktan sonra birkaç gün kurumaya bıraktım. Sonra ıslak zımpara atıp güzelce temizledim tabanı
4.jpg
4.jpg (41.01 KiB) 878 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

05 Eki 2015 14:56

Emniyet kemeri, kotuk askı bölümlerini ayrıca güçlendirdim onlara da astar attım
4a.jpg
4a.jpg (52.63 KiB) 877 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

05 Eki 2015 14:59

Ardından Erkin Bey'in forumda yazdığı mesajdan aldığım ilhamla onu takip ederek boya işlemine başladım. İnsan kendi yapınca daha mı güzel oluyor ne ? Çiçek gibi oldu içi. qaz2
5b.jpg
5b.jpg (32.12 KiB) 877 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

05 Eki 2015 15:05

Bütün kabloları tekrar bantlayıp koruma altına aldım sonra. Kapı içlerine önce branda ile kapattım sonra kabını taktım.
kk.jpg
kk.jpg (38.03 KiB) 876 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

05 Eki 2015 15:08

Bu arada desteksiz itmeden kapanmayan sağ ön cama aküden direk bağlantı çektirdim. O da canavar gibi açılıp kapanmaya başladı.
P1.jpg
P1.jpg (29.13 KiB) 876 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

05 Eki 2015 15:16

Sonra acil çürüme yapmasın diye sprey pütür alıp altı iyice kapattım. Asıl pütürü de yine forumda okuduğum yere götürüp attıracağım Topkapı da. Geriye halısını sermek kaldı ama önce keçe yerine ıslanınca suyu emmeyecek ve kokmayacak başka bir malzeme arıyorum. Taşyünü yada çatı kaplama malzemelerini araştırıyorum şu sıralar.
alt.jpg
alt.jpg (16.36 KiB) 875 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

05 Eki 2015 16:12

Wayy kızgibi olmuş derlerya :) elinize sağlık, güzel olmuş baya bir emek verilmiş..Keyfile baktım, paylaşım ve emekleri için teşekkürler. 8-)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

07 Eki 2015 23:35

kızma komşuna gelir başına dimişler.. yuhh morgulus

vaktiyle Kuzey arkadaşıma kızmıştım böyle çürük çarık arac alınmaz kaportacı boyacı ugraşmaya gelmez adamın aklını alırlar diyem.. :roll: yuhh

gittim çürük çarık bi toyota aldım bu kış ellemem de seneye yaz bi tırtıklarım derkene birden çoştu kaporta köpürmeye başladı.. :roll:

boya üstüne bi vernik atmışlar o da ayrı bi dert her bi yerden sıyrılıp köpürüyor.. utanma syt

tüplü arabaya binmem mazotlunun tadını aldım diyem buji anahtarını filan hep v6'tıyla yolladıydım.. :roll: hemi tüplü hemi de accık çürüğü olan aracla güreşe başlıyçam..

düp deyince 8 yıllıkmış üstündeki simit düp..muayeneden geçmezmiş 800 kaymelerden bahsediyorlar.. yuhh

beni uyuz etmiyçek..soyup suvana döndermiyçek ..işini adam gibi yapıçak..kaportacı lazım acil.. 8-)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
setnogrom
Uzman Çavuş
İletişim:

08 Eki 2015 09:20

Son işlemlerle gerçekten harika olmuş,tekrar elinize sağlık.Aslında toplanmadan komple boyada yaptırabilseniz sıfır araç sahibi olursunuz.

Oğuz abi sanada hayırlı olsun ve kolay gelsin.Kaportacı önerilerini bende takip ediyorum. qaz2

xx
Engin TEMEL
1983 A rh + / 1993 Vitara 1.6 JLX
El yapımı bıçak,kılıç,balta.
http://www.setnogrom.com

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

11 Eki 2015 03:17

oguz1134 yazdı:kızma komşuna gelir başına dimişler.. yuhh morgulus

vaktiyle Kuzey arkadaşıma kızmıştım böyle çürük çarık arac alınmaz kaportacı boyacı ugraşmaya gelmez adamın aklını alırlar diyem.. :roll: yuhh

gittim çürük çarık bi toyota aldım bu kış ellemem de seneye yaz bi tırtıklarım derkene birden çoştu kaporta köpürmeye başladı.. :roll:

boya üstüne bi vernik atmışlar o da ayrı bi dert her bi yerden sıyrılıp köpürüyor.. utanma syt

tüplü arabaya binmem mazotlunun tadını aldım diyem buji anahtarını filan hep v6'tıyla yolladıydım.. :roll: hemi tüplü hemi de accık çürüğü olan aracla güreşe başlıyçam..

düp deyince 8 yıllıkmış üstündeki simit düp..muayeneden geçmezmiş 800 kaymelerden bahsediyorlar.. yuhh

beni uyuz etmiyçek..soyup suvana döndermiyçek ..işini adam gibi yapıçak..kaportacı lazım acil.. 8-)
Sevgili Oğuz Abicim, bu aracı camiada bilinen tanınan bir arkadaşımızın tavsiyesi ve önerisi ile bir Beyin Cerrahı arkadaşımızdan aldım. Üstelik ucuza da değil ayırdığım bütçenin 2 misline. Yani ucuza falan getirmeye çalışmadım tam tersine bütçemi çok aştım düzgün bir araç alayım diye. Şansızlık mı, bahtsızlık mı bilemiyorum ama art niyet kesinlikle aramıyorum. Bir araç için koskoca beyin cerrahı böyle bir düzen içine girmez abi, girdiyse de helal olsun derim ne diyeyim artık :-)

Ben bu Vitara'ya 2 yıl önce 21 bin lira verdim. Çeki demiri ruhsata işli değil, vinç bozuk çıktı, kaporta sağlam ama taban çürük... Bunları düşündüğümde çok büyük kazık yemişim... Ama... Araçta orjinal Becce kit var. Ayna mahruti değişimi var. Triger kayışı yeni. 30-9.5 MT lastikler üzerinde... Sırf bunları hesaplasam 11 bin lira ediyor. Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Diğer aksesuarları saymıyorum vinç için tampon, tavan sepeti vb. gibi. Üstelik Grand Oto bile şaşırdı, 99 model Santana diyorum inanmadılar tek tek incelediler, böylesi Türkiye de görmedik dediler, ne tam japon ne tam ispanyol ikisinin tam ortasında melez bir araç. Dodiklerden, çamurluklardan, oval tavandan kendini belli ediyor zaten.

Araç üzerinde yok yok ama hepsi bozuk çıktı... CD player'ına kadar herşeyi ben tamir ettim. Çoğunu da forumda paylaştım zaten. En son Grand Oto'ya gittim, solda bilye boşluğu var diye, Poryo dan tutun balatasına, bilyesinden klima beynine kadar değiştirdik. Bilyalar yere saçıldı açtığında ki ben 3 ay önce bilyaları değiştirmiştim. Ben bu araçla 10 gün önce İzmir'den geldim. İşte son fatura alta ekledim..

Ağzım çok yandı ama ne yapayım Oğuz Abi. Benim de nasibim buymuş demek ki.. Yani bana kızma inan amacım sanayicisiyle uğraştırmayan bir araç almaktı. Bahtıma bu çıktı :-o
grand1.jpg
grand1.jpg (30.31 KiB) 856 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

11 Eki 2015 03:27

"Ben bu aracı adam edicem" sevdası devam ediyor :-)

En son tabana astar atıp taban boyası atmıştım kendim. Şimdi yeni aldığım taban yalıtım malzemesiyle kaplıyorum. Malzeme çok güzel hemen şekil alıyor, ancak narin yani üzerine mutlaka halı gerekiyor. Yalıtım bitsin halısı hazır zaten.
dos3.jpg
dos3.jpg (29.72 KiB) 856 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

11 Eki 2015 03:28

dos2.jpg
dos2.jpg (18.7 KiB) 856 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

11 Eki 2015 03:59

[quote="Kuzey"]Bu arada desteksiz itmeden kapanmayan sağ ön cama aküden direk bağlantı çektirdim. O da canavar gibi açılıp kapanmaya başladı.

Bu hiç iyi bir fikir değilmiş. Devreleri karıştırıyor. Grand Oto'da söktük. Ayrıca aracın bazen niye titrediği ya da marş almadığı da ortaya çıktı. Filitreciye hava filtresi taktırırken filitreye bakmak için filtreyi söken çırak filitreyi bulamayınca filitre fişini geri takmayı unutmuş. Tekerleme gibi oldu ama takınca tekleme de düzeldi.

Neyse yine de mutluyum. En azından aksiyon gibi benden balata parası alıp balataları takmayı unutmadı. Üstüne kampana bijonlarını sıkmayı unutup beni ölüme yollamadı...

Ben mi salağım bilmiyorum ki.. Niye benim başıma geliyor bunlar.. :|

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

11 Eki 2015 04:10

setnogrom yazdı:Son işlemlerle gerçekten harika olmuş,tekrar elinize sağlık.Aslında toplanmadan komple boyada yaptırabilseniz sıfır araç sahibi olursunuz.

Oğuz abi sanada hayırlı olsun ve kolay gelsin.Kaportacı önerilerini bende takip ediyorum. qaz2

xx
Teşekkür ederim Engin Bey, kesinlikle haklısınız araç boya istiyorum diye bağırıyor. Ancak onu yaptırmadan önce her gece kaputun üzerine oturup yamultan gençlere bir çözüm bulmam gerekiyor. Ya da araca taş atan, çekiçle vurup arka kapının fiber kısmını kıran çocuklara..

Kaputun üzerine dikenli bir kaplama bakıyorum. Kimse oturamasın diye. :roll: Şu sempten taşınana kadar boya yaptırmak istemiyorum bu nedenle..

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

11 Eki 2015 13:08

Kısmetsizlik & Gutup ayusunun önünde kovalanmaca oynamada forumda üstüme tanımam derkene.. :roll:

bana rakip çıktın .. yuhh hatta fark atmışsın. ben şimdik 2 nomero bilem degilim.. :roll:

bende hiç bi zaman uçuza bi arac alıyım ordan burdan bişiler uydurup toplıyayım muhabbeti hiç yapmadım hayatımda.. Aksiyon konusunda memnun olan cok kişi var forumda ..sana denk gelmesi'de ilğinç.. :?:
bende mazotlumla ilk işim düştügünde 5 dakkalık işlere 5-15 gün sonra bakalım muhabbeti oldu..ya yarış zamanı ayaklarına dolandım ,yada çok işleri varkene :roll:

örnek vermek gerekirse bir vitaranın şanzımanını oto tamirçisi 1-2 saatte söküp anca takar en hızlı.. ;) bunlar sadece suzi cip yaptıgına elleri cok alışmış 10 dakkada halledebiliyorlar..işi bilen insanla çalışıp 3 lira fazla vermeyide pek önemsemeyenlerdenim amma 3-5 senedir ayagım pek gitmiyor.. :roll:

haa beni bide her tamirçi sevmez..o da var.. yuhh morgulus bk büçügü gibi aracın altında üstünde dolanırım.. ;) civatayı acarkene sıkarkene ensesinde olurum nefesimi hisseder..ler genelde.. civatayı koparacakmı :?: yalamamı etçek her bişeyi görürüm arasıra cıkar cart curt ederim..hop kırcan etcen yavvaşş felan diyen..yav şurdan neskayfe alda iç bi dinlen hesabı yaparlar hemen genelde uzaa hesabı.. ;) olmaz beraber sonra içeriz i iş bitsin hele.. derim hep.. :roll: nerdeyse bi elimle yardım bilem etsemde beni bi sevemediler gitti.. :x yuhh

hayatım boyunca bi aracı alıp 1-2 sene binip sıkılıp satmadım..kimi 100 tl kar görse 3 günde satıyor..her aracıma en az 4 yıl ve üstü binmişliğim vardır.. :roll:

harcadıgım parayıda bi köşeye asla not bile almam.. ;) hesap işleri hep canımı sıkar.. utanma

neticede içinde ben ve ailemin can'ını taşıyorum mantığı ile olaya bakarım..

son yıllarda merdiven tip şaseli + arazi şanzımanı olan araclar üretilmiyor..eldekinin kıymetini bilmeli merakında varsa kafana göre yapıp yıllarca binmeli..dir didim.. :)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

11 Eki 2015 23:50

Ben de sizin gibi düşünüyorum Oğuz Abi, özellikle aracı sürekli dinlerim giderken en ufak bir seste ya ustayı ararım ya giderim. Yürüyen aksamı asla ihmal etmedim şimdiye kadar. Motoru diğer aksamları o kadar dert etmem en fazla yolda bırakır. Ama yürüyen aksam öyle değil, can taşıyoruz sonuçta.

Aksiyon konusunu 1 yıldır hiç açmamıştım. Ancak Grand Oto da balatayı değiştirmediğini görünce nevrim döndü. Çünkü o balata üzerine 1 saat konuştuk orda. Balataya kaynak yapılmış. Bak dedi can taşıyorsun bunu yapan bırak usta olmayı insan değil , 3 kuruşluk balata kaynakla düzeltilir mi? dedi. Almış aynı balatayı takmış oraya parasını aldığı halde. O kadar laf ettiği, insanlıktan çıkardığı ustadan ne farkı kaldı ?

Neyse 2 yıldır acı bir zevkle aracı düzeltmeye çalışıyorum :-) çok da yol aldım bu konuda. Keşke daha detaylı öğrensem motora da bulaşsam :-) Hani Hakan Bey dese mesela kurs açtık ücret şudur ilk başta ben yazılırım :-)

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

12 Eki 2015 09:17

Yaw okudum dertlendim bilader bu kadarda şanşsızlık olmazki.. Cidden bir sonraki arabanı almaya bende gelicem beraber bakalım ;) Bugüne kadar çok aldığım arabalara yıllarca bindim. JLX'ime 5.5 yıl Şimdiki Granda ise 3 yıldır piniyorum..Rutin bakım+kötü kullanmam (insanlık dışı kullanmam) morgulus kaynakli sorunlar ara ara oluyor ama genelde çok memnun kaldım, kırılmadı, yolda kalmadı, çürük çarık izolasyon, cortlayan bir sürü detay..hiç bu kadar detayla uğraşmadım.. Genelde keyfi detaylar ses sistemi vs LED sepet gibi yok 3,5" süs+kupa kaç inç olsun lastik şumu bumu vs vs ..keyfi detayla uğraştım.
Site Admin

iNsoMNiA
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Eki 2015 16:11

Eline sağlık...Vala işi kapmışsın...10 numara netice çıkmış ortaya... ;)
İnşallah bundan sonrasında sıfır sıkıntıyla binersin aracına...
e

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

13 Eki 2015 17:39

Teşekkürler Hakan Bey, inanın bu forum olmasa, fotoğraflı anlatımlar olmasa ne yapardım bilmiyorum. Erkin Bey size de teşekkür ederim, hala sizden aldığım lastikleri kullanıyorum asfalt yolda, sizden gördüm aynısını uygulamaya çalışıyorum.

Bakın şimdi aracın üst döşemesini değiştirmişler önceden. Güzel tamam ama arka camın su borusunu takmayı unutmuş yapan. Döşemeyi takarken torpidonun arkasından bir rulo düştü. Düğüm atılmış ucuna da tıpa konmuş. Bildiğin ince araç su borusu. Düğümü çözdüm tıpayı açtım aha motor su basıyor. Herşey çalışıyor ama takılı değil unutulmuş belli.. qaz3 Gittim boru aldım daha uzun döşeme altından geçirdim taktım ayarını yaptım. Arka cam da su basıyor artık. Tüv sorun çıkartır arka cama demişti Grand Oto. O da halloldu :-)

Yani Vitara'yı çok severek kullanıyoruz eşim de ben de. Ama garip sorunlarla boğuşuyoruz. Allah'tan ele geliyor bu araç yani neresinde ne var anlayabiliyoruz, basit ve anlaşılır yapılmış. Ama bir şekilde ya çıkartılmış, ya takılmamış. Zırt pırt da soru sormak olmuyor bu nedir şu nedir diye. Forumdaki eski mesajları okumaktan anca bir iki mesaj yazabiliyorum güncel. :-)

Şimdi 3 tane çıkık soket buldum, onları araştırıyorum ne olaki bunlar diye. Bir tanesini buldum Hakan bey yazmış 3 yıl önce çakmak kablosu. Çakmağı da çalıştıracağım inşallah :-) Geriye iki tane kaldı, biri yine ön bölümde erkek yassı bir soket, diğeri sağ emniyet kemerinin orda dişi soket. İkisi de boşta. Forumda çıkacak biryerlerden :-)

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

14 Eki 2015 14:27

Hocam fotoğrafların çekip Elektrik bölümde başlık aç elektrik tesisat şeması varsa bakar eklerim, ne olduğunu anlamaya çalışırız.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

17 Eki 2015 00:29

Offroadpassion yazdı:Hocam fotoğrafların çekip Elektrik bölümde başlık aç elektrik tesisat şeması varsa bakar eklerim, ne olduğunu anlamaya çalışırız.
Teşekkür ederim Hakan Bey yarın ilk işim o olacak..

Bu arada araç bugün TÜV den geçti, yeni balatalar takıldığı için biraz tedirgindim :-) Sadece farlarda hafif kusur var. Şimdi içim çok daha rahat.

“SUZUKI KAPORTA VE BOYA SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Google [Bot] ve 47 misafir