2004 3 Kapı Grand Vitara Arka Cam Kenarı Zımbırtısı

SUZUKI KAPORTA VE BOYA SİSTEMLERİ HK PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

2004 3 Kapı Grand Vitara Arka Cam Kenarı Zımbırtısı

17 Ara 2021 20:51

İyi akşamlar herkese,

Geçen gün yolda giderken aşağıda göstermiş olduğum parça arabadan uçtu gitti XD
resim linki :
https://ibb.co/2YvthDY
bu parçayı internette bulamadım, sanayide tekine 600tl gibi bi fiyat istediler 1w5ey8 1w5ey8 1w5ey8
bu parçayı bilen? adını vb? beni bilgilendirebilirse sevinirim. Sol taraf uçuverdi, sağ da elimde numune olsun diye söktüm en kötü ihtimal üstünden ölçü alıp kendim bir şeyler uydurmaya çalışıcam
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"
2004 Grand Vitara 1.6 A/T

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

Re: 2004 3 Kapı Grand Vitara Arka Cam Kenarı Zımbırtısı

19 Ara 2021 20:25

Havalandırma ızgarası bildiğin. :) Parça kodu 64221-66D00-000
Sağı(R) ve Solu(L) var. Doğru sipariş etmek lazım. Megazip.net'te şu an 12$ + shipping koyarlar. 10 güne gelir.
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

20 Ara 2021 21:13

Abi sen nasıl bir kralsın, sen nasıl bir cankurtaransın:) Kalıp aldım alüminyum sacdan büküp uyduracaktım. Sağol var ol:) Ben bu megazip.net i kullanmayı becerememiştim bir türlü, tekrar bakıcam. Sanki bu verdiğin parça numarası ile çıkan parça benim parça değil gibi, görsellerde arattım da. ama yine de en azından nereden arama yapacağımı buldum. Valla çok sağol, Siparişi vereyim gelsin, buradan paylaşacağım.
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

20 Ara 2021 23:55

Aksiyon'a sorsana bir de telefonla? Belki çıkma vardır ellerinde. KM sıfırlama butonunun üzerindeki plastik kapak uçup gitmişti yıkamacı şrfsz yüzünden. İnanır mısın onun bile parça kodu var ve satılıyor minnacık şey. Aksiyon'da vardı morgulus Bi alo demekten bir şey çıkmaz.

Ha bir de parça kodundan emin olamıyorsan diğer taraftakini sök, içinde bir yerde kesin parça kodu yazar. Ben bir yokladım yerinden kolay çıkıyor mu diye de olmadı sonra da ellemedim. Şimdi iş almayayım başıma :D
Barış Balta / 38
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

21 Ara 2021 18:18

benimki de yıkamacı yüzünden oldu büyük ihtimalle zaten. Karşı tarafı söküp aldım arabadan ne olur ne olmaz elimde numune bulunsun diye. Çok mantıklı, evet içine baktım ve 77110-66D0 diyor içinde. Hemen arattırdım megazip de ve buldum. Buraya kadar her şey çok güzel, ancak megazip de parça 86.08 USD. Yani ben buraya sacdan vb bir şey uyduracağım başka çare kalmadı artık. Yine de yardımların için çok teşekkür ederim. Ben yine de bi parçacıları vb ararım ama olacak iş değil yani, g.t kadar parça, bi numarası vb bir şeyi de yok, süs sadece yani, ama 86 USD. şaka gibi...
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

21 Ara 2021 18:22

Bu benim araçtan uçup giden parçanın da arabaya sabitlenebilmesi için ayrıca bi de klipslerinden satın almak gerekiyor, tek taraf yaklaşık 90usd ye geliyor abi. Hiç gerek yok yani o kadar para vermeye. GARNISH, AIR OUTLET diye geçiyor düşen parça. Ben artık sacdan vb birşeyler uydurmaya çalışıp buradan paylaşırım. Yardım ve yönlendirmelerin için ne kadar teşekkür etsem az Barış dostum. eyv sağolasın.
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

21 Ara 2021 18:28

Bu arada parça aksiyonda da yokmuş. Aralıktan beri 2 kere zam gelmiş bu parçaya, şu an servis fiyatı 1400tl civarı...Ulan ne oluyor? XD XD XD... Genellikle tek kapılı araçlarda bu parça düşüyormuş, 5 kapılılarda hiç böyle şikayet olmadı diyor aksiyondaki arkadaş... Bilgilerinize...
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

22 Ara 2021 12:19

Yani ne diyeceğimi bilemiyorum. Ülkenin ekonomik durumunun geldiği hale bak. Bir plastik parçanın bu kadar pahalı olması inanılmaz.

Aklıma gelen bir başka yöntem şu, laser scanner ile parçayı scan edip 3D printer ile basmak. Sonra da güzelce 2000grit zımpara ile düzeltip piano black boyamak.
Barış Balta / 38
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

22 Ara 2021 22:43

3D printer olayı benim de aklıma geldi, hatta kullandığım telefonun kamerası 3D scan yapabilen bir donanıma sahip, ancak 3d basılan malzeme dış hava koşullarına karşı çok dayanıksız, PLA zaten iki sıcak görünce dağılıyor, ABS ya da PETG ile basmak lazım, ama onlar da bi süre sonra dağılıyor. youtube da bi eleman vardı farklı materyallerden çiçek saksısı basıp test etti, hepsi belirli bi süre sonunda ultraviyoleden, sıcak soğuk farkından vb dolayı birleşme yerlerinden o katlarından tel tel ayrılmaya başladı, yani arazi aracının dış donanımında kullanılacak malzeme ve üretim tekniği değil bence. En azından benim erişebileceğim 3D yazıcıların basacağı tür uygun değildir bence. SLS falan olsa hadi belki ama o da parçanın aynı fiyatına gelir hatta belki geçer bile. Hatta telefonla 3D tarayıp shapeways den adamakıllı bi malzemeden ürettirsem diye bile düşündüm ama yine astarı yüzünden pahalıya gelicek. Benim aklıma bi de şöyle bi fikir geldi; vacuform vb tarzı bi yöntem ile elimdeki sağ parçanın kalıbını alıp, sonra hem sağı hem solu bol bol yedekli bi şekilde vacuform ile basmak, çift taraflı bantla da yapıştırırım oldu bitti, ancak o da gazete kağıdından hallice bi plastik malzeme sonuçta, ona da çok güvenemedim o yüzden, Şimdi en mantıklı aklıma yatan iki seçenek kaldı, reelde denemeyi düşündüğüm; ya sacdan kalıp alıp kesip boyayıp orayı kapatıcam, ya da kaput üzerlerine süs olarak yapıştırılan plastik hava alığı havalandırma süsleri vb den uygun boyutta bir şey alıp oraya yapıştırıp öyle kullanıcam, bu süs havalandırmalardan da 4-5 model baktım ölçülerini alıp ölçülere göre kalıp çıkardım kartondan, bu kalıpları denedim arabanın üstünde, ama yok, gözüme hoş gelmedi. Yani bu kadar osuruktan bir parçanın tekinin çıkmasına 600 küsür tl isteyen parçacı, beni ne zihnisinir hallere soktu :D onu da o hale sokan ekonomi zaten, bir şey demiyorum da, ben kalkıp da bu parçaya o paraları vermem arkadaş ??? >:(
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

15 Oca 2022 01:08

Sorunu "kendin-yap" şeklinde çözdüm;
montajı AVM otoparkında hızlı ve pis bir şekilde hallettiğim için fotoğraflar çok kötü kusura bakmayın, yine de bir fikir olsun diye paylaşıyorum.

1. önce orijinal parça üzerinden kalıp aldım, 40 lık alüminyum sacdan kestim
Resim

2. Hazırlanan parçalar bir güzel astarlandı
Resim

3. Astar sonrası parlak siyah boyası atıldı( orijinal parça ile yan yana karşılaştırma fotosu :) )
Resim

4. Araç üzerindeki orijinal bağlantı delikleri dyson ve bir sürü plastik kalıntı vb ile mahvolmuş durumdaydı. Güzelce temizleyip uygun bir "vida yuvası" bulmaya çalıştım, bir kaç farklı denemeden sonra bu dübellerin cuk oturduğunu fark ettim. Klasik alçıpan duvar dübeli.
Resim

5. Dübelin kullanacağım kısmını kestim ve 6 adet bu şekilde hazırladım
Resim

6. Aracın üzerindeki orijinal montaj deliklerine inşaat tipi silikon ile sıkı geçme şekilde 6 sını da monte ettim, bir gün kurumaya bıraktım
Resim

7. Hazırladığım parçaların alt yüzeylerine kenarlarına siyah izolasyon köpük bandı geçtim.
Resim

8. Montajı tamamladım.
BEFORE:
Resim

AFTER:
Resim

Biraz aceleye geldi, ama havanın biraz daha güzel olduğu bir gündüz saatinde hafif gevşetip biraz daha oturtacağım, ileri geri aşağı yukarı payı var biraz gevşetince, o şekilde sıkıp tam aracın konturlarına düzgünce oturtacağım. En son aşama montaj vidalarını gizlemek ve daha hoş bir görünüm verebilmek adına üst kısmına dekoratif amaçlı bir iki bişeyler düşünüyorum bakalım. Aslında çok güzel oldu ama AVM nin otoparkının ve telefonun ışığından leş gibi görünüyor. En son dekoratif rotüşlanmış halini daha güzel bir ışıkta dışarda vb çekip atarım.
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"

“SUZUKI KAPORTA VE BOYA SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 46 misafir