Suzuki Vitara Grand Vitara çözülemeyen şaft sesi

SUZUKI ŞAFT,ROT,AKS,HUB,MAFSAL SİSTEMLERİ SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
thetrio
Er
İletişim:

Suzuki Vitara Grand Vitara çözülemeyen şaft sesi

15 Eki 2014 10:38

Herkese merhaba,
Yaklaşık 3-4 aydır aracımın şaftından aşırı bir ses geliyor. Ses yavaş giderken çok değil,özellikle araç yüke bindiğinde ve 70-80 km hızla giderken gazı kestiğinizde aşırı bir sürtme sesi gibi bir ses geliyordu.Ses daha çok şanzımanın altından geliyor.Birde 2500-3000 devir arasında aynı bölgeden sanki mobilet sesi gibi,şahin araçlardan gelen ses gibi bir ses geliyor.
İlk başta ıstavrozları değiştirdik.Aracımda 3" yükseltme var, şafta flanş yaptık .Seste hiç bir değişiklik olmadı.
Aracımda %100 arka kilit var, difransiyeli kontrol ettik ,oradada bir sorun yok.
Aracım otomatik vites ,şanzımanı 2 kere kontrol edildi,gene bir sorun yok :)
Bu tip bir ses sorunuyla karşılaşan oldu mu? Arazi zinciri bu tip bir ses yapar mı?
Teşekkürler,
Emre

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

Re: Grand Vitara çözülemeyen şaft sesi

15 Eki 2014 15:30

Merhaba, aracınız 3 kapı mıydı?

Bahsettiğiniz ses muhtemelen şaft istavrozlarından geliyor. Aynı durum yükseltme sonrası bende de oluştu. Yükseltme sonrası 3Klarda şaft çalışma açısı oldukça fazla değişiyor ve o güne kadar çalıştığı açıya alışmış ve bu şekilde aşınmış olan dişliler ötmeye başlıyor. İstavrozları değiştirdikten sonra sorunun düzelmesi gerekirdi diye düşünüyorum.

Bu sorunu çözmenin bir diğer yolu da extrem kitte bulunan 2.5cm daha uzun olan üst dif askı kollarını kullanmak ya da var olan kolları kesip 2.5cm kadar uzatmak. Hakan abi bu problemi bu şekilde çözmüş.

Bu sorunu çözmenin bir yanlış yolu daha var. Murat usta'ya bu problemle ilgili aracımı teslim ettiğimde şanzımanı takozlarından aşağı indirip şaft çalışma açsını iyileştirdi ama bu sefer de araçta vibrasyon arttı radyatör açısı bozuldu. Bunu kesinlikle tavsiye etmiyorum. İlk fırsatta bunu düzeltip ben de uzun kolları kullanacağım.

Biraz karışık yazdım ama umarım anlatabilmişimdir.
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
thetrio
Er
İletişim:

16 Eki 2014 11:10

bbalta yazdı:Merhaba, aracınız 3 kapı mıydı?

Bahsettiğiniz ses muhtemelen şaft istavrozlarından geliyor. Aynı durum yükseltme sonrası bende de oluştu. Yükseltme sonrası 3Klarda şaft çalışma açısı oldukça fazla değişiyor ve o güne kadar çalıştığı açıya alışmış ve bu şekilde aşınmış olan dişliler ötmeye başlıyor. İstavrozları değiştirdikten sonra sorunun düzelmesi gerekirdi diye düşünüyorum.

Bu sorunu çözmenin bir diğer yolu da extrem kitte bulunan 2.5cm daha uzun olan üst dif askı kollarını kullanmak ya da var olan kolları kesip 2.5cm kadar uzatmak. Hakan abi bu problemi bu şekilde çözmüş.

Bu sorunu çözmenin bir yanlış yolu daha var. Murat usta'ya bu problemle ilgili aracımı teslim ettiğimde şanzımanı takozlarından aşağı indirip şaft çalışma açsını iyileştirdi ama bu sefer de araçta vibrasyon arttı radyatör açısı bozuldu. Bunu kesinlikle tavsiye etmiyorum. İlk fırsatta bunu düzeltip ben de uzun kolları kullanacağım.

Biraz karışık yazdım ama umarım anlatabilmişimdir.
Merhaba Barış bey,
Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.
Istavrozları değiştirdikten sonra ses sanki biraz daha arttı.Montajından kaynaklı bir sorun olabilir.Bir daha kontrol etmem gerekiyor.
Hatta ıstavrozları orjinal almıştım. Bir sorun yaşanmasın diye.

Bu dediğiniz üst diff askı kolunu alıp denemeyi düşünüyorum. Tek olarak Mehmet Becce satıyordur heralde.
En son yazdığınız şanzımanı aşağı almayı benim ustamda söylemişti.Benim bir fikrim olmadığı için bir şey yapmamıştım.Bunu söylemenize sevindim.Hiç denemeyim :)

İyi günler dilerim,
Emre

Kullanıcı avatarı
thetrio
Er
İletişim:

16 Eki 2014 11:11

Bu arada yazmayı unutmuşum ,aracım 3 kapı.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

16 Eki 2014 12:12

Aynı sorun bendede vardı, servis çözümü yokdesede uğraştım yaptım..sorun çözüldü.. ;)

Def.Üst askı kollarını kesip 2,5 cm uzatın, yada Beccede hazır uzunu var alın takın konu kapansın..kolay gelsin.. ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
thetrio
Er
İletişim:

16 Eki 2014 14:41

Offroadpassion yazdı:Aynı sorun bendede vardı, servis çözümü yokdesede uğraştım yaptım..sorun çözüldü.. ;)

Def.Üst askı kollarını kesip 2,5 cm uzatın, yada Beccede hazır uzunu var alın takın konu kapansın..kolay gelsin.. ;)
Teşekkürler Hakan bey, deneyip sonucu burada paylaşacağım.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Eki 2014 09:52

Barış sen hallettinmi bu sorunu ne aşamadasın :?:
Site Admin

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

17 Eki 2014 11:31

Offroadpassion yazdı:Barış sen hallettinmi bu sorunu ne aşamadasın :?:
Hiç zaman bulamadım Hakan abi. Hala aynı geziyorum :(
Barış Balta / 38
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
thetrio
Er
İletişim:

17 Eki 2014 14:20

4xfourart ile görüştüm. Ön diferansiyel üst askı kolu nun extremdede ,normal kittede aynı olduğunu söylediler.Bir yanlış anlaşılma mı oldu anlamadım. :)

Kullanıcı avatarı
thetrio
Er
İletişim:

17 Eki 2014 15:28

thetrio yazdı:4xfourart ile görüştüm. Ön diferansiyel üst askı kolu nun extremdede ,normal kittede aynı olduğunu söylediler.Bir yanlış anlaşılma mı oldu anlamadım. :)
Arka diferansiyel tandır kollarında farklılık olduğundan bahsettiler.

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

17 Eki 2014 15:29

thetrio yazdı:4xfourart ile görüştüm. Ön diferansiyel üst askı kolu nun extremdede ,normal kittede aynı olduğunu söylediler.Bir yanlış anlaşılma mı oldu anlamadım. :)
Arka diferansiyel üst askı kollarından bahsetmiştik. Sesi yapan arka diferansiyel oluyor genelde. Kolları kırmızı ile işaretledim.

Resim
Barış Balta / 38
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

20 Eki 2014 12:02

Orjinalinden 2,5 cm uzun olması işi çözüyor, ister orjinaline kesip uzatın (çok basit), isterseniz beccede varsa uzun sa alın / orjnali ile aynı boy ise işe yaramaz. Bu işlem sonrasında
arka amortisör / üst bağlantı noktalarını 2Cm geri kaydırın. (yeniden delin)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
thetrio
Er
İletişim:

20 Eki 2014 13:26

Offroadpassion yazdı:Orjinalinden 2,5 cm uzun olması işi çözüyor, ister orjinaline kesip uzatın (çok basit), isterseniz beccede varsa uzun sa alın / orjnali ile aynı boy ise işe yaramaz. Bu işlem sonrasında
arka amortisör / üst bağlantı noktalarını 2Cm geri kaydırın. (yeniden delin)
Teşekkürler Hakan bey,
Ben şafta flanş yaptırmıştım. Sizce bu işlem sonrası flanşı sökmeme gerek var mı?

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

22 Eki 2014 10:51

Flanş kalsın oda yükselme ile geri gelen şaftı orjinal yerine geri getiriyor. ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki Vitara Grand Vitara çözülemeyen şaft sesi

20 Eki 2015 11:51

Defransiyel üst kolu standartmı :?: Kit kolumu :?:
Site Admin

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

20 Eki 2015 13:54

Ayna mahruti veya kilit varsa ise bu ses normal.. difransiyelin açısıyla alakalı bir durum aslında bu.. bizim kitlerde A bar veya V bar denen bir kol var. bu koldaki rotil yenilerde biraz farklı, ama ayarlıdır. Bunun ayarı çok zor yapılıyor.. ve genelde de tutmadığından bahsettiğiniz sesi yapıyor araç. ayna mahruti varsa daha belirgin oluyor..

Sorunun çözümü aslında teoride basit.. şanzımandan çıkan şaft bağlantı noktasının açısı ile diffteki şaft bağlantı noktasındaki açı aynı oranda olmalı.. örnek vermek gerekir ise şanzıman şaft girişi 0 derecede ise araç yere basıyorken difinde derecesi yere 0 olmalı.. şaftın açısı önemli değil.. aşağıdaki (mütiş) çizimdeki gibi... morgulus

Resim
Othar Avarkan (A rh+) / D.Yili : 1982
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

20 Eki 2015 16:50

Othar'ım bu çizime katılamıyorum..

Aracım standartken gayet güzeldi +3,5" yükseltince (süspansiyondan) şanzuman yukarıda kaldı dolayısı ile senin dediğin 1. Ok olan şekli aldı..Otobana çıktım 100-110 şaft kopacak gibi oluyor..Murat abiye gittim..yaw bu araç normaldi yükseltim böyle deli bir ses var dedim şaftta..normal hepsi yapar dedi.. yuhh :| moralim bozuldu..

Ulen okadar yaptık aracın tadık kaçtı dedim.. :| araştırdım..herkes aynı şey diyor bu 3 kapı eee şaft öter bişi yapamassın..iyice moralim bozuldu.. :?

Bir hafta araştır incele bilgi bulamadım..sonra yattım aracın altına bakımmm baktımm yarım saat düşündüm..

1-Şaft şanzuman çıkışında 20 dece kadar aşağı bükülüyor,
2-sonra +20 derece daha bükülüp Def. bağlanıyor.

Def. burunu kriko ile kaldırdım 2. resimde olmaz dediğin gibi, şaft açısını sıfırladım.. Def. üst kollarını kesip+2.5 Cm uzattım..

Sonuç:
1-Araç daha rahat akmaya başladı
2-Yakıt 0.5 Lt kadar düştü.
3-Şaft sesi yok oldu.

Yaşadığım tecrübe böyle.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

21 Eki 2015 08:08

Hakan abim sorunu çözmüş gibi olabilirsin ama neden olmaz bu videoyu izlersen anlarsın ;)

Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

21 Eki 2015 11:45

Othar bu videoyu uzun zaman önce izlemiştim..Bende tek açı farkı var oda şanzuman çıkışında dediğim yöntem ses kesiyor, İlfer ustada aynı yöntemi yapıyor bir L200'de gördüm..Def. burnunu kaldırıp ses zırlama tırlama olayını bitiriyor.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

21 Eki 2015 20:24

peki ama merak ettigim saftla diff ayni aciya geldiginde sanziman da 0 derecede oldugunda, videoda oldugu gibi saftin donusu hizlanip yavaslama yapar? dif tarafi duz (0 derece) olmazsa ayni yavaslama ve hizlanma dife de yansir gibi geliyor? yanlis mi dusunuyorum yoksa farkli bi olay mi var??

bu arada bendeki sistemde dif ve sanziman yere paralel bakiyor yani cizdigim gibi durum.. ve sorunsuz calisiyor kasilma vs. yok..
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

21 Eki 2015 20:30

Buldum olayi..

simdi ilk resim benim saftin sekli..

Resim

Buda acaba sizin saft mi? yani sanziman tarafinda 2 adet mi cv joint var???

Resim
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

22 Eki 2015 09:55

Othar'ım bu foto fabrikasyon standart bir aracın çizim..Hemen hemen tüm Suzukiler bu şekilde..sanırım diğer araçlarda..

Fotoğrafa bakarsak, 3-3,5" yükseltmeden sonraki açılar acaip bir hal alıyor. Bizim ustalar bu işe çare olamayınca..bende Defransiyelin burnunu kaldırıp en azından oradaki kasıntıyı sıfırladım..araç çok daha rahat akmaya başladı..
2joint_angle.gif
2joint_angle.gif (8.45 KiB) 1527 kere görüntülendi
Yukarıdaki Training Videoda ki şaft hızlanma ve yavaşlama olayıda bir gerçek..Ancak testde benim yaptığım gibi bir tarafın açısı tam sıfır bir deneme yok, tam tersi deneme var..

Benim uygulamada ise ses sorunu kesildi, piyasada gördüğüm İlfer ustada şaft sesini kesmek için direk def.burnunu kaldırıyor.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

22 Eki 2015 17:41

Sonadan okudum iyicene ve zaten adamların dediğide (şanzıman ve diff açıları birbirine paralel iken) ideal şaft açısı 3 derece, max 15 derece açıya kadar çıkabiliyor, üstüne çıkıldığında kasma başlıyor, ki sanırım bizim 3" yükseltme 15 dereceyi geçiyordur. Şaftın açısı 15 dereceden daha fazla olduğunda çift ıstavrozlu bağlantı tavsiye ediliyor ve senin tarzda açılar ile yani şanzıman açısı X, şaft ve dif açıları Y gibi..

Bu arada videoda ideal açılarla çalışma yapılırken şaft yinede hızlanıp yavaşlıyor.. bu yüzden dedim diffi şaftla aynı açıya getirdiğinde şaftin hızlanma ve yavaşlamasını almazmı diye.. aslında bi ara test etmek lazım 3" yükseltmeye göre, bi şekilde doğru çalışmayı bulup ona göre sistemi ayarlamak lazım, sağlıklı olan bu olur sanırım...

Sonuç olarak grand farklı tepki veriyor, jlx ise farklı.. Benim araçta ilk başta ses vardı sona dif açısını ayarlayan (a barındaki) rotili (bozulduğu için) değiştik ve o sırada ayar yapılırken tutturdular (fark ne kadar desen 1 veya 2 diş daha fazla veya az sıktılar rotili yerine) ve sesler %99 kesildi.. hafif gaza basarken/dokunurken veya boşta giderken gelen sesler yani..
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
thetrio
Er
İletişim:

25 Eki 2015 23:32

Offroadpassion yazdı:Defransiyel üst kolu standartmı :?: Kit kolumu :?:
Merhaba,
Kit kolu taktım, ilk başta ses baya bir kesildi. Kasıntı tamamen gitti. Fakat belli bir süre sonra ses tekrar aynı halini aldı.
Şaft sesi ciddi sinir bozucu, ama artık çok takmıyorum sesi :)
Benim aracım otomatik vites , aynı yöntemi yine şaft sesi yapan manuel bir araçta denedik. O araçta çok daha iyi oldu.
Manuel ,otomatik bir fark yaratır mı bilmiyorum.
Emre

“SUZUKI AKTARMA ORGANLARI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 44 misafir