SuzukiGrand Vitara / Direksiyon Kutusu ve Mafsal Sorunum

SUZUKI ŞAFT,ROT,AKS,HUB,MAFSAL SİSTEMLERİ SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

murat_gezer
Er

SuzukiGrand Vitara / Direksiyon Kutusu ve Mafsal Sorunum

31 Tem 2017 16:03

Merhaba,

27.07.2017 tarihinde 2004 model 160 bin km. de otomatik bir Suzuki Grand Vitara alarak aranıza katıldım.Aracı alırken ekspertiz yaptırdım ama sorunlar baş göstermeye başladı.İlk olarak direksiyonda sağa ve sola boşluk olduğunu anladım.Daha sonra bozuk yollarda araba sağa ve sola geziyor hızlıyken toparlaması çok zor oldu.Son olarak da araç bozuk yolda yada çukurda direksiyondan tak tak tak ses geliyor.

İskenderun'da yaşıyorum. Ustaya götürdüğümde mafsalının değişeceğini direksiyon kutusunun da tamir edilmesi gerektiğini söylediler. Direksiyon mafsalı için 1500 lira ücret istediler onu da Adana'dan tedarik etmem gerekiyor.

Bu sorunları yaşayıp tecrübe edip yaptıran var mı?Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: 2004 Grand Vitara otom. Direksiyon kutusu ve mafsal soru

01 Ağu 2017 13:41

Murat bey merhaba,

Öncelikler aracını 14.yılında ve ufak ufak sorun çıkarması çok normal...bunları yapın başka başka ufak tefek yine çıkacaktır.

İlk olarak direksiyonda sağa ve sola boşluk olduğunu anladım. (Rot başları bozuk değilse ! direksiyon kutusundan kaynaklıdır genelde.)

Daha sonra bozuk yollarda araba sağa ve sola geziyor hızlıyken toparlaması çok zor oldu.( Lastik havası veya kamber açısı ayarından kaynaklanır..ön lastikler üst bölümden +1derece içeride olmalıdır.)

Son olarak da araç bozuk yolda yada çukurda direksiyondan tak tak tak ses geliyor.
(Direksiyonun hemen altından geliyorsa mili sabitleyen plastik burç var genelde o bozulur. Bende de bozuk arada tıkırdıyor.)

Ustaya götürdüğümde mafsalın değişeceğini direksiyon kutusunun da tamir edilmesi gerektiğini söylediler.
(Direksiyon mafsalında boşluk varsa veya paslanıp kitleme yapıyorsa değiştirin..öncelik söküp yağlayın kontrol edin..)

Direksiyon mafsalı için 1500 lira ücret istediler onu da Adana'dan tedarik etmem gerekiyor.
(Direksiyon mafsalı 1500TL Olamaz Koç Torna İstanbul Bostancı..bu konularda uzmandır..direksiyon kutusu mafsal vs...kargo ile tamir edip gönderiyorlar.)
Benim direksiyon kutusu burada yapıldı, mafsada 2 yıl önce yapıldı..tereyağ gibin oldu :)

Koç Torna
Adres: İçerenköy Mahallesi, Doğanbey Caddesı Bostancı Oto San. Sit. No:17, 34752 Ataşehir/İstanbul
Telefon: (0216) 575 28 22

Kolay gelsin..
Site Admin

murat_gezer
Er

01 Ağu 2017 21:42

Merhaba,

Sayın admin bilgiler için teşekkür ederim. Bugün nasıl olsa değiştireceğim diye mafsalı söktürdüm. Burada ve yabancı forumlarda okuduğum kadarı ile tornacıya gittim. Neresi olduğunu bilmiyorum bir yerde boşluk vardı onu presslettirdim. Direksiyonda ki boşluk , taktak sesi ve kötü yolda gezmesi düzeldi aracın. Direksiyon kutusunun sağlam olduğunu söyledi ustam. Sadece parçayı geri yerine takarken mi oldu bilmiyorum ama simit 45 derece sağa dönük iken araba düz gidiyor. Yani direksiyonu söktürüp düzelttirmem lazım sanırım. Yada ön düzende ayarlıyorlar diye biliyorum.

Ayrıca get yükseltme yapıcam araca,

Burada okuduğum kadarı ile

Arkalar 4cm
önler 3 cm

Ve arka amortisörler için tornada amortisör uzatma çubuğu yaptıracağım. Başka bir işlem yaptırmama gerek kalmıyor sanırım.

Birde aracın altına koruma yaptırmayı planlıyorum. Onunla ilgili de araştırmalarımı yapıyorum.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

02 Ağu 2017 11:41

Merhaba direksiyon için Fotoğraftaki yerde direksiyon mafsalınız var..frezesini sökün..direkiyonu düz pozisyonda tutun..yerine takın..ayar bu şekilde. Mafsal için örnek foto ekledim..sökünce biri direksiyonu düz tutsuz sizde takın..yolda test edin..gerekirse..bir freze (diş) ileri geri atlatın..düzelir..

Yükseltme işini ilgili başlığın altınada yazın..orada cevaplayalım, konular karışmasın..kolay gelsin.
1235-301216-165909561-PTIMG.jpg
1235-301216-165909561-PTIMG.jpg (995.45 KiB) 1561 kere görüntülendi
s-l1000.jpg
s-l1000.jpg (59.47 KiB) 1561 kere görüntülendi
Site Admin

murat_gezer
Er

Re: SuzukiGrand Vitara / Direksiyon Kutusu ve Mafsal Sorunum

02 Ağu 2017 22:46

Bu kadar detaylı ve resimli bir şekilde anlattığınız için çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

04 Ağu 2017 00:27

Rica ederim..sizde işlemi yaparken öncesi ve sonrası mafsaldan vs bir kaç kare foto paylaşırsanız..Tüm Suzukicilere örnek bir paylaşım yapmış olursunuz..hepimizin birgün işine yarar...kolay gelsin.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Ugurisa54
Er

05 Ağu 2017 16:12

Selam hakan abi yeni 2004 gv aldım lifte 4 çeker çalışıyor sorunsuz arazide önler çekmiyo direksiyonu sağa çevirdiği de önlerde çekmeye basliyo direksiyonu toplarken küt diye ses geliyo sesten sonra önler boşa cikiyo yardımcı olursaniz sevinirim

SM-A310F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

07 Ağu 2017 02:20

Merhaba sorunuza tabiki cevap verelim...ama bu konu ""Direksiyon Kutusu ve Mafsal Sorunum" bunun hk görüş belge fikir varsa burada olmalı..karışık konular kimsenin işine yaramayacaktır.. Önce forumu inceleyin..sizin gibi sorunu olan arkadaşların açtığı birsürü başlık var o başlıklar altında belki çözümlerde bulacaksınız...sorunuzu orada sorun..cevabım var ama önce araştırın.. ;) Birde sitenin giriş kapısı diye en üste yazdık...kendinizi aracınızı tanıtın..bir kahveye bile girince selam verilir.. :) hoş geldiniz aramıza...
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Ugurisa54
Er

07 Ağu 2017 12:50

Kusurabkmyin özür dilerim [WHITE SMILING FACE]yeni olduğun için pek alıyorum araştırmadan yazdım tekrarda yadimci olursanız sevinirim

SM-A310F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
emberc
Er

22 Şub 2018 17:49

Herkese merhabalar,
Arabam GV 2007 5 kapı. Bir süredir sabahları yeni çalıştırdıktan sonra yolda ilerlerken özellikle bir ses gelmeye başladı arabadan. Ses lokur lokur lokur şeklinde :D tümseklerde veya dalgalı asfalt yollarda bu sesi yapıyor. Ama 20 -30 km sonra ses çok azalıyor yok gibi oluyor hatta. arabanın arka tekerlek dahil her yerini yalıtım yaptım ses gitmedi.bidona vurur gibi bir ses dedim aracın içinden mi acaba diye çözemedim.

Lifte aldırdım arka amortisörler patlak dendi lakin ses ordan gelmiyor. Sonra başka yerde daha kaldırdık arkadaşın biri arıcın altına önden girdi akstan bir şeyler ileri geri yaptı aynı o ses geldi. Sorun direksiyon kutusundan dedi. Sorum şu ki çoğu kişi arabadan anlamıyor sırf para kazanayım da bişeyleri değiştirelim çabasındalar.

Böyle bir durumla karşılaşan var mı ? ne yapmalıyım? biri direksiyon kutusunu çözerim 500TL diyor biri 1000TL ye hallederiz diyor. Belki daha da fiyat artar diyorlar. Böyle bir şeyle karşılaşanlar tecrübelerini yazabilir mi acaba ? Saygılar herkese.
Koray MISIRCI JLX-AL 2.0 Benzinli 5kapı

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

23 Şub 2018 14:43

Emre merhaba arkadaşın aksta bişi yaptı yine o ses geldi yazmışsın..aksta arkadaşın ne yaptı nereyi nasıl salladı sesi dinleyip iyi bir usta ile o ses ne ise onu gidermek lazım..bu anlatımdan çok bişi anlayamadım...ama en azından sesin kaynağını yakalamışsınız..o nokta üzerine gidin..fotoğaflı anlatım daha iyi anlamamıza ve yorumlamamıza faydalı olur..selamlar kolay gelsin.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
emberc
Er

23 Şub 2018 16:05

Offroadpassion yazdı:Emre merhaba arkadaşın aksta bişi yaptı yine o ses geldi yazmışsın..aksta arkadaşın ne yaptı nereyi nasıl salladı sesi dinleyip iyi bir usta ile o ses ne ise onu gidermek lazım..bu anlatımdan çok bişi anlayamadım...ama en azından sesin kaynağını yakalamışsınız..o nokta üzerine gidin..fotoğaflı anlatım daha iyi anlamamıza ve yorumlamamıza faydalı olur..selamlar kolay gelsin.
Üstadım arabayı bir motorcuda lifte kaldırdık. Levyeyle zannediyorum rotlara falan baktılar birşey yok dediler. Sonra araç yine liftteyken sol ön tekeri sağa sola hızlı ittirip artık aks mı aks demiri mi tam net bilmiyorum tabi teknik olarak. oradaki demiri ileri geri yaptı hızlıca, yolda giderken gelen ses geldi lok lok diye. sonra da sıkıntı vites kutusunda diyip yapılması 1000tl dedi. Başka bir yere sordum vites kutusu tamiri yapılacak diye biraz tanıdık bir yer 500tl dedi. Tornacıya girecek vs. kutu sökülüp takılacak dendi. Abi ses de yola çıkıyorum giderken sürekli değil ama bazı engebeli yollarda lokur lokur lokur diye hızlı bir şekilde ses yapıyor. Durum bu. müziği açsam duymuyorum bile sesi çünkü böyle boş bidona vurur gibi içten içten bir ses hızlı şekilde geliyor. Yaptırmazsam başıma daha da kötüsü gelir mi diye korkuyorum. Varsa tecrübeleriniz faydalanıyım da bilinçsiz tamire kalkışmayayım istedim :)

Kullanıcı avatarı
emberc
Er

26 Şub 2018 11:24

Sorun çözüldü belki başkalarının da başına gelebilir diye yazıyorum.

Vaktim olmadığı için Bostancı Grand Oto Suzukiye arabamı götüremiyordum. Hiç bir mekanikçiye güvenmeyerek işten kaytararak oraya gittim.Levent usta oradaydı. Durumu anlattım. Verdiği cevap 'ilk kez senden duyuyorum bu arabanın direksiyon kutusu arızalı diyen' dedi :) lifte aldık arabayı alttan kontroller yapıldı. Levent usta direksiyon kutusunda hiç bir şeyin olmadığını söyledi. Sonra diğer seçenekler üzerinde dururken egzoz borusunu tutan yerin tutamacı diyim yerinden çıkmış. Biraz aşağıya doğru inen egzoz borusu eğimli engebeli yollarda arabanın alt korumalığına değip ses yapıyormuş :) Tamı tamına 1 saniye gibi sürede yerine oturtulan egzoz artık ses yapmıyor. Lokur lokur denen ses yok oldu. Ben Grand Otoya gidince aa evet direksiyon kutun bozuk diyip diğer işgüzar motorcular gibi kandırabilirlerdi. Lakin mükemmel bir iş ahlakı olan Grand Oto çalışanları böyle bir yola girmedi. . Ne zaman gitsem nokta atışıyla her şeyi çözüyorlar. Bu da bana ve üç beş kuruşu düşünenlere ders olsun işi ehline götürüp yaptıracaksın. Ben 1000tl'ye hallederim diyen insanlara güvenseydim hem arabam mahvolacaktı hem boş yere param gidecekti. Para bile vermeden sorun çözüldü. Grand otoyu herkese tavsiye ederim daha önceki tecrübelerime dayanarak söylemek gerekirse mükemmeller arkadaşlar.

Herkese hayırlı günler.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

26 Şub 2018 21:12

Grand Oto Battal ve Levent ustalar az sayıda nokta atışı yapabilen, bu balata disk vs neyse idare eder diyebilen dürüst esnaflardandır. İşçilikleri ise problemsiz ve kalitelidir.
Site Admin

salihd
Onbaşı
İletişim:

26 Ara 2020 18:10

Xl-7 direksiyon yağ kaçağından dolayı sadece keçeler 400e değişti yağ hediye alındı.Milde problem yani çapak olsaydı 1.000tlye kadar fiyat verildi.Sökmesi takması işletmeye göre 150-300tl arasındadır.Ben sadece yağ kaçağından dolayı bunu yaptırdım.Hafif bir sertliğim var gibi onuda direksiyon pompamdan yapıyor gibi düşünüyorum.
Trabzon Merkez
2004 Grand Vitara 1.6 3k
2006 Grand Vitara XL7 2.0Hdi(05.02.2020-Halen)
Ölümü unutmadan hayata devam

Instagram:@gezgorgezz

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

07 Oca 2021 10:58

Tüm Suzukici dostlar bu başlığı görürlerse okusunlar fotoğrafta gösterdiğim mafsal zamanla paslanabiliyor arada yağlayın direksiyondaki sertliğin ilk sebeplerinden biridir, sorun olmada arada yağlayın, Direksiyon mili :arrow: yukarı doğru çıkıp kupaya girer :idea: o bölümde de masura rulman var alttan iki fıs yağlayıcı sprey iyi gelecektir..hatta bu gazla otoparka inip kendi aracıma da yapayım morgulus
Site Admin

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

07 Oca 2021 15:26

Offroadpassion yazdı: 07 Oca 2021 10:58 Tüm Suzukici dostlar bu başlığı görürlerse okusunlar fotoğrafta gösterdiğim mafsal zamanla paslanabiliyor arada yağlayın direksiyondaki sertliğin ilk sebeplerinden biridir, sorun olmada arada yağlayın, Direksiyon mili :arrow: yukarı doğru çıkıp kupaya girer :idea: o bölümde de masura rulman var alttan iki fıs yağlayıcı sprey iyi gelecektir..hatta bu gazla otoparka inip kendi aracıma da yapayım morgulus
Ben yıllardır, yılda bir falan iki fıs WD40 sıkıyorum mafsala. Hala mis. :D
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

08 Oca 2021 09:45

Eline sağlık iyi yapıyorsun, bende dün otoparkta elimde wd40 mafsalı ve kupaya girişi elimden geldiğince yağladım.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

25 Oca 2021 22:42

Dün dönüşlerde direksiyon kendini toplarken son anda bi tık toplamadığını ve aracı o yöne çektiğini farkettim.

Hemen benzinliğe çektim, mafsalı basınçlı yıkamayla abartmadan ve motorun diğer taraflarını poşetle kapatıp suyu kaçırmadan yıkadım. İki fıs WD40, direksiyon çiçek gibi oldu, takılmalar da yok oldu gitti.

Maliyet: 2TL basınçlı yıkama ücreti. WD-40 alet çantasında vardı morgulus

Eğer direksiyonla ilgili bir sorun yaşıyorsanız ilk adım mafsalı temizlemek olmalı. :idea:
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

27 Oca 2021 09:14

Barış Ustam sizin dükkana bi gelmek isterim birkaç sorun var inceleriz morgulus
Site Admin

“SUZUKI AKTARMA ORGANLARI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 49 misafir