Vitara 1.6 JLX Yağışlı Havada Fren Sorunu

SUZUKİ DİSK, BALATA, HORTUM WESTENHAUSE SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

Vitara 1.6 JLX Yağışlı Havada Fren Sorunu

11 Şub 2012 19:14

Arkadaşlar aracım bu kış havanın yağmurlu - zeminin ıslak olduğu günlerde,
frene bastığımda ilk başta tutmayacakmış gibi, pedala sonuna kadar basınca iyice dipte birden sertçe duruyor,
bundan sonrası yol iniş aşağı dik de olsa, vitesi boşa da alsam sanki gitmek istemiyor, akıp gitmiyor, illa gaz istiyor.
Hatta bir ara dimdik bir rampa inerken frene bastıktan sonra vitesi de boşa alıp bekledim, o diklikte bile sanki araç viteste stop etmiş veya el freni çekiliymişçesine hiç kımıldamadı.
Tahminimce fren bastiktan sonra bir süre bırakmıyor.
Bunu şurdan tahmin ediyorum, bazen şehir içinde birbiri ardınca ışıklar hep kırmızı denk geliyor. İlk ışıkta frene basınca dediğim gibi fren çok dipte ve sertçe tutuyor, sonra ışıktan kalkıyorum, bir dahaki ışığa yaklaşınca ışık kırmızı diye vitesi boşa alıyorum, araba yavaşlayarak ilerlerken sanki arkadan biri itmişçesine anlık olarak hafiften hızlanıveriyor (tahminimce takılı kalan fren o an bırakıyor).
Kuru yağışsız havalarda saydığım sorunların hiç biri yok, frenleme gayet normal.
Sorun ve çözümü nedir? Arka kanpanalarda çamur birikimi vs.. olabilir mi , sökülüp temizlenebilir mi?
Ayrıca yakıt tüketiminde hissedilir bir artış var, bu durumla ilgili olabilir mi?
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

Re: Vitara 1.6 JLX Yağışlı Havada Fren Sorunu

11 Şub 2012 23:32

diliimin döndügünce yardımcı olaya calışıyım..

fren pedalının dipte tutması yag eksikliği bir ihtimal olmakla beraber iç aksamın aşınmaından yapar..fren merkezi tamir takımı diye gecer ismi ve 3-5 adet o ring lastikden başkada bir şey degildir coğu aracta.. :!: :idea:
frene ilk basıldığında ufak ufak ayak aşagıya doğru iniyor ise bitiktir..demek.. :roll:

fren disk leri + kampanaları berberine götürüp sinek kaydı üsülü..inceden bir torna etmekte fayda var..balatalarda yenilenirse hoş olur.. ;)

:arrow: bir konu'nun da altını çizeyim..200 km kadar asvaltta uzun yol yapın ve..park edip bir parmagınızı ön fren diskine doğru yaklaştırın..eger degdirirseniz..yapışır.. morgulus
burada anlatmak istedigim sanki yakıtla..patlama ile..calışıyormuş gibide ısınır fren sistemleri.ısınıp soğuma sonrasında iç aksamında zamanla..yıllar içinde,,su zerrecikleri oluşur ve kullanılan yagın kalitesini bozar ..yani içeride artık sulu yag vardır.. ;)
buda inceden pas ve korozyon dediğimiz olayları başlatır ve itiçi dediğimiz pistonların çalışmasını etkiler..
:arrow: yapılası gereken 4 tekerinde fren havasını alma cıvatalarından yag 4 noktadan boşaltılır..yeni yag konulup 4 tekerden havası lınır..ve bu arada calışmıyan fren merkez pistonu çıkarsada degişmeli derim..
:arrow: tüm bu işlere girişmeden öncede bi rot - balanscınıza ugrayıp 4 tekerin aks bilyalarına bi göz attırmakta fayda var..derim.. ;)
sudan fazlaca gecmek gibi adetleriniz var ise bilyalar'...da... bozuk cıkarsa eger..defransiyel yaglarına su karışıp karışmadı ile ilgili tıpalardan kontrolünde fayda vardır..derim.
:arrow: biraz uzun oldu ama anca anlatabildim.. ;) morgulus morgulus
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

12 Şub 2012 09:53

Teşekkürler Oğuz Abi.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

22 Şub 2012 18:29

Abdullah aracı lifte kaldır, 4 lastigin rahatça döndüğünü gör, elinle çevir.

El frenin ayarı kaymış gibi tahmin ediyorum, el frenini yavaşça yukarı doğru çek çıt çıt çıt sesleri say kaçıncıda sertleşecek, o aşamadan sonra kaç çıt daha yukarı çekince sertleşecek, bize bir yazıver durumu.

Kaputu açıp fren hidrolik seviyesini kontrol et Max. da olması gerekli, ve en son nezman değişti fren hidroligin, cevaplarını bekliyorum, yukarıda sorduklarımıda deneyip topluca yzarsan sevinirim. :P ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

23 Şub 2012 09:16

Offroadpassion yazdı:Abdullah aracı lifte kaldır, 4 lastigin rahatça döndüğünü gör, elinle çevir.

El frenin ayarı kaymış gibi tahmin ediyorum, el frenini yavaşça yukarı doğru çek çıt çıt çıt sesleri say kaçıncıda sertleşecek, o aşamadan sonra kaç çıt daha yukarı çekince sertleşecek, bize bir yazıver durumu.

Kaputu açıp fren hidrolik seviyesini kontrol et Max. da olması gerekli, ve en son nezman değişti fren hidroligin, cevaplarını bekliyorum, yukarıda sorduklarımıda deneyip topluca yzarsan sevinirim. :P ;)
Hakan Hocam ilgine teşekkürler.
Konuyu açtıktan sonra tamircime gittim. Buraya yazmayı unutmuşum.
Onun yorumu arkalarda sorun olduğu şeklindeydi.
Sadece arka tekerleri söktü.
Kampanları açtı içerde her tekerden birer avuç kahverengi-siyah toz çıktı. Tamirci bu tozların ıslanınca çamura dönüşüp yapışkanlaşıp benim şikayetlerime yol açtığını söyledi, oraları zımparaladı, balata spreyi sıktı, daha sonra kampanaları tornaya yolladı.
Kendisi de kampana içindeki yaylı mekanizmaları kurcaladı ve sağlam olduğunu söyledi.
O günden sonra şikayetlerim kayboldu, memnunum.
El freni o zamana kadar biraz zayıftı, o günden sonra sertleşti.
Sizin mesajı okuyunca gidip sertleşmeyi kontrol edip saydım. Dördüncü çıtta sertleşiyor. Daha zorlamaya devam edince altı çıt daha çekiliyor yani toplam on çıt.
Fren hidroliğini ise aldı alalı hiç değiştirtmedim. Araç 2000 model 140 binde almıştım, şimdi 294 bin km'de Nedeni tamircilerin gerek yok değişmez deyip savsaklamaları. Daha önce hatırlarsan şanzıman ve diferansiyel yağlarına da değişmez muhabbetleri vardı...
Hidrolik seviyesi max'da.
Fren hidrolik değişimi ile ilgili ister burada ister ayrı bir başlık altında açıklamalarını bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

23 Şub 2012 11:30

Abdullah hocam arka fren ayarın biraz kaymış, Tamirci arkadaşa bir daha uğra derim,

Elfreni inik pozisyonda :!: :!:

1-kampanaları açıp iki balata arasındaki ayarı 2 çıt arttırıp kampanayı takıp el ile çevirsin, balatanın hafif hafif kampanaya deydiğini hissetiğinizde o bölümün ayarı tamadır. ;)

2-Diğer kampanayıda açıp 2 çıt 2 çık yükseltin, ablatalar kampanaya hafif sürttügünde, el ile dönecek kadar, o ayarda tamamdır toplayın derim. ;)

a)Bu işlemlerden sonra el freninin 1. çıtda tutmaya başlar.
b)Fren pedalını daha yukarıda tepki verir ve arka fren balatasının gecikmesi ortadankalkar
c) Fren bariz düzelir.

Hidrolik içinde işlem basit. :P

Fren merkezi üzerinde Dot3 veya Dot4 yazar, hangisi ise alın, frenin pompalayıp basılı tutarken, tekerlekleri sırayla gezin, temiz hidrolik gelene kadar eski yağın boşalmasını sağlayın, Bu işlemi yaparken, merkezdeki fren hidrolik seviyesini sık sık kontrol edin eksildikçe doldurun. :!: hava yaptırmayın :!:

4 Tekerlekten temiz hid. gelince yagda değişmiş olacaktır. Bu işlemden sonra frenleriniz baya baya iyileşecektir.
Site Admin

cenk

24 Şub 2012 01:20

Aman dikkat balatalar sıfırken yağınızı kontrol edip doldurun balatalar eskidikçe yağ oranı düşer gayet normaldir balatanın bittiğine işarettir asla doldurmayın eksik diye

“SUZUKI FREN SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 37 misafir