Suzuki Jimny Arka Kampana Disk Dönüşümü

SUZUKİ DİSK, BALATA, HORTUM WESTENHAUSE SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
fbmy
Onbaşı
İletişim:

Suzuki Jimny Arka Kampana Disk Dönüşümü

24 Şub 2015 21:13

Aracımın arka kampanalarını off road sonrası el freni ayarının bozulması-tutmaması ve kısa zamanda balata bitmesi nedeniyle diske çeviriyorum. Bilgi vermesi açısından yapılanları paylaşıyorum.

Gerekli malzemeler
Jimny ön disk
Renault megane2 arka kaliper
Kaliper taşıyıcısı (Bağlantı demiri) ve kaliper üstünde el freni teli için bağlantı saçı.
Kaliperlere göre ayarlanmış fren hortumu
Arka aks rulmanı (İyi durumdalarsa değiştirmek zorunda değilsiniz, ben sökülmüşken değiştirdim)
El freni telini orjinal hali ile kullanabiliyorsunuz. Değiştirmeye veya revizyona gerek yok.
Dosya ekleri
IMG_1004.JPG
IMG_1004.JPG (90.08 KiB) 1278 kere görüntülendi
Mesud Yükseler (37)
Bostancı / İstanbul
Jimny 2004

Kullanıcı avatarı
fbmy
Onbaşı
İletişim:

Re: Suzuki Jimny Arka Kampana Disk Dönüşümü

24 Şub 2015 21:13

.
Dosya ekleri
IMG_1007.JPG
IMG_1007.JPG (84.93 KiB) 1277 kere görüntülendi
Mesud Yükseler (37)
Bostancı / İstanbul
Jimny 2004

Kullanıcı avatarı
fbmy
Onbaşı
İletişim:

24 Şub 2015 21:14

.
Dosya ekleri
IMG_1009.JPG
IMG_1009.JPG (30.19 KiB) 1277 kere görüntülendi
Mesud Yükseler (37)
Bostancı / İstanbul
Jimny 2004

Kullanıcı avatarı
fbmy
Onbaşı
İletişim:

24 Şub 2015 21:15

.
Dosya ekleri
IMG_1010.JPG
IMG_1010.JPG (85.54 KiB) 1277 kere görüntülendi
Mesud Yükseler (37)
Bostancı / İstanbul
Jimny 2004

Kullanıcı avatarı
setnogrom
Uzman Çavuş
İletişim:

24 Şub 2015 21:48

Elinize sağlık kampanaya göre disk her zaman iyidir.Modifikasyon işi ciddidir.Zamanında ebc disk balata ve kaliper büyütme işleriyle ilgilendim yada yapanlarla bulundum.
Ön disk ve arka disk boyutla anladığım kadarıyla aynı burada şöyle bir sorun ortaya çıkabilir.Aracın fren yük dağılımı önemli yani arka frenlerin önlerden fazla oranda tutunması ciddi riskler ortaya çıkartır.Fren basınç ve yüzde ölçümü-ayarı yaptınız mı?Ansızın aracın arkasını kaybedebilirsiniz.
Örneğin ön fren %70 arka fren %30 değerler gibi.Araçların ön arka fren disk,kaliper,balata boyutları bu yüzden farklıdır.
Yanlış anlamayın tamamen bilgi vermek için yazıyorum.

xx
Engin TEMEL
1983 A rh + / 1993 Vitara 1.6 JLX
El yapımı bıçak,kılıç,balta.
http://www.setnogrom.com

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

24 Şub 2015 23:21

setnogrom yazdı:Elinize sağlık kampanaya göre disk her zaman iyidir.Modifikasyon işi ciddidir.Zamanında ebc disk balata ve kaliper büyütme işleriyle ilgilendim yada yapanlarla bulundum.
Ön disk ve arka disk boyutla anladığım kadarıyla aynı burada şöyle bir sorun ortaya çıkabilir.Aracın fren yük dağılımı önemli yani arka frenlerin önlerden fazla oranda tutunması ciddi riskler ortaya çıkartır.Fren basınç ve yüzde ölçümü-ayarı yaptınız mı?Ansızın aracın arkasını kaybedebilirsiniz.
Örneğin ön fren %70 arka fren %30 değerler gibi.Araçların ön arka fren disk,kaliper,balata boyutları bu yüzden farklıdır.
Yanlış anlamayın tamamen bilgi vermek için yazıyorum.

xx
bende 1-2 ilave yapayım..

eski vitara serisinde limitör diyem bi parca vardır bu arka koltuklarda oturan kişilerin agırlığınla orantılı olarak arka frenlerin tutmasını ayarlar.. :roll:

98 sonrası grand larda abs sensörleri ile otomatik ayar oluyor limitör mevcut degil.. ;)

Jimny '' ne şekil.. :?: o önemli bilmiyorum mesela.. :)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

25 Şub 2015 00:51

bende bir ek yapim jlxlerde ise bu islemi samurai on takimiyla yapiliyor (burda megan kaliperi kullanmak mantikli olmus sanirsam cunku el fren teli baglanti noktasi var). Bildigim kadariyla samu on diskleri vitara jlx on disklerinden daha ufak cap olarak (yanlissam duzeltin lutfen). bu baglamda jimny de son durum nedir???
merak ettim cunku ayni sistemi uygulamayi ayni sebeplerden oturu dusunmekteyim ayrica maliyetleride yazarsaniz super olur ;)
Othar Avarkan (A rh+) / D.Yili : 1982
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
fbmy
Onbaşı
İletişim:

25 Şub 2015 08:31

Öneriler için teşekkürler. Bizde söylediklerinizi düşündük. Westinghouse'da bir değişiklik yapılmadı. Kaliper silindirleri kampana silindirine göre büyük olduğu için frenleme gücünün çok artmayabileceğini düşündük. Aracın standartında da zaten arka fren dağılımını ayarlayan bir yapı var. Tabi ki son kararımızı montaj bitip test yapıldıktan sonra vereceğiz. Duruma göre limitör veya başka çözüm bulacağız.

Kaliper seçimi ile ilgili de düşündüğünüz gibi, daha önce ford kaliperi kullanılmış. Daha da ucuz ucuz olmasına rağmen hem el freni tertibatında revizyon gerekmesi hemde silindirleri daha büyük olduğu için westinghouse'ın yetiştirme me durumu olabiliyormuş. Bu sebeple megane takıldı.

Kendi aldığım parçaların fiyatlarını yazıyorum diğerlerini aracı teslim aldıktan sonra yazarım.

Ön Disk (Takım) 150 TL
Megan Kaliper (Çıkma Takım) 300 TL
Arka Bilya (Takım) 170 TL
Kaliper Bağlantı Kiti ?
Yeni Fren Hortumu ?
Megan 2 Balata ?
Montaj İşçiliği ?
Mesud Yükseler (37)
Bostancı / İstanbul
Jimny 2004

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

25 Şub 2015 08:41

Mesut güle güle kullan, işlem sonrası dediğin gibi fren ayar vs sorunların bitecek örnek bir yapım hikayesi bence..ancak arada kullanılan bağlantı parçasının teknik resmi olsa iyi olurdu, bunu yapmak isteyenler Suzukici arkadaşla tornacısına iletip, bu teknik resimdeki parçayı, şu malzemeden şu ebatlarda şu şu delik ölçülerinde yapın diyebilirlerdi.

Genel olarak güzel ve teknik bir çalışma elinize emeğinize sağlık, paylaşım için teşekkürler. :)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

25 Şub 2015 09:02

Buyrun Hakan bey, belki bu biraz yardimci olur ;)

http://www.trailtough.com/index.php?pag ... &Itemid=53
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

25 Şub 2015 09:11

Fiyatlar icin tesekkurler, geri kalan assagi yukari belli.. Ama siz yinede belirtirseniz super olur tekrar hayirli olsun..

Bu arada daha once aksiyona sordugumda, ek fren merkezi yada fren merkezi ve dagitici degistiriyoruz gibi bisi solemisti jlx icin ama benim yolladigim linkteki parcayi kullanmiyorlardi. Tam olarak hatirlamiyorum ne dediklerini 1 seneden fazla oldu sorali :) bu linkte o zamandan beri duruyor :) Siz bu islemi nerde yaptirdiniz acaba??
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

25 Şub 2015 09:18

mesut gerçekden değişik bi modfkasyon işi ilgimi çekti,
arkaların disk olması avantaj ama fren dağılımda işallah sıkıntı çıkmaz
merakla takib.. ;)
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
fbmy
Onbaşı
İletişim:

25 Şub 2015 12:33

Offroadpassion yazdı:Mesut güle güle kullan, işlem sonrası dediğin gibi fren ayar vs sorunların bitecek örnek bir yapım hikayesi bence..ancak arada kullanılan bağlantı parçasının teknik resmi olsa iyi olurdu, bunu yapmak isteyenler Suzukici arkadaşla tornacısına iletip, bu teknik resimdeki parçayı, şu malzemeden şu ebatlarda şu şu delik ölçülerinde yapın diyebilirlerdi.

Genel olarak güzel ve teknik bir çalışma elinize emeğinize sağlık, paylaşım için teşekkürler. :)
Teşekkür ederim. İnşa Allah verimli bir şekilde kullanırız. Evet gerçekten ayar, balata değiştir git gel baya vakit kaybı. Üşenip yaptırmadığımızda da güvenlik riskleri ortaya çıkıyor. Teknik resim elimde mevcut değil, çünkü ben tasarlayıp yaptırmadım. Paylaşalım önemli bizde buradan önemli bilgiler ediniyoruz. Fikir alalım fikir verelim. ;)
othar yazdı:Fiyatlar icin tesekkurler, geri kalan assagi yukari belli.. Ama siz yinede belirtirseniz super olur tekrar hayirli olsun..

Bu arada daha once aksiyona sordugumda, ek fren merkezi yada fren merkezi ve dagitici degistiriyoruz gibi bisi solemisti jlx icin ama benim yolladigim linkteki parcayi kullanmiyorlardi. Tam olarak hatirlamiyorum ne dediklerini 1 seneden fazla oldu sorali :) bu linkte o zamandan beri duruyor :) Siz bu islemi nerde yaptirdiniz acaba??
Bu gün akşama bitecek gibi gözüküyor, ne yapıldı ne yapılması gerek tam detayı öğrenince bilgi veririm. Araç şuan Öz Yakuplar / Ümraniye'de (Özcan usta) orada yapılıyor.
ozdemirbrs yazdı:mesut gerçekden değişik bi modfkasyon işi ilgimi çekti,
arkaların disk olması avantaj ama fren dağılımda işallah sıkıntı çıkmaz
merakla takib.. ;)

Bende çıkmayacağını ve artık rahat edeceğimi düşünüyorum. :) Sonuçlar çok yakında burada ayrılmayın... 1w5ey8 1w5ey8
Mesud Yükseler (37)
Bostancı / İstanbul
Jimny 2004

Kullanıcı avatarı
setnogrom
Uzman Çavuş
İletişim:

25 Şub 2015 13:18

Konunun temeline göre birşey anlatayım.
Bir arkadaşım aracına cayenne disk ve kaliper seti alıp taktı.Araç Leon'du ve ciddi yüklüydü 450+hp güçlerde.
Tamam bu güçte araca fren tertibatı kesinlikle şarttı fakat her hesap doğru olsa bile pratikte görünen şey akıllara zarardı.
Frenleme mükemmeldi ama o kadar mükemmeldiki aşırı güçlü fren sebebiyle jant durduğu halde lastik büzülme olarak biraz daha dönmeye devam ediyordu yuhh
Bunun kaynağı bariz belliydi, lastik ebatı!İki aracın lastik ebatları ciddi şekilde farklı sonuçta. :o >:(

Ben mesela 1.8T leonumda ve 1.9Tdi sport İbiza'da hava kanallı soğutmalı disk kullandım(EBC).Ayrıca İbiza'da ebc green stuff balata (bu daha çok trafikte yani günlük kullanıma uygundu) Leon'da ebec yellow stuff buda hem tarifik ama gerekirse pistte en azında kısa süre kasmya yetecek kadar bir balataydı.Tam seramik balata günlük kullanımda özellikle kışın ısınana kadar performans çok düşüktür ama ısınınca ani frenlemede sırtınıza birkaç kişi birden çıkabilir morgulus morgulus

Bu araçlarda ikisininde ön disk 312 mm di arkalarda aynı ebattaydı.Sırf balata,disk,hidrolik değişimiyle ciddi oranda fren mesafem düşmüştü.

Kampanadan kurtulmak çok mantıklı bu başka bir durum ama frenlemeyi iyileştirmek çok başka durum.Tüv onaylı çelik fren hortumu alıp takmakta çok mantıklı,muayenede tüv onaysız hortumla geçmek şans işi.

Konuyu okuyanlar en azından detaylı fikir sahibi olur.

xx
Engin TEMEL
1983 A rh + / 1993 Vitara 1.6 JLX
El yapımı bıçak,kılıç,balta.
http://www.setnogrom.com

Kullanıcı avatarı
vivican
Uzman Çavuş
İletişim:

26 Şub 2015 10:08

Süper olmuş artık her çamurdan sonra balata bitmez, diskli jimny tadından yenmez :)
Can Eyüboğlu / 30 / İç Mimar / İstanbul / Maltepe
Cey Motorsports
Suzuki Grand Vitara 1.6 3k.

Kullanıcı avatarı
fbmy
Onbaşı
İletişim:

26 Şub 2015 10:18

Evet Can, balata derdine son. ;) Dün akşam aldım aracı frenleme baya iyileşmiş. Aracımda Abs yok ıslak zemin ani blokajlı frende de savurmadı. En önemlisi el freni 3-4 dişte çok iyi tutuyor. 1w5ey8
Mesud Yükseler (37)
Bostancı / İstanbul
Jimny 2004

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

26 Şub 2015 10:28

Hayırlı olsun elinize sağlık
İlker Kılıçkaya 39 (A rh+)
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

26 Şub 2015 10:33

fbmy yazdı:Evet Can, balata derdine son. ;) Dün akşam aldım aracı frenleme baya iyileşmiş. Aracımda Abs yok ıslak zemin ani blokajlı frende de savurmadı. En önemlisi el freni 3-4 dişte çok iyi tutuyor. 1w5ey8
mesut denemelerinin iyi olduguna sevindim, ama değişk yol sartlarında iyice denemek gerektir,
ayrıca fren test cihazında yapılacak testlern sonuçunuda almak gerekir.
bide işlemler tam bittiinde maliyet kullanılan malzeme gibi verileride yazarsan
yapacak arkadaşlara iyi bi referans olacaktır. ;)
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
fbmy
Onbaşı
İletişim:

26 Şub 2015 10:46

Sağol İlker, evet Hüseyin abi diski taktık artık mecbur her koşulda ve yol şartında deneyeceğiz. ;) Sonuçları buradan aktarırım. Maliyetle ilgili diğer bilgileri müsait bir zamanda yazacağım.
Mesud Yükseler (37)
Bostancı / İstanbul
Jimny 2004

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

26 Şub 2015 13:09

Güle güle kullanın.
Gerçekten önemli, ve yapılması gereken bir işlemi yapmışsınız.
Özcan ustanın da ellerine sağlık.
Maliyetleri bende merakla bekliyorum.
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

05 Ağu 2015 10:37

İngiliz arkadaşlarımız Jimny disk dönüşümü için hazır bir kit yapmışlar. Yaklaşık aynı parçalar kullanılıyor. Hazır kit satın almak isteyen olursa bilgi olması açısından ekliyorum.

http://www.jimnybits.co.uk/shop/jimny/b ... _1405.html

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

05 Ağu 2015 11:02

Güzelmiş. Grand Vitara içinde varmıdır bakmak lazım :idea:
Site Admin

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

05 Ağu 2015 11:31

aradaki bağlantı parçasının farklı versiyonları var.. başka sitelerde 100 dolar civarı burda da 79 pound, geriye kalan parçalar trden temin edilebilir.. kaliper, disk, balata ve hortum kısmı..
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

05 Ağu 2015 11:43

Offroadpassion yazdı:Güzelmiş. Grand Vitara içinde varmıdır bakmak lazım :idea:
Grand için kit bulamadım. Bulsam hemen siparişini vericem.Hakan abi ama bence aynı mantıkla oluşturabiliriz. Megane 2 kaliperleri ve balataları, grand ön diskler. Grand ön diskler belki çok güçlü gelebilir. Jimny ön diskler kullanılabilir yine bu kitte olduğu gibi. Burada en önemli olan şey kaliperi tutacak parçanın tasarımı ve imalatı. Cemal bize yardımcı olur bence :P

Dönüşüm öncesi fren testine girip sonuçları alıp dönüşüm sonrası karşılaştırmak gerek.
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

05 Ağu 2015 11:58

bbalta yazdı:
Offroadpassion yazdı:Güzelmiş. Grand Vitara içinde varmıdır bakmak lazım :idea:
Grand için kit bulamadım. Bulsam hemen siparişini vericem.Hakan abi ama bence aynı mantıkla oluşturabiliriz. Megane 2 kaliperleri ve balataları, grand ön diskler. Grand ön diskler belki çok güçlü gelebilir. Jimny ön diskler kullanılabilir yine bu kitte olduğu gibi. Burada en önemli olan şey kaliperi tutacak parçanın tasarımı ve imalatı. Cemal bize yardımcı olur bence :P

Dönüşüm öncesi fren testine girip sonuçları alıp dönüşüm sonrası karşılaştırmak gerek.
Barış, bu arada jimny, samu ve jlx ön diskler hep aynı boyda ;) grandınkini bilemicem..
Gokturk-İSTANBUL

“SUZUKI FREN SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 38 misafir