XL 7 TD ARKA FREN BALATA YAĞLAMA SORUNSALI

SUZUKİ DİSK, BALATA, HORTUM WESTENHAUSE SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

XL 7 TD ARKA FREN BALATA YAĞLAMA SORUNSALI

17 Şub 2018 17:00

Arkadaşlar yine iş bilmez ustalarla uğraşmanın sonuçlarını yaşamaktayım.
Aracım 2 yıl önceki vize muayenesinde sağ arka frenin çok zayıf olması sebebi ile vizeden geçmedi. Sanayiye dönüp arka fren balatalarını değiştirmeyi düşündüm. Arka teker sökülünce sağ arka balatanın yağlandığını gördük. Usta balatalar ile birlikte diferansiyel keçesinin de değişmesi gerektiğini söyledi ama değil keçe, balataları bile Denizli sanayisinde bulamadık. Balataları çaktırıp, kampana içindeki yağlanmayı da spreylerle temizledikten sönra aracı önce bir fren testine soktuk, kritik seviyede de olsa yeterli dendi ve o an için araç vizeden geçti. Sonrasında belki de aracı sürekli sakin sürdüğümden bir sıkıntı yaşamadım ve ben meseleyi ihmal ettim.
3 ay kadar önce arabanın genel eksiklerini gidermeye başladım. Bu arada da balatalarla birlikte diferansiyel keçesi de aldım. İşçilik dahil bu değişim 300 TL civarı bir maliyet getirdi. Bu arada parçaları İstanbul'da Suzuki'ye hakim bir parçacıdan almama rağmen usta keçenin araca uygun olmadığını, kendisinin Denizli sanayiden bir keçe bulduğunu söyledi. Ancak sonrasında sağ taraftan tekerin dönme hızıyla uyumlu bir ses başladı. Usta sesin balata değişiminden kaynaklandığını ve çözümünün olmadığını zamanla geçebileceğini söyleyip başından savınca başka bir usta buldum.
Yeni usta kampanayı açınca balatanın yine yağlandığını söyledi. Yine İstanbul'da aynı yerden keçe aldım ama bu usta da keçenin uyumsuz olduğunu söyledi. Yine kendisi bir keçe temin etti. Bu arada aks üzerinde ABS sensörünün de olduğu yüzük şeklinde bir parçanın da bozuk olduğunu bunu tornada dolgu yaptırdığını söyleyip aracı teslim etti. Bu bakım da bana önceki gibi 300 TL civarına mal oldu. Bu sefer gerçekten ses de kesildi.
Dün tekrar aracımı vizeye götürdüm ve yine 2 yıl önceki gibi sağ arka frenin yetersizliği sebebi ile araç vizeden geçmedi. Son bakımı yapan ustaya gittim ve kampana sökülünce yine balatanın yağlandığını gördük. Sebebini sorduğumda söküp ayrıntılı incelemek lazım cevabımı aldım. Ancak ustanın elemanı aksın değişmesi gerektiğini söyledi. Ben yine aracı öncelikle vizeden geçireyim diye kampanadaki yağları temizletip özel fren testine soktum ama durum değişmeyince tekrar vizeye gitmekten vazgeçtim.
Gerekli parçaları temin edip başka bir ustaya gitmeyi düşündüm. İstanbula aks fiyatı sordum ama aksın ancak çıkma olarak yurtdışından ve bir süre beklenerek 1000 TL gibi bir fiyata temin edileceği cevabını aldım.Yetkili servise aks fiyatı sordum 2200 TL imiş.
Antalya'daki Ramazan usta'nın fikrini aldım. Ramazan Usta bu araçlarda yüzük şeklinde ABS okuyucusu parçanın kronik bir sorun olduğunu ve balata yağlanmasının sebebinin bu olduğunu ve bu parçanın değişimi ile sorunun çözüleceğini söyledi. Yine son bakımı yapan usta ile görüşüp bu parçanın yetkili servisten temin edilebileceğini ve bunun değişimi ile sorunun çözülüp çözülmeyeceği konusunda fikrini sordum. Önceki görüşmemizde sorunun tespiti için söküp bakmak lazım diyen usta da aynı yönde kanaat belirtti.
Yetkili servislere arka balata, aks keçesi ve ABS sensör okuyucu için fiyat sordum. Balatalar için 515 (dışarıda 150) , keçe için 90 (dışarda 80 ) ve ABS okuyucu için 270 TL (dışarıda yok) fiyat aldım. Balatalar serviste çok pahalı olduğu için balataları dışarıdan diğer 2 parçayı yetkili servisten sipariş ettim. Şu an şehir dışına gitme şansım olmadığından bu parçaları değiştirip sorunu çözmeyi umuyorum.
Hem bu konuda yorum ve önerisi olan arkadaşların fikirlerini almak hem de profesyonel olmayan yerlere iş yaptırmanın sonuçlarını paylaşmak için yazdım. Hem bakalım sitede kimse var mı? Selamlar.... syt syt syt
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

Re: XL 7 TD ARKA FREN BALATA YAĞLAMA SORUNSALI

07 May 2018 16:06

XL 7 yi sattım ama belki ileride birinin işine yarar diye kendi başlığıma cevap yazayım. Ramazan Usta haklı çıktı. ABS dişlisi değişince aradan geçen aylar ve uzun kilometrelere rağmen bir daha balata yağlama ve fren dengesizliği sorunu yaşamadım. Tekrar teşekkürler Ramazan Usta.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

“SUZUKI FREN SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 46 misafir