Doğada Kamp..

SUZUKICİLERİN EĞİTİM VE ARAÇLAR HK BİLGİ PAYLAŞIM PLATFORMU

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

Doğada Kamp..

12 Mar 2014 13:47

Evet offroadumuzu yaptık.. ama eve dönmek için geç bi saat oldu..
Ne yapacagızz.. :?: tabikine kamp.. buyrun kampımıza.. :arrow:

Arazi aracına sahip olmadan önce sırt çantası ile gezen bir doğasever olarak bir araçla kampa gitmenin en büyük avantajının daha büyük çadır ve daha çok malzeme taşıyabilmek olduğunu söyleyebilirim.
Taşıyabileceğiniz yiyecek ve içecek çeşidinin de gurmeleri kıskandıracak boyutlara ulaşması mümkündür. Sırt çantası ile gidilen bir kampta soslu tavuk, erişte, kaymaklı ekmek kadayıfı, brandy ve kahveden oluşan bir menü fantaziden öteye geçemez.
Kampçılık off-road aracına sahip olan kişiler için ek bir hobi olmaktan fazla anlam ifade eder.
Birçok insan kampa gidebilmek için 4x4 araç sahibi olmaktadır. Bu nedenle kampçılık ve kamp malzemeleri konusunda bilgilenmekte yarar vardır.
KAMP MALZEMELERİ
Kamp malzemeleri gurubunda kamp için gerekli asgari ekipmanı inceleyeceğiz. Bunun ötesindeki malzemeler kişinin konforunu artırıcı olarak kabul edilebilir ve sonu yoktur. Birisi için gereksiz bir yük olan şezlong, diğeri için vazgeçilmez bir aksesuar olabilir.
ÇADIR:
Doğadaki evimiz diyebiliriz. Bizi hava şartlarından, haşereden korur.
Çadırlar kullanılacakları şartlara göre üretilirler. Bu şartlar şunlardır: Yağmur, rüzgar, kar, güneş.
Çadır genellikle soğuktan korunma amaçlı kullanılmaz. Rüzgarı kesmesi nedeniyle rüzgarlı havalarda vücudunuzdan kaybedeceğiniz ısıyı azaltabilir, çok zor şartlarda bir ısı kaynağı ile çadırın içini birkaç derece ısıtmak mümkün olabilir ama çadırınızdan bu konuda daha fazlasını beklemeyiniz.
Çadır üreticileri genellikle çadırlarını 2 mevsim (yaz ve yağışsız bahar dönemi), 3 mevsim (yaz ve baharlar), 4 mevsim (bilin bakalım 4.mevsim hangisi) guruplarına ayırırlar.
Ekstrem koşullar için üretilmiş yüksek irtifa, fırtına, kar çadırları konumuz dışıdır.
Benim bugüne kadarki tecrübeme göre Off-Road sporuyla uğraşan kişiler genellikle sonbahardan başlayıp yaz başına kadar olan dönemde kamp yapmaktadır. Bu durumda genel tanımları bir kenara bırakıp tavsiye edeceğimiz çadır tipini belirtelim:
- 4 mevsim (yağmur, kar bizim sevdiğimiz ortamlar) ,
- Duraluminyum taşıyıcılı (fiber taşıyıcıya göre daha sağlam, hafif ve dayanıklıdır. Kar yüküyle çökmez)
- Dikiş yerleri su geçirmez bantlı,
- Hızlı kurulabilen ve hızlı toplanabilen (tercihimiz iki katı birden kurulan tiplerdir, bunlar yağmur altında kurulup sökülebiliyorlar).
- İki tam katmandan oluşan (yeni çıkan ve nefes alan tek kat kumaştan yapılmış çadırlar vardır ama hem pahalıdır hem de yeterince denendikleri söylenemez.)
- Tabanı su geçirmez ve dayanıklı bir kumaştan yapılmış, etekleri yüksek,
- Taşıma torbası su geçirmeyen ve çadırı rahatça içine alan,
Bir çadırı tercih ederseniz rahat edersiniz. Böyle bir çadır 200-300 USD civarındadır. İyi bir bakımla çok rahat 5 seneden fazla kullanılabilir. Çadır alırken kendini kanıtlamış markaları tercih ediniz. Çadırın ömrünü kısaltan etkenler özellikle ultraviyole ışınları ve zemindeki bozukluklardır. Çadırınızı kuracağınız yerde diken, sivri taşlar gibi tabana zarar verecek cihazlar olmadığından emin olunuz. Özellikle yazın direk güneş ışığı altına çadır kurmamaya çalışınız. Hem sabah kavrularak uyanırsınız hem de çadırınızın dış tabakası çok zarar görür. İrtifa attıkça UV artar.
Çadırınızı her zaman en sıkı şekilde sabitleyiniz. Bir-iki kazık eksik çakmak size çok eziyetli bir gece geçirtebilir.
Araçla gidiyoruz ve yerimiz var dediysek de çadır boyutunda sınırımız yok anlamına gelmemeli. Çadır seçimini etkileyecek faktörlerden biri de içinde yatacak kişi sayısıdır.
Çadırlar genellikle kişi sayısı balık istifi dizilmiş olarak guruplanır, dolayısıyla rahat etmek için bir beden büyük çadır almakta yarar vardır. Tabii amacınız yakınlaşmak ise bir beden küçük çadır tercih edilmelidir.
Genellikle 2-3 kişilik çadırlar kullanışlıdır. Daha kalabalık aileler için yine bu boyutlarda birden çok çadırda konaklamak rahatlık için tavsiye edilir.
Çadır alırken kendini kanıtlamış markaları ve modelleri tercih ediniz. Marketlerde satılan çadırlar amatör kullanım içindir.
UYKU TULUMU
Kamptaki yatağımız, yorganımız.
Uyku tulumu bizi soğuktan korumanın yanında konforumuzu da sağlar. Uyku tulumu seçiminde çok dikkatli davranılmalıdır. Yanlış seçilmiş tulum geziyi zehir etmekle kalmayıp üşüyüp hastalanmamıza, hatta donmamıza sebep olabilir. Titreyerek geçirilmiş bir gecenin ertesinde yapılacak faaliyetlerden zevk almak da zordur.
Uyku tulumları üreticilerce kullanılabilecekleri sıcaklık aralığını gösteren sembollerle guruplanır.
Genellikle 3 ayrı sıcaklık derecesi verilir.
Örneğin: -7,10,20 derece santigrad yazıyorsa bunun anlamı şudur: Elinizdeki tulum hava sıcaklığı +10 derece iken rahat, -7 derece iken sizi donmaktan koruyabilir (birkaç saat) +20 derece iken içinde yatarsınız ama terlersiniz fermuar açık rahat olur.
Burada verilen sıcaklıklar gerçekte çok da bir anlam ifade etmemektedir. Soğuğa veya sıcağa dayanıklılık kişiden kişiye, havanın nemine, cinsiyete göre değişmektedir. Tulumun üzerinde yazan bu dereceler aynı markadan ikinci tulumunuzu alacağınız zaman daha önceki tulumunuzun koruma düzeyini bildiğiniz için işe yarar genellikle.
Uyku tulumları çeşitli malzemelerle doldurulur. Sentetik elyaf ve kaz tüyü iki temel malzemedir.
SENTETİK ELYAFLI TULUMLAR: Çeşitli markaların ürettiği ve olabildiğince hafif, çok gözenekli, çok sıkıştırılabilen, sıkışıp açıldıkça deforme olmayan malzemelerle üretilirler. Sentetik elyaflı tulumlar ıslakken dahi sıcak tutabilirler, çabuk kururlar.
KAZTÜYÜ TULUMLAR: Kaz tüylerinin özellikle göğüs bölgesinden bir dolgu ile üretilirler. Çeşitli kaliteleri vardır. Kaz tüyü en iyi yalıtkanlardandır. Minimum ağırlıkla maksimum yalıtım elde edilir. Çok küçük bir hacme sıkıştırılabilir, Genleşince yalıtım görevine devam eder. İyi bir bakımla yıllarca hizmet eder. Ne yazık ki ıslanınca görevini pek yapamaz.
Bizim tercihimiz sentetik elyaflı tultumlardan yanadır. Yer ve ağırlık sorunumuz pek yoktur, yağmurda ıslanma ihtimalimiz çoktur.
Tulum alırken şunlara dikkat edilmelidir:
- Tek bir tulumla 4 mevsim geçirmek maalesef zordur. Bu nedenle yazlık ve kışlık 2 tulum almakta yarar vardır. Yazlık tulumlar en ucuzundan seçilebilir. Kışlık tulumu ise göze alabileceğiniz en soğuk kamp ortamında konfor derecesi veren bir yapıda seçmenizde yarar vardır.
Benim şu anda kullandığım 3 tulumum var. Birisi yazlık, birisi -3 derece konfor, diğeri ise -18 derece konfor için. Bir adet -40 derecelik tulumum da var ancak onu bu işin dışında kabul ediyoruz.
- Kışlık tulum alırken kendini kanıtlamış markaları tercih ediniz. Marketlerde satılan tulumlar amatörler içindir.
- Tulum alırken kesinlikle boyunuza göre alınız. Büyük tulumda üşürsünüz, küçük tulumda donabilirsiniz.
- Büyük bir tulumda çocuk yatırmanız gerekirse çocuğun ayaklarından artan kısmını bir strap veya ip vasıtasıyla iyice sıkınız. Böylece çocuk tulumun içine kaçmayacağı gibi üşümeyecektir de.
- Çok üşürseniz tuluma polar veya yün giysilerinizle girebilirsiniz. Pamuklu giysi ile tuluma girmeyiniz.
- Tulumunuzun tüm büzme ve kapama detaylarını iyice öğreniniz. Soğukta tek bir büzgü bile rahat uyku uyumanızı sağlayabilir.
- Nefesinizi kesinlikle tulumun içine vermeyiniz. Soğukta nem bir numaralı düşmandır. Nefesinizdeki nem üşümenizi artırır.
- Tulumunuzu yatmadan bir süre önce açın. Içindeki elyaf veya kaztüyü genleşmek için zamana ihtiyaç duyar.
- Tulumunuzu toplarken içindeki nemli havayı tahliye edip toplayın.
MAT
Kamptaki karyolanız. Çadırın tabanı ile tulum arasına serilen yalıtkan malzemedir. Kapalı gözenekli, esnek yalıtım malzemelerinden yapılırlar.Gözenekleri ne kadar küçük ve çoksa o kadar iyidir. Kalınlık da yalıtımı artıran bir faktördür. Yoğunluk sizi yanıltmasın çünkü yoğunluk arttıkça yalıtım artmaz. Matların en iyileri kendiliğinden şişen ince matlardır (therm-a rest). Şişme yataklar yazın konforludur ama asla matın işini görmez.
OCAK
Kamplarda yemek yapmak vs. için kullandığımız ocaklarla ilgili sadece birkaç hassas noktayı yazacağım:
- LPG içeren ocaklar soğukta verimsizdir. Sadece bütan içerenleri hava sıfırın altına düşünce iş göremezler. Propan-Bütan mixleri biraz daha iyidir. Sadece propan olanları niye yoktur bunu da anlamamışımdır. Propan bizim gidebileceğimiz en soğuk havada bile buharlaşabilir.
- Benzinli ocaklar yakması zahmetli ve memeleri nazik cihazlardır ama soğukta rakipsizdirler. Benzinli ocakların kendi yakıtları her yerde bulunmadığı için biz onlara benzinli ocak diyoruz. Kendi yakıtlarıyla sorunsuzdurlar. Benzinli ocak alacaklar yedek meme taşısınlar diyor ve bu konuyu geçiyoruz çünkü kamplarda titreyerek meme tamir etmeye çalışmaktan bıkmış bir arkadaşınızım.
KAMP YERİ
Kamp yapacağınız yerde şu hususlara dikkat ediniz:
- Olabildiğince düzlük bir alan seçiniz.
- Yıldırım tehlikesine karşı tepelik yerlerden uzak durunuz.
- Dere yataklarında dikkatli olunuz. Dereler tahmin edemeyeceğiniz bir hızla yükselirler. Sizin olduğunuz yerde yağmur olmayabilir ama yukarılarda biyerlerde sağanak vardır.
- Kuvvetli rüzgar alan yerlerden kaçının.
- Çadır kurduğunuz yerin köy yolu, hayvan sürülerinin geçiş hattı olmadığından emin olun. Gece serhoş bir traktör sürücüsü üzerinizden geçebilir.
- Yazın güneş altına kamp kurmayın.
- Ateşinizin yangın çıkartmasına engel olun. Yangından kastımız hem çevre hem de çadırlardır.
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

Re: Doğada Kamp..

26 Nis 2014 00:04

Konuyu güncel tutayımm dedim kamp sezonu açıldı da.... ;)
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
MudMonster
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

26 Nis 2014 13:00

Eeeee kamp vakti yaklaştı abi bu konuları güncel tutmak lazım
Selçuk TAVŞAN A Rh(+)
2000 Suzuki Grand Vitara 2.5 V6 Otomatik
Memleket: HATAY/Payas
İSTANBULA DÖNÜŞ HAZIRLIĞI YAPIYOR

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

26 Nis 2014 15:17

Valla guzel baslik eline saglik Husein abim ;)
Othar Avarkan (A rh+) / D.Yili : 1982
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

26 Nis 2014 22:14

bir husus da ben eklemek istiyorum ,

gece tuvalete kalkınca çadırın az ötesinde çömelip rahatladıktan sonra, üstüne mümkünse bir taş bırakalım :roll:

poşet değil lütfeeennnn syt syt syt

sabah kamp alanını terk ederken mıntıka temizliği sırasında bir arkadaşımız poşeti avuçlayabilir :!: :arrow: :idea: :idea: :idea:

ben de bunu nerden biliyosam artık syt syt morgulus morgulus morgulus morgulus morgulus
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

27 Nis 2014 09:24

Tecrübeeee tecrübeee,,
morgulus
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
fatih_VKZ
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

27 Nis 2014 18:12

morgulus
aynen tecrübe tecrübedir.
paylaşım önemli işte, elimizi ..oka bulamadan öğrendik morgulus
Fatih KAÇAN 1983
İstanbul
Linea
Corolla D4D

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

28 Nis 2014 10:12

morgulus morgulus
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

28 Nis 2014 11:37

morgulus morgulus morgulus morgulus
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
emregc
Çavuş
İletişim:

05 May 2014 21:30

Kamptan dönünce bu konuyu okudum, keşke malzemeleri almadan önce okusaydım morgulus ... Teşekkürler Hüseyin Abi....
Emre Güç A rh(+) Yaş: 34 Ümraniye-İSTANBUL

Hatalıysam, aramızda kalsın...

mersoy
Onbaşı
İletişim:

05 May 2014 21:45

Hüseyiin abi geçen hafta yedigöller gezimde sabaha kadar uyuyamadım :) Çift kat mat olmasına rağmen hiç rahat edemedim. Bir dahaki kampa kesinlikle şişme yatak veya benzeri bir ürün alırım.

Kullanıcı avatarı
albeni
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

06 May 2014 10:15

mersoy yazdı:Hüseyiin abi geçen hafta yedigöller gezimde sabaha kadar uyuyamadım :) Çift kat mat olmasına rağmen hiç rahat edemedim. Bir dahaki kampa kesinlikle şişme yatak veya benzeri bir ürün alırım.
Araç içi çakmaktan beslemeli pompa da aldın mı, Şam'da kayısı. ;)
Muzaffer Albeni *Rüzgar*

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

06 May 2014 10:46

albeni yazdı:
mersoy yazdı:Hüseyiin abi geçen hafta yedigöller gezimde sabaha kadar uyuyamadım :) Çift kat mat olmasına rağmen hiç rahat edemedim. Bir dahaki kampa kesinlikle şişme yatak veya benzeri bir ürün alırım.
Ben aldım bağlantı noktaları uygun olmadıgından çok zahmetli oluyor çözümü ayaklı pompa aldım 5 dk şişiriyon..
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
albeni
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

06 May 2014 10:58

ozdemirbrs yazdı:
albeni yazdı:
Ben aldım bağlantı noktaları uygun olmadıgından çok zahmetli oluyor çözümü ayaklı pompa aldım 5 dk şişiriyon..
O zaman çift yönlü ayak pompası diyelim. Hem şişirme, hem söndürme. :-)
Muzaffer Albeni *Rüzgar*

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

06 May 2014 11:55

şişme yatagın bi dezavantajı iki kişi yatıyorsanız yanındaki kımıldadı mı siz sallanıyorsunuz..
yanınıza heykel gibi yatan biri olması gerek, morgulus yoksa yine uyuyamıyorsun, sallanıp duruyon denizdeki gemi gibi.. morgulus
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

06 May 2014 15:31

Arkadaşlar,
Nacizane tavsiyem şişme matlar dır.
Ne şime yatak gibi sallanır, ne de normal mat gibi rahatsızdır.
Harika konfor ve minumum yer kaplamaları ile kullanışlıdırlar.
Tıpa açıldığında kendileri şişer belli bir yere kadar, sonrasını ağızla 2 dk da tamamlarsınız konfor durumuna göre...
Söndürürken tıpa açılır biraz beklenir ve katlanırken otomatik inmeye devam eder, minumum katlama boyutlarına geldiğinde tıpa kapatılır ve katlanmış şekli bozulmadan kalır.

Ben çift kişilik olanı aldım ve geçen yaz tatilimizde gökova körfezinin taşlı kumsallarında sankim ikiz yatakta yatar gibi yattık hanımla beraber. ;)

Marka çok var adrenalinden almıştım
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
oruga
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

13 Nis 2015 17:27

bu konuyu yaklaşan kamp öncesi dikkate almak gerekli :)
Cemal ÖZKAN (oruga) / 1988 / Gebze / Arh+
ES ES 'li

2006 Grand Vitara DEV GRAND
traxxas summit 6x6
2016 Kral LX200

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

13 Nis 2015 21:17

bu çocuk okurr..
bu konuyuda okumuş, camp ta rahat edecek... morgulus
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
setnogrom
Uzman Çavuş
İletişim:

14 Nis 2015 17:35

Bu işleri severim ama az yük uzun yürüyüş ve haritasız ilerlemeyi çok daha fazla severim.
Çok güzel bilgileri vermiş Hüseyin ağamız.
Olmazsa olmazların başındaki şeyleri atlamayın.
Bilmediğiniz yere yalnız gitmeyin ama yok ben heyecan yaşayacağım diyorsanız o zamanda ciddi tecrübeli olmanız lazım.
Bıçaksız,ateş yakmak için malzeme (magnezyum çubuğu en idealidir ama çakmak gibi kolay şeylerde bulunsun).İlk yardım malzemesi şart!!!
Akşam vakti yiyecekleri dışarda unutmayın kokusu fazla olanları iyi izole edin.Yoksa geç saatlerde dışarıda bolca gürültü hatta bi fener tutarsanız bolcada bi çift göz görebilirsiniz en güzel anlardır morgulus morgulus
Unutmayın hiçbir hayvan zararlı değildir insan kadar!
xx
Engin TEMEL
1983 A rh + / 1993 Vitara 1.6 JLX
El yapımı bıçak,kılıç,balta.
http://www.setnogrom.com

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

15 Nis 2015 23:07

Katılıyorum doğaya baş kaldırılmazz, önünde eğillilir.. ;)
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
0 RH (+)

“SUZUKI KULANICI EĞİTİM BİLGİLENDİRME” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 53 misafir