Suzuki Vitara Stepne üstü Bisiklet Taşıyıcısı

SUZUKI AKSESUAR,PORT BAGAJ, SİS FARLARI, AYDINLATMALAR, TAMPON KORUMA VS. TÜM AKSESUAR VE DONANANIMLAR

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

Suzuki Vitara Stepne üstü Bisiklet Taşıyıcısı

16 Tem 2014 00:44

Piyasada satılan ve birçok aracı haşat ettiğine tanık olduğum 40-50 TL lik bisiklet taşıyıcılarına güvenmediğimden kendi taşıyıcımızı yapmaya karar verdim. Üstelik bizim bisikletlerin şekline uygun olarak ayarladım. Altta çeki demirine de bağladığım taşıyıcı süper sağlam oldu. İş bittiklen sonra üzerine çıktım, zıpladım, barfiks çektim, basamak olarak kullandım. Bana mısın demedi. 3. bisikleti güle oynaya taşır, 500 km yol gittik bu halde.

Resim

Kullandığım malzemeler,

Hurdacıdan 6 adet yassı boru 5 TL
10 luk vidalar 15 TL
Makarna 5 TL
Şerit 5 TL
(Kaynak makinesi bozulduğu için kaynakçıya da 20 TL verdim. Toplam 50 TL ye bitti iş. 8-)

Aslında bisiklet lastikleri düz bir hiza ile çeki demirinin üzerinden gelen kızaklara oturacak. Ayrıca stop lambası da ekleyeceğim ama fazla vaktim yoktu onu dönüşte yapacağım. Bu arada stepne koruyucusundaki yamukluk daha önceden vardı. Taşıyıcının bir günahı yok o konuda. :roll:

Resim

Çok sağlam olmasına rağmen ne olur ne olmaz diye ilk kullanımda şeritle sepete tuturdum. Aslında arka kapı çok rahat şekilde açılıyor.

Resim

Altta çeki demirinin bulunduğu bölümden ayrıca destek alıyor. Bu kısma kızak ekleyeceğım ve stop lambaları koyacağım.

Resim

5 TL ye aldığım makarnalar harika iş gördü. Bisikletlerde ve araçta çizik yok :)

Resim

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

Re: Vitara Stepne üstü Bisiklet Taşıyıcısı

16 Tem 2014 01:29

Şunu da belirteyim, bisikletler soldan sıfır, sağdan dodik hizasını geçmiyor. Fotoğraflarda çok dışarda gibi duruyor ama öyle değil. Sol sinyal ve stop lambalarını kapatmıyor ama sağda lastikler denk geliyor. Sıkıntı olabilir diye sinyal ve stop lambalarını ilk fırsatta takacağım. 12 TL ye vardı Topkapı sanayide. Elektrikçi römork bağlantısı gerekiyor dedi. Buldum ama almadım. Huni gibi birşey. Yola çıkıyorduk vakit kalmadı taktırmaya.

Alt çeki demiri boşluğuna bağlı bölümde eski tavan çıtasını kesip kullandım. Vidalayacağım için eğilme yapabilirdi. Onları da, eski cam kapı menteşelerinin kapakları vardı. Onlara alttan vidalayıp güçlendirdim. İkisini tampona beraberce vidaladım. Aynı çeki demiri gibi basamak olarak bile kullanılabiliyor.

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

16 Tem 2014 10:46

Elinize sağlık. Ben de böyle bir şey yapmayı düşünüyorum. Stepneye monte edilen kaliteli taşıyıcılar 350TL civarında. Bu kadar parayı vermek istemedim açıkçası yılda 5 defa kullanacağım bir şeye.
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

16 Tem 2014 11:40

bbalta yazdı:Elinize sağlık. Ben de böyle bir şey yapmayı düşünüyorum. Stepneye monte edilen kaliteli taşıyıcılar 350TL civarında. Bu kadar parayı vermek istemedim açıkçası yılda 5 defa kullanacağım bir şeye.
Kesinlikle katılıyorum, 5 liralık boru gerisi vida bir de iyi bir kaynaklama gerekiyor. Ben biraz abartmışım çeki demirine bağlamak, kuşakla sarmak falan gereksizmiş ama yine de güvenemedim stepneyi söker gibi geldi zıpladıkça.

Ancak yapmışken tam olsun istiyorum. Stop ve sinyal lambası sorununu halletmem lazım. Takıldığım nokta elektrik bağlantısı. Römork bağlantısı biraz garip geldi bana.

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

16 Tem 2014 12:11

Kuzey yazdı:
bbalta yazdı:Elinize sağlık. Ben de böyle bir şey yapmayı düşünüyorum. Stepneye monte edilen kaliteli taşıyıcılar 350TL civarında. Bu kadar parayı vermek istemedim açıkçası yılda 5 defa kullanacağım bir şeye.
Kesinlikle katılıyorum, 5 liralık boru gerisi vida bir de iyi bir kaynaklama gerekiyor. Ben biraz abartmışım çeki demirine bağlamak, kuşakla sarmak falan gereksizmiş ama yine de güvenemedim stepneyi söker gibi geldi zıpladıkça.

Ancak yapmışken tam olsun istiyorum. Stop ve sinyal lambası sorununu halletmem lazım. Takıldığım nokta elektrik bağlantısı. Römork bağlantısı biraz garip geldi bana.
Pahalı ürünlerin tasarımları genelde bu şekilde:

Resim

Stepneye oturuyor ve strap ile stepne çevresine sıkıştırılıp sabitleniyor. Ben bu tasarımı kopyalamaya niyetliyim. Başka bir forumda sizin tasarıma çok benzerini uygulayan birini daha gördüm.

Basit bir multimetre ve +1 kişinin yardımıyla çıkarsınız o soketin içinden :) Ben böyle bir şema buldum:
Resim
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
vitarajan
Onbaşı
İletişim:

Re: Suzuki Vitara Stepne üstü Bisiklet Taşıyıcısı

16 Tem 2014 20:16

elinize sağlık, stoplarda eklendiğinde tamamlanmış olur, güle güle kullanın
Şamil SEÇGİN 47 yaş
Sakarya
1994 G Cherokee 4.0
1997 Suzuki Samurai Jack
2004 Suzuki G.Vitara 2.0
2001 Suzuki Vitara JLX

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

16 Tem 2014 23:55

bbalta yazdı:
Kuzey yazdı:

Pahalı ürünlerin tasarımları genelde bu şekilde:

Resim

Stepneye oturuyor ve strap ile stepne çevresine sıkıştırılıp sabitleniyor. Ben bu tasarımı kopyalamaya niyetliyim. Başka bir forumda sizin tasarıma çok benzerini uygulayan birini daha gördüm.

Basit bir multimetre ve +1 kişinin yardımıyla çıkarsınız o soketin içinden :) Ben böyle bir şema buldum:
Resim
Şablon için teşekkür ederim, :) Çok işe yaradı çünkü bana gösterilen römork bağlantısında 3 giriş vardı. Bana sizin gösterdiğiniz gibi bişey lazım.

Aslında bunun tasarımı bana ait değil, ben de gördüklerimi geliştirmek istedim. Başta E şeklinde bir aparat yapıp stepneye vidaladıktan sonra uçlarından tavan sepetine bağlayacaktım. Sonra Flanş yapalım fikri geldi o ise masraflı olacaktı. Fazladan paronaya yapıp kuşakla tavan sepetine bağlamasam bagaj kapısı çok rahat açılıp kapanıyor. Artık o kuşakları kullanmayacağım kendini isbat etti sonuçta. Ama özellikle sinyal ve stop lambasını eklemek istiyorum. O zaman süper olacak benim için. :)

Ancak şu kesin ki, cama tutturulan taşıyıcılardan bin kat daha sağlam olacaktır kendi yaptığımız.

Kullanıcı avatarı
BİLECİKLİ
Er
İletişim:

18 Tem 2014 06:23

elinize sağlık güzel bir uygulama olmuş,benimde ihtiyacım vardı kışa bende yapayım
Kadri TOKTAŞ
Edremit/BALIKESİR
Güre
Vitara 1.6 JLX, 5K, 2000 model

"İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın!" Şeyh Edebalı

alibaykal
Er

06 Ara 2014 02:41

Suzuki samurai sahibiyim. Bahsettiğiniz gibi stepne üzeri veya çeki demirine takılan bisiklet taşıyıcılarına o kadar para vermek istemiyorum.

Ilk mesajdaki fotoğrafları göremiyorum. Sanırım fotoğraflarla ilgili bir problem mevcut.

Bir de sizlerden bir konuyla ilgili fikir almak istiyorum. Daha önce taşıyıcı ile ilgili fotoğraflara bakarken birisinin cross motoru için ön tampona bir taşıyıcı yaptığını gördüm. Bu sürüşü çok fazla etkilermi? Ve bu tampon açılır kapanır yapılabilirmi?

saslankarayigit
Er

24 Oca 2015 20:09

Kuzey Bey yapmış olduğunuz bisiklet taşıyıcının resimlerini yükler misiniz? Bende yapmayı düşünüyorum. Selamlar.

platon1001
Er

28 Oca 2015 23:11

Ben aynı şekilde cup motorumu taşımayı düşünüyorum (yamaha cyrpton) 70 veya 90kg sanırım, teknik bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim :P olurmu! Oldu diyelim polis amcalar bunu görünce morgulus borçlu çıkarmıyız?

Kullanıcı avatarı
zinnur
Er

20 Kas 2016 16:27

Kuzey bey selamlar
Konu biraz eski ama acba resimler hala sizde duruyorsa yükleyebilirseniz çok seviniriz.
Saygılerımızla

Kullanıcı avatarı
Nicktrr
Er
İletişim:

02 Oca 2017 15:02

Kuzey Bey merhaba,

Maalesef resimler görünmüyor, duruyorsa tekrar yüklemek mümkün mü?
Benim de böyle bir aparat yapma niyetim var.
Alp Aslaner (37) - Kartal/İSTANBUL
2004 SUZUKI GRAND VITARA 3K 1.6 AT

Kullanıcı avatarı
Nicktrr
Er
İletişim:

02 Oca 2017 15:08

Resimler bunlar galiba :)

Resim

Resim

Resim
Alp Aslaner (37) - Kartal/İSTANBUL
2004 SUZUKI GRAND VITARA 3K 1.6 AT

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

03 Oca 2017 09:58

bu üründen ben ve kardeşim kullandık çok menun kaldık bir bakın derim

http://www.hepsiburada.com/buzz-rack-bi ... 000002HEKB
İlker Kılıçkaya 39 (A rh+)
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

“SUZUKI AKSESUAR SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 34 misafir