Yunanistan Gezisi

YURTDIŞI GEZİLERİMİZ, DENEYİMLERİMİZ,TAVSİYELER

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

Re: Yunanistan Gezisi

20 Kas 2013 23:23

Akropolis gezisinin önemli bir durağı da dünyanın en büyük arkeoloji müzelerinden biri olan Ulusal Arkeoloji Müzesidir.Her ne kadar sergilenen eserlerin büyük bir bölümü yok olan ya da kaybolmuş Antik Yunan eserlerinin Roma kopyaları da olsa bu müze dünya üzerinde en büyük Antik Yunan koleksiyonuna sahiptir.Aralarında dolaşırken yunan sanatının evrelerini anlayabileceğiniz müzenin prehistorik eserler, heykeller ve seramik kalıntılar adlı üç ana bölümü var.Müze pazartesi 13.00-20.00;salı –pazar 8.00–15.00 arası açık ve giriş ücreti de 3€).Müzeyi hakkıyla gezmek için vakit ayırmak gerekiyor.Ne yazık ki zamanımız buna izin vermediğinden kısa bir turla yetinerek öğlen yemeği için Monastraki meydanına dönüp buradan tarifeli trenlerin yolunu izleyerek tarihi Agora'ya bakan lokantaların sıralandığı Adrianou sokağı'na girdik.Sokrates'in günün önemli bir bölümünü geçirdiği ve felsefesini geliştirdiği Eski Agora'dan da biraz bahsedelim.Atina, tarıma elverişli bir toprak yapısına sahip değil.Kentin gücü, ticaretin hareketliliğinden ve ticaret hayatını düzenleyen kuralların sağlıklı bir şekilde işlemesinden kaynaklanıyor.O dönemde kölelik sistemi iyi bir şekilde oturmuş olduğundan; insanların sanata, devlet meselelerine,felsefeye ayıracak daha fazla zamanı oluyormuş. Antik Yunan ekonomisinin doruğa çıkmasına neden olan kölelik sistemi zamanla bu ekonominin çökmesine de neden olmuş ama arada geçen yıllar içinde üretim dışındaki alanlarda gerçekleştirilen atılımlar,Yunan medeniyetinin, batılı medeniyetlere öncülük yapmasını sağlamış.Bu gelişmelerin büyük bir bölümü de burada, Eski Agora’da gerçekleşmiş
Kuzina Adrianou Sokağı'ndaki bu lokantalar sırasının sonlarında bulunan (No:9) ve Michelin Guide'da yer alan bir lokanta.Burada domuz eti içermeyen ve kişi başı 15€'luk tek menüyü seçtik.Basit ama çok güzel sunulmuş ve çok lezzetli bir yemekti ve parasını sonuna dek hakediyordu.
Yemekten sonra turumuza Atina’nın en önemli meydanı olan ve Anayasa Meydanı anlamına gelen Syntagma Meydanı ile devam ettik.Meydanın hakim yapısı Parlamento Binası’dır.Binanın yapıldığı taşlar önemli bir detaydır. Bu taşların özelliği nedeniyle gün boyunca binanın rengi beyaz, sarı ve leylak rengine değişmekteymiş.
Resim
En son erhen tarafından 21 Kas 2013 00:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

21 Kas 2013 00:07

Binanın meydana bakan ön cephesinde Meçhul Asker Anıtı yer alır.Anıtın üzerinde ünlü Atinalı Komutan Perikles'in şu sözleri var: ‘‘Demokrasi ve vatan için ölenlerin mezarı bütün dünyadır.’’Anıtın sağında ve solunda uzanan duvarın üzerinde de Yunan tarihindeki büyük savaşları simgeleyen bronz şiltler sıralanmıştır.Anıtın sağındaki ilk şildin üzerinde ‘Afyonkarahisar-Sakarya’ yazıyor. Bu şilt, 'Megalo İdea-Büyük Yunanistan' ümidiyle Anadolu'ya çıkıp, geri gelemeyenlerin anısına yapılmıştır.
Parlamento’yu koruyan askerlerin (evzoneler=efsun askerleri) nöbet değişimi töreni oldukça ilgi çekicidir. Ponponlu tahta ayakkabılar ve pileli etekler askerlerin geleneksel kıyafetleridir. Askerlerin eteklerindeki 400 adet pilenin ülkenin Osmanlı yönetiminde geçirdiği 400 yılı sembolize ettiği rivayet olunur.Bu giysi, Yunan askerlerinin 1821-28 arasında yaptıkları bağımsızlık savaşında giydikleri giysidir. Nöbet değişimi her saat başı gerçekleştirilir ve Atina’da mutlaka izlenilmesi önerilen bir etkinliktir.
Resim
Parlamento binasının arkasındaki eskiden kraliyet bahçesi olan National garden(=Ulusal Bahçe) ile hafifçe güneyindeki bir kongre merkezi de içeren Zappeion garden ve 1896'daki ilk olimpiyatların yapıldığı tamamı beyaz mermerden inşa edilmiş Panathinaiko Stadyumunu son sürat dolaştıktan sonra son sürat dolaştıktan sonra meydana geri dönerek tam karşısındaki İstanbul'daki İstiklal Caddesi'nin biraz daha küçük ölçekli hali olan Ermou caddesine geçtik.Araç trafiğinden arındırılmış Ermou Caddesi dünyaca ünlü markaların satıldığı lüks mağazaları ve nostaljik şarkılar çalan laternacıları ile Atina'nın zengin yüzünü oluşturuyordu.Yolun sonundaki Panaghia Kapnikarea kilisesini gezdik ve buradan oldukça yorulmuş ama keyifli bir şekilde evimize döndük.
Resim
En son erhen tarafından 21 Kas 2013 01:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

21 Kas 2013 00:45

Akşam yemeği için hem ekonomik hem de bildiğimiz bir gıda olması nedeniyle yunan döneri=gyros(=yiro) yemek üzere evimizin yakınındaki Monastraki meydanına geldik. Gyros'un bizim dönere benzeyen tek tarafı malzemenin dönen bir şişin üzerinde pişmesidir.Yunanistan'da et yerine kıymadan sarıyorlar ve pita ekmeği içine kızarmış patates, soğan,tzaziki,hardal ve domates ekleyerek sunuyorlar.En çok domuz(=hoirino) sonra tavuk(=kotopoulo) ve nadiren kuzu(=arni) döneri yapıyorlar.Bizdeki gibi bıçakla değil makina ile kesiliyor.Bizdeki kadar olamasa da tadı güzel.Yunanistan ne yazık ki sadece döneri değil baklava,kadayıf ve lokumu da kendi milli tatları olarak tüm dünyaya tanıtmayı başarmış. :( Biz gyros için Monastraki meydanının hemen arka tarafındaki Quick Pitta'yı tercih ettik.Mekan gerçekten temiz ve döner lezzetliydi.Dört kişi içecekler dahil 14€ ödedik.
Resim
Bundan sonra Monastraki'deki dükkanlardan bir kaç hediyelik eşya satın aldık.Akropol'ün gece görüntüsü de oldukça etkileyiciydi.
Resim
Yemek ve alışveriş sonrasında ise Plaka meydanında Mattorella Dondurmacısında yediğimiz dondurma gerçekten çok kaliteliydi.Ayrıca denemedim ama Psirri bölgesindeki 21,Taki & Aisopou Sokaki adresindeki Pagotomanianın da çok iyi dondurma yaptığını internet bloglarında okumuştum.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

21 Kas 2013 09:42

erhen yazdı:
ozdemirbrs yazdı:bittimi.... :(
Hüseyin Kardeşim ben işten fırsat buldukça ve biraz da detaylı yazdığım için bu gezi notlarının yazımı uzun zaman alacak.Umarım sıkılmazsınız :) utanma
Erhan abi diyecem sen benden de yaşlıymısın.. ;) morgulus
bi solukta okudum sabah sabah yunanistana gittim geldim (kara geçtim; hanımın dedeleri selanik göçmenlerinden ikide bi bu yaz yunanistan gidelim diyip duru..
bu yazıyı okutacagım ona böylelikle oralara gidip para harcamıyacam parayı arabaya harcıyacamm.. morgulus morgulus )
ama Atatürkümüzüm evinin içinede görmek isterdimm.. ( başka gideceklere duyrulur evin içini çekmeden gelmeyin )
eee sonra Erhan abiii... ;)
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

21 Kas 2013 10:34

Erhan ABi,
Paylaşımın için çok teşekkür ederim.
Bir çırpıda tamamını okudum bu sabah,
Gerçi akşam niyet etmiştim okumaya fakat fırsat yaratamadım.
İyi ki sabaha kalmış ve bugğnü hayal aleminde başlatmış oldum.
Tekrar teşekkürler.
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
MudMonster
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

21 Kas 2013 11:30

Erhan Abi ellerine sağlık güzel bir gezi olmuş. Ailecek mutlu ve sağlıklı uzun ve hayırlı bir ömür dilerim.
Selçuk TAVŞAN A Rh(+)
2000 Suzuki Grand Vitara 2.5 V6 Otomatik
Memleket: HATAY/Payas
İSTANBULA DÖNÜŞ HAZIRLIĞI YAPIYOR

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

21 Kas 2013 17:13

Yunanistan'daki dördüncü günün sabahında erkenden Atina'dan ayrılarak kayaların üzerine inşa edilmiş manastırları ile ünlü Meteora bölgesine doğru yola koyulduk.Bunun için önce otobandan yaklaşık 200km. gidip Lamia şehrine vardık.Sonrasında ise yaklaşık 150 km.lik yer yer daralan orta kalite bir asfalt yolla önce Kalambaka'ya sonra da manastırların bulunduğu Trikala kasabasına ulaştık.
Resim
Bundan sonra da yine booking.comdan bulduğum Dellas Butik Otel'e yerleştik.Yolculuk boyunca dört kişi için ödediğim en yüksek geceleme ücreti buydu(oda+kahvaltı 81€) ama parasını hakediyordu.En güzel tarafı meteora manzarasına en yakın otel olmasıydı.Otele girince resepsiyondan Meteora bölgesini anlatan son derece kapsamlı bir kitapçık ve bir harita verdiler ve gerçekten işimiz çok kolaylaştı.
Resim Hotel Dellas
En son erhen tarafından 21 Kas 2013 19:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

21 Kas 2013 17:14

Meteora kelimesinin sözlük anlamı gökyüzünde asılı demek.Bazı kaynaklar bu manastırların yapılış sebebinin keşişlerin Osmanlı egemenliğinden korumak amacıyla bu bölgeye kaçmaları olduğu söyleseler de zaten 500 yıl osmanlı toprağı olan bir bölgede bu şekilde kaçmanın mümkün olamayacağı ve osmanlının inançlara hiçbir zaman baskı yapmadığı göz önüne alınınca bu iddia mantıksız durmaktadır. En büyükleri “Megalo Meteora” ve ”Varlam” olmak üzere 1382 den itibaren bölgeye 24 manastır kurulmuş. Burada yaşayan rahipler genelde yanlız kalıp dua etmeyi tercih etmişler, sadece Pazar günleri ve özel günlerde diğer insanlarla kayadan yapılmış küçük şapellerde bir araya gelerek dua ediyorlarmış.Meteora manastırları Unesco’nun Dünya Kültür Mirasları listesinde de yer alıyor.Burası Tesalya ovasını yaklaşık 300 milyon yıl önce dolduran deniz hareketleriyle oluşmuş olup 300 mt yüksekliğe varan bu kayaların tepesinde düzlükler oluşmuş. Bu manastırların keşişler tarafından bu kadar yükseğe nasıl yapılabildiği bugün bile bir muamma. Rahipler manastırlara birbirlerini ve diğer eşyalarını resimde gördüğünüz ipten yapılmış file asansörlü vinçli mekanizmalarla çekmek suretiyle ulaşıyorlarmiş ve bildiğimiz anlamda merdiven yada karayolları yokmuş. Günümüzde ulaşım 1920 den sonra yapılan karayolları ve merdivenlerle de sağlanabiliyor. Ama halen turistlere gösteri olarak da yapsalar, file ile ulaşım da devam ediyor.
Resim
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

21 Kas 2013 17:38

Meteora’da bugün içinde hala keşişlerin yaşadığı ve ziyarete açık olan 6 manastır var.Manastırların isimleri Agia Triada=Holy Trinity ,Varlaam,Agios Nikolas Anapafsas,Agios Roussanou, Megalo Meteoro veya Metamorphisis (manastırların en büyüğü ve müze olarak kullanılıyor ) ve Agios Stefanos (müze olarak kullanılıyor)dır.Meteora,turizm potansiyeline Roger Moore’un ünlü James Bond filmi “For Your Eyes Only” ile kavuştu.Filmde James Bond halat merdivenden manastıra tırmanıyordu. Bu sebeple James Bond filminin çekildiği “Agia Triada “manastırı” James Bond’un manastırı diye de anılıyor.Meteora’nın en büyük manastırlarından biri olan Varlam şu anda dış dünyaya açılmış ve çağa en ayak uydurmuş manastırdır.Varlam Manastırı’nda turistlerin talep edebileceği ve gelir getirecek her şey düşülmüş. Manastırda hediyelik eşya satışı mevcut. Kilise müzik kasetleri, mumlar,ikonlar, tahtadan eşyalar vs. bulmak mümkün.Tüm manastırları ziyaret edecek kadınların etek giymeleri gerekiyor. Girişte ücretsiz etek temin edebiliyorsunuz. Bu arada kiliseleri gezerken küçük bir bağış yaparak içeri giriyorsunuz, her bir kiliseye giriş 1.5€.Kiliselere giriş sadece turistlere ücretli yunan vatandaşları ücretsiz giriyor.Agios Stefanos araba ile en kolay ulaşılabilen manastırdır.Manastırların açık kaldığı gün ve saatler farklı olduğundan aynı günde hepsinin içini gezemezsiniz ancak internetten incelediğim kadarıyla aralarında iç dizayn açısından büyük farklılıklar yok.
Resim
En büyük ve en tepedeki manastır olan Megalo Meteoro veya Metamorphisis
Resim
Varlaam manastırı ve onun altında gözüken Agios Roussanou manastırı
Resim
Ulaşılması en kolay olan Agios Stefanos Manastırı.Burada sadece kadın rahibeler bulunuyor.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

21 Kas 2013 20:30

Meteora bölgesini gezdikten sonra akşam yemeği için kasabaya geri döndük.Bu bölgede çok güzel kokoreç yapıldığını okumuştum.Zaten kokoreç özellikle kuzunun kalın barsak,iç yağ ve ince barsaklarıyla yapılan ve sanıldığının aksine kolesterolü çok da zıplatmayan rumeli kökenli bir gıda ve arnavutlar kokeroz yunanlar ise kokorotsi olarak adlandırmışlardır.Her iki dilde de "mısır koçanı" anlamına gelir.Ne var ki Avrupa Birliği denilen her şeyi iyi bildiğini zannedenler topluluğu hayvan iç organlarının yemekte kullanılmasına izin vermiyormuş.Hal böyle olunca iştahımızı İzmir'e saklayıp o gece 28 € ödeyerek karnımızı pizza ile doyurduk. :(.Bundan sonra otelimize dönüp havanın da çok güzel olmasını fırsat bilerek geceleyin ışıklandırılan Meteora manzarası eşliğinde güzel bir çay keyfi yaptık.
Resim
Otelimizden görünen meteora manzarası
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

21 Kas 2013 20:55

Beşinci günün sabahında otelimizi 06.30 gibi terk ettik ve kuzeybatı istikametinde ailem için büyük önemi olan topraklara doğru hareket ettik.Dedemler bir zamanlar Manastır'a bağlı Serfice sancağında yaşıyorlarmış.Zalim savaş ve sonrasındaki Lozan Barış Antlaşması sonucunda çoğu Rumeli Türkü gibi onlar da 1924'de Gülcemal vapuru ile İzmir'e sürüklenmişler.Serfice(=Servia) şimdilerde Kozani şehrine bağlı yaklaşık 3000 nüfuslu bir kasaba olup Kalambaka'dan Makedonya'ya giden yolun üzerinde ana yoldan sadece 20 km. kadar içeride kalıyordu.Yol bir hayli zorlu ve Makedonya'da da çok yoğun bir programımız olduğundan erkenden yola koyulduk.Otele verdiğim parayı işte o anda tam anlamıyla helal ettim.Çünkü adamlar mecbur olmadıkları halde bize mükemmel bir yolluk hazırlamışlardı.Kalambaka'dan sonra dar bir dağ yolunu takip ederek İonina-Metsova-Grevena-Siatista üzerinden Kozani'ye varmadan hemen önce ana yoldan sapıp saat tam dokuzda Servia'ya girdim.Dedemin topraklarını görmek ve çocukların büyük dedelerinin yaşadığı yerlere ayak basması benim için bu gezinin en büyük kazancıydı.
Resim
Kasabada küçük bir tur ve bir kahve keyfi sonrasında tekrar yola koyulmuştuk ki ki fena bir yağmur bizi uğurladı. :?
Resim
Sonrasında Kozani-Ptolameida-Fiorina ve oradan da Medzhitlija sınır kapısını sorunsuzca geçerek Makedonya'ya girdim.Bundan sonrasını "Makedonya Gezisi" başlığı altında anlatmaya çalışacağım.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

21 Kas 2013 21:19

Erhan abi diyecem sen benden de yaşlıymısın.. ;) morgulus bi solukta okudum sabah sabah yunanistana gittim geldim (kara geçtim; hanımın dedeleri selanik göçmenlerinden ikide bi bu yaz yunanistan gidelim diyip duru..bu yazıyı okutacağım ona böylelikle oralara gidip para harcamıyacam parayı arabaya harcıyacamm.. morgulus morgulus )ama Atatürkümüzüm evinin içinede görmek isterdimm.. ( başka gideceklere duyrulur evin içini çekmeden gelmeyin )eee sonra Erhan abiii... ;)[/quote]
Hüseyin Kardeşim;
*Bana yaşça büyük erkek kardeş anlamına gelen abi denilmesinden gurur duyarım.Yalnız ne yalan söyleyeyim bazen yanımıza staj için gönderilen genç doktor adayları "Erhan Amca size bir şey sorabilir miyim?" dediklerinde sanki boğazıma bir şeyler takılmış gibi oluyor ve cevap vermeden önce biraz yutkunmak zorunda kalıyorum :) :) utanma
**Selanik'te Atatürk'ün son derece mütevazi döşenmiş olduğunu internetten gördüğüm evini gezmek nasip olmadı.Ancak bundan sonra yazacağım Makedonya gezisinde Atatürk'ün Manastır'da okuduğu Askeri İdadi'nin resimlerini görebileceksiniz.
***Yeri gelmişken bir kaç cümle de bu Selanik göçmenliğinden bahsetmek isterim.Osmanlı yönetimi dönemi idari taksimat isimlerine göre mübadeleye tabi yerleşim bölgelerinden gelenlerin büyük çoğunluğu kendilerini Selanikli olarak adlandırmaktadırlar.Bunu iki nedenle açıklamak mümkündür;
Birinci neden;bu yerleşim yerlerinden gelen mübadillerin tümü Selanik limanından kalkan gemilere bindirilmişlerdir.Sevk için sıranın kendilerine gelmesi için haftalarca, kimileri aylarca Selanik limanında Türk Kızılayı (o dönemdeki adı ile Hilal-i Ahmer Cemiyeti) ve Kızılhaç Teşkilatı tarafından kurulan çadırlarda büyük sıkıntılar çekerek bekletilmişlerdir. Dolayısıyla mübadiller için Selanik memleketlerine son kez “elveda doğduğum topraklar” dedikleri yerdir.
İkinci ve en önemli neden ise, Atatürk ile hemşeriliğe vurgu yapılmasıdır. Atatürk ile hemşeri olmak onlar için yeni vatanlarında dışlanmalara ve haksız uygulamalara karşı koruyucu ve kollayıcı bir kalkan olmuştur. Kuşaktan kuşağa aktarımlarla bütün mübadillerin kendilerini Selanikli olarak adlandırmaları bu nedenlerden dolayı çok doğaldır.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

21 Kas 2013 21:37

DERKMEN yazdı:Erhan ABi,Paylaşımın için çok teşekkür ederim.Bir çırpıda tamamını okudum bu sabah,Gerçi akşam niyet etmiştim okumaya fakat fırsat yaratamadım.
İyi ki sabaha kalmış ve bugğnü hayal aleminde başlatmış oldum.Tekrar teşekkürler.
Deniz Kardeşim,rahmetli ağabeyim ve babamla 1975 yılında kendi aracımızla yaptığımız Avrupa turu sonunda Yunanistan'a girmeye çalışmış ama sınırda anlaşılmaz bir nedenle geri çevrilmiştik.Nasip bu bayrammış.Yunanistan ve yarın yazmaya başlayınca farkedeceğiniz üzere Makedonya'da ailecek gezmek Bodrum'da tatil yapmaktan ucuza geliyor.Sizin gibi genç kardeşlerime tavsiyem şartlarınız uygun olduğunda böyle işleri fazla ertelemeyiniz.Çünkü yıllar düşündüğümüzden çabuk geçiveriyor. :( :)
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

21 Kas 2013 21:42

MudMonster yazdı:Erhan Abi ellerine sağlık güzel bir gezi olmuş. Ailecek mutlu ve sağlıklı uzun ve hayırlı bir ömür dilerim.
Selçuk Kardeşim teşekkür ediyorum.Sizin de Doğu Anadolu bölgemiz ve şimdilerde memleketinizde yaptığınız gezilerinizi keyifle izliyorum.Önümüzdeki ay Tebriz'de bir kongrem var.Dönüşte becerebilirsem Nahçıvan ve Ermenistan üzerinden Doğubeyazıt'a gelmek istiyorum.Bakarsın görüşürüz.Size işlerinizde kolaylıklar dilerim.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

22 Kas 2013 10:00

Arkadaşlar.... :!:
bakın.. bu yazıda çaktırmadan tarih derside alıyoruz, bilmediklerimizi öğreniyoruz, bildiklerimizide hatırlıyoruz .
Gezi yazısını tekrar ve dikkatlice okuyunuz, bitiminde Erhan AMCA tarih sınavı yapacak .. DUYRULUR... morgulus morgulus ..
teşektürler amca...
(( bu dizlerden sonra amca oldun , Erhan amca.. hayırlı olsun.. )) morgulus morgulus morgulus
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

22 Kas 2013 10:57

abi kafama yattı da , gideken yanımda döner ekmek mi götürsem bol bol * domuz etine takıldım sadece

kullanım oranı hayli yüksekmiş yuhh yuhh yuhh
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

22 Kas 2013 11:29

Erhan Abi,
Kesinlikle katılıyorum hem yılların geçişine hemde alternatif tatil planlaması konusuna.
Umarım bir aksilik olmaz ise 2015 yazında planımız bu yönde eşimle.
Tekrar teşekkürler paylaşımlarınızı için.
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

24 Kas 2013 02:10

Gezimizin son gününde Evzoni sınır kapısında kısa süren bir evrak incelemesinden sonra Yunanistan'a tekrar giriş yaptık.Bakalım ne olacak diye uluslararası ehliyetimi kasten vermedim ancak memur ilk önce onu istedi.Evzoniden sonra 215 kmlik bir otoban yolculuğu ile Kavala'ya vardık.İpsala’ya 174 km. uzaklıkta bulunan Kavala’ya 1924’deki nüfus mübadelesinde Kapadokya rumları yerleştirilmiş. Kavala müslümanları ise başta Kapadokya olmak üzere Anadolunun diğer yerlerine gönderilmiş. Burada bir önceki yerin yanındaki Panos&Zafira restoranda yine deniz mahsulleri ağırlıklı öğle yemeğine 40€ ödedim.Yemekten sonra ise bir süpermarkete girerek biraz alışveriş yaptım.
Resim Varvayani uzo(10€)+Tsantali şarabı(5€)
Resim Sızma zeytinyağı(9€/1.5 lt)+organik zeytin (3€)
Resim Korfu adası inciri+sakızlı ayva+kiraz+bergamot reçeli(3€/tanesi)
Bundan sonra önce 60km. ötedeki 60.000 nüfuslu İskeçe(=Xanthi)'ye geliyoruz.Osmanlılar döneminde İskeçe’nin bugün olduğu yerde iki tane yerleşim yeri varmış. Bunlar: Eskice ve Yenice olarak isimlendiriliyormuş. Yine aynı dönemde Yenice denilen merkez büyük bir yangın sonucu yok olunca buradaki insanlar Eskice denilen yere taşınmışlar ve İskeçe ismi böylece şekillenmiş.Buraya “binbir rengin şehri” de deniliyor.Tatlıları,kuru yemişleri ve Osmanlı döneminden kalma iki adet saat kulesi dışında önemli bir özelliği bulunmuyor.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

24 Kas 2013 02:27

İskeçe'den 50 km. ileride 70.000 nüfuslu Gümülcine(=Komotini)'ye ulaşıyoruz.Gümülcine,batı Trakya bölgesinin en merkezi şehridir.Deniz kıyısında değil, içeride kalan şehir Trakya Demokritos Üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır.Şehri 1361 yılında fetheden Gazi Evronos Bey adına yaptırılan imaret ile eski ve yeni camiler şehrin görülmeye değer tarihi yapıları.
Bundan sonra yaklaşık 70 kmlik bir yolla 60.000 nüfuslu Dedeağaç(=Aleksandropoli)'a varıyoruz.İpsala sınır kapısına 32 km. mesafedeki Dedeağaç’ta herhangi bir antik kalıntı veya tarihi eserden ziyade masmavi ve tertemiz bir deniz ile uzun kumsallar ön plana çıkıyor.Şehrin sembolü ve en hareketli yeri II.Abdülhamit’in 1880 yılında yaptırdığı deniz feneridir.Biz de burada aracımızı park edip kısa bir frappe molası veriyoruz.
Resim
Kalan kilometreleri de hızla tüketen aracımızla Yunanistan'a ait Kipi sınır kapısını geçiyor ve İpsala'da dalgalanan şanlı bayrağımızı görünce rahatlıyoruz.
Resim
Bir başkadır bizim memleketimiz :) :)
Resim
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

24 Kas 2013 11:29

Gelelim gezimizin sonuç ve çıkarım bölümüne....
Gerek Yunanistan gerekse Makedonya insanlık tarihinin başlangıcından beri çeşitli medeniyetlere beşiklik etmiş ülkeler.Bunların arasında bu bölgede beş yüz yıl egemen olan ecdadımızın izlerini aradan geçen yüz yıla ve tüm olumsuzluklara rağmen hala capcanlı ve ayakta görmek için bile bu ülkelere gitmeye değer diyorum.Ayrıca ailecek ata topraklarımızı ziyaret etmek yanında özellikle bir zamanlar bizim için iyi düşünmediklerini bildiğim insanların Yunanistan'da hem de türk plakalı bir araçtan kendilerinden yardım istenince canla başla yardım ettiklerini görmek;Makedonya'da bir makedonun ağzından büyük dedesinin en büyük pişmanlığının türklerin bu topraklardan gitmesini istediğini itiraf etmesi olduğunu duymak benim için bu yolculuğun en etkileyici yönleriydi.Gezdiğim her iki ülkede de konuştuğumuz insanların osmanlıdan sonra bölgeye zaman zaman egemen olan sırplara,bulgarlara ve almanlara saydırırken sıra osmanlıya gelince saygıyla söz etmeleri ecdadımızın büyüklüğünü bir kez daha hissetmemiz adına çok hoştu.
İşin felsefi kısmından maddesel kısmına gelecek olursak her iki ülke de konaklama,yeme-içme ve ulaşım giderleri açısından gayet makul.Ben -fikir vermesi açısından yazıyorum - kendi aracımızla yaptığımız,altı gece konaklamalı toplam yedi gün süren dört kişilik bu yolculukta tüm harcamalar için 1600 € ödedim.Daha ucuza mal etmek elbette mümkün.Sadece diyeceğim o ki bu iki ülkeye gezi planlayacaksanız Batı Trakya için bir gün ve Ohrid için de bir gün daha ekleyip geziyi toplam dokuz güne çıkartırsanız tam hakkını vermiş olursunuz.Herkese keyifli geziler dilerim.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

“YURTDIŞI GEZİLERİMİZ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 58 misafir