Araba ile Gürcistan Gezi Notları

YURTDIŞI GEZİLERİMİZ, DENEYİMLERİMİZ,TAVSİYELER

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

Araba ile Gürcistan Gezi Notları

12 Ağu 2014 15:06

Merhaba Arkadaşlar,

3 yıldan fazla bir zamandır hayalini kurduğumuz Doğu Karadeniz gezimizi nihayet geçtiğimiz hafta yaptık. Oralara kadar yol aldıktan sonra birde Gürcistan'daki tarihi ve doğa güzelliklerini de plana dahil ettik. Bu başlıkta sadece Gürcistan gezisini anlatacağım.
gurci.jpg
gurci.jpg (94.15 KiB) 1179 kere görüntülendi
Hem gidecek arkadaşlara bilgi ve güncel durumu anlatmak açısında iyi bir arşiv olacağını düşünüyorum. (Ağustos 2014)

Hazırlıklar:
* Dışişlerinin yayınlarını takip edip uyarı var mı yok mu kontrol ettim.
- http://www.mfa.gov.tr/gurcistan_a-seyah ... usu.tr.mfa
* Araç için istenen evrakların listesini çıkardım.
- Gürcistan ile özel anlaşmadan dolayı Türkiye deki evraklar dışında hiçbir evrak istemiyorlar. Belgeler güncel ve tam olmalı.
- Ruhsat üzerinize olmalı, değilse ingilizce ve gürcüce tercümeli vekaletname olmalı.
- Ehliyet
- Nüfus cüzdanı yada pasaport.
* Çocuklar için bizde 15 yaş altında fotoğraf yok. Gürcü tarafı istiyor. Gitmeden önce foto lu yaptırın. (Gerçi biz fotosuz kimlik ile girdik ama mesai bitimiydi, Nereye gideceksiniz diye sorunca ilk cevabım Stalin müzesini görmeye gidiyoruz oldu. :) Gerçekten gittik. İzin verdiler. İşinizi şansa bırakmayın. )
* Yanınızda uyuşturucu madde içeren ilaç bulundurmayın. Listesini hazırlamışlar, en dikkat çekici olan aferin marka çocuk ilacıydı.
http://www.cnnturk.com/haber/dunya/gurc ... gi-basladi
Tam listeyi sınır kapısındaki gümrük binası camında asılı gördüm foto çekemedim. Bizde ilaç vardı ağrı kesici ve benim mide ilacım, beyan ettik incelediler izin verdiler.

Neden Türk Gözü Sınır Kapısı
- Çok sakin, çıkış 20 dk sürdü, giriş 5 dk.
- Doğu Karadeniz rotamız üzerindeydi, Rotamıza kaldığımız yerden devam ettik.
- Batum çok turistik olmuş, bize cazip gelmedi. İç kısımlar daha doğal.
Mustafa TEZEL
08 Grand Vitara II, 2.0 AT

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

Re: Araba ile Gürcistan Gezi Notları

12 Ağu 2014 15:31

Araba:
2006 model Toyota Corolla, 1.6 AT
Buralara ve Karadenize hep kocaoğlan Vitara ile gitmeyi hayal etmiştik. :(
Corolla sağ olsun o bozuk yollarda biz yolda bırakmadı. Bide Kazbeg dağına çıksaydı iyiydi. Orda Mitsubishi Delica araç kiraladık. 4 çeker minübüs. Bu araçlardan neden Türkiye'de yok anlamıyorum aslında tam bizim zevkimize göre.

Gidilen şehirler:
Akhaltsikhe
Borjomi
Kutsai
Gori
Tbilisi
Stepantsminda

Yapılan yol:
710km

Kullanılan benzin.
Benzin 2.20lari, 2.5 tl gibi
Bir depo benzin kullanmışım tl karşılığı 95 tl. Çıkışta tekrar fulledim.

Gaz 1.15 lari, 1.40 tl gibi
Gaz kafaları uygun değil ve propan kullanmıyorlar o yüzden hep benzin kullandım. Canıma minnet bulmuşum yarı fiyatını benzini gazı ne yapayım. :)

Para değişimi:
1 tl 0,79 lari. Kapıdaki benzinlikte 0.79, Goride 0,795, Tbilise 0,7 . Yani ortalama 1 lari 1.25 tl oluyor.
Girişte değiştirin içerlerde bankalar çevirmiyor döviz büroları ne tutturursa. Yada dolar taşıyın, çevirin daha kolay. Bankadan direkt Lari çekerseniz önce dolar sonra tlye dönüyor benim 3 tane kredi kartı harcamam var bu şekilde çevirmişler 1.3 e geldi oran.
En iyisi girişte benzincide çevirin rahat etin peşin çalışın daha avantajlı olur.

Yemekler:
Hinkali, Gürcü mantısı biraz büyükçe bir bohça gibi.
Haçapuri : Bazlama gibi içi tuzsuz peynirle doldurulmuş sıcak güzel bir pide.
Limonata, Bir kaç markanın güzel meyveli soda yada gazoz tadında içecekleri var. Biz sevdik hatta bi koli eve de getirdik.
Vino, Gittiğimiz Tbilis rotası aynı zamanda WineRoute olarak geçiyor çok kaliteli el yapımı vino yapıyorlar.

Ulaşım:
Beniz ucuz olunca taksi ve diğer ulaşımlarda çok ucuz, şehir içinde taksi kullanılabilir. Biz bazı yerlerde öyle yaptık.

Yollar:
Kashuri - Tbilisi arası çift şerit yol ve otoban gibi, hız sınırı 110.
Diğer yollarda tek şerit gidiş geliş ve uzun süre sollama yasakları var. Gürcülerin zaman zaman kurallara uymadıklarına şahit oldum. Yabacıyız biz onlara uymadık morgulus
Yer yer yol yapım çalışmaları var, uyarı levhası görüyorsunuz , hemen başlıyor. çok yavaş gitmek gerekti. Yere yakın bir araçla zor oluyor. Yer yer aracın altı değdiği oldu.
Özellikle Kazbek yolunun sonuna doğru berbat bi 4.5 km vardı. Geçen sene bu bozuk kısım 12km idi. Bizzat giden bi arkadaş ölçmüştü. Son durum 4.5 km hala bozuk. ve resmen 10-20 km hızla yolda köşe kapmaca yaparak gittim, bi sağa bi sola yok orda çukur burda taş var vs.vs. Kaldı ki bu yol Rusya Viladivostak sınır kapısına gidiyor ve yoğun bir yol.

Gürcü Sürücüler:
Çılgın sürücüler var korna sesinin Tiflis'e girene kadar duymadım. Tiflis büyük şehir ve Ankara'dan farksız. Sağdan soldan geçenler makas atanlar vs. vs. Fakat zor değil hiç sıkıntı yaşamadım. Uzun yolda sollama yasağı olan noktalarda sollama yapan çok gördüm. Polis göz açtırmıyormuş. Bu konuda çıkışta özellikle tembih ettiler.
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
SRKNKRL
Çavuş
İletişim:

12 Ağu 2014 15:37

Harika ve yararlı bilgiler teşekkürler.Keşke Doğu Karadeniz bilgileri ve fotolarıda görebilseydik :?
SERKAN KURAL (42)
Sancaktepe/İSTANBUL
1998 Suzuki Grand Vitara 2.5 V6
Nam-ı diğer: KAFKAS KARTALI
GÜÇ SÜKUNETTEDİR

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

12 Ağu 2014 15:48

Sınır Geçişi:
-Türkgözü Kapsında ilk önce büyük demir kapıda bi memur sizi karşılıyor, bi ön soruşturma yapıyorlar kimlikte foto varmı soruyorlar.
-Araç evraklarını ve kimliklerini ilk bankoya verip pullarınzı ve giriş kağıtlarınzı alıyorsunuz. Verilen kağıtlar nüfus cüzdanı ile girecekler için geçerli. Pasaport la girişte pulu yapıştırıyorlar. Pul paralarını ödüyorsunuz. Kişi başı ve araç için ayrı ayrı 15TL. Verilen kağıtları ikiniz bankoya girmeden doldurmanızda fayda var. Z man kaybetmezsiniz.
-İkinci adımda polis evrakları alıyor, çıkış damgasını basıyor uyarıları yapıyor. Araçtan sadece evrakları vermek için iniyorsunuz. Ve Sürgülü serbest bölgeye doğru gidiyorsunuz .
-Çıkmadan yine Türk bir memur evrakları son kez kontrol ediyor kapıyı açıyor sizde ara bölmeye gidiyorsunuz.
-Artık serbest bölgece boşluktasınız :)
-Gürcü tarafı binaları ve çevre daha düzenli.
-Araçtan inmeden sırada bekliyorsunuz.
-Sıra gelince Araç evrakları, Kimlikler, ehliyet, pasaport verip bekliyorsunuz. Klasik neden geldin sorusu soruluyor. Benim cevap belli Stalin 8-)
-Gürcistan giriş mühürü Türk tarafında verilen ve üzerine pul yapıştırılan kimlik kartımız büyüklüğündeki kağıda basılıyor. Bu kağıt çok önemli oradaki pasaportunuz. Çıkışta yine lazım iyi muhafaza edin. VE Türk tarafında bu kağıt geri alınıyor.
- Son adımda araç aranıyor. Bizim bagajı bi açtılar dolu arka koltuk dolu. Bunlar ne? Dedim biz turistiz kamp yaparız ahanda bunlarda kamp malzemeleri, bu çadır, bu mutfak ve sandalye, bunlar giyecekler. vs.vs Fazla zorlamadan tamam dediler.
-İlaç varmı diye sordular. Var dedim çantadan çıkardım verdim. Teker teker ilaçları inceledi. Ekten maddelerine bakıyorlar. Tamam dedi.
-Sonuç Gürcistan'dayız.
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

12 Ağu 2014 15:52

SRKNKRL yazdı:Harika ve yararlı bilgiler teşekkürler.Keşke Doğu Karadeniz bilgileri ve fotolarıda görebilseydik :?
Serkan resimleri düzenliyorum, bu bilgileri önden vereyim ki gidecekler için güncel bilgiler olsun dedim. Gürcistan macerasından sonra bol resimli Karadeniz gezisini de anlatacağım.
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

12 Ağu 2014 16:57

Unutmadan söyleyeyim, Gürcü tarafında Sınır geçişinde evrak işlemleri sırasında tek tek herkesin fotosunu çekiyorlar, bu işlem çıkışta da yapıldı. Araçtan inmeden webcam ile eliyle uzatıp çekiyor. oldukça zahmetsiz, sizi de rahatsız etmiyor.

Normal yollarda hız sınırını 80km olarak gördüm, şehir içinde 50km, bozum alanlarda 30km.

Polise kesinlikle rüşvet teklif etmeyin deniyor. Yol sormak için 4-5 defa polisle konuştum hep yardımcı olmaya çalıştılar. Soru sorunca camdan cevap vermiyor, iniyor araçtan şapkasını takıp karşınıza geçiyor öyle cevaplıyor. İlkinde "ne oluya lan !" dedim tırsarak, sonra anladım uygulama böyle. Yada bana öyle denk geldi. Yollarda hiç durdurulmadım ve polis kontrol noktasına denk gelmedim.

Türkiye deyince hep bi sempati gördüm.
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Ağu 2014 09:33

Yol notları; 1. Gün

2 Ağustos; Kars'tan çıktık Ardahan iline doğru gidiyoruz. Son 15 km de ilk Gürcistan tabelasını gördük. Yol sola Ardahan'a gidiyor.

Resim

Yüzümüzde tarifsiz bi sırıtma ifadesi vardı.

Yol ayrımından Türkgözü sınır kapısı 80km. Damal ilçesine kadar asfalt yol oldukça iyi. Tek şerit gidiş geliş. Sonrasında yol yapım çalışmaları başlıyor. 50 km bozuk. Gitmeye değer mi bence değer.
Resim

Posof ilçesine doğru önce Ilgar geçidi geçiliyor, yükseldikçe manzara güzelleşiyor, ara ara durup bakıyoruz, her seferinde iyiki geldik diyoruz.

Resim

Resim
Ilgar Geçidine ulaştık, ortamda ağaç az fakat her yer yeşil. Zaman zaman büyük baş hayvan sürülerine denk geliyoruz. İlginç ilk defa boynuzlu inekler gördüm.

Posof tan Türkgözü kapı arası yol 6km ve iyi. Türkgözü sınır kapısına ulaştık. Ortalık sakin, kendimizden emin şekilde kapıya yaklaşıyoruz.

Resim

Sınırda sıradan işlemelerimizi yaptırıyoruz. Fotosuz kimlikle çocuğu almayacaklarını söylüyorlar biz şansımızı denemek istiyoruz, buraya kadar 1300km yol yapmışım, geri mi döneyim. Bi çal kapıyı açan olmazsa o zaman geri dönersin dedim.
Sonuç bizim taraftaki memurlar bile şaşırdı nasıl aldılar diye. Bazen kapıyı tıklatacak kadar zahmeti göstermek gerekiyor sonrasında inanılmaz şeyler olabiliyor.

Gürcü tarafına geçtik, kendim iş icabı çok ülke gördüm ama ilk defa ailecek bi yurtdışı yapıyoruz. İlk iş depoyu fullemek. Gulf istasyonu var. Tüm ülkede bunlar yaygın ve iyi marka olduğu söylendi.

Resim
Görünen köy Vale.

Valeden sonra Akhaltsikhe şehri çok yakın.
Meydandaki kilise.
Resim

İlk fotolar hep araç içinden, bi tedirginlik var.

Akhaltsikhe girişte solda güzel bir kaleleri var. Burada yapacağımız ilk iş Gürcü hattı almak. Beeline tavsiye edilir. 30dk konuşma 5 tetri. 10lira evet bakkala on türklirası verdim. Bana beeline hat ve kontor yükledi. 3 larilik. Bu yükleme bize 4 gün boyunca yetti. Abimi aradım ben buradayım numara bu buradan ulaş dedim. Hergün haberleştik. Gideceğimiz yerdeki iletişim kuracağımız otel vb insanlarla bu telefonla konuştum yetti. Bakkal ve marketlerde Beeline hatları satılıyor kimlikle basit bir form dolduruyorlar. simler normal boyutta, microsim yok. Kartı takıyorsunuz direkt çalışıyor. Sonrasında döviz bozdurmaya çalıyorum olmuyor, bankadan 200 lari çekiyorum, bunu geri dönünce 263 tl olarak banka hesabında görüyorum. Girişteki Gulf istasyonunda değiştirmek gerekliymiş.

İlk Gürcü yemeğimizi yemek istiyoruz. Birine haçapuri yiyebileceğimiz bi restoran soruyorum. İki tane tarif ediyor ilki kapalı, artık akşam olmadı ama erken kapatmışlar. İkinci açık, küçük bi dükkan başta anlaşamasak ta, haçapurilerimiz ve limonatlar geldi.

Resim

Hinkal konusunda hele konuşma evlere şenlikti. Bana ingilizce ne kadarlık hinkal yiyeceğimi soruyor. Ulan dedim kendi ingilizcemden şüphe ettim. :? Arkadaşım satıcı sensin diyorum, fiyatı sen söyleyeceksin bende alacam. Sonra kaptık, meğerse ucuz olunca millet diyoki bana 3 larilik hinkal hazırla. Orda adet öyleymiş. Biz ilk defa yiyoruz bi kişi kaç tane yer dedim 5-6 yer dedi. Dedim sen bize adam başı 2 getir bi tadına bakalım sonra artırırız. İyiki 2 demişim, fazlasına gerek yoktu. Bize 2 yetti. Bizim kız diyorki baba sen nece konuşuyorsun. Kurduğum cümlelerde Türkçe var, Rusça var, Gürcüce var, İngilizce var. Her basit kelimeyi nerdeyse bildiğim tüm dillerde ve aldığım notlardaki kelimelerden söylüyorum biri tutar anlar diye. Rusça biliyorsanız rahat edersiniz, herkes biliyor, ben Rusyadaki fabrikayı kurarken 5-10 kelime öğrenmiştim, ruşça konuşma kılavuzunu da yanıma aldım.

Resim

Resim

Yemekte bi taraftan Gürcistan navigasyonu çalıştırmaya uğraşıyorum, çalışıyor gibi fakat bi dosya hatası veriyor. Hadi hayırlısı kader ağlarını örmeye başladı bu macera bizi nereye götürecek. :roll:
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Ağu 2014 09:49

Akhaltsikhe den yemek işini halledip ayrılıyoruz, Borjomi kentine gideceğiz, yol yakın fakat karanlık oldu. Borjomi'ye kadar yol güzel yer yer 1-2 km lik yol yapım çalışmaları var, rahatsız edici değil.

Borjomide milli parkta kamp atacağız da. Arkadaş koca parkı bilen yok. Bi arkadaştan aldığım Gürcistan navigasyon programı çalışmıyor zaten. Bi polis 3km ötede dedi. Gittik yok. Kesin önünden geçiyoruz , ya tabela gürcüce yada biz karanlıkta farkedemiyoruz. Bir benzinlikte durdum, pompacıya sordum bilmiyor, polis geldi yapıştım hemen, dedim ben milli parkı arıyorum, çıktı araçtan tekrar sordum, bilmiyor, diğer arkadaşına soruyor, yok.
-Polis merkezine gelin orda bilen arkadaş vardır dedi.
-Nerde merkez?
-5km geride.
-Ben :? 3km ileri 5km geri bu iş uzayıp gidecek.
Teşekkür ettim. Hanıma döndüm hadi Gori şehrine gidelim 70km. Orda otelde kalırız. Zaten gideceğimiz istikamette.

Borjomi'yi gündüz gözüyle gezmek istiyoruz, vadide, yeşillik içinde , ortasından nehir geçen güzel bir ortam. Artık dönüşte göreceğiz.

Gürcistan yollarında gece araç kullanmakta varmış. Kushari ye kadar tek şerit ve yaklaştıkça yol kalabalıklaştı, Batum Tiflis bağlantısında sonra uzun kuyruklar oluştu. Sollama yapamıyoruz karşıdan da çok araç geliyor, tırlar var. Bir süre sonra çift şerit yola geçtik ve araçlar hızlandı.

Korna pek çalmıyorlar yada bize denk gelmedi. Çok eski araçlarda var, son modellerde. Araç çeşitliliği çok zengin, avrupa, japon, rus hepsinden bol çeşit var.
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Ağu 2014 10:08

Gori şehrine girdim biraz ilerledim, bi taksiciye hazırladığım gezi notlarından otelleri gösterip ilkine gitmek istiyorum dedim, Bi şeyler tarif etti. Dil zaten tarzancaya döndü. morgulus
Anladığım el işaretiyle aracın burnu çevir şu yöne git oldu. Öyle yaptım şehir meydanına çıktım. Hadi hayırlısı bi mecara var bu işte ama ne çıkacak bakalım. Navigasyon çalışmıyor, parkı bulamadık, tarzancayla ne kadar idare edeceğiz. Hanım ne zaman sinirlenmeye başlayacak morgulus

Abi 5 taksiciden ilk gözüme ilişene yaklaştım, direk kağıdı gösterip bu adres nerde diye sordum, İngilizce Türkçe karışık. Taksici Türkiye demesinmi. Evet Türkiye hemde başkentten :)

Datu Türkiye de çalışmış, biraz Türkçe biliyor. Tarif etti.
-Yok dedim sen bizi götür ücreti neyse öderim.
-Tamam dedi,

İlk yerde yer yok. Datu yanımda bırakmıyorum, konuşmaları o yapıyor sağolsun.
-Elimdeki listeyi boş verdim, anlaşılan bu liste işe yarmayacak. Sen bizi bildiğin temiz bir yer götür dedim.
-Ok, dedi ve bizi bir kaç sokak ötede başka bir yere götürdü, bi evin önünde durdu. Büyük bir kapıyı çaldı, içerde eski rus taş evlerinden var.
-Buradaki kadın Türkçe biliyor, evini guest house yaptı dedi. İyi bizim için sorun yok.
İçeriden bi bayan gürcüce seslendi, Datu
- Türk misafirlerin var dedi.
Kapı açıldı güler yüzlü orta yaşlı bir bayan. Ben hemen kendimi tanıttım, Ankara'dan uzun yoldan geldiğimi söyledim. Yer var mı?
- Evet , bugün gelmeyen konuklar var, 3 kişilik yerim var. Tamar guest house booking.com dan rezervasyonla çalıyor. Bizde plan varda arkadaş uymuyor ki nere rezervasyon yapacağız. :)

Tamari Hanım, 6 yıl Ankarada çalışmış. Oğlu polis kolejinde okumuş. İlk Türk müşterileri biziz. Nasıl sevindi, bizi resmen anne sıcaklığıyla karşıladı. Evet o akşam Tamari ye gelmemiz gerekiyormuş. 8-)

Buraya gelmek isteyenler:
http://www.booking.com/hotel/ge/guest-h ... 5e0;dcid=4
Gecelik Kahvaltı dahil 30lari.
Tamari telefon: +995 579 79 64 95
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Ağu 2014 12:03

Tamari'den Gürcistan ve gezi rotamız hakkındaki yerler hakkında yerli, bilen ağızdan bilgiler alıyoruz.

Gori eski bir şehir, Stalin burada doğup büyümüş. Zaten Stalin Müzesi gezi notlarımda var. Mutlaka gideceğiz. Düzencelerini kabul edersiniz yada etmezsiniz , yolundan gidersiniz gitmezsiniz, neticede bir değerdir incelemek, dinlemek lazım. Herşeyden insanın hesabına bir ders vardır.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Josef_Stalin

Gori kalesi, küçük gezilecek bir mekan, biz zaman yokluğundan gitmedik. Gori meyve sebzesi bol olan bir şehir, incir , ceviz de yetişiyor. Yazları tercih edilen bir bölgeymiş. Biz kaldığımız sürece akşamları yağmur yağdı. Gündüz güzeldi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Gori,_Georgia

Tamari bize ısrarla Uplistsikhe tarihi açık hava kentine gitmemizi istiyor. Orda kalan diğer yabancıların hepsinin programında var. Güzel olmalı. Gittik gezdik güzeldi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Uplistsikhe

Turistler Gori şehrini kalacak yer olarak kullanıp gündüzleri çevre illere gezmeye gidiyorlar. Gori Gürcistan'ın orta noktasında kalıyor, en uzak nokta 150km gibi. Burda konaklayıp her yere günü birlik gidip geliyorlarmış. Mantıklı. Bizde aynısı yaptık sayılır. Kazbegte kalmak istediğim için bir gün orda geçirdik, diğer günler Gori de kaldık.
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Ağu 2014 12:21

2. Gün

Sabah rahat bir uyku çekmiş şekilde uyanıyoruz, dün akşamın stresi kalmadı. morgulus Tamari bize güzel bir kahvaltı hazırlamış. Bizim kız Tamari yi ve evi çok sevdi. Evde bide küçük köpek var, Beny. Yaramaz acayip sevimli.

Resim

Evi gündüz gözüyle daha iyi bi inceliyoruz. İki katlı bir taş ev. Yüksek tavanlı ferah. Kapılar kocaman. Alt kat mahzen yarı bar şeklinde kendi şaraplarını üretiyorlar.
Evin bahçesinde barbekü , çardak, süs havuzu, küçük çocuk havuzu, 2 salıncak koltuk var. Bizim kızın arayıpta bulamadığı ortam, Beny ile iyi anlaştı onlarla oynuyor.

Ev netice bir aile evi, odalar büyük, ikişer 3 er yatak koymuş. Bonyo, tuvalet ortak, aynı salonu kullanıyorsunuz. Hostelleri bilen biri olarak hostellerden çok daha iyi bir mekan ve gelenler hep aile yada grup. Yataklar eski fakat temiz.

Tamari bize Uplistsikhe için akşam bizi getiren Datu'yu ayarlıyor. Bizi evden alıp müze kente götürecek orda bekleyip dönüşte getirecek, ordan Stalin müzesine ve döviz bürosuna gideceğiz, bunlar için Datuya 30lari verdim. Bizimle geçirdiği zamanı hesaba katarsak yardımları için az bile.

Uplistsikhe Gori ye 12km kadar uzaklıkta, yol düzgün kendi aracımızla da gidebilirsiniz. Yol işaretleri yok harita edinmeniz lazım.

Resim

Mtkvari nehrinin yanına kurulmuş bir eski şehir burası. Giriş ücreti kişi başı 3 lari.

Resim
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Ağu 2014 14:23

Uplistsikhe tarihi şehrinde girişte bir süre düz yoldan gidiyorsunuz sonra sağa doğru tırmanmaya başlıyorsunuz, dik kısımlara demir merdivenler yapılmış.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Ağu 2014 14:32

Yukarı çıktıkça şehir daha bir ortaya çıkıyor. Başta çok boş geliyor. Kaya içleri oyularak yapılmış bi şehir, Doğal su yolları oluşmuş. Bazı noktalarda oyma merdivenler var. Burası Gürcistan daki en eski yerleşim yerlerinden biri. 4. yüzyıldan kalma.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Ağu 2014 14:44

Mezarlar
Resim

Yukarıdan yeni Uplistsikhe köyü
Resim

Resim

Resim

Oyarak yapılmış, büyük salon,
Resim
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Ağu 2014 14:46

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Ağu 2014 14:48

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Ağu 2014 14:50

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Ağu 2014 14:54

Resim

Bu dehlize inen kısmı önce sarnıç zannettim, bizim kız meraklı bi inelim bakalım dedi,
Resim

Girişten sonra aşağı hızlıca iniş var, doğrudan nehir kenarına çıkıyor.
Resim
Çıkış;
Resim

Nehir kenarı;
Resim
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Ağu 2014 15:02

Burası ya gizli kaçış tüneli, yada su tahliye tüneli,
Resim

Resim

Burda 1 saatten fazla zaman geçirdik. Artık geri dönüş zamanı.

Datu ile Gori şehrine geri dönüp Stalin Müzesine gidiyoruz.

Resim

Resim

Valilik binası;
Resim

Eskiden bu binanın önünde son Stalin heykeli varmış. 2010 yılında kaldırılmış.
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

13 Ağu 2014 15:03

Harika bir paylaşım.
Emekleriniz için teşekkürler.
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Ağu 2014 15:07

Stalin Müzesi;

Giriş 15 lari, müze, stalinin evinin içi, ve tren ziyareti dahil. Parkın içinde müze binası karşısında Satlin evi, yan tarafta tren vagonu var.

Resim

Resim

Müze girişi;
Resim

Resim
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Ağu 2014 15:14

Müzede Stalinin çocukluğundan başlayarak ölümüne kadar kronolojik sırada duvarlarda resimlerle anlatım var. Bütün duvarların resmini çektim, Hepsini koymak imkansız.
Kullandığı şahsi eşyaları dışında zamanında diğer ülkelerden hediye gelen eşyalar var. Çalışma odası, piyanosu, daha sonra kaldığı evlerin maketleri, hatta kuyu içi gizli odasının olduğu evin maketi bile var.

Lenin ve Stalin
Resim

Savaş hattı;
Resim

Gizli bölmeli evin maketi;
Resim

Hakkında yazılmış diğer dillerdeki kitaplarımı yoksa, doktirinlerinin çevirisimi bilemedim.
Resim

Resim
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Ağu 2014 15:21

Resim

Resim

Resim

Müze sonrası bahçedeki eski evinin kapısını görevli açıyor tek göz odalı yere giriyorsunuz.
Eski ateş tuğla ve çamur evin üstüne mermer kaplamalı beton bi koruma yapılmış.
Resim

Resim

Burda özellikle bu evin orijinal yeri burasımı yoksa başka yerden mi taşındı diye sordum. Orijinal yeri buraymış. Ev olduğu gibi korunmuş.
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Ağu 2014 15:37

Evin yan kapısı;
Resim

Evin müze binası önünden görünüşü;
Resim

Sonrasında yan taraftaki vagona girdik;
Vagon eski kompartmanlı bir vagon, içerdeki tüm malzemelerin orijinal olduğu söyleniyor. Lambaların bile o zamandan kaldığını söyledi görevli.
İçerde kompartmanlar yatak odaları banyo, mutfak, oturma alanı, çalışma alanı şeklinde kullanılmış.
Resim

Burayı ev gibi bir görevli eşliğinde geziyorsunuz.
Resim
Sorarsanız bir şey anlatıyor onun dışında açıklama yok. Sanki bir şey zarar vermeyin diye yanınızda duruyor.
Resim

Genel İzlenimim;
- Müzeye gitmeden önce Stalinin hayatına bir göz atın. Yanında rehber yoksa bir şey anlamıyorsunuz. Yazılar Kiril ve Gürcü alfabesi ile.
- Tren vagonu basit fakat savaş zamanı orda yaşananları, alınan kararları düşününce eşyaların bir anlamı oluyor.
- Ev o döneme ait gündelik eşya ve yapılar hakkında bilgi vermesi açısından önemli.
Mustafa TEZEL

Kullanıcı avatarı
AKTOLGALI
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

14 Ağu 2014 16:17

Elinize emeğinize sağlık bu güzel tarihi fotoları bizlerle paylaştığınız için teşekkürler gitmiş kadar olduk sağolun
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com
Tolgay ayvaz
Nissan Terrano II 2.7 A/T 99 Model ile sahalara geri dönüş

“YURTDIŞI GEZİLERİMİZ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 50 misafir