Midilli Adası Gezisi - 04-05.Nisan.2015

YURTDIŞI GEZİLERİMİZ, DENEYİMLERİMİZ,TAVSİYELER

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

Re: Midilli Adası Gezisi - 04-05.Nisan.2015

10 Nis 2015 13:09

Resim

Resim

Midilli Kalesi

Midilli Kalesi,Anadolu ile ada arasındaki deniz trafiğini kontrol edebilecek konumda olup Doğu Akdeniz’in en büyük kalelerinden birisidir.Antik yapı malzemeleri kullanılarak inşa edilmiş olan kalenin içine Osmanlılar döneminde bir de medrese ilave edilmiştir.Savaş zamanlarında kadın ve çocukların sığınabilmesi için barınak olarak kullanılan yer altı pasajları ve dört bin metreküp hacminde su sarnıcı da bulunan kalede günümüzde yaz aylarında kültürel etkinlikler düzenlenmekte imiş.Kale,pazartesi hariç her gün 08-14 arası ziyarete açık.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

10 Nis 2015 13:11

Geminin kalkış saati iyice yaklaştığından bu bölgenin ve özellikle ecdadımızdan kalan eserlerin hakkını veremedik ve eski liman bölgesine geri dönerek 1800’lerde Osmanlı tarafından banka binası olarak yapılmış şimdilerde adı Panellinion kafe olan tarihi binaya girdik. Sütunları,yüksek tavanı,iç dekorasyonda kullanılan eski Midilli fotoğrafları ve ihtişamlı aynaları ile dikkat çeken gündüzleri kafe geceleri bar olarak hizmet veren bir yer burası.

Resim

Resim

Panellinion Kafe

Burada önce internet sitesinde okuduğum üzere gülsuyu ve badem ile yapılan geleneksel gemata tatlısını sorduk ancak yapılmadığını öğrenince;

Resim

Çukulatalı kek+pralinli bisküvi+sütlü çukulata ile yapılan Kısmet ile,

Resim

Çukulatalı kek+pralinli bisküvi+süt kreması kullanılarak yapılan Güzel isimli tatlıları deneyip üzerine köpüklü birer kahve içtik.Hesap 15€.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

10 Nis 2015 13:28

Aracımızı teslim ettikten sonra liman caddesindeki hediyelik eşya satılan dükkanlardan bir kaç basit hediyelik eşya satın alıp gümrük binasına girdik ve saat 18’de hareket eden tekne ile 19.30’da Ayvalık Limanı’na ve 22’de de İzmir’e ulaşarak bu geziyi noktaladık. Gümrüksüz satış mağazalarından alışveriş yapmak isteyenler için son olarak gerek Ayvalık gerekse Mitilini'de gümrük binalarının içinde bu mağazalardan mevcut olduğunu ancak fiyatların genellikle çok cazip olmadığı bilgisini sunayım.

Sonuç olarak Midilli Adası,gerek bize yakınlığı gerek doğal ve tarihi dokusunu zamana meydan okurcasına koruyarak günümüze ulaştırmış olması ve gerekse son derece ekonomik bir yer olması nedeniyle şimdiye kadar gezdiğim yunan adaları içinde en beğendiğim ada oldu.Ancak bu adayı hakkıyla gezmek için bizim yaptığımız gibi sadece Cumartesi-Pazar değil daha fazla zaman ayırmalısınız.Biz elimizden geleni yapmamıza rağmen Sigri,Skala Skamnia bölgelerini görmek ve Mitilini'nin içini hakkıyla gezmek imkanı bulamadık.İnşallah ilk fırsatta bir daha ziyaret etmek istiyoruz.Sizlere ve özellikle yeşil pasaport sahiplerine mutlak gitmenizi öneririm.
Umarım uzun yazılarımla fazla rahatsızlık yaratmamışımdır. utanma
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

10 Nis 2015 14:56

Wayywayyy Midilli belgeseli gibi oldu, çay alıp baştan bir kere daha bakıcam, kaçırdığım yer olmasın,,Erhan abi eline koluna emeklerine sağlık..teşekkür ederim.. :P
Site Admin

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

11 Nis 2015 06:29

DERKMEN yazdı:Selamlar Erhan Abi,Yne bir solukta okunacak bir hikaye ile anlatımın için teşekkür ederim.Midilli vize istiyor mu diye de soru mu yöneltmiş olalım :roll:
Deniz Kardeşim merhaba.Senin yazın araya karışmış fark edemedim.Öncelikle teşekkür ederim.Ben yeşil pasaport sahibi olduğum için vize ile pek bir sorun yaşamıyorum. Avrupa Birliği üyesi olduğu için Yunanistan,normal pasaport sahiplerini Schengen vizesi olmadan kabul etmiyordu.Geçen yaz onların ekonomik durumları çok parlak olmadığı için ve Türk turistleri çekebilmek amacıyla bu konuda ufak bir ayar yaptılar.
Şöyle ki;Schengen vizesi almak en az 3-4 gün gerektiriyordu.Oysa sadece yunan adalarına gitmek isterseniz sadece bu adalarda geçerli olan vizeyi 24 saat önceden başvurmak+seyahat bileti+otel rezervasyonu+pasaport+kimlik fotokopisi+biyometrik fotoğraf+vize talep formu doldurmak ve 50-55€ ödemek koşuluyla alabiliyorsunuz.Normal Schengen vizesi için 160-180€ gibi paralar ödemek ve daha bir çok belge sunmak gerektiğinden bu vize tipi daha basit, çabuk ve ucuz ancak çok sınırlı.
Seçim size kalmış.Kolay gelsin.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

11 Nis 2015 06:34

Offroadpassion yazdı:Wayywayyy Midilli belgeseli gibi oldu, çay alıp baştan bir kere daha bakıcam, kaçırdığım yer olmasın,,Erhan abi eline koluna emeklerine sağlık..teşekkür ederim.. :P
Hakan Kardeşim teşekkür ederim.Dar ve virajlı yollarda Fiat Doblo ile boğuşurken yanımdan geçip giden motorsikletleri görünce buralar motorcular için biçilmiş kaftan dedim.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

Kullanıcı avatarı
oruga
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

13 Nis 2015 08:31

Adaya gitsem bu kadar çok yer göremezdim görsem bile aklımda tutmazdım :) bize adayı karış karış gezdirdin abi çok güzel oldu :) çikolata dönerede bayıldım ben düşünmüştüm bunu :P morgulus morgulus :)
Cemal ÖZKAN (oruga) / 1988 / Gebze / Arh+
ES ES 'li

2006 Grand Vitara DEV GRAND
traxxas summit 6x6
2016 Kral LX200

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

13 Nis 2015 13:09

oruga yazdı:Adaya gitsem bu kadar çok yer göremezdim görsem bile aklımda tutmazdım :) bize adayı karış karış gezdirdin abi çok güzel oldu :) çikolata dönerede bayıldım ben düşünmüştüm bunu :P morgulus morgulus :)
Cemal Kardeşim çukulata dönerini bizim çocuklar da çok sevdi.Uygulamaya geçersen garanti müşterilerin hazır bilesin :)
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

Kullanıcı avatarı
AKTOLGALI
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

13 Nis 2015 13:29

Erhan bey emeğinize sağlık çok kısa bir gezi olmasına rağmen bence doyurucu olmuş harikasınız bilgiler ve fotolar için teşekkürler Avrupa birliği sitemine katılıyorum evet bize gelince kılı kırk yaranlara ne demeli :!:
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com
Tolgay ayvaz
Nissan Terrano II 2.7 A/T 99 Model ile sahalara geri dönüş

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

13 Nis 2015 23:23

erhan abii :arrow:
tam midiliye gideceğiz derken patlattın midilliyi senden razı olsun :arrow:
çoluk çocuğa okuyomm yazdıklarını gitmiş gibi oldular bende bilmem kaç eurodan yırttım allah razı olsun.. morgulus

tarzına münasır , çok güzel bi gezi tşkler... ;)
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

14 Nis 2015 10:11

AKTOLGALI yazdı:Erhan bey emeğinize sağlık çok kısa bir gezi olmasına rağmen bence doyurucu olmuş harikasınız bilgiler ve fotolar için teşekkürler Avrupa birliği sitemine katılıyorum evet bize gelince kılı kırk yaranlara ne demeli :!:
Tolgay Kardeşim teşekkür ederim
ozdemirbrs yazdı:erhan abii :arrow: tam midiliye gideceğiz derken patlattın midilliyi senden razı olsun :arrow: çoluk çocuğa okuyomm yazdıklarını gitmiş gibi oldular bende bilmem kaç eurodan yırttım allah razı olsun.. morgulus tarzına münhasır , çok güzel bi gezi tşkler... ;)
Hüseyin Kardeşim masraftan kurtulmuş olmana senin adına sevindim.Ancak adamların esas gelir kaynağı turizm olmadığı ve adanın orijinal halini bozmadıkları için gerçekten hesaplı ve gidip görmeye değer bir yer derim.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir

“YURTDIŞI GEZİLERİMİZ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 50 misafir