95 V6 vitara hangi yağlar kullanılır

ENGİNE OILS

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
setnogrom
Uzman Çavuş
İletişim:

95 V6 vitara hangi yağlar kullanılır

21 Haz 2014 12:36

Merhaba;
Aracım 95 V6 Vitara aşağıdaki yağ bilgileri doğrumudur?
Birçok konu inceledim fakat 0-40 5-40 10-40 5-30 gibi çeşitli motor yağ değerleri verilmiş.Ben standartı neyse onu kullanmayı severim.Mobil yağdan başkada yağ kullanmayı hiç sevmem.
Mobil'in sitesinde 0-40 öneriyor ve mekanik vb yağlar için 75W-90 öneriyor.
Kitapçığım olmadığından net bilgi bulmak istiyorum.
Teşekkürler.

Otomobil SUZUKI Vitara 2.0 V6 4WD (SV 620)

Uygulama Tavsiye Yılı
Motor (P) 0W-40 1995 - 1998
Mekanik Sanziman 75W-90 1995 - 1998
Diferansiyel 5W-90 1995 - 1998
Sogutucu (50%) ORGANIC ANTIFREEZE 1995 - 1998
On diferansiyel 75W-90 1995 - 1998
Yardimci Vites Kutusu 75W-90 1995 - 1998
Tekerlek Rulmanlari 75W 80 1995 - 1998

xx
Engin TEMEL
1983 A rh + / 1993 Vitara 1.6 JLX
El yapımı bıçak,kılıç,balta.
http://www.setnogrom.com

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

Re: 95 V6 vitara hangi yağlar kullanılır

21 Haz 2014 15:02

setnogrom yazdı:Merhaba;
Birçok konu inceledim fakat 0-40 5-40 10-40 5-30 gibi çeşitli motor yağ değerleri verilmiş.Ben standartı neyse onu kullanmayı severim.Mobil yağdan başkada yağ kullanmayı hiç sevmem.
Teşekkürler.

Uygulama Tavsiye Yılı

xx
kırmızı , pembe renkli olmıyan organik olmıyan..mavi- yeşil vs herhanği bir tutuğun antifirizi koy derim.. ;)

geri kalan doğru..

arka dif ' 140 numara - 90 numara hipoloidli en dandik yagı kullanabilirsin..arka difin yagını senede 1 veya 20 binde degiş derim.. :)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
setnogrom
Uzman Çavuş
İletişim:

21 Haz 2014 15:19

oguz1134 yazdı:
setnogrom yazdı:Merhaba;
Teşekkürler.

Uygulama Tavsiye Yılı

xx
kırmızı , pembe renkli olmıyan organik olmıyan..mavi- yeşil vs herhanği bir tutuğun antifirizi koy derim.. ;)

geri kalan doğru..

arka dif ' 140 numara - 90 numara hipoloidli en dandik yagı kullanabilirsin..arka difin yagını senede 1 veya 20 binde degiş derim.. :)
Teşekkür ederim abi,peki bu yağların değişim süreleri hangi aralıktadırlar?

xx
Engin TEMEL

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

22 Haz 2014 10:06

senin motor fincanlı ve zincirli oldugundan motor yagı alırken kutusunun üstündeki minik yazıları iyi okuman gerek.. :!:

semi - yarı sentetik yazmıyan dan illa bulacan.. :!: :arrow: tam sentetik kullanacan.. :!:

:arrow: örnek vereyim.. ;)

suyu ocaga koydun yaktın ateşi 100 derecede fıkır fıkır kaynar .. ;) buhar olup litre bazında eksilmeye başlar.. ;)

orta kalite veya yarı sentetik yagı ,, ocaga koydun yaktın ateşi 200 derecede fıkır fıkır kaynar .. ;) buhar olup litre bazında eksilmeye başlar.. ;)

tam sentetik yag 300<>350 derecelerden sonra anca kaynar.. ;)

motor yagı calışma esnasında 110<>150 derecede olur yaklaşık olarak.. :arrow:

kış aylarında 0/40 <> 0/30 kullan ,, yaz aylarında 10/40 ..her 10 binde yag filiteresinle beraber degiştir.. ;)

2 şanzıman + 2 dif için degişim aralıgı 40 bin dir..

aracınla yaz sıcagında güney illere gidersen sag dizin şanzıman ısısını fark eder dizini sag tarafa konsola yaslıyamıyacan mecburen derli toplu oturacan ;) yayılıp keyiff yapmak yerine ..esas duruşun oturur pozizyonunda bir nevi.. :roll: arac kullanacan.. morgulus
niye yazdım bunları.. :?:
şanzıman yagıda illa tam sentetik olmak zorunda ısı muhabbeti fazla.. :idea:

:arrow: arka dif cok yorulur.. :!: içinden zift gibim yanmış yag cıkar.. :!: en uçuz yagı kullan sık aralıkla degiş.. :roll: mesela buna özel 10 bin gibim..bilemedin 20 binde kesin degiş.. ;)

her 10 binde motor yagı değişimi için lift te cıktıgında.. :arrow: her 2 şanzıman'nın üst doldurma yerlerini açıp bi yoklama cek eksik varsa gene o delikten tamamla.. ;) derim.. :!:

camura yada suya lastik lerin ortasına kadar veya daha fazlasına kadan ..dereden geçmek gibim ..alışkanlıkların ,,yada zevklerin var ise.. :arrow:

yapacagın iş.. :arrow: 2 dif için alt boşalt ma tıpaları gevşetilir :!: alta bi tas -tava - tencere bişi konup bi cay bardagı kadan yag akıtılıp tıpa daha fazla boşaltılmadan hızlıça yerine vidalanır.. ;)

tencereye düşen yag göz ve elle inçelemeye tabi tutulur.. :!: yaklaşık olarak bal rengindeyse problem yok demektir..üstten tamamlayıp devam.. :arrow:

tencereye egerki camurlu bulamac gibim bişi düştüyse.. :!: o nuda sen düşünçen ustayla beraber naapçaz şimdik diye.. morgulus

petrol ofisi adı ismi..yurdum malı anlamındadır..ama tankerle texato marka yagı usa. dan getirip burda kutuya varile döküp satarlar.. ;) geri kalan meşhur ve fazla reklamlı ingiliz markaları made in izmittir.. :idea:

caponyada fabrikada yaparken içine döktüğü yag eneos markadır.. ;) made in capon.. :!:

kutuların üstünde teknik bir yıgın bişi yazar api ,gupi bilmemne şartnamesini karşılar falan filan türünden.. ;) ince noktası burasıdır..tüm dünyada yag işi belli standartlardadır .. :!: merdiven altı üretim kalkmıştır..hepsi mecbur rafıneriden alıp kutuya koyacaktır netiçede.. yuhh

milliyetcilik yapıp yurdum malı alsam param amerikaya gidiyor.. :roll: yagı az daha kaliteli olsada.. ;)

ingiliz markaları barim burda tesis kurmuş yurdum insanına iş veriyo aş veriyo diye düşünüyorum.. ;) ruhum kominizt napim.. :?: o da iyi bişi.. :!: kutuyla getirse dışardan bi alay adam işsiz..mesela..gibim..

benim franzız motorlu suzime eski alışkanlık capon yagı kullanıyorum..ve motora bende yag da alışamadık kanımız bilem ısınmamıştı ilk görüşten bu yana..ve şimdik motor bana el sallamaya başladı.. syt

bu kadan yag geyiği yiter dedim..bastım noktayı.. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
setnogrom
Uzman Çavuş
İletişim:

24 Haz 2014 14:48

oguz1134 yazdı:senin motor fincanlı ve zincirli oldugundan motor yagı alırken kutusunun üstündeki minik yazıları iyi okuman gerek.. :!:

semi - yarı sentetik yazmıyan dan illa bulacan.. :!: :arrow: tam sentetik kullanacan.. :!:

:arrow: örnek vereyim.. ;)

suyu ocaga koydun yaktın ateşi 100 derecede fıkır fıkır kaynar .. ;) buhar olup litre bazında eksilmeye başlar.. ;)

orta kalite veya yarı sentetik yagı ,, ocaga koydun yaktın ateşi 200 derecede fıkır fıkır kaynar .. ;) buhar olup litre bazında eksilmeye başlar.. ;)

tam sentetik yag 300<>350 derecelerden sonra anca kaynar.. ;)

motor yagı calışma esnasında 110<>150 derecede olur yaklaşık olarak.. :arrow:

kış aylarında 0/40 <> 0/30 kullan ,, yaz aylarında 10/40 ..her 10 binde yag filiteresinle beraber degiştir.. ;)

2 şanzıman + 2 dif için degişim aralıgı 40 bin dir..

aracınla yaz sıcagında güney illere gidersen sag dizin şanzıman ısısını fark eder dizini sag tarafa konsola yaslıyamıyacan mecburen derli toplu oturacan ;) yayılıp keyiff yapmak yerine ..esas duruşun oturur pozizyonunda bir nevi.. :roll: arac kullanacan.. morgulus
niye yazdım bunları.. :?:
şanzıman yagıda illa tam sentetik olmak zorunda ısı muhabbeti fazla.. :idea:

:arrow: arka dif cok yorulur.. :!: içinden zift gibim yanmış yag cıkar.. :!: en uçuz yagı kullan sık aralıkla degiş.. :roll: mesela buna özel 10 bin gibim..bilemedin 20 binde kesin degiş.. ;)

her 10 binde motor yagı değişimi için lift te cıktıgında.. :arrow: her 2 şanzıman'nın üst doldurma yerlerini açıp bi yoklama cek eksik varsa gene o delikten tamamla.. ;) derim.. :!:

camura yada suya lastik lerin ortasına kadar veya daha fazlasına kadan ..dereden geçmek gibim ..alışkanlıkların ,,yada zevklerin var ise.. :arrow:

yapacagın iş.. :arrow: 2 dif için alt boşalt ma tıpaları gevşetilir :!: alta bi tas -tava - tencere bişi konup bi cay bardagı kadan yag akıtılıp tıpa daha fazla boşaltılmadan hızlıça yerine vidalanır.. ;)

tencereye düşen yag göz ve elle inçelemeye tabi tutulur.. :!: yaklaşık olarak bal rengindeyse problem yok demektir..üstten tamamlayıp devam.. :arrow:

tencereye egerki camurlu bulamac gibim bişi düştüyse.. :!: o nuda sen düşünçen ustayla beraber naapçaz şimdik diye.. morgulus

petrol ofisi adı ismi..yurdum malı anlamındadır..ama tankerle texato marka yagı usa. dan getirip burda kutuya varile döküp satarlar.. ;) geri kalan meşhur ve fazla reklamlı ingiliz markaları made in izmittir.. :idea:

caponyada fabrikada yaparken içine döktüğü yag eneos markadır.. ;) made in capon.. :!:

kutuların üstünde teknik bir yıgın bişi yazar api ,gupi bilmemne şartnamesini karşılar falan filan türünden.. ;) ince noktası burasıdır..tüm dünyada yag işi belli standartlardadır .. :!: merdiven altı üretim kalkmıştır..hepsi mecbur rafıneriden alıp kutuya koyacaktır netiçede.. yuhh

milliyetcilik yapıp yurdum malı alsam param amerikaya gidiyor.. :roll: yagı az daha kaliteli olsada.. ;)

ingiliz markaları barim burda tesis kurmuş yurdum insanına iş veriyo aş veriyo diye düşünüyorum.. ;) ruhum kominizt napim.. :?: o da iyi bişi.. :!: kutuyla getirse dışardan bi alay adam işsiz..mesela..gibim..

benim franzız motorlu suzime eski alışkanlık capon yagı kullanıyorum..ve motora bende yag da alışamadık kanımız bilem ısınmamıştı ilk görüşten bu yana..ve şimdik motor bana el sallamaya başladı.. syt

bu kadan yag geyiği yiter dedim..bastım noktayı.. :)
:)) Oğuz abi ellerine sağlık süper anlatmışsın,teşekkürler.
Tam sentetik yağ konusunda kesinlikle haklısın,şimdiye kadar hiç yarı sentetik yağ kullanmadım.Mobil'in ESP serisi tam sentetik yağları motor için ciddi güzel ve kalitelidir.Bu ciddi şahsi tecrübemle sabittir.Esp pahalıdır ama kullanıcıya dönüşü çok belirgin hissedilir.Yağ 7-8bin km sonra bile tertemiz ve siyahlaşması çok azdır.Motorda sorun yoksa karterden yağ değişimde hemen hemen tam litre yağ boşalır.
ESP sonrasında New life çıktı oda güzel.
Ben bu aracımda da mobilr esp kullanacağım hatta tüm yağları mobille değiştireceğim.Kafamın rahat olması şart:)
Abi seninle birgün buluşmak lazım aracı iyi tanıyorsun ne eksik var şak anlarsın:)
Avrupa yakasında bana güzel bir özel servis önerebilir misin?

xx
Engin TEMEL

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

24 Haz 2014 17:44

Garga dan başka guş tanımam diyecem..aksiyon diycem ..ben başka bilmem.. ;)

diger arkadaşlarında fikrini al derim..

buluşmalarımızda hep servis geyiği yapar arkadaşlar şu servis bana şu kadara yaptı öbürü aynı işe bunu alıyor gibim.. ;) morgulus anlatabildimse..

ben fransız motorlu suziyi alınca cevreden koptum kendi halimde fransızımla boğuşup duruyorum.. :) şimdilerde fransızım her bişeye.. yuhh

morgulus morgulus
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
setnogrom
Uzman Çavuş
İletişim:

25 Haz 2014 10:22

oguz1134 yazdı:Garga dan başka guş tanımam diyecem..aksiyon diycem ..ben başka bilmem.. ;)

diger arkadaşlarında fikrini al derim..

buluşmalarımızda hep servis geyiği yapar arkadaşlar şu servis bana şu kadara yaptı öbürü aynı işe bunu alıyor gibim.. ;) morgulus anlatabildimse..

ben fransız motorlu suziyi alınca cevreden koptum kendi halimde fransızımla boğuşup duruyorum.. :) şimdilerde fransızım her bişeye.. yuhh

morgulus morgulus
euheuhe :DFransız'ları sevmiyorum ben abi.
Aksiyon dedin aksiyon almam lazım o zaman:)Genel kontrol için gideceğim bana garip gelen bazı sesler var bir araçta olmaması gerekir diye düşünüyorum.
Teşekkür ederim.
xx
Engin TEMEL

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

25 Haz 2014 13:52

gederken 4. vites hariç tüm viteslerde inceden bi vırıldama olur.. ;)

pısır pısır bi mercedes - kadillak neyim de bekleme didim.. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
setnogrom
Uzman Çavuş
İletişim:

25 Haz 2014 15:20

oguz1134 yazdı:gederken 4. vites hariç tüm viteslerde inceden bi vırıldama olur.. ;)

Yok abi o kadar beklentim olmaz heleki bir önceki aracımdan sonra buna o gözle bakarsam büyük hüsran yaşanır:D
Ama aracın huyunu suyunu hemen öğrenmek lazım ki kapasite zorlayalım:)
xx
Engin TEMEL

Kullanıcı avatarı
motominik
Er
İletişim:

25 Haz 2014 17:04

setnogrom yazdı:
oguz1134 yazdı:gederken 4. vites hariç tüm viteslerde inceden bi vırıldama olur.. ;)

Yok abi o kadar beklentim olmaz heleki bir önceki aracımdan sonra buna o gözle bakarsam büyük hüsran yaşanır:D
Ama aracın huyunu suyunu hemen öğrenmek lazım ki kapasite zorlayalım:)
xx
emin ol hocam bikaç ay sonra keşke 2.5 ini alsaydım diyeceksin 2.0 bile yetmeyecek.136 hp olmasına ramen binek araçlarla mukayese edilemez.kilo beygir oranı düşük geliyor.1700 kilo tenekeye biniyoruz sonuçta.hafif ıslaklarda çamur inişlerde aman dikkat frene dokununca dahada hızlanabiliyor kimi zaman.aracın limitlerini zorlarken kırılabilecek parçaların ve işçiliğin faturası gelsin aklına her daim. araç ucuz ama işletme maliyeti pahalı. pahalı oyuncaklarla oynayan haylaz çocuklar gibiyiz herbirimiz
TA2MNK
ORMANİZE BİRLİK0532 730 08 27
2005 T5 GRANDPORTER
TA2MNK

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

26 Haz 2014 01:52

2.0 v6 'lar aklımda kaldıgı kadarı ile 1350 kg civarı olması lazım.. ;)

kilosuna göre beygiri kagıt üstünde en iyi suzi görünür.. :!: ama bende beygirinden cok memnun degildim acıkcası ..2.0 gibi tüketim olacak 1.3 otomobil performansı verecek.. :roll:

motorların dizaynınla ilgili tüm suzi motorları nın ortak noktası 4000 devir altında tork üretememe dir..4000 devirden sonra alır gider..ama o zamanda yakıyor.. yuhh

1.6 ya binebilecegimi hiç sanmam..güçlü araca alışınca suzi ters gelmişti..ama bana sagdan gitmeyi o ögretti.. morgulus

yu tub da şu meşhur suzuki mi..? video larını ve yapabancıların diferantiel crahs olanlarını alıçı gözüyle inceleyin.. :roll: :arrow:

arazide 2000 devirde paşa paşa yürümediğinden abanmışlar gaza 5-6 bin devir olacagı sonrası çat sesi tabii...... yuhh 2 bin devirde çat cut sesi olmaz asla kırmaz..ama yürümüyor.. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
setnogrom
Uzman Çavuş
İletişim:

26 Haz 2014 10:19

Evet v6 ağırlığı 1300 kg civarında bence 2.0 V6 araç için bu ağırlık hiç problem değil.Mutlaka 2.5 daha iyidir ama benim için 2.0 fazlasıyla yeterli.Aracın limitlerini arazide zorlamaktan ziyade ben araca neler ekleyebilirim açısından zorlayacağım.
Atmosferik araçların torku yapısı itibariyle azdır çünkü Turbo,supercharger gibi besleme/aşırı besleme ürünleri yok.Bu anlamda dizel araçlar tork bazında yüksektir ve yük altında daha kolay ilerler lakin hız anlamında kayıp yaşanır.

xx
Engin TEMEL

Kullanıcı avatarı
motominik
Er
İletişim:

26 Haz 2014 12:43

setnogrom yazdı:Evet v6 ağırlığı 1300 kg civarında bence 2.0 V6 araç için bu ağırlık hiç problem değil.Mutlaka 2.5 daha iyidir ama benim için 2.0 fazlasıyla yeterli.Aracın limitlerini arazide zorlamaktan ziyade ben araca neler ekleyebilirim açısından zorlayacağım.
Atmosferik araçların torku yapısı itibariyle azdır çünkü Turbo,supercharger gibi besleme/aşırı besleme ürünleri yok.Bu anlamda dizel araçlar tork bazında yüksektir ve yük altında daha kolay ilerler lakin hız anlamında kayıp yaşanır.

xx
dostum performans iyileştirmelerini dikkatle izleyecem
TA2MNK
2005 T5 GRANDPORTER
TA2MNK

Kullanıcı avatarı
motominik
Er
İletişim:

26 Haz 2014 12:49

oguz1134 yazdı:2.0 v6 'lar aklımda kaldıgı kadarı ile 1350 kg civarı olması lazım.. ;)

kilosuna göre beygiri kagıt üstünde en iyi suzi görünür.. :!: ama bende beygirinden cok memnun degildim acıkcası ..2.0 gibi tüketim olacak 1.3 otomobil performansı verecek.. :roll:

motorların dizaynınla ilgili tüm suzi motorları nın ortak noktası 4000 devir altında tork üretememe dir..4000 devirden sonra alır gider..ama o zamanda yakıyor.. yuhh

1.6 ya binebilecegimi hiç sanmam..güçlü araca alışınca suzi ters gelmişti..ama bana sagdan gitmeyi o ögretti.. morgulus

yu tub da şu meşhur suzuki mi..? video larını ve yapabancıların diferantiel crahs olanlarını alıçı gözüyle inceleyin.. :roll: :arrow:

arazide 2000 devirde paşa paşa yürümediğinden abanmışlar gaza 5-6 bin devir olacagı sonrası çat sesi tabii...... yuhh 2 bin devirde çat cut sesi olmaz asla kırmaz..ama yürümüyor.. :)
araç standart 1350 ben 150 (bensiz araç biyere gidemez) 100 kilo şasedeki çamur 100de fazladan ıvır zıvır dersek en iyi ihtimalle 1700 topluyor :)
TA2MNK
2005 T5 GRANDPORTER
TA2MNK

“MOTOR YAĞLARI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 27 misafir