Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

DOĞU & GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ GEZİLERİMİZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Cevapla
Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1719
Kayıt: 30 Ara 2011 23:50
İletişim:

Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210488Okunmamış mesaj erhen
29 Haz 2014 10:49

Aralık İlçesi’ndeki Dilucu sınır kapısından geçerek ülkemize ulaştıktan ve yaklaşık 80 kmlik güzel bir yolu bir saatte geçtikten sonra saat 10.30 gibi Iğdır şehrine vardık.
1934 yılında Kars'a bağlı bir ilçe olan Iğdır, Sovyetler Birliği'nin 1991'de dağılmasından sonra Kafkasya'da ortaya çıkan karışıklıklardan dolayı öneminin artmasına binaen Ardahan ile birlikte 1992 yılında Kars'tan ayrılarak il olmuştur.Merkezi 90.000 nüfuslu olan Iğdır kentinin, büyük,ulu anlamına gelen ismini Oğuz Türklerinin Üçok kolundan gelen ve Oğuz Han’ın torunu olan İğdir Bey’den aldığı kabul edilmektedir.
Iğdır;Ermenistan,İran ve Azerbaycan gibi üç ülke ile sınırı olan şehir özelliği nedeniyle dünyada istisnai bir özelliğe sahiptir.Türkiye,henüz tamamlanmamış olan Boralan sınır kapısıyla İran,1993’ten beri kapalı olan Alican sınır kapısı ile Ermenistan ve 1992’den beri faaliyette olan Dilucu sınır kapısıyla Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti üzerinden Azerbaycan’a açılmaktadır.
Sert karasal iklime sahip Doğu Anadolu bölgemizde yer almasına rağmen çevresinde bulunan Ağrı Dağı gibi yüksek alanlara göre alçakta kalan kuytu konumuyla adeta bir mikroklima oluşturan Iğdır Ovası’nda kurulu Iğdır kentinde yıllık ortalama sıcaklık 11,6 °C'dir.Oysa yalnızca 170 km uzaklıktaki Kars'ta bu ortalama 4,2 °C'dir.Hal böyle olunca Iğdır’da pamuk yanı sıra kavun,karpuz,kayısı ve elma gibi çok güzel meyvalar yetiştirilir.Iğdır kayısısı(=şalak)nın en önemli özelliği büyük,sert ve elips şeklinde olması ve uzun süre dayanmasıdır.
Teorik olarak sınır şehri olmasına binaen sınır ticareti nedeniyle daha fazla gelişmesi beklenirse de mazot kaçakçılığını önlemek için getirilen zorunlu yaptırımlar şehrin daha yavaş bir şekilde gelişmesine ortam sağlamaktadır.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1719
Kayıt: 30 Ara 2011 23:50
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210489Okunmamış mesaj erhen
29 Haz 2014 10:50

Iğdır’dan İzmir yaklaşık 1800 km.cik.Bizim uçak biletimiz Cumartesi günü için olduğundan Türk Hava Yolları bürosundan değiştirelim dedik.Ancak 900 TL fark :( syt çıkarılınca teşekkür edip bizden gecelik 50 TL talep eden ve şehrin tam göbeğinde bulunan PTT binasının yanındaki Öğretmenevi’ne yerleştik.
Resim
Iğdır Öğretmenevi Telefon : 476-227 67 15
Hazır vaktimiz var bari bir araba kiralayalım da Kars ve Doğubeyazıt’ı dolaşalım dedik fakat ikimiz de yanımıza ehliyetimizi almamışız.Bunun üzerine adam başı 7 TL ödeyip Iğdır-Doğubeyazıt arasında çalışan minibüslerle 55kmlik yolu yaklaşık 45 dakikada geçtik ve Doğubeyazıt merkezde indik.

Resim

Resim

Avrupa kıtasının en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nın Iğdır’dan görünüşü

Lafı Ağrı Dağı'ndan açmışken kısa öyküsünden bahsetmeden geçmek olmaz.Ağrı Dağı’nın bulunduğu yer bir zamanlar ova imiş. Burada yaşayan bir köylünün iki kızı varmış. Bir gün bu iki kardeş odun toplamaya gitmişler.Yeterince odun topladıktan sonra abla odun dengini küçük kardeşin sırtına yüklemiş ve yola koyulmuşlar.Biraz gidince yorulan ve beli ağrıyan küçük kız ablasına ;"belim çok ağrıdı abla, ne olur biraz da sen taşı" diye seslenmişse de ablası pek kulak asmamış.Biraz daha gitmişler , küçük kız yine ablasına seslenmiş ancak ablası yine oralı olmayınca sabrı tükenen küçük kız;
"Senin gibi ablam olacağına olmaz olsun.Dağ olasın,taş olasın,uzun uzun kış olasın belimdeki ağrı adın, sel ve yağmur muradın olsun " diye beddua etmiş.
Ablası da :"Senin gibi kardeşim olacağına taş olsun saçların çayır, eteklerin bayır olsun.Başın dilin gibi sivri, yamacın boynun gibi eğri, adın da benim gibi ağrı olsun" demiş.
Derken önce bir gürültü kopmuş, ardından ortalığı bir toz bulutu kaplamış.Biraz sonra ovada iki yüce dağ sivrilmiş.Biri Küçük Ağrı, diğeri Büyük Ağrı. Böylece iki geçimsiz kardeşin ikisi de kolay geçit vermeyen amansız birer dağa dönüşmüşler.
En son erhen tarafından 29 Haz 2014 11:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1719
Kayıt: 30 Ara 2011 23:50
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210490Okunmamış mesaj erhen
29 Haz 2014 10:54

O yıllarda her ikisi de ilçe olan,merkez nüfusları 35.000 civarında seyreden ve ovada kuruldukları için nispeten daha yumuşak bir iklime sahip olan Doğubeyazıt ve Iğdır’ı 1988 ve1991’de iki kez ziyaret etmiştim.O zamanlar Doğubeyazıt İran ile bağlantıyı sağlayan ve ilçeye 35km. uzaklıktaki Gürbulak sınır kapısının da etkisiyle son derece hareketli bir yerdi.Iğdır ise kendi halinde biraz büyücek bir ilçeydi.2012’de ise ailemle beraber yaptığım Karadeniz gezisinin son duraklarından Iğdır’ı iyi bulmuş ancak merkez nüfusu yüz bini aşan Doğubeyazıt’ın çok düzensiz büyüdüğünü gözlemlemiş ve beğenmemiştim.
Ancak bu kez Doğubeyazıt’ı çok daha kötü buldum.Bir yandan düzensizlik,dağınıklık ve pislik diğer yandan 2014 belediye seçimleri döneminde karakola yapılan molotoflu saldırının duvarlardaki izleri bu güzel yere hiç yakışmıyordu.Hal böyle olunca ilçeyi dolaşmaktan vazgeçip 40 TL’ye bir taksi ile anlaşarak direkt İshakpaşa Sarayı’na doğru yola koyulduk.

Resim

Sarayın uzaktan görünüşü

Resim

Bu da 2012’de eski aracımla ailecek yaptığımız geziden bir kare
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1719
Kayıt: 30 Ara 2011 23:50
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210491Okunmamış mesaj erhen
29 Haz 2014 10:56

İshak Paşa Sarayı,Ağrı Dağı'nın yakınında,Doğubeyazıt'ın 5 kilometre uzağında eski Beyazıt şehri yanında sarp kayalar üzerine kurulmuştur. Kartal yuvasını andıran 116 odalı bu saray aslında türbesi, camisi, surları, iç ve dış avluları, divan ve harem salonları,koğuşları ile Osmanlı İmparatorluğu'nun Topkapı Sarayı'ndan sonra Lale Devrindeki son büyük anıt yapısıdır. Eski adıyla Beyazıt, Trabzon’dan Tebriz’e uzanan eski İpek yolu üzerindeki sınır kentiydi. Osmanlı, Rus ve İran sınırındaki bu kent, sınır şehri olmanın tüm zenginliğini yaşamış; ama güç Osmanlı aleyhine değiştiğinde de fazlasıyla tahrip edilmiştir. IV. Murat’ın İran seferinde (1634) Osmanlı ordusunda Çıldıroğulları hanedanından gelen ve gösterdiği cesaret sonucu bir kalenin fethedilmesini sağlayan ancak sağ kolunu kaybettiği için “çolak” lakabını alan Abdi Paşa savaştan sonra Bayazıt sancak beyi olarak atanır.Paşa burada kendisi ve askerleri için güvenli ve görkemli bir kale-saray yaptırmaya karar verir.İşte günümüze ulaşan bu sarayın yapımını 1685'de Çolak Abdi Paşa başlatmış ve onun oğlu Çıldır Valisi İshak Paşa ve torunu Mahmut Paşa tarafından 1784'te bitirilmiştir.7.600 m²lik sahada yapılan sarayın inşaatı 99 yıl sürmüştür.Sarayın Harem Dairesi Takkapı kitabesinde yer alan "İshak meram üzere kerem kıldı cihanı bin yüz doksan dokuz buna oldu tarih(=İshak dünya için iyi bir şey yapmayı diledi bin yüz doksan dokuz yılı buna tarih oldu)"yazılı sekiz satırlık beyitten sarayın hicri 1199 yani miladi 1784 yılında tamamlandığı anlaşılmaktadır.
18. yüzyıl osmanlı mimarisinin en belirgin ve seçkin örneklerinden olduğu kadar, sanat tarihi yönünden de değeri büyüktür.Sarayın yapımında bazıları 25km. uzaklıktaki Kotis köyünden bazıları ise 110km. uzaklıktaki Ağadeve köyünden insan ve hayvan sırtında dağlar tepeler aşılarak getirilen beyaz kesme taşlar,Ağrı Dağı’ndan alınan siyah taşlar ve moloz taşlar ile birlikte ahşap malzemeler kullanılmıştır. Sarayın duvarları ve tabanı tamamen taş yapıya sahiptir. Sarayın taş işlemeleri incelendiğinde birbirinden farklı çok sayıda taş ustasının kendine özgü süslemeler yaptığı ve işlemelerde kendi işaretlerini kullandığı saptanmıştır.Yapılan incelemelerde taşlar üzerinde 129 farklı ustaya ait imza örnekleri bulunmuştur.Süsleme programı bakımından Osmanlı mimarisinin en zengin örneklerinden biri olan sarayın süslemelerinde yapıldığı dönemin moda beğenisi olan Barok-Rokoko gibi bazı batılı etkiler,Kuzey Kafkasya ve İran etkileri ile yoğrulmuştur.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1719
Kayıt: 30 Ara 2011 23:50
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210492Okunmamış mesaj erhen
29 Haz 2014 10:57

Saray binasının bulunduğu zemin vadi yakası olduğundan, kayalık ve sert bir yerdir. Sarayın olduğu yer eski Beyazıt şehrinin merkezinde idi. Ova tarafında evler, diğer yanlarda camiler, mezarlık ve diğer yapılar vardı. Fakat bu yapıların hiçbiri günümüze ulaşamamıştır.Sarayın üç tarafı dik ve meyillidir.Sadece doğu tarafında müsait bir düzlük vardır. Sarayın giriş kapısı bu en dar cephesindedir.Saray, kalelerin özelliğini kaybettiği; ateşli silahların bulunduğu bir çağda yapıldığından, doğu yönündeki tepelere karşı müdafaası zayıftır.Cümle kapısı müdafaa bakımından en zayıf noktasıdır.Cümle kapısı bölümü, İstanbul ve Anadolu'da kurulan saraylarınkinden farksız olup, taş işçiliği ve oymacılığı yönünden muntazamdır.
Camiinin kubbeleri Türkistan kubbeleri gibidir. Saray Topkapı Sarayı'nı andırır, kapıları ise selçuklu stilindedir.50 x 115 metre alanı kapsayan sarayın harem dairesi iki katlı, diğer bölümleri tek katlı idi.Günümüzde ikinci kat tamamen yıkılmış durumdadır.Ancak öğrendiğime göre tam 10 milyon TL harcanarak Erzurum Üniversitesi tarafından saraya uygulanan restorasyonla sarayın üst tarafı modern plastik bir çatı ile kapatılarak sert iklim koşulları nedeniyle sarayın daha fazla hasar görmesi engellenmeye çalışılmıştır.Bence bu girişim ile kötü bir görüntü yaratılmış ve akıllarda “madem bu kadar para harcanacak neden aslına uygun restore edilmiyor” sorusunu bırakmıştır.
Resim
Restorasyon sonrası saraydan bir görünüm.
Resim

Saraya ancak doğudaki tepeden açılan bir kapıdan girilir. Bu fotoğrafta arkamda duran ve orijinalinin bir zamanlar 13x6,5 m. ölçüsündeki çelik kabartmalı, altın kaplamalı olduğu rivayet edilen dış kapı ve saray kütüphanesinde bulunan on bin cilt yazma eser Doğubeyazıt’ı pek çok kez işgal eden ve sarayı bir karargah gibi kullanan ruslar tarafından yerinden alınarak önce Tiflis’e sonra da halen sergilenmekte oldukları Moskova Müzesi’ne götürülmüştür.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1719
Kayıt: 30 Ara 2011 23:50
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210493Okunmamış mesaj erhen
29 Haz 2014 10:59

Sarayın diğer tarafları 20-30 metre yükseklikte sağlam duvarlarla çevrilidir.Sarayın birinci avlusuna zengin mimari süs ve ögeler ile donatılmış anıtsal nitelikli bir taçkapıdan geçilerek girilmektedir.Avlunun sağ tarafında taçkapıya bitişik olarak yapılmış klasik bir Osmanlı cephe çeşmesi sol tarafta bekçi odaları kuzeyde muhafız odaları ve zindanlar ile güneyde arabalık ve tavla bölümleri yer almaktadır. Birinci avludaki yapıların önemli bir bölümü depremler ve istilalar neticesinde yıkılmıştır.

Resim

Süt çeşmesi

Bölge halkı tarafından “süt çeşmesi” olarak anılan ve daha önce bir musluğundan su diğerinden süt aktığı belirtilen çeşme Osmanlı mimarisinde cephe çeşmeleri statüsündedir. Halen işlevini sürdüren ve yüksek yaylalardan buz gibi suları toprak künkler vasıtasıyla saraya taşıyan çeşme muslukları hariç orijinalliğini koruyarak günümüze ulaşmıştır.İç içe kademeli iki sivri kemerin çerçevelediği çeşme nişi oldukça derin tutulmuştur.Çeşme nişinin iç yüzeyinin üst kısmında su tası koymak için iki küçük niş ve bunların arasında Barok üsluplu bir aynalık taşı yerleştirilmiştir.Bu kompozisyonun üst kısmında ise su ile gül arasındaki aşkı simgeleyen bir damla motifi bulunmaktadır.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1719
Kayıt: 30 Ara 2011 23:50
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210494Okunmamış mesaj erhen
29 Haz 2014 11:02

Resim
Dış avlu ve ısı merkezi

Birinci avlunun kuzeybatı köşesinde yer alan ve içinde halen saraya ait sıcak ve soğuk su şebekesinin olduğu ısı merkezi bulunmaktadır.Bu merkezde eskiden mabeyn bölümü,cami ve medrese bölümlerinin ısınmasını sağlayan bakır bir kazanın bulunduğu fakat 1.dünya savaşı sonrası bu kazanın ortadan kaybolduğu bildirilmektedir.Dolayısı ile dünyanın içinde kalorifer tesisatı bulunan ilk sarayının İshakpaşa Sarayı olduğu düşünülmektedir.Sarayın harem bölümü hamam külhanı vasıtasıyla ısıtılmıştır.Sistemin erişemediği odalarda ise ocaklar kullanılmıştır.

Resim

Her odada taştan yapılmış ocaklar vardır. Taş duvarlardaki boşluklar bütün yapının merkezi bir ısıtma sistemine sahip bulunduğunu göstermektedir.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1719
Kayıt: 30 Ara 2011 23:50
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210495Okunmamış mesaj erhen
29 Haz 2014 11:05

Dış avludan iç avluya kemerli tak şeklinde Gotik tarzda yapılmış büyük bir kapıdan girilir.

Resim

Resim


Dört tarafı yapılarla çevrili ikinci avlu dikdörtgen planlıdır. Girişe göre sağ tarafta selamlık ve onun arkasında haremlik vardır. Bunların sonunda cami ve türbe bulunmaktadır.
Resim
Selamlık ve harem dairelerinin girişi

İç avluda çeşitli odalar ve koğuşlar vardır. Ortadaki harem dairesinin duvarlarında İshak Paşa'yı öven yazılar bulunmaktadır. Kapının iki yanında iki aslan heykeli vardır.

Resim
Divan odası (toplantı salonu) ise 20 metre genişlik ve 30 metre uzunluktadır. Duvarları ve tabanı taştandır. Duvarları Türk hat sanatının örnekleriyle, sülüsle yazılmış ayet ve beyitlerle süslüdür.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1719
Kayıt: 30 Ara 2011 23:50
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210497Okunmamış mesaj erhen
29 Haz 2014 11:16

Binanın selamlık ve harem bölümlerinden geriye yağmalanma,deprem ve iklim koşulları nedeniyle pek bir şey kalmamış.Sadece harem bölümünde alttaki fotoğrafta yer alan görüntü ilgi çekiciydi.

Resim

Saraya ait orijinal haliyle günümüze gelmeyi başarabilen bu tek tuvalet harem bölümünde yer almaktadır.Beşik tonozla örtülü dikdörtgen planlı yapının güneye açılan bir penceresi ve iç cephelerde çıralık niş yerleri bulunmaktadır.Dikdörtgen şekildeki tuvalet taşının ortasındaki delik sarayın kanalizasyon sistemine bağlıdır.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1719
Kayıt: 30 Ara 2011 23:50
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210498Okunmamış mesaj erhen
29 Haz 2014 11:20

Sarayın camisi harem ile selamlık daireleri arasında yer almaktadır. Caminin kıble istikameti saray binasının ilk göze çarpan yeri olduğundan bütün ağırlığın camiye verildiği kanısını uyandırmaktadır. Manevi bir korkudan olsa gerek sarayı tahrip edenler camiye fazla dokunmamışlarsa da kurşun ve maden çemberlerini söküp götürmek maksadı ile caminin son cemaat yerindeki ve harem kısmındaki iki direği yıkmışlardır. Dolayısıyla caminin altından olduğu söylenen çıralıklarından ve kurşun kaplamalarından eser kalmamıştır.

Resim

Resim

Caminin içinden kareler

Caminin kubbesi içten sıvalı olup sıvaların üstüne ağaç ve çiçek tasvir eden rokoko tarzında işlemeler yapılmıştır. Caminin kubbesi incelenmeye değer olup, kubbenin etrafında rahatça dolaşmaya müsait bir teras bulunmaktadır.

Resim

Caminin genel mimarisi plan bakımından barok, işleme unsurları bakımından rokokoyu andırmaktadır. Caminin minaresi başlı başına bir abide görünümündedir. Yapılış tarzı tamamen Türk üslubu olup kaidesi kare planlıdır. Alttan üste doğru sekiz köşeli bir durumdan yuvarlak bir gövdeye geçilmektedir. Açık krem ve kırmızı ahlat taşla örülmüş petek petek şerefe olup şerefe korkuluğunun inceliği minarenin kalın olan havasını değiştiriyor. Taş özgülü külah üzerine tunç bir alem bulunmaktadır. Minareye içten 92 basamakla çıkılmaktadır. Caminin kıble duvarında türbe yer alır.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1719
Kayıt: 30 Ara 2011 23:50
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210499Okunmamış mesaj erhen
29 Haz 2014 11:21

Resim

Resim

Sarayın ikinci avlusundaki türbe,Selçuklu kümbet mimarisi üslubunda ve kesme taştan yapılmıştır.Türbenin önünde iki adet nöbetçi kulübesi bulunmaktadır. Bu sekizgen türbe, Selçuklu türbe mimarisi geleneğinin tipik örneği olan kümbet şeklindedir ve iki katlıdır. Duvarları geometrik motiflerle süslüdür. Bu türbede Çolak Abdi Paşa, İshak Paşa ve yakınlarının yattığına inanılmaktadır.

Resim

Saraydan Doğubeyazıt’ın görünüşü
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1719
Kayıt: 30 Ara 2011 23:50
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210500Okunmamış mesaj erhen
29 Haz 2014 11:33

Sarayı tamamlayan II. İshak Paşa o sırada sancak beyidir.Daha sonra eyalet valisi olursa da III. Selim tarafından görevinden azledilir.Nedeni ise İran’dan İstanbul’a gönderilen bir elçinin bu sarayda misafir edilmesi ve gördüklerini de padişaha anlatmasıdır.Saray, çoğu hükümdarın kıskançlığını çekecek ihtişamdaydı; bu kişi, Osmanlı mülkünün sultanı da olsa.Dolayısıyla II.İshak Paşa’nın bu ihtişamlı saraydaki mutluluğu kısa sürer.Onun ölümüyle de yerine oğlu Mahmut Han geçer.Ağrı Dağı Efsanesindeki zalim Mahmut Han...
Ağrı Dağı Efsanesi, binlerce yıllık derin bir sevdanın öyküsüdür. Efsaneye konu olan acı aşk öyküsü Beyazıt Valisi Mahmut Paşa’nın kızı Gülbahar ile çoban Ahmet’in arasında geçer.Günümüzde İran sınırları içinde kalan ,Gürbulak Açık Pazar Yeri ve Meteor çukurunun karşısındaki Sorik köyünden Çoban Ahmet’in evinin önünde bir beyaz at durur. Kurallar gereği at 3 kere yola bırakılsa da üçünde de geri gelir ve aynı kapıda durur.Böylece gelenekler uyarınca o evin erkeği olan Ahmet atın sahibi olur.Beyazıt Valisi, kendisinin olan atı geri ister.Töreye göre atın artık Ahmet’in olduğu söylenince paşanın adamları köyü ateşe verirler ve Ahmet’i yakalayarak saraya götürürler. Ahmet’i gören paşanın kızı Gülbahar ona aşık olur.Gece olunca Gülbahar zindana gider ve Ahmet’i görmek ister.Zindancı Memo da Gülbahar’a aşıktır ve bir tutam saçını vermesi durumunda kendisine Ahmet’i göstereceğini söyler. Gülbahar, Ahmet’i görmek için belindeki hançerle saçını keserek Zindancı Memo’ya verir.Bu esnada köylüler de beyaz atı Mahmut Paşa’ya verirler. Ançak Paşa’nın hırsı geçmemiştir.Ahmet’in öldürülmesi için atın kendisine ait olmadığını söyleyerek idamını ister.Ancak bu zulüme dayanamayan halk tepki gösterir.Bir ayaklanmadan korkan Mahmut Paşa bir şart koşar. Ağrı Dağı’nın tepesindeki ateşi getirirse Ahmet’in canını bağışlayıp, kızı Gülbahar ile evlendireceğini söyler.
Oysa Ağrı Dağı, binlerce yıldır ateşini çalmaya gelenleri yutmaktadır. Ahmet,tüm zorlukların üstesinden gelip dağa çıkarak kutsal ateşi çalar ve Mahmut Paşa’ya getirerek Gülbahar ile evlenir.Tam efsane mutlu sonla bitecek diye beklerken gerdek gecesi Ahmet,Gülbahar’a zindancı Memo’ya ne verdiğini sorar.Bir tutam saç verdiğini öğrenen Ahmet bu durumu kıskanarak gerdeğe girmeyip yatağın ortasına bir hançer bırakır.Törelere göre bu davranış erkeğin kadının sadakatinden şüphesi olduğu anlamına gelmektedir.Bu durumda kadın eğer kendisini suçlu buluyorsa hançeri göğsüne saplayarak ölümü seçmek yok eğer kendisini yalnızca erkeğine vermişse bu kez hançeri kocasına saplayarak onu öldürmek arasında bir tercih yapmak zorundadır.Sabaha dek uyuyamayan Gülbahar,Ağrı Dağı’nın doruğundaki ateşin yeniden alevlendiğini görür ve zamanın geldiğini anlar.Hançeri olanca hızıyla kendisine güvenmeyen kocası Ahmet’in kalbine saplar.
İşte büyük usta Yaşar Kemal’in "1970 yılında kaleme aldığı Ağrı Dağı Efsanesi romanında bahsi geçen bu büyük aşkın kutsallığındaki değer altında yatan bu temiz sadakat anlayışından kaynaklanmaktadır.
En son erhen tarafından 29 Haz 2014 13:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1719
Kayıt: 30 Ara 2011 23:50
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210506Okunmamış mesaj erhen
29 Haz 2014 11:59

İshakpaşa Sarayı’nı ilginç kılan özellikleri sadece mimarisi veya bir zamanlar kağıt 100 TL’nin arkasında yer alması ya da Ağrı Dağı efsanesinin içinde geçtiği mekan olması ile sınırlı değildir.Sarayın çevresinde dikkatinizi çekecek başka yapılar da göreceksiniz.Bunlar Ahmedi Hani Baba Türbesi, Doğubeyazıt Camisi ve Urartu Kalesi’dir.

Resim

Ahmedi Hani Baba Türbesi

1651 yılında doğan ve 1707 yılında vefat ettiği tahmin edilen Ahmedi Hani’ye ait olan türbe, Doğubeyazıt’a 8 kilometre mesafede, İshak Paşa Sarayı’nın üst kısmındadır. Türbede yatan Ahmedi Hani, bilgin ve edebiyatçı kişiliğiyle bilinir. Ahmedi Hani, müderrislik ve İshak Paşa Sarayı’nda katiplik yapmıştır. Hakkari’nin Han köyünden Doğubeyazıt’a geldiği söylenen Ahmedi Hani, ünlü “Mem-u Zin” adlı eserin yazarıdır. Ahmedi Hani bu eserde, Emir Zeyneddin’in güzellikleriyle dillere destan olan kızları Zin ve Sili adlı iki kardeşin Memo ve Taceddin adındaki iki gençle olan aşklarını şiir şeklinde anlatır. Eser aynı adla sinemaya da uyarlanmıştır.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1719
Kayıt: 30 Ara 2011 23:50
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210507Okunmamış mesaj erhen
29 Haz 2014 12:04

Resim
Doğubeyazıt camii
Doğubeyazıt’ın doğusunda,Doğubeyazıt kalesinin güney eteğindeki camiyi Yavuz Sultan selim’in yaptırdığı söylenmektedir. Caminin giriş kapısı üzerindeki kitabeden de 1687 yılında onarıldığı anlaşılmaktadır. Caminin yer aldığı yamaç düzeltildikten sonra, duvar örülmek suretiyle düz bir teras oluşturulmuş ve üzerinde bu camii inşa edilmiştir. Kare planlı caminin üzeri 11,50 m. çapında bir kubbe ile örtülmüştür. Yöresel, farklı renkli taşların kullanıldığı cami içerisinde herhangi bir süsleme elemanı bulunmamaktadır. Orijinalinde beş bölümlü bir son cemaat yerinin bulunduğu duvarlar üzerindeki izlerden anlaşılmaktadır.Kubbesinin çökme tehlikesi bulunduğundan halen ibadet ve ziyarete kapalı durumdadır.

Resim

Kayalıklar üzerine inşa edilmiş olan ve yapım tarihi bilinmeyen Urartu Kalesi Belleburç denilen yerde bulunmaktadır.Günümüze oldukça harap bir durumda gelen kalenin içerisinde Urartu mezarları ile antik çağlardan kalma mimari kalıntılar bulunmaktadır.Üç bölümden oluşan kalenin orta bölümünde mağaralar ve bir mabet kalıntısı bulunmaktadır.Kalenin çevresini kuşatan surlar yıkılmıştır.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1719
Kayıt: 30 Ara 2011 23:50
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210508Okunmamış mesaj erhen
29 Haz 2014 12:13

İshak Paşa Sarayını yukarıdan seyretmek için karşısındaki tepede kendisi de eski bir dağcı olan bir işletmeciye ait çay bahçesi ile lokanta karışımı bir tesis var. Bu tepeden İshak Paşa Saray manzarasına karşı çayınızı yudumlamanızı tavsiye ederim.Yaklaşık bir buçuk saat süren saray turumuzun ardından daha önce ziyaret ettiğim bu mekanı bu kez es geçerek önce taksi ile minibüs garajına sonra da Iğdır’a geri döndük.Öğretmenevi’nde kısa bir süre dinlendikten sonra akşam yemeği için dışarıya çıktık.Günlerdir kebap yemekten sıkılmıştım ve farklı bir yemek istiyordum.
Resim
Tesadüf bu ya İran’da yemeyi çok istediğim Abguşt Iğdır’daki restoranda karşıma Bozbaş(=Piti) adıyla çıktı.Farsça ab=su ve guşt=et kelimelerinin birleşmesinden oluşan bu yemek için bir havan içinde haşlanan kemikli dana eti yanında patates, biber veya nohut ile yapılan çorba eşliğinde servis edilmektedir.

Resim

Önce yemeğin suyu küçük küçük parçalanmış lavaşların üzerine dökülür.

Resim

Sonra etler kemiklerden sıyrılıp nohut ile beraber birlikte ezilir ve püre gibi bir kıvama getirilir.
Sonrası mı?Güzel bir ayran eşliğinde önce yemeğin suyu ile yumuşamış lavaşlardan başlanarak keyifle yenir. :) :)

Yemek sonrası Iğdır’da Valilik binası karşısında yaygın olarak bulunan çay bahçelerinden birisine oturarak bir de çay keyfi yaptık ki gençlerle dolu bu hareketli bölgeye uğramanızı tavsiye ederim.
En son erhen tarafından 29 Haz 2014 13:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1719
Kayıt: 30 Ara 2011 23:50
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210510Okunmamış mesaj erhen
29 Haz 2014 12:44

24.Mayıs.Cumartesi sabahı kahvaltının ardından hediyelik bir şeyler almak üzere çarşıda dolaştık.Iğdır’da sanayi pek gelişmemiş.Kars’ta olduğu gibi hayvancılık yaygın.Çarşı’da Migros’un hizasından 100 metre kadar yukarıya doğru ilerleyince Kars ürünleri satan bir mandıra bulduk. Böylece alamadığıma hayıflandığım Kars kaşarı,gravyer peyniri, yöreye has toprak kovan balı ve süzme kekik balı alma imkanı bulduk.
Burada gravyer peynirinden biraz bahsetmek isterim.Bir süre Çarlık Rusya'sının işgalinde kalan Kars'ta yabancı ustaların öncülüğünde gravyer peyniri üretilmeye başlanmış.Bu peynir İsviçre’nin meşhur Gruyeres peynirine çok benzemekle beraber ondan daha az keskin ve daha hoş aromalıdır.Hatta bu amaçla Kars’ta Zavot isimli özel bir sığır ırkı bile geliştirilmiş.
Resim
İdeal(=gözenekleri eşit) kars gravyer peyniri
Peynir yörede tam yağlı inek sütünden yapılmakta ve yaklaşık 25kg. sütten 1 kg. gravyer elde edilmektedir.Hayli meşakkatli ve 10 ayda tamamlanan süreçlerden sonra 15-50 kg.lık tekerler halinde ürün elde edilmektedir.Gravyerin karakteristik özelliği olan delikler, aynı zamanda kalitesini de gösterir. hemen hemen aynı boyuttaki ve düzenli sıralı gözenekler peynirin "iyi" olduğunu gösterirken, deliklerin irili ufaklı ve düzensiz olması tam tersi durumu işaret eder.Gravyer peynirin kilosu işte bu nedenle 30-60 TL arasında değişmektedir.
Alışveriş sonrası uzun yıllar sonra on gün süren sakallı halimin son bir resmini çekip traşımı olduktan sonra Ankara aktarmalı Anadolu Jet uçağına binerek İzmir’e ve aileme kavuştum.

Resim
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1719
Kayıt: 30 Ara 2011 23:50
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210511Okunmamış mesaj erhen
29 Haz 2014 12:57

Sonuç olarak genel yapısı ile Topkapı Sarayı'na, kemerleri ve bazı süslemeleri ile Selçuklu kemerlerine benzeyen İshakpaşa Sarayı Anadolu'ya vurulmuş silinmez Türk mühürlerinden birisidir.Dolayısıyla bu değerli anıtı tüm kardeşlerimin gezmelerini ve çocuklarına göstermelerini öneririm.
Bu gezi yazımın benim ayrıntılara fazla girmem nedeniyle uzun olduğunun farkındayım.Böyle yazmaktan amacım bilmediğiniz yerlerde dolaşırken bazen küçücük ayrıntılar nedeniyle gezinizin bir kabusa kolayca dönüşebilmesi gerçekliğinden kaynaklanmaktadır.İşte bu yüzden ben de gezi yazısı yazarken aklımda kalanları dilimin döndüğünce en küçük ayrıntısına kadar yazmaya gayret ediyorum.Her ne kadar sürç-i lisan ettiysek affola :) :( ;)
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
SRKNKRL
Çavuş
Mesajlar: 406
Kayıt: 29 Mar 2014 12:19
Konum: İstanbul
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210520Okunmamış mesaj SRKNKRL
29 Haz 2014 15:35

Erhan Bey (Erhan Abi demek isterim) Açar açmaz resimleri gördüm ve İftar sonrasına bakmaya karar verdim. morgulus herşeyden önce iyi bir gurme olduğunu düşünmekteyim. :P
SERKAN KURAL (42)
Sancaktepe/İSTANBUL
1998 Suzuki Grand Vitara 2.5 V6
Nam-ı diğer: KAFKAS KARTALI
GÜÇ SÜKUNETTEDİR

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
Mesajlar: 5439
Kayıt: 24 Oca 2013 09:18
Konum: İstanbul/Ümraniye
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210580Okunmamış mesaj e.deren
30 Haz 2014 00:50

Erhan Abi eline emeğine sağlık anlatımın içinse ayrıca teşekkürler
İlker Kılıçkaya 39 (A rh+)
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

Kullanıcı avatarı
albeni
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1342
Kayıt: 25 Mar 2014 13:51
Konum: İstanbul
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210592Okunmamış mesaj albeni
30 Haz 2014 05:32

Yine her zamanki gibi harika bir anlatım, harika fotoğraflar.
Neredeyse gitmiş kadar olduk.
Yüreğine, emeğine sağlık.

Çok teşekkürler.

Saygılar
Muzaffer Albeni *Rüzgar*

Kullanıcı avatarı
cenknalbantoglu
Asteğmen
Mesajlar: 2428
Kayıt: 04 May 2014 23:30
Konum: İstanbul
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210623Okunmamış mesaj cenknalbantoglu
30 Haz 2014 11:20

Erhan abi eline koluna sağlık ne güzel anlatmışsın o güzel topraklarımızı
Cenk Nalbantoglu
Yaş 46
0 rh-
2006 Grand Vitara 2.0 ile başladık
5.9 ZJ ile yola devam
L200 Blizzard
İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
Mesajlar: 18661
Kayıt: 21 Oca 2010 15:21
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210652Okunmamış mesaj Offroadpassion
30 Haz 2014 14:15

Erhan abi eline emeğine sağlık, süper bir gezi yazısı daha olmuş, sayende forum ansiklopedi gibi olmaya başladı, paylaşım için teşekkürler, keyifle okudum :P Ağrı dağının oluş hikayeside hımmmm dedirttirdi morgulus
Site Admin

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1719
Kayıt: 30 Ara 2011 23:50
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210665Okunmamış mesaj erhen
30 Haz 2014 15:39

e.deren yazdı:Erhan Abi eline emeğine sağlık anlatımın içinse ayrıca teşekkürler
cenknalbantoglu yazdı:Erhan abi eline koluna sağlık ne güzel anlatmışsın o güzel topraklarımızı
albeni yazdı:Yine her zamanki gibi harika bir anlatım, harika fotoğraflar.
Neredeyse gitmiş kadar olduk.Yüreğine, emeğine sağlık.Çok teşekkürler.Saygılar
SRKNKRL yazdı:Erhan Bey (Erhan Abi demek isterim) Açar açmaz resimleri gördüm ve İftar sonrasına bakmaya karar verdim. morgulus herşeyden önce iyi bir gurme olduğunu düşünmekteyim. :P
Olumlu eleştirileriniz için teşekkür ederim.Serkan Kardeşim tipimden anlaşıldığı üzere yeme içme işlerine düşkünüm diyelim.Yoksa gurme olmak büyük iş benim boyumu aşar. :) :)
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1719
Kayıt: 30 Ara 2011 23:50
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210666Okunmamış mesaj erhen
30 Haz 2014 15:51

Offroadpassion yazdı:Erhan abi eline emeğine sağlık, süper bir gezi yazısı daha olmuş, sayende forum ansiklopedi gibi olmaya başladı, paylaşım için teşekkürler, keyifle okudum :P Ağrı dağının oluş hikayeside hımmmm dedirttirdi morgulus
Sayın Adminimiz teşekkür ederim.Ağrı Dağı Efsanesi gençliğimde okuduğum bir kitaptı.gerçekten akıcı bir üslupla yazılmıştır.Ağrı Dağı'nın oluş hikayesini ise ilk kez bu sefer orada yerli turist kafilesi gezdiren bir rehberden duyup öğrendim.Zaten bu Ağrı Dağı'nın hangi tarafına gitsen karşına bir efsane çıkıyor.Eminim bir gün Erivan'a gidersek bir şeyler de orada duyar-öğreniriz. :) :?
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
AKTOLGALI
Ast Sub. Üst Çavuş
Mesajlar: 1523
Kayıt: 09 Nis 2013 16:15
Konum: İSTANBUL
İletişim:

Re: Iğdır ve Doğubeyazıt Gezi Notları

Mesaj: # 210699Okunmamış mesaj AKTOLGALI
01 Tem 2014 00:50

Sayenizde bir tarihi daha inceleme fırsatı bulduk çok teşekkür ederiz . Bilgiler ve fotolar harika
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com
Tolgay ayvaz
Nissan Terrano II 2.7 A/T 99 Model ile sahalara geri dönüş

Cevapla

“DOĞU & GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ GEZİLERİMİZ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir