Suzuki Vitara JLX / Frene Basınca Ses Kesilmesi Sorunu

SUZUKİ DİSK, BALATA, HORTUM WESTENHAUSE SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

Suzuki Vitara JLX / Frene Basınca Ses Kesilmesi Sorunu

25 Eyl 2014 04:18

Merhaba Arkadaşlar,

Ön takımlardan bazen şakır şukur ses geliyor. Ama bu ses frene basınca kesiliyor. Orta rotu değiştirdim. Rotil değişti. Ses kesilmedi. Bilyaları değiştirdim. Ses devam etti. 7 kez rot-balansçıya gittim, lastikleri, balataları ne varsa söktük kontrol ettik defalarca. Bir ara kesildi şimdi yine başladı. Bulamıyoruz. Ses frene basınca kesiliyor. Freni bırakınca lastiğin dönüş hızıyla aynı şekilde ses geliyor. Öyle taş sıkışması falan değil sanki difransiyel kilidi varmış gibi bir ses bu. Bazen kesiliyor sağa sola dönüşlerde ses geliyor. Sizce neden olabilir?

Teşekkürler

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

Re: Önden gelen ses frene basınca kesiliyor???

25 Eyl 2014 10:18

fren balataların oynak ;)

balataların altında ve üstünde gergi sacları var- onlar çatlak-kırık-ezilmiş- özelliğini yitirmiş olabilir, bozuk yolda daha çok ses yapar, bazen frene basınca çaattt eder..

fren basılı değilken jantın arasından parmağınla- bir tornavidayla balatayı yukarı aşağı oynatmayı dene , oynayacaktır muhtemelen, normalde oynamaması lazım,
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
setnogrom
Uzman Çavuş
İletişim:

25 Eyl 2014 10:24

Merhaba;
Fren diskleri deliklimi (hava soğutmalı kanallı)?
Orjinalse aracın diskleri yamulmuş olabilir.Kontrol etmekte fayda var.

xx
Engin TEMEL
1983 A rh + / 1993 Vitara 1.6 JLX
El yapımı bıçak,kılıç,balta.
http://www.setnogrom.com

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

25 Eyl 2014 12:23

Caliper pimleri zamanla ufalırlar ve kaliperlerde bu sebeple oynar, tornacı düzeltir. Veya aks kafasında (porya kısmında) da boşluk olabilir, tornacı yine düzeltir. Bunlar genelde şakırtı sesleri yapar..
Othar Avarkan (A rh+) / D.Yili : 1982
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

25 Eyl 2014 13:30

othar yazdı:Caliper pimleri zamanla ufalırlar ve kaliperlerde bu sebeple oynar, tornacı düzeltir. Veya aks kafasında (porya kısmında) da boşluk olabilir, tornacı yine düzeltir. Bunlar genelde şakırtı sesleri yapar..

frene basınca kesiliyor demiş otharcım dikkatinden kaçtı senin :)
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

25 Eyl 2014 13:34

olabilecekleri yazmıştım :) araç yaşı itibari ile oralarda ses yapabiliyor, kaliperlerle beraber o kafayıda tornaya gönderince 1 kere sök tak olur die belirtiim.. ;)
Othar Avarkan (A rh+) / D.Yili : 1982
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

25 Eyl 2014 15:32

Hocam Başlıkları şu şekilde yapmamız gerekiyor / Forum kuralıdır..

Suzuki Vitara JLX veya Grand Vitara / ........... Problemi, Sorunu, Vs. Vs. aracın tipini belirtelimki hangi araçta ne gibi bir arıza var okuyanlar anlasın.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

25 Eyl 2014 16:13

Offroadpassion yazdı:Hocam Başlıkları şu şekilde yapmamız gerekiyor / Forum kuralıdır..

Suzuki Vitara JLX veya Grand Vitara / ........... Problemi, Sorunu, Vs. Vs. aracın tipini belirtelimki hangi araçta ne gibi bir arıza var okuyanlar anlasın.
Haklısınız Hakan Bey... Ayrıca doğru olan da söylediğiniz şekilde yazmak. Benim hatam özür dilerim. Daha önceki mesajlarımda hep yazıyordum bu kez unutmuşum.

Araç: Vitara JLX 1.6 (Santana)
Yıl: 1999

Cevaplayan üstadlara da çok teşekkür ederim, inanın çok makbule geçti, bulamıyoruz deli etti çünkü bu ses bizi. Şimdi en azından nerelere bakacağım onu biliyorum. Ayrıca Balataları düzeltirken Caliper pimlerine de bakarım. Elden geçer bu sayede :) Tekrar teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki Vitara JLX / Frene Basınca Ses Kesilmesi Sorunu

29 Eyl 2014 09:15

Frene basınca orada hareket eden 3 nesne var.

1-Fren kaliper pistonu (Yuvarlak Hidrolik Piston) bu ses yapmaz, yapamaz.
2-Fren Kaliperi Balataları tutan gövde.
3-Fren Balataları ( Kaliper'in hemen önünde dudu yatay haraket eder, dönen disk ile sürekli temas halindedir, bunlar ses yapabilir(tipine göre) ve frene basınca kaliper pistonu iter, ön disklerinizi sıkarlar...Varsa ses kesilir..

Balata Sesi: frene basınca balataların sıkıp diski durdurunca ses kesilirse.... 2 tür ses yapar

1-sürekli sürtünme metalik bir ses... (bu ses varsa balata değiştirin)
2-Çukurdan geçerken bir metalin bir yere çarpması gibi şık şık şuk vs gibi.. bir şeyi sallayınca çıkan metal sesi gibi. (bu ses varsa balataları yerinde sabitleyen ince alt üst boşlul saç plakaları yerinde yoktur, değişim sırasında takılmamıştır.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

09 Eki 2014 12:22

Çok teşekkürler Hakan bey. 1 Eylülde bir sorun yaşamıştım ve yolda kalmıştım, foruma da detaylı şekilde yazmıştım. O sorunun nedenini araştırdıkça biraz hayal kırıklığı yaşadım açıkçası. Kimsenin günahını almak istemem, bilip bilmeden atıp tutmak da istemem ama bu yazacaklarımı 1 değil en az 20 kişi onayladı. Herkesin tavsiye ettiği bir yetkili servisin ihmali sonucu hala sıkıntılar yaşıyorum.

Kampanadan başlayayım. Kime sorduysam, kiminle konuştuysam herkesin söylediği tek şey var: "Kampana bijonları iyice sıkıştıktan sonra oynamaz, yerinden çıkmaz.. Bu bijonların bu hale gelmesinin tek nedeni takılırken sıkıştırılmamış olması. Bir iki günde bu hale gelmez bu metal, uzun bir süre geçmiş..."

Ben bütün balataları 2 misli para verip YETKİLİ SERVİSE yaptırmıştım. Balataların değişimi sırasında aracın kampanasını açıp takan en son onlar ve onlardan sonra da oraya kimse dokunmadı..

Şimdi hem kampana, hem balata sorunu yaşayınca ki lastik fırlama noktasına gelmişti, üstelik bunu da "en yetkili" yetkili servis diye lanse edilen serviste yaşayınca bu forum dışında yani sizler dışında güvenebileceğim hiçbir usta kalmadı.

Verdiğiniz destek ve yardımlarınız için çok çok teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
TARDUK
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

09 Eki 2014 15:15

Geçmi,ş oılsun, yetkili servismi? YETKİLİ SERVİSMİ :)

Kullanıcı avatarı
TARDUK
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

09 Eki 2014 15:19

başında durmadan ne kadar iyi olursa olsun iyi iş çıkmıyor, basit işleri genelde
çıraklar yapıyor onlarda çoğu zaman savsaklıyor.

aracımı beş bijonla gönderip tek bijonla geri aldığım lastikçi var,
farketmesem sonum meçhul :)

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

12 Eki 2014 02:16

TARDUK yazdı:başında durmadan ne kadar iyi olursa olsun iyi iş çıkmıyor, basit işleri genelde
çıraklar yapıyor onlarda çoğu zaman savsaklıyor.

aracımı beş bijonla gönderip tek bijonla geri aldığım lastikçi var,
farketmesem sonum meçhul :)
Sıradan bir yetkili servis değil, Türkiye'nin en iyisi olduğunu iddea eden ve iddea edilen servisin gazabı bu bana..

Yürüyen aksam işin içinde oldu mu ister istemez çekiniyorum. Parası neyse vereyim işi bilen hakkıyla yapsın diye. hayati tehlikesi var sonuçta. Oysa sitemizde mükemmel anlatımlar var. Sadece balata değil örneğin bilyeler. Hakan Bey anlatmış resimli olarak, dedim yanlış yaparım bişeyleri, 150 TL işçilik verdim değişimine. Usta yaptı ama balataları bozdu.

Motoru açıp baktım içine sırf öğrenmek için. En kötü motoru bozarım gitmez araba . Döşemeleri, koltukları söktüm. Zımparalıyorum, temizliyorum. Kaportanın kaynağını da ben yapacağım... Ama yürüyen aksam öyle değil. Hiçbir ihmale gelmez, kendi hayatımı geçtim başkasının hayatını riske atma düşüncesi bile mahvediyor beni. Bu nedenle elim titriyor lastik bile değiştiriken.

Kullanıcı avatarı
KIZMAZ
Er
İletişim:

23 Eki 2014 13:05

othar yazdı:Caliper pimleri zamanla ufalırlar ve kaliperlerde bu sebeple oynar, tornacı düzeltir. Veya aks kafasında (porya kısmında) da boşluk olabilir, tornacı yine düzeltir. Bunlar genelde şakırtı sesleri yapar..
Othar haklı bence
muharrem kızmaz.suzuki jimny 1.3 jlx 2007 zonguldak/alaplı.

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

31 Eki 2014 05:55

KIZMAZ yazdı:
Othar haklı bence
Hala yaptıramadığım için sonucu yazamadım. Gidip ustaya gösterdim yine, balataların sağlam diyor. Yahu nasıl sağlam ben el freni çekikken 10 km yol gittim bu araçla. Sonra fren boşaldı. görünce kenara çektim, yanıyordu araç az daha. soğumasını bekledim, düzeldi. El freni şu an 90 derece açıyla duruyor. Tutmuyor. Fren dibe kadar körükleyince tutuyor. Şakır şukur ses geliyor. Bakan usta balatalar sağlam diyor. :-(

Bildiğiniz, tanıdığınız balatacı ve tornacı var mı dostlar? İstanbul Avrupa yakasında Güngören'deyim

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

31 Eki 2014 09:14

El freni 1. biledin 2. çıt da tutmaya başlar durumuna göre ama 90 derece yukar kalkmaz.balata içince ayarı ile düzeltilir..balatalar yandı ise yeni bir takım balata alın akrasaydan..usta bulun veya kendiniz takın..ayarı yapın iş bitsin..altı üstü basit bir fren sis. :roll: :roll:
Site Admin

tarabya1001
Er
İletişim:

05 Kas 2014 22:10

Bahsettiğiniz ses , fren konusunda iki şekilde olabilir

Fren balataların oturduğu yuvasında boşluk alma sacları vardır bunlar ya yoktur yada yanlış balata kullanılmıştır.

Fren kaliper pimleri çelikten yapılmıştır pimlerin girdiği yuva ise döküm malzemedir haliyle çelik aşınmadığı için döküm olan yuvayı aşındır.
yuvası boşalan pimler bozuk yollarda kaliper sallandığından bahsettiğiniz şeklide ses yapa. siz fren basıtığınızda kaliperi sıkıştırıdığı için ses kesilir

Resim

http://www.emniyetfren.net

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

22 Mar 2015 17:21

Sesin nedenini hala bulamadığımız için henüz çözümü yazmadım.

1- Balata değişti - kesilmedi
2- Disk aldım yeni - kesilmedi
3- Tornacıya gittim, kaliper pimine yuvasına baktırdım - kesilmedi
4- Rotu - rotili söktürüp taktırdım tekrar - kesilmedi.

Bilgisayarlı ölçüme soktuk değerler normal. Bu arada ses değişti, hareket ettikten 5-6 km sonra "taka-taka" diye ses geliyor artık. Sanki jantlara bişey çarpıyormuş gibi. Çünkü lastik hızına göre ses de serileşiyor ya da yavaşlıyor.

Kullanıcı avatarı
micomico3
Er
İletişim:

22 Mar 2015 19:51

Kuzey yazdı:Merhaba Arkadaşlar,

Ön takımlardan bazen şakır şukur ses geliyor. Ama bu ses frene basınca kesiliyor. Orta rotu değiştirdim. Rotil değişti. Ses kesilmedi. Bilyaları değiştirdim. Ses devam etti. 7 kez rot-balansçıya gittim, lastikleri, balataları ne varsa söktük kontrol ettik defalarca. Bir ara kesildi şimdi yine başladı. Bulamıyoruz. Ses frene basınca kesiliyor. Freni bırakınca lastiğin dönüş hızıyla aynı şekilde ses geliyor. Öyle taş sıkışması falan değil sanki difransiyel kilidi varmış gibi bir ses bu. Bazen kesiliyor sağa sola dönüşlerde ses geliyor. Sizce neden olabilir?

Teşekkürler
zamanında bendede olmuştu. ön sol rulman değişti düzeldi. Bunu anlamak çok zor oldu. çünkü lifte kaldırdığımızda rulman sesi normal geliyor. işin enterasamı sesin kesilmesi için araç giderken frene azıcık basmanız yetiyordu.
93 VİTARA JLX HARDTOP 3K
2009 Suzuki SX4 manuel 107 hp.
2009 hyundai tucson crdi manuel 6 speed 150 hp
GÜN GELECEK...DEVRAN DÖNECEK.. İŞTE O ZAMAN SIÇAN DELİĞİ BEŞ KURUŞ...

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

23 Mar 2015 09:51

Kuzey yazdı:Sesin nedenini hala bulamadığımız için henüz çözümü yazmadım.

1- Balata değişti - kesilmedi
2- Disk aldım yeni - kesilmedi
3- Tornacıya gittim, kaliper pimine yuvasına baktırdım - kesilmedi
4- Rotu - rotili söktürüp taktırdım tekrar - kesilmedi.

Bilgisayarlı ölçüme soktuk değerler normal. Bu arada ses değişti, hareket ettikten 5-6 km sonra "taka-taka" diye ses geliyor artık. Sanki jantlara bişey çarpıyormuş gibi. Çünkü lastik hızına göre ses de serileşiyor ya da yavaşlıyor.
Bir tek porya rulmanları kalmış değişmeyen..
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

13 May 2015 01:38

Bugün sondan bir önceki operasyonu daha yaptık gelen sesle ilgili, ne var ne yok dağıttık. morgulus

Sorun tek bir sebepten kaynaklanmadığı için yapılanları yazmak istedim. Sizin yazdıklarınızın tamamı doğru. Yazdığınız her cevabı araç üzerinde tek tek kontrol ettik. Yani araç kombine bir şekilde senfoni orkestrası gibi ses çıkarıyormuş.. yuhh

- Aks boşluğu tornacıda düzeltilmişti -
- Kaliper pimleri daha önce düzeltilmişti
- Rot ve rotil daha önce değişmişti.
- Bilyeler değimişti
- Balataları değiştirmiştim

Ses kesilmemişti farklı tonlarda ve vuruntularda devam etmişti. En son şakır şukur ve çakıl çukullar gidip "taka taka" sesi kalmıştı. Bugün diskin de yamulduğu ortaya çıktı, disk de tornacıda düzeltildi. Ayrıca
gönderen tarabya1001 » 05 Kas 2014 23:10

Bahsettiğiniz ses , fren konusunda iki şekilde olabilir
Fren balataların oturduğu yuvasında boşluk alma sacları vardır bunlar ya yoktur yada yanlış balata kullanılmıştır.
söylediği gibi bu saçlar epey aşınmış hatta biri kırılmış. Aksaray'da ve Topkapı'da girip bakmadığım yer kalmadı, bulamazsın diyorlar. Anca çıkmacılarda bulunabilinir dediler. Yerlerini değiştirip kullanmaya başladım. Şu ana kadar herhangi bir ses gelmedi. Yine de bu saçlardan bulabilirsem alacağım.

Kaliper pimleri ile diski aynı usta yaptı. 150 TL ye mal oldu. Balataları da sitemizi referans göstererek Aksaray'da Genç Toker'den aldım, Tayvan malı 40 TL olan da vardı ama İspanyol orjinal disklere 70 TL ödedim. 10 TL site indirimi yaptı :-) Hakan Bey'e teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

13 May 2015 09:15

Üstad güle güle kullan baya bir elden geçirmişsin..bu bakımla baya bir gider bu araç.. :)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

13 May 2015 12:07

Offroadpassion yazdı:Üstad güle güle kullan baya bir elden geçirmişsin..bu bakımla baya bir gider bu araç.. :)
Valla Hakan Bey ön takım tamamen yenilendi diyebilirim morgulus Bu arada Aksaray ve çevresinde epey bi hatırınız varmış bunu da şahsen yaşamış, görmüş oldum. qaz2 Sağolsunlar epey uğraşıp aradılar o saç parçasını bulmak için. Hiçkimsede yok. Kutu içinde balatalarla gelmemesi ise garip gerçekten. Sonuçta önemli bir parça aslında.

Yardımcı olan bütün dostlara teşekkürler. qaz2 Burda ne yazıldıysa hepsini düzelttik.. İyi oldu qaz4

“SUZUKI FREN SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 38 misafir