Tetanoz Aşılanması Hk.

GENEL DUYURULARARIMIZI BURADA PAYLAŞALIM

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Tetanoz Aşılanması Hk.

17 Ağu 2015 10:05

Arkadaşlar, 2 Hafta önce Dalış ekipmanı taşıdığım çekek arabasının köşesi sağ ayak bileğimin köşesine çarpınca, bir miktar kesik ve içeri doğru 3-4 mm kadar bir yaralanma oldu, baya kanadı, kapandı, küçük çaplıda olsa araçta pas olduğundan, içime sinmedi ve doktora gittim, konuşurken en son kaç yıl önce yaptırdın diyince hatırlamadığımı söyledim, Doktor hemen tetanoz aşısı dedi.. Öğrendiğim kadarı ile yetişkinlerde 5-10 yıl arasında mutlaka tekrarlanması gerekliymiş.
Tetanoz aşılama.jpg
Tetanoz aşılama.jpg (38.44 KiB) 803 kere görüntülendi
Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?
Tetanoz aşı türü içeriği gereği bir defa vurulup ömür boyunca koruma sağlayan aşılardan olunmadığı bilinmesi gerekmektedir. İlkokul 8. sınıftan sonra normal bireylerde tetanoz aşısı düzenli olarak 10 yılda bir yapılmaktadır. Bu aşı yapıldıktan sonra ilk 5 yıl kesin koruyuculuk sağlamaktadır. 5. yıldan sonra 10. yıla kadar olası bir yaralanma durumunda önlem amacıyla tekrar tetanoz aşısı yapılabilir. Fakat 10.yıldan sonra kesinlikle tekrar tetanoz aşısı yapılması gerekmektedir. Yetişkin Bireyde: 5 ila 10 yılda bir düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.

Şimdi diyeceksinizki nereden çıktı :?: Öğrendiğim sadece paslı çivi vs değil, toprak gübre, doğada olan insanlar, kamp yapanlar, toprak ve tozu ile temas edenlerinde aşılanması veya korumasının olması gerekliliği.

Tetanos mikrobu oksijen sevmez. Onun için havasız ortamlarda, toprakta, gübre yığınlarında kolayca yaşar. Derideki basit bir çizikten bile insana bulaşabilir. Çivi deriyi de delip çok derine batabildiğinden, paslı çivi daha çok toprakta bulunabileceğinden ve mikrobun yaşamasına uygun bir ortam olduğundan dolayı riski arttırır ama hastalığın tek nedeni değildir. Vücuda batan yara açan her şeyde potansiyel tetanos tehlikesi vardır. Özellikle bahçe aleti kullananlarda risk fazladır. Hastalık hayvanlarda da görülür. Sığırlar, koyunlar, keçiler hastalığa duyarlıdır, domuzlar ve köpekler ise dayanıklıdır. Kuşlar bu hastalığa yakalanmaz.

http://www.uzmantv.com/tetanoz-nasil-tedavi-edilir

Doktorun söylediği, Toprakla tozla temas eden doğaya çıkan, kamp yapan herkesin Tetanoz aşışı olmasını öneririm şeklinde. :!:

Bu olayı yaşayana kadar Tetanoz sadece paslı metal vs ile geçen bir şey sanıyordum..Bilgilendirmek istedim, Dikkat Derim. Sağlık Ocağına gittim, minicik bir iğne ve 3 Sn sürdü, şimdi ise kafam rahat. ;)

Bilgilerinize sunulur. :idea:
Site Admin

Kullanıcı avatarı
cenknalbantoglu
Asteğmen
İletişim:

Re: Tetanoz Aşılanması Hk.

17 Ağu 2015 10:28

Hakan geçmiş olsun.
Vermiş olduğun bilgiler içinde teşekkürler hepimizin dikkat etmesi bir hususa temas ettin.
Cenk Nalbantoglu
Yaş 46
0 rh-
2006 Grand Vitara 2.0 ile başladık
5.9 ZJ ile yola devam
L200 Blizzard
İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Ağu 2015 10:31

Abi aynen öyle, toprak gübre kamp vs diyince durdum, yaw hepimiz bu işlerin içindeyiz, kamp attığımız yerlerde hayvanlar geziyor, toz var vs, doktor kesinlikle bir küçük aşı ve koruma tedbirini almak lazım diyince jeton düştü bende. Aşı 3 sn sürüyor ve hissetmiyorsun bile, önemli bir konu paylaşayım dedim. 8-)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

17 Ağu 2015 12:03

Abi geçmiş olsun, yalnız şimdi bizim mütevelli heyeti biliyorsun yaş ortalamsı 75 yuhh yuhh 10 senede bir demeseydin iyiydi incittin adamları morgulus morgulus
İlker Kılıçkaya 39 (A rh+)
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

Kullanıcı avatarı
cihangirx
Uzman Çavuş
İletişim:

17 Ağu 2015 13:34

geçmiş olsun benimde memlekette geçen sene koluma paslı tel girimşti umursamadım iki gün sonra kızarma ve morarma olunca doktora gittim iğne oldum bide hap vermişti ve geçti bende bilmiyordum bu tetenoz aşısını devamlı olunacağını görenler sen hiç olmadınmı diye sorunca öğrendimki benden başka herkes oluyormuş meğersem ??? >:(
cihangir şahintaş
istanbul /dudullu
1968
2008 nissan x-trail LE cvt

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Ağu 2015 15:05

Son 5 yıl içinde olmadıysak, iki dk sağlık ocağına uğramak ve hemen aşı olmak çok basit.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
yuzen_adam
Asteğmen
İletişim:

17 Ağu 2015 15:20

Geçmiş olsun abi...

Benim bildiğim 5 yıl arayla ard arda 3 kez aşı olduysan bağışıklığı kazanıyorsun. ( yinede sağlık kuruluşlarından alınacak kesin bilgi daha sağlıklıdır )

Ayvanmıyız bea er sene er sene aşılanacaz.....
Suzuki way of life...

Koray Yamacı 1986
İstanbul Maltepe Altıntepe
A Rh(+)
1999 Grand Vitara 2.5 v6

Kullanıcı avatarı
oruga
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

22 Ağu 2015 23:11

benimde kulaktan duyduğum kadarı 10 yılda bir yapılsa yeter diye ama daha önce bi yerde daha duymuştum bikaç kez yapılınca bidaha gerekmiyor diye ama bunu bi araştırmak lazım
Cemal ÖZKAN (oruga) / 1988 / Gebze / Arh+
ES ES 'li

2006 Grand Vitara DEV GRAND
traxxas summit 6x6
2016 Kral LX200

Kullanıcı avatarı
ViPLiFe
Onbaşı
İletişim:

27 Ağu 2015 07:48

Yıl olmuş 2015 hala tetanoz mu var yahu.. En son 10 yaşımda olmuştum. Neredeyse 30 sene geçmiş. Ne bir sorun yaşadım, ne çevremde sorun yaşayan duydum. Durduk yere aşı yapılmasını ben doğru bulmuyorum, doğru bulanlara saygı duyarım ama.. Sonuçta köpek ısırma ihtimali de var, kuduz aşısı da mı olalım? Her yıl grip aşısı olanları da anlamıyorum. Bu sene grip aşısı olan tüm tanıdıklarım grip oldu. Ben hafif bi nezleyle kış geçirdim.

Sözün özü, Hakan üstat gibi bi yerimiz çizilirse bu aşıyı yaptırmak için zamanımız var mikrop vücuda yerleşip sıkıntı yaratmadan. Ama bu tamamen kendi fikrim.
Sinan Atasoy / '78 model / Beylikdüzü

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

27 Ağu 2015 08:22

Hımm böyle düşünmemiştim..olabilirde aslında..Bağışıklık adı altında bünyeye ver aşıyı ver aşıyı acaba doğrumu :?: yada b) şıkkı dediğin gibi lazım oluncamı vermeli :?:

Doktor arkadaşlarımız konuyu çok daha iyi bilirler ama çocuk döneminde yapılan aşılar olası ağır hastalıkları daha önceden vücüda tanıtmak tedbir almak maksatlı diye düşünüyorum...Grip-Tetanoz konusunda ise hımm acaba mı diye soru oluştu kafamda.. Kuduz zaten extrem bir durum. :roll:
Site Admin

Kullanıcı avatarı
setnogrom
Uzman Çavuş
İletişim:

27 Ağu 2015 09:46

Ben ilaca vb ürünlere karşıyım arkadaş morgulus ama yaptıranada birşey diyemem.Çok çok ağrım sancım vs olmadığı sürece ben ilaç kullanmam ama doktora giderim neyim varmış tespit ettiririm. :!:
Bu arada bende tetanoz aşısının belirli aralıklarla uygulandığını bilmiyordum.
xx
Engin TEMEL
1983 A rh + / 1993 Vitara 1.6 JLX
El yapımı bıçak,kılıç,balta.
http://www.setnogrom.com

Kullanıcı avatarı
ViPLiFe
Onbaşı
İletişim:

28 Ağu 2015 08:57

Çocukluk aşılarına varım (Her ne kadar ona karşı çıkanlar da olsa, o konuda risk almak manasız) Çocuk felci , kızamık, kabakulak, vs gibi ağır ve/veya kalıcı sıkıntılara yol açan hastalıklar bence de aşı ile bertaraf edilmeli..
Sinan Atasoy / '78 model / Beylikdüzü

“DUYURULAR” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir