Vitara lara TPMS uygulaması

SUZUKI ELECTRICAL - ELECTRONICAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

Vitara lara TPMS uygulaması

09 Şub 2016 19:50

Arkadaşlar selamlar, aşağıdaki ürünü satın almıştım, bugün elime ulaştı, tıpkı malum sitedeki fotoğraflar ve tanımda olduğu gibi, biraz küçücük ama gayet güzel, havalar biraz güzelleşince arabayı garaja çekip biraz oynicam bu mereti install edicem. Bu tarz bi sistem eklemeyi düşünen/ihtiyaç hisseden vb oldu mu daha önce? Burdan paslaşırız.

http://www.aliexpress.com/item/U912E-Ci ... 45294.html
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"
2004 Grand Vitara 1.6 A/T

Demirhan
Çavuş
İletişim:

Re: Vitara lara TPMS uygulaması

10 Şub 2016 00:48

alet güzel de fiyat biraz fazlaymış. Fotoğrafları bekleriz.
Demirhan ÜNLÜ / 1986
Grand Vitara 2.0 jlx-al / 2006
Ankara

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

10 Şub 2016 10:53

TPMS yazınca baya bir sistem çıkıyor, sizin linkdekide güzelmiş..genel çalışma mantığı aşağıdaki şekilde. Lastik basıncı izleme sistemi yazınca Türkiyede de bir çok yerde varmış..bu konu forumda ilk defa geçti..bilgilerin bir yerde toplanması güzel olcak..teşekkürler..Görsel ile desteklerseniz sevinirim... İnternette gördüğünüz fotonun üzerinde gelip sağ tık, resimin adresini kopyala / burada mesaj içinde İMG seçip linki yapıştırın..yeterli.

Resim

Resim

Resim
Site Admin

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

10 Şub 2016 13:18

Ben bu konuyu çok uzun süredir inceliyorum. Aracımı yükseltmeden önce yol lastiklerimle ilk araziye girdiğim gün lastiklerin durumunu takip etmek gerektiğini düşünmüştüm. Fakat satın almak istediğim ürün çok pahalı olduğu için maalesef hayata geçiremedim. Sizin satın aldığınız model lastik subaplarının ucundaki kapak yerine yerleşiyor. Montajı çok kolay. Yol için uygun. Sorun yaratacağını sanmam.

Fakat arazide, yoğun çamurun içinde bir şeylere takılmaya çok müsait. Bu yüzden satın almadım. Benim satın almak istediğim bu sistemin var olduğu araçlarda kullanılan OEM ürün.

http://www.aliexpress.com/item/Real-Fre ... 4c249f929e

Sübap tamamen basınç kontrolü yapan sübapla değişiyor. Lastik sök tak gerekli. Bazı modeller lastik sıcaklığını da ölçebiliyor.
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

10 Şub 2016 13:27

Eyvallah abi uyarı için teşekkürler.

O zaman buyrun cihazın resimleri;

Resim

Resim

Resim

Resim

Aşağıda da araç içerisine uygulanmış hali ni görebilirsiniz;

Resim

Bu cihaz türkiye de aşırı pahalı, benzer bir ürünü yaklaşık 500-600tl arasında bulmuştum,

Bu bulabildiğim en uygunu;
http://www.hepsiburada.com/cyclone-lb-0 ... p-OTRG2292

Çindeki üretici dayı ile görüştüm, bunların elinde toyota ve diğer bazı araçlar için direk araç dashboard undaki boşluğa uyacak şekilde birkaç farkıçeşitte kasaya sahip cihazı varmış, bana satın alma işleminden sonra ulaştılar ve aracınızın marka modeli ne ona göre uygun olan cihazı gönderelim dediler, ben de onlara "araç suzuki grand vitara 2004 model, siz bana 4cm x 5cm boşluğa uyacak herhangi bir üniteyi gönderebilirsiniz" dedim. Install etmeyi düşündüğüm iki bölge var;

1. Direksiyonun sol tarafında kalan, far ayarı, sisler, ayna ısıtmaları vb nin olduğu panelde bi tane boş yere uydurabilirim;
Resim

2. Orta konsolda bu kapaklardan birini (tercihen bana yakın olanı) söküp oraya uydurabilirim;
Resim

Konu hakkında biraz araştırma yaptım, ve bu lastik basıncı izleme sistemlerinin ikiye ayrıldığını öğrendim. Birinci tip(ilk nesil olan), ABS sensörlerinin saydığı devir ile alakalı, teoride havası inmiş olan lastiğin diğerlerine göre daha yavaş/hızlı vb dönmesi esasına dayanarak sistem şekli şemali bozulmuş olan lastiğin farklı bir hava basıncı değeri sebebiyle diğerlerinden daha farklı tur sayısı ile döndüğünü alıgılıyor, pek sağlıklı bir ölçüm şekli değl, dolaylı bir yol sonuçta. Fabrika çıkışı olup da üst segment olmayan çoğu arabada bu tarz bir ölçüm sistemi var diye biliyorum.

İkinci tip olan RF sinyalleri ile çalışan tipte ise (bu benim satın aldığım zırzavat), her lastiğin sibop kısmında bir basınç algılayıcı var ve bu alıglayıcılar bağlı oldukları lastiğin basıncını ölçüp araç içerisindeki ana üniteye RF sinyalleri ile gönderiyorlar. Bu uzun yıllardır Amerika da kullanılan bir sistemmiş.

Çok lazım bir şey mi? orası tartışılır, ama ben kendim için elzem bir ihtiyaç olarak gördüm mesela.

Bir de bunların sensörlerinin böyle sibop üzerine değil de, jant içine gömülenleri var ki, aslında görüntü ve güvenlik(çalınma vb) açısından çok iyi;
Resim

sistem herşeyi ile aynı, sadece sibop üzerinde olan sensör ler bu sefer jant içerisinde kalıyor. (Ben tercih etmedim açıkçası, ama pillerinin yaklaşık 2 yıl gittiğini düşünürseniz bu da tercih edilebilir. Kişisel tercih meselesi)

Her iki tipin de bir sürü farklı versiyonu var, mesela;

Arabanın içinde hiç kesme biçme sökme takma vb işlemi gerektirmeyen güneş enerjisi ile çalışanı;
http://tr.aliexpress.com/item/careud-TP ... 514ef109d5

Yine araç içerisinde hiçbir modifiye gerektirmeyen, çakmak girişinden beslenen versiyonu;
http://tr.aliexpress.com/item/High-Qual ... 514ef109d5

Alıcı ekranı olarak android telefonunuzu kullanan çakmak girişli versiyonu;
http://tr.aliexpress.com/item/Tire-Pres ... 514ef109d5

Yine başka bir güneş enerjili model;
http://tr.aliexpress.com/item/2015-New- ... 514ef109d5

Benim aldığım modelin sensörlerinin jant içine gömülü versiyonu;
http://tr.aliexpress.com/item/U912I-Cig ... 514ef109d5

Motorcular da unutulmamış, bu da iki teker versiyonlarından bir örnek;
http://tr.aliexpress.com/item/Steelmate ... 514ef109d5

ben havalar biraz daha güzelleşince bunu ve bir iki ufak projeyi uygulamak için bi haftasonu garaja çekicem arabayı. Nezaman olur bilemem ama yapıcam XD

O zaman işlem adımlarını da resimleri de eklerim buraya.
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

10 Şub 2016 13:31

bbalta, çindeki elemanlar tercih edilebilir, ben burda gitigidiyor sahibinden vb de 500-600 tl lik fiyatları görünce bu ne lan demiştim, çinden 72 dolara aldım abi benim malı. Aynısı da geldi. Gayet kaliteli görünüyor.
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

10 Şub 2016 13:53

FRATH yazdı:bbalta, çindeki elemanlar tercih edilebilir, ben burda gitigidiyor sahibinden vb de 500-600 tl lik fiyatları görünce bu ne lan demiştim, çinden 72 dolara aldım abi benim malı. Aynısı da geldi. Gayet kaliteli görünüyor.
Ben Türkiye'den hiçbir şey satın almıyorum zaten yıllardır. İki kuruşa aldıkları şeyleri fahiş fiyatlara satıp insanları kazıklıyorlar.
Barış Balta / 38
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

10 Şub 2016 15:30

Valla çok cici bişi, içime bi kurt düştü morgulus Yok yaw yapma diyorum içimde bi bu eksik araçta 8-)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

10 Şub 2016 15:38

bbalta; çok haklısın akrdeş.
Offroadpassion, hacıabi; eğimmetre var mı arabanda? o da varsa tamam, bi bu eksik demektir XD
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

10 Şub 2016 16:11

Offroadpassion yazdı:Valla çok cici bişi, içime bi kurt düştü morgulus Yok yaw yapma diyorum içimde bi bu eksik araçta 8-)
Hakan abi arazide tangur tungur ilerlerken ne olduğunu anlamıyor insan. Son dışarı çıkışımızda çok sert şekilde kanala düştüm. O esnada muhtemelen lastik yanağı esnemiş, yanak ve jant arasına leblebi büyüklüğünde bir taş sıkışmış. Ertesi gün farkettim lastiğin çok indiğini. Büyük ebatlı, zor koşullarda çalışan lastikler kullanıyoruz. Böyle bir şey kullanılacaksa benim gösterdiğim örnekteki subaplar daha sağlam görünüyordu. OEM'e yakın bir ürün seçmek sorunsuzluğu garanti edecektir.
Barış Balta / 38
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

10 Şub 2016 16:16

bbalta yazdı:
Offroadpassion yazdı:Valla çok cici bişi, içime bi kurt düştü morgulus Yok yaw yapma diyorum içimde bi bu eksik araçta 8-)
Hakan abi arazide tangur tungur ilerlerken ne olduğunu anlamıyor insan. Son dışarı çıkışımızda çok sert şekilde kanala düştüm. O esnada muhtemelen lastik yanağı esnemiş, yanak ve jant arasına leblebi büyüklüğünde bir taş sıkışmış. Ertesi gün farkettim lastiğin çok indiğini. Büyük ebatlı, zor koşullarda çalışan lastikler kullanıyoruz. Böyle bir şey kullanılacaksa benim gösterdiğim örnekteki subaplar daha sağlam görünüyordu. OEM'e yakın bir ürün seçmek sorunsuzluğu garanti edecektir.
Fırat'ın örnek gösterdiği şu ürün de başarılıymış, farketmemişim: http://tr.aliexpress.com/item/U912I-Cig ... Title=true

Bu üründe beni tek düşündüren pil ömrü oldu.
Barış Balta / 38
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

10 Şub 2016 16:39

Barış Balta / 38
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

10 Şub 2016 22:26

ben de ilk başta jant içindeki sensörlerden düşünmüştüm ancak onlar jant yüzeyine oturuyorlar, bütün titreşim darbe vb bu sensörlerin üzerine de geliyor, ama dış ünite olursa nispeten daha esnek olan kauçuk sibop un ucunda sallantılı bir şekilde duracağından daha az hasarlanır gibime geldi, Bir de lastik değiştirir stepne yi falan kullanmak zorunda kalırsan bunu hemen söküp stepne nin üzerine taşıyabilirsin ama jant içindeki sensör öylece değişen lastiğin içinde kalıcak falan. Bilemedim...
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

11 Şub 2016 09:14

İlla masraf çıkaracaksınız adama değeel mi.
Elinize sağlık bence olmazsa olmaz bir sistem eğer günlükte kullanılan bir araç ise..
Angini alam karar veremedim :roll: :roll: :roll:
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

11 Şub 2016 09:36

DERKMEN yazdı:İlla masraf çıkaracaksınız adama değeel mi.
Elinize sağlık bence olmazsa olmaz bir sistem eğer günlükte kullanılan bir araç ise..
Angini alam karar veremedim :roll: :roll: :roll:
Kıy paracıklara beyaaa gocaman gamyon gullanıyosun. morgulus
Barış Balta / 38
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

11 Şub 2016 09:43

FRATH yazdı:ben de ilk başta jant içindeki sensörlerden düşünmüştüm ancak onlar jant yüzeyine oturuyorlar, bütün titreşim darbe vb bu sensörlerin üzerine de geliyor, ama dış ünite olursa nispeten daha esnek olan kauçuk sibop un ucunda sallantılı bir şekilde duracağından daha az hasarlanır gibime geldi, Bir de lastik değiştirir stepne yi falan kullanmak zorunda kalırsan bunu hemen söküp stepne nin üzerine taşıyabilirsin ama jant içindeki sensör öylece değişen lastiğin içinde kalıcak falan. Bilemedim...
Bu sensörler bu ortamlarda çalışmak için tasarlanıyor. Titreşim falan koymaz bunlara.
Sadece şu aklıma geldi şimdi. Benim lastik su almıştı bi kez. Eğer lastik su alırsa o zaman sensör nanay olabilir işte.
Barış Balta / 38
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

11 Şub 2016 09:47

Bir de şöyle bir ürün buldum. Double DIN teyp varsa kamera girişine bağlanıyor alet. Düğmesine bastığınızda teyp üzerinden görebiliyorsunuz datayı. Güzel bir detay.

http://www.aliexpress.com/item/Wireless ... e10528f49b
Barış Balta / 38
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

11 Şub 2016 10:44

Kıyamam la yiter.
Ama bunu da alacam ilk fırsatta.
Hem bırak onu bunu bi gelde görüşelim ;)

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

11 Şub 2016 13:31

DERKMEN yazdı: Hem bırak onu bunu bi gelde görüşelim ;)
Geçen cumartesi Göktürk'teydim Othar'ın garajda benim elektrik tesisatını falan yaptık ama sanırım siz gezideydiniz :) Haftaya haftasonu muhtemelen orada olacağım. İşin yoksa katıl bize :)
Barış Balta / 38
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

12 Şub 2016 14:23

Ben en iyisi garaja koltuk vs. indirim bide mini buzdolabı tamamdır..

Bu arada ebayde 20 ila 70 dolar arasında dıştan takma versiyonlar sibop kapağı niyetine.. onların çalınma riski var gibi gelio bana :) ama bi ara bende çok düşündüm sona nasılsa benzinciler bu iş bedava diyip vaz geçtim..

Denizim bekleriz haftaya
Othar Avarkan (A rh+) / D.Yili : 1982
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

13 Şub 2016 17:40

Hacıabi o sibop kapağı gibi olanlar çalınmaya karşı kilitli somun gibi bişeyle geliyo, sadeec kendi anahtarı ile açabiliyosun. Bendeki öyle...Ama bildiğin somun yani takınca anlaşılacak nası bi meret olduğu. Aleti takınca burdan paylaşırım.
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

18 Şub 2016 13:30

othar yazdı:Ben en iyisi garaja koltuk vs. indirim bide mini buzdolabı tamamdır..

Bu arada ebayde 20 ila 70 dolar arasında dıştan takma versiyonlar sibop kapağı niyetine.. onların çalınma riski var gibi gelio bana :) ama bi ara bende çok düşündüm sona nasılsa benzinciler bu iş bedava diyip vaz geçtim..

Denizim bekleriz haftaya
Yahu siz demi brütüsler...
Ne gezisindeymişim acaba...
Merak ettim neden aramadınız ki ??? >:( ??? >:( :roll:

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
veteriner37
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

13 Mar 2016 08:22

Simdi arkadaslar iş cikardiniz bizlere..Havayi basacaz 4 lastigi ayni basincta tutmak icin ugras baba ugrass :))sicakkik farki.yaz kis ..yuk farki bi suru is..Hem'sona lastik icine taksak balans yapacak..Dalginliga gelecek lastikci sokerken belleyecek:)) Disina taksak zatten normal sibop oto vs..takiliyor esnemese kopacak..kisa sibop kullaniyoz..Bunu depesine somunlasak arazide'ne'derece dayanacak:))
Hem'zatten yok aku voltmetre,egimmetre ,ic dis sicaklik vs.heryer bakmaya kiyamadigimiz'gosterge oldu..Arazide bide 4 lastik'ne'alemde'bakarsak yandik:)))Nasilsa yakit icin yanasiyoruz istasyona..Bide hava istasyonunda kont.sart derin;))
İsa Bilgin
AB rh (+),yaş:43
93 jlx 5K/otomatik(Artik ağir arazici)
&2007Mitsubishi Outlander V6 XL
Kastamonu_Daday

“SUZUKI ELEKTRİK - ELEKTRONİK” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir