Suzuki Vitara 1.6 JLX 1993 / Toparlama Hikayesi

TAMAMLANMIŞ FOTOĞRAFLI ANLATIMLI YAPIM HİKAYELERİ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
Onurdemir1
Er
İletişim:

Suzuki Vitara 1.6 JLX 1993 / Toparlama Hikayesi

22 Oca 2017 00:42

Herkese selamlar,
Bir arazi aracı almak istediğimden beri forumu takip ediyorum, çok uzun bir süre değil tabi bu :) Perşembe günü 1993 model bir Vitara 1.6 JLX ile aranıza katıldım. Bu işler nasıldır hep deneyimlemek istemişimdir.
Bostancı sanayide bir ustaya gösterdik aracı. Gördüklerini söyledi, birkaç yerinde pas vardı bunları halletmen lazım dedi. Rot başı, rotil, aks kafası vs birkaç şey değişmeli dedi. Kaba bir maliyet çıkardı. Bende çok üstünde durmadan aldım aracı.
Resim Resim
Resim Resim

Aracı görmeye gittiğimde koltukları fön makinesiyle kurutuyorlardı. taban halıları falan da ıslaktı. Bayağı bol suyla yıkamışlar kış günü dedim :) Bu sabah koşu için bostancı sahile Vitara ile gittim, içerdeki koku biraz rahatsız etti beni.

Koşu sonrası geldim, kahvaltımı yaptım ve almadan önce kontrol etmem gereken şeyleri kontrol ettim:) Taban döşemesi ıslak, bunun yıkamayla alakalı olmadığını anladım.
Aracı lifte kaldırdığımızda pasları görmüştüm ama paspasın altından asfaltın görüneceğini (bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım olacağı kesin, detaylı değineceğim) tahmin etmemiştim.

Biraz moralim bozuldu ama sizlerin yazıp çizdiklerinizden aldığım cesaretle hayatımda ilk defa bir araba civatası sökerek sabah işe başladım. Arada kıyı köşedeki civataları sökemeyince sanayiye gittim, bir suzuki servisine girdim anlattım. Sen yapamazsın, getir biz yapalım biz taş mı yiyelim dediler. Biraz muhabbet sonrası git bi 12-13-14 lokma, bi uzun kol ve cırcır (hep gördüğüm ama hiç kullanmadığım) al ne yaparsan yap dediler.
Gittim aldım sonuç bu.
Resim

Koltukları söktüm, arka koltuğu eve çıkardım detaylı temizledim. İyice kuruyunca bir kontrol edicem, hafif bir nem kokusu var.
Resim

Döşeme hakkında pek yorum yapmicam :( Söktüm, dedimki atmayayım kendim yaparsam kalıp niyetine kullanırım. Altındaki yalıtım malzemelerinden ayırdım. Çıkardım eve banyoda önce elbise fırçasıyla yalıtım malzemesinin artıklarını temizledim sonra çamaşır makinasına. Son durum bu, çok belli olmuyor ama ayak basılan yerler hariç fena değil gibi en azından koku yok.

Resim Resim
Resim Resim

Yarın arabanın tabanını temizleyip, pislikten çok yapılması gereken yerlere dikkat çekecek hale getirmeyi planlıyorum. Kaynak işleri var, Kuzey Beyin hikayesinden punta yada argon kaynak olmalı bilgim var ama konuyu detaylı bilmiyorum. Yarın temizlik öncesi ve sonrası fotoları paylaşıp kaynak işleri ile ilgili yorumlarınızı almak istiyorum.

Yorumlarınız, fikirleriniz çok değerli. Lütfen esirgemeyiniz. Ne cesaret bu işe giriştiğime hala inanamıyorum.
Onur Demir
93 Vitara 1.6 JLX 5K
İstanbul/1986

Kullanıcı avatarı
zaferkucuk
Uzman Çavuş
İletişim:

Re: 93 Vitara 1.6 JLX Toparlama :)

22 Oca 2017 14:03

Hoşgeldin Aracınız hayırlı olsun.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Zafer Küçük Arh+
Renault Clio 1.4 RT
SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
2. SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
Jeep cheroke 2.4 Kj 2003
3.Suzuki Grand Vitara 1998 2.5 V6

Kullanıcı avatarı
Onurdemir1
Er
İletişim:

22 Oca 2017 14:46

zaferkucuk yazdı:Hoşgeldin Aracınız hayırlı olsun.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hoşbulduk, teşekkürler.
Onur Demir
93 Vitara 1.6 JLX 5K
İstanbul/1986

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

22 Oca 2017 15:45

Onur yeni aracını güle güle kullan diyecem ama belliki çok işin var..Halı ve koltukları adam etmişsin süper..ama arabana su giren noktaLARI tespit edip %100 emin olmadan geri toplama...yine aynısı olur..geçen hafta bende 2004 GVitaram için aynısını yaptım bir hafta halı yarım sökülü gezdim, boya temizlik kaçakların tespiti vs vs..bir hafta sonra tüm sızıntıları kesip%100 emin olduktan sonra topladım..bunu atlama..

Tabanda paslı yerleri kurut, matkap ve tel fırça ucu ile temizle sprey astar (Motip) işini görür (Bauhausda var)16 TL. Yağmur yağmassa arabaya bin bir arkadaşın hortumla 2-3 mt uzaktan yağmur yağar gibi ince ince su tutsun. Araba için yatıp kapı altlarından fitillerden ön cam altıdan olan kaçak vs neresi ise bul..yoksa yaptıkların boşa gider..

Kolay gelsin..çalışmaları fotğrafla devamını bekliyoruz..işin bitince haberleşelim sana bir iki tüyo vereceğim.Kolay gelsin
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Onurdemir1
Er
İletişim:

22 Oca 2017 19:06

Offroadpassion yazdı:Onur yeni aracını güle güle kullan diyecem ama belliki çok işin var..Halı ve koltukları adam etmişsin süper..ama arabana su giren noktaLARI tespit edip %100 emin olmadan geri toplama...yine aynısı olur..geçen hafta bende 2004 GVitaram için aynısını yaptım bir hafta halı yarım sökülü gezdim, boya temizlik kaçakların tespiti vs vs..bir hafta sonra tüm sızıntıları kesip%100 emin olduktan sonra topladım..bunu atlama..

Tabanda paslı yerleri kurut, matkap ve tel fırça ucu ile temizle sprey astar (Motip) işini görür (Bauhausda var)16 TL. Yağmur yağmassa arabaya bin bir arkadaşın hortumla 2-3 mt uzaktan yağmur yağar gibi ince ince su tutsun. Araba için yatıp kapı altlarından fitillerden ön cam altıdan olan kaçak vs neresi ise bul..yoksa yaptıkların boşa gider..

Kolay gelsin..çalışmaları fotğrafla devamını bekliyoruz..işin bitince haberleşelim sana bir iki tüyo vereceğim.Kolay gelsin
Çok teşekkür ederim :)

Çoğunlukla evde döşemeyle ilgilendim, ondanda tam emin değilim tekrar kullansam mı montajını ben yapabilir miyim? Bu konuda da size ayrıca danışacağım.

Hava bayağı soğuktu bugün. Hızlıca tabandaki tozu pisliği temizlemeye çalıştım, soğuktan pek uğraşamadım.

Resim Resim

Islak döşemenin tabandaki delikler ve kullanıma bağlı olabileceğini düşünüyorum. Dediğiniz kontrolleri yaptıktan sonra toplanması lazım kesinlikle ama asıl derdim başka :(

Arabanın tabanındaki çürük daha doğrusu delikler beni düşündürüyor. Dediğim gibi daha önce hiç sanayiye bile gitmişliğim yok. Alırken kontrol eden usta yaparız demişti ama bu kadar detaylı gördüğünden emin değilim.

Sağ ön yolcu koltuğunun sağ arka bağlantı yeri çürümüş, delik (ilk resim). Yine sağ ön yolcu tarafı sağ uç kısımda çürüme ve delik var (ikinci resim). Sanayiye gidip usta bunu ne yaparız demeden önce sizlerin fikirlerini almak istiyorum.

Resim Resim

parmakladıkça delik büyüyor
Resim

Sürücü koltuk bağlantısı ve emniyet kemerinin bağlantı noktası da pek iç açıcı değil.

Resim

Birde bagajın içeri yakın olan kısmında simetrik bir nokta var orada da paslanma var. alttan neye denk geliyor emin değilim.

Resim

Sanırım döşeme/ su sızıntıları ile bu delikleri hallettikten sonra ilgilenmeliyim :) Help me

Bu arada bostancı sanayiye 500 mt uzaklıkta oturuyorum.
Onur Demir
93 Vitara 1.6 JLX 5K
İstanbul/1986

Kullanıcı avatarı
setnogrom
Uzman Çavuş
İletişim:

Re: Suzuki Vitara 1.6 JLX 1993 / Toparlama Hikayesi

23 Oca 2017 12:43

Zorlu bir işe girişmişsiniz,kolay gelsin.
Bu kadar söktükten sonra acele etmeden ilerleyin derim.

xx
Engin TEMEL
1983 A rh + / 1993 Vitara 1.6 JLX
El yapımı bıçak,kılıç,balta.
http://www.setnogrom.com

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

23 Oca 2017 16:22

Onur merhaba, çok zorlu ama bir o kadar da zevkli bir işe girişmişsin. Maddi olduğu kadar manevi olarak da adamı yıpratabilir, azimle devam et ve herşeyi bir anda bitirmeye çalışma.
Tabanı açmışken üzerine paspasları atıp bir süre böyle bırakmanı ve çürükleri iyi bir kaportacıda tamir ettirmeni öneririm. Arabanın kupasını iyi şekilde inceleyip çürükleri eksiksiz giderdirkten sonra alttan koruyucu pütür malzeme ile aracı kaplayabilirsiniz. Takıldığın yerler olursa lütfen bizi haberdar et, elimizden geldiğince fikir verelim. İhtiyaç duyarsan forumda tavsiye edilen ustaları da ziyaret edebilirsin bizden selam ileterek. :)
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

23 Oca 2017 16:34

İç mekanın izolasyonu konusunda forumda baya örnek var. Konularda biraz derin gezinti iyi olur :)
Barış Balta / 38
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
Onurdemir1
Er
İletişim:

23 Oca 2017 19:34

bbalta yazdı:Onur merhaba, çok zorlu ama bir o kadar da zevkli bir işe girişmişsin. Maddi olduğu kadar manevi olarak da adamı yıpratabilir, azimle devam et ve herşeyi bir anda bitirmeye çalışma.
Tabanı açmışken üzerine paspasları atıp bir süre böyle bırakmanı ve çürükleri iyi bir kaportacıda tamir ettirmeni öneririm. Arabanın kupasını iyi şekilde inceleyip çürükleri eksiksiz giderdirkten sonra alttan koruyucu pütür malzeme ile aracı kaplayabilirsiniz. Takıldığın yerler olursa lütfen bizi haberdar et, elimizden geldiğince fikir verelim. İhtiyaç duyarsan forumda tavsiye edilen ustaları da ziyaret edebilirsin bizden selam ileterek. :)
Selamlar Resim
Hiç tecrübem olmadığı için biraz korkmuyor değilim ama kesinlikle çok zevkli. Herzaman bişeyler inşa etmeyi sevmişimdir.
Dediğiniz gibi çürükleri hallettikten sonra bi süre bu şekilde kullanmayı düşünüyorum ama ilk adımı nereye atacağımdan emin değilim. Kaporta /çürük işini bi kerede sağlam düzgün yaptırmak istiyorum. Buradaki en kritik nokta sanırım kime gideceğim.
Başlıkları aslında inceledim/inceliyorum ama bu kaynak vs işinde tavsiye edilen bir isme henüz denk gelemedim, okumaya devam. Ama doğrudan gelecek tavsiyelerde ayrıca mutlu eder tabi Resim Çok yakın yerde olduğum için Bostancı sanayide bir yere götürmek istiyorum.

Bi soru, kaportacıya gitmeden bu zemini paslı yerleri tel fırça vs ile temizlemelimiyim ? Sanırım bazı bölgelerin kesilmesi gerek bu işi kendim yapamam diye düşünüyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Onur Demir
93 Vitara 1.6 JLX 5K
İstanbul/1986

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

24 Oca 2017 13:18

Onurdemir1 yazdı: Selamlar Resim
Hiç tecrübem olmadığı için biraz korkmuyor değilim ama kesinlikle çok zevkli. Herzaman bişeyler inşa etmeyi sevmişimdir.
Dediğiniz gibi çürükleri hallettikten sonra bi süre bu şekilde kullanmayı düşünüyorum ama ilk adımı nereye atacağımdan emin değilim. Kaporta /çürük işini bi kerede sağlam düzgün yaptırmak istiyorum. Buradaki en kritik nokta sanırım kime gideceğim.
Başlıkları aslında inceledim/inceliyorum ama bu kaynak vs işinde tavsiye edilen bir isme henüz denk gelemedim, okumaya devam. Ama doğrudan gelecek tavsiyelerde ayrıca mutlu eder tabi Resim Çok yakın yerde olduğum için Bostancı sanayide bir yere götürmek istiyorum.

Bi soru, kaportacıya gitmeden bu zemini paslı yerleri tel fırça vs ile temizlemelimiyim ? Sanırım bazı bölgelerin kesilmesi gerek bu işi kendim yapamam diye düşünüyorum.
Onur açıkçası kesme işi yapmanı önermem. En fazla tel fırça ile temizleyip işçilikten tasarruf edebilirsin. Anadolu yakasında kaporta işleri konusunda referans verebileceğim bir yer yok ama o tarafta yaşayan çok insan var. Belki önerilerde bulunabilirler. Bostancı sanayi'de bu araçların dilinden anlayan en iyi ustalarımızdan biri var. Grand Oto, Battal Usta. Tavsiye edilen servisler bölümünde iletişim bilgileri var. Belki o kaporta konusunda bir yer önerebilir. Yakın bir yere götürmen takip edebilmen açısından önemli. Zaman konusunda esnek misin bilmiyorum ama aracın ustadayken bence her gün kontrol etmeye çalış.
Barış Balta / 38
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

24 Oca 2017 17:39

Çürük bölgeler 4-5 Cm ilerisinden kesilip çıkartılırsa iyi olur..bu iş bitiminde kaynak ve hemen sonrası antipasli astar iyi olur (Motip 16tl) kuruduktan sonra (Motip marka) pütür ile tamamlayıp üzerine 5 mm ses izolasyonu yapıp halıyı kapatırsın..keyifle takipteyiz eline sağlık.. ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Onurdemir1
Er
İletişim:

24 Oca 2017 23:30

İç kısımla ilgili tavsiyeler için teşekkürler, aynı sırayla yapacağım.
Bir usta ile görüştüm, Amerikancıyım çürük benim işim dedi. Ne kaynak yapılır dedim ister oksijen ister argon dedi ama argonda maliyet x2 olur, Ömür olarak çokta farketmez bence oksijen yapalım dedi. Bu konuda da düşüncelerinizi merak ediyorum.

Artık birkaç usta gezip yaptırmak istiyorum. Dediğim gibi kaynak sonrası içerinin operasyonu belli ama alttan dışarısı için bi aksıyon almak gerekir mi?
Pütür atma falan kendim yapabilir miyim? Dikkat etmem gereken noktalar var mıdır?

Onur Demir
93 Vitara 1.6 JLX 5K
İstanbul/1986

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

25 Oca 2017 16:03

Direk temizlik kaynak ve pütür..çok inceleme..bitmez o işler..hızlı haraket et bunalma derim..Ürüm bu..Motip Pütür sprey boya gibi atıyorsun biraz kalındır fena kapatır..uygulama çok kolay çekinme..bas direk..

http://urun.n11.com/oto-boya/motip-putu ... lsrc=aw.ds
22773167871162991046.JPG
22773167871162991046.JPG (212.7 KiB) 701 kere görüntülendi
Site Admin

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

25 Oca 2017 16:43

Hakan abi, bi kutuyla ne kadar alan kaplanır bu pütürde?
Barış Balta / 38
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
Onurdemir1
Er
İletişim:

26 Oca 2017 11:12

Bi kaportacıya gittim, baktı içine altına. Baya iş var gibi. Tabanı çürük yerleri kesip oksijenle kaynatırız, kupanın bağlantı yerlerinde çürükler var oralara kalın sac kullanmamız lazım argonla kaynatırız dedi. 1750 lira istedi:(
Alırken gösterdiğim usta 800-900e hallederiz demişti bide ona uğrayacağım. Bakalım hayırlısı o kadar çürük görünce biraz moralim bozuldu.

Onur Demir
93 Vitara 1.6 JLX 5K
İstanbul/1986

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

27 Oca 2017 18:32

1750 ne yaw ohaa aracı yenidenmi yapacak bre insafsız.ÇÜŞ.. demek lazım böyle danalara..Bence 500TL bile fazla.. üstad git bir eksozcuya..kıyı kenar mahalle..sanayiden / her hangi bir presçiden 1mm DKP saç aç çıkmalarsan bile olur..kesimden kalan parçaları oluyor 30x30 50x40 örnek vereceğin 5/10TL (Ciddiyim) kestirip yerine kaynattır. Bas üzerine antipas astarı, sonra pütürü kapat halını çok düşünme..bu kaportacılar uçmuş arkadaş..kızmamak elde değil.Eksozcuya 200TL ateşle sana yeniden araba yapar. morgulus morgulus 2 cm delik kapatacak çüş dedim.. :)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Onurdemir1
Er
İletişim:

28 Oca 2017 12:41

Sabah sanayiye gittim. Alırken gösterdiğim ustaya uğradım kaportacıyı çağırdı baktı etti 2500 :) yapmak istemedi herhalde. Birkaç yerle görüştüm pek çürük işiyle uğraşmak istemiyorlar sanırım. Yaşlıca bi usta buldum çürük işiyle uğraşıyor elinde üç araba varmış bibuçuk ay sonra başlarız ancak dedi oda 1750 istedi, paslı çürük ne çıkarsa hepsini temizlerim dedi.
Ben yaparım diyen eksozcu bulamadım. Bakalım araştırmaya soruşturmaya devam. Bu paraları vericek anladım ama bari iyi iş çıksın onun derdindeyim.

Onur Demir
93 Vitara 1.6 JLX 5K
İstanbul/1986

Kullanıcı avatarı
Onurdemir1
Er
İletişim:

28 Oca 2017 12:44

En az 8-10yer var müdahale etmek gereken, biraz iş var arabanın altında da. Temiz bişey olsun istiyorum kaldırdığımızda çürük çarık bişey görünmesin gönlüm rahat bineyim istiyorum.

Onur Demir
93 Vitara 1.6 JLX 5K
İstanbul/1986

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

28 Oca 2017 17:45

Ben olsam jet taşını alıp çoktan kesip biçip kapatmıştım. Al jeti 10cmx 10cnm kareler halinde aç oraları presçiden 1mm saç al..el makası ile kesip oturt.. ben olsam başlamıştım hatta bitmişti.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Onurdemir1
Er
İletişim:

28 Oca 2017 18:12

İçerdekiler için haklısınız belki yapabilirim ama altındaki çamurluğun içindeki vs yerleri yapamam mesela benzin deposunu söküp geri takacak bilgim yok, kupanın oturduğu yerlerdeki çürük yerler nasıl yapılır o konu hakkında hiç fikrim yok.

Onur Demir
93 Vitara 1.6 JLX 5K
İstanbul/1986

“SUZUKI MODİFİKASYON VE YAPIM HİKAYELERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir