Suzuki Jlx 3k Ayna Mahruti Hakkında

SUZUKI ŞAFT,ROT,AKS,HUB,MAFSAL SİSTEMLERİ SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Fakbasak
Er

Suzuki Jlx 3k Ayna Mahruti Hakkında

19 Nis 2017 14:52

Merhaba. Araçımda AT 195/ 65 / 15 lastik bulunmakta. Merak ettiğim bildiğim kadarıyla araçta orjinal standart ayna mahruti bulunmakta. Araçın yakıtını düşürmek ve performansını arttırmak için farklı oranda ayna mahruti mi taktırmam gerekir. Yoksa bu lastik ölçüleri ile standart donanım işimi görür mü ?

ikinci merak ettiğim ise.
Senede 3-5 kere kumsala girerek teknemi çekiyorum. Bu esnada bazen araçın lastikleri panija düşünüyor. Bunu önlemek için ön kilitli difransiyel şeçeneği gibi bir sistem varmı?
Ön kilit sormamım nedeni ise; Arkaya kilit düşünmüyorum hem takıp hemde yolda performans düşürmesinden korktuğum için.
Ön e kilit sormamım nedeni ise araçı 2h modunda kullanırken ön difransiyele yük binmeyeceğinden yakıtı etkilemez diye düşünmemden dolayı. Yanlışta biliyor olabilir.

Üçüncü olarak da size birşey danışmak istiyorum.
Hergün işe gidip geliyorum git gel 15 km yol yapıyorum Ayda ortalama 450-500 km diyelim.
Araçım benzinli ve hiç lpg uygulanmamış.
Ortalama 100 km de 11 litre civarı yakıt tüketimi var. Aylık 300-350 tl yakıt parası ödüyorum.
Siz olsanız bu araça lpg uygulatırmıydınız. Aylık ne kadar yakıt tüketimi tl karınız olurdu.

Teşekkür ettim.
Fatih Mir / 33
Büyükçekmece/Istanbul

Suzuki Grand Vitara 1.6 3k

Fakbasak
Er

Re: Suzuki Jlx 3k Ayna Mahruti Hakkında

19 Nis 2017 14:54

İkinci merak ettiğim ise.
Senede 3-5 kere kumsala girerek teknemi çekiyorum. Bu esnada bazen araçın lastikleri panija düşünüyor. Bunu önlemek için ön kilitli difransiyel şeçeneği gibi bir sistem varmı?
Ön kilit sormamım nedeni ise; Arkaya kilit düşünmüyorum hem (takıp)YAKIT hemde yolda performans düşürmesinden korktuğum için.
Ön e kilit sormamım nedeni ise araçı 2h modunda kullanırken ön difransiyele yük binmeyeceğinden yakıtı etkilemez diye düşünmemden dolayı. Yanlışta biliyor olabilir.
Fatih Mir / 33
Büyükçekmece/Istanbul

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

19 Nis 2017 17:08

Fakbasak yazdı:Merhaba. Araçımda AT 195/ 65 / 15 lastik bulunmakta. Merak ettiğim bildiğim kadarıyla araçta orjinal standart ayna mahruti bulunmakta. Araçın yakıtını düşürmek ve performansını arttırmak için farklı oranda ayna mahruti mi taktırmam gerekir. Yoksa bu lastik ölçüleri ile standart donanım işimi görür mü ?
Yakıt tüketiminiz normal değerlerde. Belki biraz daha bakımla 1-2lt arası daha düşüş sağlayabilirsiniz. Farklı oranlarda ayna mahruti ile de biraz daha düşürülebilir ama bu sefer de diferansiyelden ses/uğultu ve son hızın düşmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalırsınız. Uzun yolda kafanızı ütüler. Sürekli araziye girmiyorsanız bence bu masrafa değmez. Ayna Mahruti seti ucuz değil.
Fakbasak yazdı: ikinci merak ettiğim ise.
Ön kilit sormamım nedeni ise; Arkaya kilit düşünmüyorum hem takıp hemde yolda performans düşürmesinden korktuğum için.
Kuma girerken lastik basınçlarını düşürüyor musunuz? Ön diferansiyele LSD takabilirsiniz fakat sadece öne kilit takan bugüne kadar duymadım. Belki LSD gibi fiziksel modifikasyon yerine belki kum paleti alsanız işinizi görürdü? :)

http://www.humaoto.com/Lastik-Kum-Palet ... -1161.html
Fakbasak yazdı: Üçüncü olarak da size birşey danışmak istiyorum.
Hergün işe gidip geliyorum git gel 15 km yol yapıyorum Ayda ortalama 450-500 km diyelim.
Araçım benzinli ve hiç lpg uygulanmamış.
Ortalama 100 km de 11 litre civarı yakıt tüketimi var. Aylık 300-350 tl yakıt parası ödüyorum.
Siz olsanız bu araça lpg uygulatırmıydınız. Aylık ne kadar yakıt tüketimi tl karınız olurdu.
Ben olsam uygulatmazdım :) Son derece az yol yapıyorsunuz. LPG uyguladığınızda hayatınıza bakım ve yok sızdırmazlık yok bilmemne kağıt işi olarak bir sürü şey sokacaksınız. Üstüne LPG ayarlamayı beceremeyen ustalarla uğraşıp belki de performans kaybı yaşayacaksınız.
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Fakbasak
Er

22 Nis 2017 09:26

Barış bey güzel ve açıklayıcı cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Araçın orjinaliğini bozmadan kullanmaya kadar verdim güzel yorumlarınız sayesinde.
Tekrardan ilginiz için teşekkür ederim :)
Fatih Mir / 33
Büyükçekmece/Istanbul

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

22 Nis 2017 11:04

Ek olarak Türkiyede Suzuki için yapılan ayna mahrutiler malesef kalitesiz ben 2 kez değiştirdim ve 2. değişende ötüyor..kimse ayna mahrutisine ellemesin..lastiğinizi %5'den fazla büyütmeyin derim..(Herkese)...sonra arabadan soğursunuz, karşınzıda firma ve usta bulamasınız.blaa bla..uzar gider.
Site Admin

Fakbasak
Er

22 Nis 2017 11:38

Offroadpassion yazdı:Ek olarak Türkiyede Suzuki için yapılan ayna mahrutiler malesef kalitesiz ben 2 kez değiştirdim ve 2. değişende ötüyor..kimse ayna mahrutisine ellemesin..lastiğinizi %5'den fazla büyütmeyin derim..(Herkese)...sonra arabadan soğursunuz, karşınzıda firma ve usta bulamasınız.blaa bla..uzar gider.
Tavsiyelerden sonra hiç elletmemeye kadar verdim :) Teşekkürler
Fatih Mir / 33
Büyükçekmece/Istanbul

Fakbasak
Er

22 Nis 2017 11:44

Birde konu ile alakası olarak Şansıman bölümüne konu açmıştım. "suzuki jlx otomatik 1. vites sorunu" başlıklı konu yok olmuş.
Konu nereye gitti acaba bilgisi olan var mı ?
Konunun özeti araç 1. viteste iken 2500 devirden önce 2. vitese geçmiyor.
Diğer viteslerde sorun yok.
Sorun ne olabilir şeklinde bir mesajdı.
Fatih Mir / 33
Büyükçekmece/Istanbul

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

23 Nis 2017 22:23

Fakbasak yazdı:
Offroadpassion yazdı:Ek olarak Türkiyede Suzuki için yapılan ayna mahrutiler malesef kalitesiz ben 2 kez değiştirdim ve 2. değişende ötüyor..kimse ayna mahrutisine ellemesin..lastiğinizi %5'den fazla büyütmeyin derim..(Herkese)...sonra arabadan soğursunuz, karşınzıda firma ve usta bulamasınız.blaa bla..uzar gider.
Tavsiyelerden sonra hiç elletmemeye kadar verdim :) Teşekkürler
Aynen engüzel ayna mahruti fabikasyon olan...gerisi yalan dolan tarlası..araçtan soğutur insanı.
Site Admin

“SUZUKI AKTARMA ORGANLARI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 51 misafir