Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS / Motor Arızası hk.

SUZUKİ MOTOR HAKKINDA SORU VE PAYLAŞIMLAR

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS / Motor Arızası hk.

12 Tem 2021 16:06

Merhaba,

Aracım (2008 Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS - 307 bin km) ile alakalı önemli bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum.Geçtiğimiz hafta aracımın defransiyel takozlarını (4 adet) değiştirdikten sonra aracımı teslim aldım.

Aracımdaki sorunum şu şekildedir.

Aracı çalıştırdıktan sonra 2 bin devire çıkması sonrasında uuuuuuuuuuuuuuu diye ses çıkıyor. Bu ses araç seyir halinde iken devam ediyor.1 km gitmeden araç yüke bindiği an devir düşüyor çekiş kalmıyor araçtan ciddi anlamda siyah duman atıyor. Bu hata verince uuuuuuuu sesi kayboluyor.

Aracı kapatıp açtıktan sonra yine seyir halindeyken 2 bin devir üzerinde uuuuuuuuuuuuuuuuu diye ses çıkıyor. 1 km gitmeden araç yüke binince çekiş düşüyor siyah duman atıyor sonra uuuuuuuu sesi kalmıyor.Bu kısır döngü devam ediyor. 25 km'lik yolu gitmek için belki de 10 - 15 defa aracı kapat aç yapmak zorunda kaldım.Bu arada aracı makineye bağladığımızda hata kodu çıkmıyor...Fikir yürütülmesi açısından Aracım ile alakalı aldığımdan beri yaptıklarımı aşağıda sıralıyorum.

Aldığımda Su Tankının değiştiği söylendi
Aldığımda Ön Takımın değiştiği söylendi.
Turbo Selenoid Valfi Değişti
Basınç Yakıt Regülatörü Değişti
Yazılım ile EGR iptal edildi /  mekanik olarak da EGR girişi kapatıldı
Debriyaj düştüğü için tamir edildi
Krank Kasnağı Değişti
Alternatör Gergi Rulmanı Değişti
Alternatör Kayışı Değişti
Klima Gergi Bilyaları Değişti
Akü Değişti
Egzoz Isı Sensörü Değişti
Triger değişti ( set olarak )
Devirdaim Su Pompası Değişti
İntercooler Turbo Radyatörü Değişti
Defransiyel Arka ve Yan Takoz (Burcu) Değişti

Yıllık bakım yapıldı (Filtreler orijinal Bosch marka olarak takıldı)
Debriyaj Balatası Kontrol Edildi (2026 yılında tekrar kontrol)
Marş Motoru Kontrolü Yapıldı Sorun Yok

Mevcut sesi aşağıdaki videolarda görebilirsiniz...

https://files.fm/f/cut3u3wx6
https://files.fm/f/qxfzatb6c
2008 Suzuki Grand Vitara 1.9 DDİS
2009 Suzuki Grand Vitara 1.9 DDİS

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Hata Nedir Acaba / Şanzıman - Turbo vb.

12 Tem 2021 16:43

Buradan anlamak çok zor tabiki ama motor rahat çalışmıyor gibime geldi, ön kayış gergilerinde bir bozuk kitleme öncesi rulman olabilir, şarj dinamo bilyaları vs vs önde dönen herşey tek tek elden geçirin, Siyah duman ve yığılma var diyorsunuz Turbo rahatmı milinde boşluk varmı dönerken bir yere değme var mı hepsini tek tek kontrol etmek lazım arızayı bir yerde mutlaka yakalarsınız.

Bu aracın turbosu nerede bilmiyorum ama ulaşması kolaysa giriş hortumunu sökün bir Turbocu bakasın dinlesin..milin 0*5/1m kadar yukarı aşağı hafif oynaması lazım..acaba yatağımı dağıldı..devir yapamıyor turbo yığılıyor..

Kolay gelsin..
Site Admin

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

Re: Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS / Motor Arızası hk.

12 Tem 2021 18:01

Çok teşekkür ederim geri bildirim için.

Süreci yarın akşam aracımı tamir eden ustam ile detaylı bir şekilde inceleyeceğiz ve aracı ona teslim edeceğim. Bayram öncesinde umarım bu problemi çözmüş oluruz. Çünkü şuan ki hali ile şehirler arası yolculuk yapmak neredeyse imkansız.

Şimdi aracım ile alakalı bir video daha çektim burada hareket halinde ve sonucunda da siyah duman sürecini izliyor olacaksınız.

https://files.fm/f/yj5re24pk

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

13 Tem 2021 19:48

Bugün ustam ile aracı kontrol ettik. Turbo problemi olduğunu anladık.

Revizyon yapılacak. Revizyonu İzmir'den ustanın tanıdığı birisi yapacak. Fiyat olarak da 1500 TL / kart olursa %18 KDV ekleniyor.

Süreci sizinle paylaşmak istedim.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

14 Tem 2021 10:28

Önemli olan bir arızanın nereden olduğunu tespit etmek, birinci aşama iyi sökme takma vs aşamalarından imkan olursa bir kaç fotoğraf ile başlığı desteklerseniz nefis olur..(İmkan olursa)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

16 Tem 2021 17:10

Tekrar merhaba,

Aracın başında hiç olamadım, usta teknolojiyi çok sevmiyor ama birkaç resim çocuklarında vardır diye düşünüyorum.

Kısmet olursa bir aksaklık yaşanmazsa cumartesi günü aracımı teslim alacağım o zaman fotoğraf çekildiyse isteyip buradan yükleyeceğim.

Bu arada Balıkesir'de Suzuki ile ilgilenen bir yer olmasına karşın birkaç farklı yerden aldığım bilgi ve edindiğim tecrübeler vatandaşın istediği usta profiline uymamaktadır.

Bu sebeple de Balıkesir'de gerçekten araç ile detaylı ilgilenen, nasıl olsa kucağıma düştü ben bunu öpeyim demeyen, müşteriyi de düşünen, doğru yolu göstermeye amaçlayan bilmediği konuda işin uzmanına ve insaflısına yönlendiren bir usta isteyenlere adres verebilirim.

“SUZUKI MOTOR / SUZUKI ENGINE” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 54 misafir